فیلم و عکس از فروریختن ورزشگاه تیم سابق جهانبخش در لیگ هلند دلیل توقف در بازی نیوکاسل و تاتنهام چه بود؟+ عکس و ویدئو گل‌ها ۷ بازیکن بسکتبال خوزستان کرونا گرفتند! | سامری: شرایط برگزاری بازی با ذوب آهن را نداشتیم توفیق: بازی پراشتباهی داشتیم| حضور ملی پوشان در یک تیم کار هر مربی را آسان می‌کند لحظه شماری گابریل پین برای شروع لیگ|مربی ایتالیایی درانتظار هواداران استقلال پونکراشف:من با ذوب آهن فقط صحبت کردم| شکست برابر گرگان شروع خوبی برای ما نبود واکنش فتح الله‌زاده به مربیگری نکونام در استقلال| اعتماد به قرارداد ۳ ساله با مجیدی انتخابات فدراسیون بسکتبال و سوال‌های بی جواب| از یک سوراخ نباید دوبار گزیده شد! مصدومیت در استقلال از بازی اول| مهدی‌پور به بازی با هوادار نمی‌رسد تداوم حضور ناظم الشریعه در تیم ملی فوتسال|بی تفاوتی فدراسیون فوتبال به انتقادها وضعیت نامشخص دو مربی پرسپولیس برای ادامه همکاری! عذرخواهی یحیی بعد از ضعیف‌ترین نمایش ۵ سال اخیر پرسپولیس وضعیت نوراللهی در الاهلی بهتر می‌شود؟ روایت عاشقانه‌های شهدای ورزشکار | شهید محمد دشتی قاب خاطره | عکس تیمی پیام گچ خراسان در سال‌۷۲ آغاز تلاش‌ها برای بازگرداندن هادی رضایی به نیمکت تیم ملی والیبال‌نشسته پیروزی فرش‌آرا در لیگ برتر| برد در جنوب، باخت در شمال خانه‌به‌دوشی پسران مجیدی! گلایه‌های مهرداد محمدی از دعوت‌نشدن به تیم ملی لغو اولین بازی در اولین هفته در لیگ یک!
خبر فوری
اعتراض داور بسکتبال به مسائل داوری|آذرافزا: کمیته داوران برای تسویه بدهی بعضی‌ها به آن‌ها داوری می‌دهد!
داور بسکتبال کشورمان می گوید فدراسیون بسکتبال بجای حمایت از این داور در شکایت از بازیکن ملی پوش فقط ۲۰ میلیون تومان برای خودش درآمدزایی کرده و هیچ اتفاق دیگری نیفتاده است.

سعیده فتحی/شهرآرانیوز، رضا آذرافزا از داوران بازی‌های نیمه نهایی مسابقات بسکتبال باشگاه‌ها در فصل گذشته است. این داور اصفهانی دیدار چهارم بین نفت آبادان و مهرام را قضاوت کرد که با برتری مهرام به پایان رسید، اما جنجال‌های بعد از آن، آغاز حاشیه‌هایی برای آذرافزا بود.
بازیکن تیم نفت در پایان سری دیدار‌های نیمه‌نهایی که به نفع مهرام شد و این تیم به فینال رفت، در مصاحبه‌ای گفت امیدوار است جیب او پر پول شده باشد! که کنایه‌ای به جریان رشوه‌گیری داوران تعبیر شد.
اتفاقات آن بازی، حاشیه‌های پس از آن و انتقادات آذرافزا به کمیته داوران و مسابقات فدراسیون بسکتبال گویای این نکات است که فدراسیون بعد از چند ماه از بازی‌های پارسال، حمایت اصولی از داور خود نداشت تا اینکه خودِ آذرافزا تصمیم گرفت حقایقی را در خصوص این جریانات عنوان کند.

 

