جدول پخش برنامه‌های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش شنبه ۴ بهمن فیلم پرت شدن پدر و دختر از از تله‌سیژ دربندسر قتل ۳ نفر با تیراندزای در سیستان و بلوچستان ترکیه ۱۰ میلیون دز واکسن کرونا چینی خرید انفجار در مجتمع پتروشیمی خراسان+فیلم آمار کرونا در ایران ۳ بهمن| شناسایی ۶۳۰۵ بیمار جدید کرونایی و فوت ۷۵ نفر دیگر ترافیک در جاده‌های تفرجگاهی خراسان ‌رضوی پرحجم است فوت ۷ نفر در ۴۸ ساعت گذشته به دلیل گازگرفتگی باران و برف در ۱۷ شهرستان خراسان رضوی آخرین آمار کرونا در جهان تا ۳ بهمن‌ماه ۱۰ درصد ذخایر خون‌های نادر جهان سهم ایران است هوای کلان‌شهر مشهد پاک شد فردا، آخرین مهلت ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان بدون آزمون ارشد دانشگاه آزاد عوارض وحشتناک پاکیزه‌نبودن فرش‌ها بر سلامت انسان جدول پخش برنامه‌های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش جمعه ۳ بهمن امدادرسانی به ۱۱۸ فرد گرفتار شده در برف و کولاک در خراسان رضوی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی + جزئیات کولاک برف و برودت شدید هوا در جاده‌های برخی استان‌ها | مردم از سفرهای غیرضروری خودداری کنند ۳/۵ میلیون دانش‌آموز از تبلت محروم هستند کشف قرص‌های متادون در محموله پستی
خبر ویژه
چهار تشکل پزشکی خراسان رضوی از منع خرید واکسن کرونا حمایت کردند
بسیج اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی، بسیج جامعه پزشکی و انجمن اسلامی پزشکان خراسان رضوی همراه با انجمن اسلامی هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در نامه‌ای از منع خرید واکسن غیرمطمئن کرونا حمایت کردند.

  به گزارش شهرآرانیوز، در این نامه آمده است:

 

پس از شیوع بیماری کووید 19 که عامل آن ویروس کرونا تشخیص داده شده است، محققین زیادی در کشورهای مختلف اقدام به تولید واکسن بر علیه این بیماری نموده اند که می توان به کشورهای همچون روسیه، چین، ایران، کوبا، امریکا، هند و انگستان اشاره کرد.

تولید واکسن در مراکز تحقیقاتی دنیا بر اساس استراتژی های متفاوت برنامه ریزی شده است که عبارتند از:

1- تولید واکسن بر مبنای mRNA

2- تولید واکسن بر مبنای ویروس ضعیف شده و یا کشته شده

3- تولید واکسن بر مبنای پروتئین های نوترکیب

4- تولید واکسن بر مبنای استفاده از وکتورهای ویروسی

واکسن های مبتنی بر mRNA در حال حاضر توسط دو موسسه آمریکایی تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد. اما نکاتی که می بایست در استفاده از این نوع واکسن مد نظر داشت و جنبه احتیاط را لحاظ نمود، عبارتند از:

1- مجوز استفاده از واکسن mRNA در آمریکا بصورت " مجوز شرایط اضطرای " "emergency use authorization" صادر شده است و هنوز داده های نهایی مورد آنالیز قرار نگرفته است. پس بنابراین قضاوت در مورد ایمنی و اثر بخشی آن نیاز به زمان دارد.

2- واکسن mRNA برای اولین بار در جهان مورد استفاده قرار می گیرد و تا کنون اطلاعاتی در مورد عملکرد و مضرات آن در دراز مدت وجود ندارد.

3- واکسن mRNA که از یک قطعه تک رشته ای ژنوم ویروس ساخته شده است بر اساس مستندات و تئوری های ارائه شده توسط سازنده آن پس از تزریق هیچ خطری برای انسان ندارد، لکن گزارشاتی مبنی بر احتمال تبدیل شدن mRNA تک رشته ای  تزریق شده در سلول های انسان به cDNA دو رشته ای با بکارگیری آنزیم مخصوصی در سلول و الحاق به ژنوم و نهایتا تغییرات کدهای ژنتیکی انسان با القای موتاسیون خواهد بود. چنانچه این مسیر در سلول های بنیادی رخ دهد، اختلالات ژنتیکی در نسل های آینده نیز محتمل است.

دانشمندان و متولیان سلامت کشور با آراء مختلف بحث هایی را انجام داده اند و نهایتا رهبر انقلاب در مجامع خصوصی به این جمع بندی رسیده اند که درحال حاضر به نفع جامعه نیست که واکسن امتحان پس نداده را از دشمن ملت گدایی کنیم. به استناد فرمایشات وزیر محترم بهداشت، احتمالا برای تقویت موضع متولیان امر  و کمک به جلوگیری از بروز فاجعه بزرگ و احتمالی، روی سخن خود را با مردم ایران قرار دادند و نظر حکومتی خود را علنا اعلام نمودند.