ملی‌پوشی که ۵۲ ثانیه بازی کرد باخت را گردن داور انداخت!
او در ابتدای صحبت‌هایش به موارد پیش از بازی چهارم اشاره کرد و گفت: «بعد از بازی چهارم مصاحبه آقای حسن‌زاده ملی‌پوش نفت حواشی زیادی ساخت و خیلی‌ها در فضای مجازی، بنده را مورد الفاظی که لیاقت خودشان بود قرار دادند. آن روز زمان مسابقه ساعت یک اعلام شده بود و ما گروه پنج نفره داوری که آنجا بودیم نمی‌دانستیم کدامیک از ما سه نفر داور بازی خواهیم بود.تا ساعت ۱۲ منتظر بودیم و طوری شد که خودم از سالن به سمت کمیته داوران رفتم و آقای فرهاد زحمتکش مسئول کمیته داوران و مسابقات را پیدا کردم و تقاضا کردم کوبل داوری را معرفی کنند.ساعت ۱۲:۲۵، یعنی سی و پنج دقیقه قبل از استارت بازی طبق اعلام قبلی، ما تازه متوجه شدیم چه کسانی داور هستند».
آذرافزا ادامه داد:«هنگام گرم کردن بازیکنان،حسن‌زاده به همراه بدنساز و یا ماسور تیم سمت بنده آمدند و اعلام کردند کمر درد دارند و می‌خواهند به رختکن بروند و با اجازه بنده به رختکن رفتند. طبق آمار بازی، حسن‌زاده که آرزوی جیب پر پول برای بنده کردند، تنها ۵۲ ثانیه در بازی چهارم نیمه نهایی مقابل مهرام بازی کرده و ایشان اصلا در آن بازی امتیازی نیاورد، ضمن اینکه در همان چند ثانیه که بازی کردند که ۲ دقیقه اواخر بازی هم بود، به تیم اضافه شدند و طبق آماری که موجود است تیم ایشان در آن زمان بازی ۳ امتیاز عقب بوده. اگر قرار بود من را به عنوان مقصر شکست جلوه بدهند، چرا بعد از همان بازی که بنده سرداور بودم ایشان مصاحبه نکرد و درمورد جیب من و دیگر صحبت‌ها حرفی نزد؟ چرا ایشان که ادعای قهرمانی داشتند چهارم شدند»؟
این داور اصفهانی با توجه به اتفاقات و صحبت‌های ردوبدل شده بین او و بازیکن مورد نظر گفت:«حدود دو ماه بعد از این مصاحبه با حسن‌زاده تلفنی صحبت کردم. ایشان گفتند در آن بازی که من اصلا بازی نکردم، ولی هم‌تیمی‌هایم انقدر درباره‌ی شما صحبت کردند که من ناخودآگاه بعد از بازی پنجم اسم شما را آوردم.
در صورتی که بعد از بازی پنجم الفاظ زشت و رکیک و ناموسی در اینستاگرام به داور مسابقه گفتند که خارج از حد تصور است و به خدا واگذار می‌کنم. داخل بازی، صحنه‌ای که اتفاق افتاد، همانگونه که اطلاع دارید داور بسکتبال انقدر باید تمرکز داشته باشد که در دهم ثانیه تصمیم بگیرد و قضاوت کند.
کارشناسانی درباره این صحنه اظهار نظر کردند که در طول دوران داوری خودشان یک بازی حساس هم قضاوت نکرده‌اند و با روابطی که پدرشان با فدراسیون‌های قبلی داشتند موفق شدند مدرک بین‌المللی بگیرند و برای فراموش نشدن اسم‌شان، در رسانه‌ها حضور پیدا می‌کنند. بعد از بازی و کات کردن این صحنه، بسیاری از گروه‌های داوری درباره آن نظر دادند و از دید دوربین به آن نگاه کردند. تکنیکال فولی که من به سعید داورپناه دادم، از نظر من، از دید من، از زاویه‌ای که من صحنه را نگاه می‌کنم کاملا صحیح بود».
آذرافزا به نقل از حسن‌زاده گفت:« حسن‌زاده در صحبت‌هایی که با بنده داشتند گفتند شما داورپناه را دیسکالیفه کردید و زمانی که بنده واقعیت را برای ایشان توضیح دادم، ابراز ندامت کرد و گفتند من اشتباه کردم و فکر می‌کردم که شما مستقیما سعید را اخراج کرده‌اید. در حالی‌که صحنه‌ای که سعید داورپناه گیم دیسکالیفه شد، من اصلا در آن صحنه دخالت نداشتم و صمد نیکخواه بهرامی ضربه‌ای که به سعید داورپناه می‌زند، سعید ناخودآگاه به بازیکن خارجی تیم مهرام برخورد می‌کند و دو داور همراه بنده اصلا این صحنه (حرکت اول صمد) را نمی‌بینند و فوق حرفه‌ای ضربه می‌زند و آقای کارشناس اینجا نمی‌تواند متوجه شود که دو داور همراه بنده بودند که در تصمیم‌گیری دچار دوگانگی شدند و آن‌ها هم درخواست آی آر اس نمی‌توانند بکنند و تصمیم گرفتند و سعید گیم دیسکالیفه شد.
در صحنه‌های آخری که بازی برابر و احتمال وقت اضافه بود، آرن داوودی مالکیت توپ داشت و جلوی بنده اتفاق افتاد، در این صحنه ضربه‌ای به حامد حسین‌زاده می‌خورد که از نظر داوری و مدیریت قابل قصاوت نیست. چون حامد حسین‌زاده بزرگ‌نمایی می‌کند و اگر آرن سه‌گام آخر خود را تبدیل به امتیاز می‌کرد، نفت این بازی را با دو امتیاز برده بود».
آذرافزا با توجه به جابه‌جایی حسن‌زاده بازیکن فصل قبل نفت به تیم مهرام هم گفت:«بعد از اینکه  حسن‌زاده آرزوی جیب پر پول برای بنده کردند الان به مهرام رفتند، می‌خواهم بگویم جیب من پر پول نشده. حتما جیب افراد دیگر پرپول شده که به همان تیمی رفتند که به آن معترض بودند».