همانطور که می دانید در اصل 110 قانون اساسی در ذیل اختیارات رهبری آمده است که رهبری می تواند در حل معضلات نظام که از طریق عادی قابل حل نیست مداخله نماید. مقام معظم رهبری تا کنون چندین بار از قاعده حکم حکومتی برای رفع معضلات استفاده نموده اند. نکته قابل توجه اینکه اغلب این موارد برای رفع مشکل دولت ها (مانند برداشت از صندوق ذخیره ارزی) یا عفو برخی محکومین امنیتی و تایید برخی افراد رد صلاحیت شده بود که بیشتر این موارد نیز مطلوب جناح منتقد رهبری بوده است. حال پس از سیر طبیعی مشاوره های تخصصی در دولت و مجامع علمی، رهبری نظام به این تشخیص رسیده اند که آینده و سلامت ایرانیان ممکن است با ورود بی مهابا به استفاده از واکسنی که هنوز به درستی بررسی نشده است، به خطر افتد؛ لذا حکم نموده اند که ورود آن از دو مبدأی که سابقه دشمنی آنها با مردم ما واضح و آشکار است ممنوع باشد.

موضوع احتیاط در استفاده از واکسن های کووید19 فقط مخصوص جامعه ایران نیست. در مجامع علمی بیش از سایر مجامع به این دست آورد با نگاه انتقادی و احتیاط آمیز نگاه می شود. در اینجا فقط به یک مورد از صدها نظر انتقادی و محتاطانه اشاره می کنیم.

Up to 60% of US health workers are refusing to get COVID-19 vaccines over fears of side effects and claims they are being used as 'guinea pigs' By Natalie Rahhal U.S. Health Editor18:32 GMT 01 Jan 2021 , updated 22:07 GMT 01 Jan 2021; Dailymail.co.uk

ترجمه: بیش از 60% کارکنان بخش سلامت در آمریکا استفاده از واکسن کووید 19 را بخاطر ترس از عوارض جانبی آن رد کرده اند. آنها می گویند: نمی خواهند نقش خوکچه هندی را برای آزمایش واکسن ایفا نمایند!!! منبع: روزنامه انگلیسی دیلی میل. 1 ژانویه 2021

همانطور که اشاره شد وزیر محترم بهداشت به درستی بیان کردند که فرمایشات رهبری به دنبال نظرات کارشناسی منعکس شده به ایشان صورت پذیرفته است. وزیر محترم گفته اند: آمریکایی که در خریدن ماسک و داروهای ضروری برای مردم ایران سنگ اندازی کرده و می کند حالا دایه مهربانتر از مادر شده و می خواهد برای پیش گیری از بیمارشدن ایرانیان، واکسن در اختیار ما بگذارد. زهی خیال باطل. در کنار تمام مسائل علمی و فنی، گفتارهای زیادی در حوزه امنیت ملی و وابستگی به دشمن در خصوص واکسن وجود دارد که از حوصله این مطلب خارج است. آزاد اندیشان را به تفکرو تعمق دراین مساله فرا می خوانیم.

ما نیز مانند تمام گروه پزشکی معتقد هستیم که:

  1. استفاده از واکسن برای کنترل بیمای های واگیردار از جمله کووید-19 امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
  2. تا تولید واکسن ایرانی و برای حمایت از کادر درمان، گروه های آسیب پذیر نظیر بیماران صعب العلاج، افراد سالمند و غیره لازم است در صورت امکان متولیان امر نسبت به تهیه واکسن مطمئن (با قید ممنوعیت از منشاء آمریکایی و انگلیسی) اقدام عاجل به عمل آورند.
  3. در ورود هر نوع واکسن حتما سازمان های نظارتی حداکثر توان و تجربه خود را برای حراست از سلامت ایرانیان بکار گیرند و سلامتی را فدای عجله ننمایند.
  4. ایران عزیز و توانمند ما با داشتن دانشمندان جوان و تجربه بیش از 70 سال در ساخت واکسن به یاری خدا، می تواند یکی از بهترین واکسن ها را برای مقابله با این بیماری تولید و در اختیار ایران و جامعه جهانی قرار دهد. لذا دلنگرانی و دغدغه عمده ای در خصوص کنترل بیماری وجود ندارد.
  5. در مدیریت این بحران، اتحاد بخش های مختلف نظام سلامت و بخش های پشتیبان آن اعم از دستگاه های دولتی و خصوصی مانند سازمان نظام پزشکی یک ضرورت است و لازم است که همگی با ارائه نظرات کارشناسی به تصمیم مقامات عالیه نظام گردن نهیم.

 

لَقَدْ جَاءَكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُم بِالْمُؤْمِنِينَ رَءُوفٌ رَّحِيمٌ ﴿التوبة: ١٢٨﴾

یقیناً پیامبری از جنس خودتان به سویتان آمد که به رنج و مشقت افتادنتان بر او دشوار است، اشتیاق شدیدی به شما دارد، و نسبت به مؤمنان رؤوف و مهربان است.

 

مردم شریف و عزیز ایران؛ با یاری و مدد الهی این بیماری نیز کنترل می شود و ملت ایران با سربلندی از این آزمون الهی خارج خواهد شد. در آن روزی که بسیاری از کشورها بر عمق وابستگیشان به قدرت های بزرگ افزوده شده و چه بسا علاوه به وابستگی همیشگی، ژن ها و نسلشان را نیز در اختیار آنها قرار داده باشند، ایران عزیز سربلندتر و شادابتر از همیشه نه تنها نیاز خود را برآورده خواهد نمود بلکه می تواند به کمک ملت های ستم دیده از ظلم تاریخی ظالمان و مستکبران نیز بشتابد.

 

بسیج اساتید دانشگاه های علوم پزشکی خراسان رضوی، بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی، انجمن اسلامی هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، انجمن اسلامی پزشکان خراسان رضوی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}