 

فدراسیون به جای حمایت از من 20 میلیون به جیب زد!

آذر افزا درباره حمایت فدراسیون از او بعد از این اتفاقات هم گفت: صبح بعد از مصاحبه و اطلاع از آن من بلافاصله با طباطبایی تماس گرفتم و از ایشان پرسیدم شما در جریان این مصاحبه هستید؟ آقای طباطبایی هم گفتند بله در جریان هستم و شکوایه خودتان را برای ما ارسال کنید. بنده هم نوشتم و ارسال کردم.
کمیته انضباطی برای حسن زاده تشکیل شد و اگر اشتباه نکنم ۲۰ میلیون تومان جریمه شدند و مقرر شد در رسانه‌ها از من (رضا آذرافزا) عذرخواهی کند که تا امروز هنوز این اتفاق نیفتاده است.
دست فدراسیون بسکتبال در جیب داوران، مربیان، آمارگیر‌ها و بازیکنان است. به این منوال که همگی بایستی در سامانه مبلغ ورودی بدهند شاید این‌مبلغی نباشد برای کسی که پرداخت میکند، ولی عملا یک درآمدزایی است برای فدراسیون که کمبود خودش را جبران کند.
در این اتفاق هم حمایت فدراسیون بسکتبال از من به این صورت بود که ۲۰ میلیون تومان برای خودش درآمدزایی کرد و در آخر، چون حمایتی ندیدم شخصا با حسن زاده تماس گرفتم و حرف زدم و ایشان هم بسیار متاسف شد برای اتفاقاتی که افتاد.
او در ادامه گفت: من اینستاگرام خودم را غیرفعال کردم، چون حوصله نداشتم هرروز که از خواب بیدار می‌شوم چند نفر به من فحش و ناسزا داده باشند. در همان زمان انتخابات هیات استان اصفهان بود و من بعنوان نماینده داوران استان اصفهان، در مجمع انتخاباتی هیات بسکتبال استان حضور داشتم که طباطبایی را دیدم و بعد از صحبت، پیگیری و گلایه از شرایط پیش آمده طباطبایی به من گفت: رضاجان فراموش کن، به من هم هر روز این حرف‌ها را می‌زنند.
خب جناب دکتر، شاید برای شما مهم نباشد کسی به شما فحش بدهد، ولی برای من و بقیه دوستان مهم است. شاید برای شما مهم نیست، چرا؟ چون تا آخر دوره ریاست فدراسیون که هر چندسال خواهد بود، شما نفر اول سیستم هستید و کسی نمی‌تواند شما را حذف کند، ولی شما بنده را براحتی کنار گذاشتید.این عدم حمایت شما باعث می‌شود به داوران بی احترامی شود.
داوران ما واقعا پاک هستند، اصلا اهل جیب پر پول نیستند، اگر اشتباهی در بازی اتفاق می‌افتد از خستگی، عدم حمایت، کم لطفی فدراسیون و بی کفایتی رییس کمیته داوران است.

زحمتکش، بله قربان گو و فقط به فکر خودش است
اما اتفاقات این چند ماه در کمیته داوران و مسابقات فدراسیون بسکتبال از دیگر محور‌های انتقادات رضا آذرافزاست. او گفت:«رییس کمیته داوران در ابتدای انتصاب‌شان در این سمت، طی یک وبینار در حضور بسیاری از داوران بزرگ و داوران جوان و دیگر افراد حاضر گفتند من برای افزایش سطح علمی شما‌ها نیامده‌ام، من آمده‌ام معرفت و رفاقت و مردانگی بین داوران را پررنگ‌تر کنم. در حالی‌که الان خیلی‌ها می‌دانند این اتفاق نیفتاد و ایشان صد درصد بله قربان گوی دبیر اسبق فدراسیون بود و ایشان فقط به فکر خودش است».
آذرافزا «مشاور رییس کمیته مسابقات و داوران فدراسیون» را شخصی معرفی می‌کند که «در فدراسیون آقای مشحون موتور فدراسیون را می‌دزدید»!
او گفت: «این شخص بسیاری کار‌های خلاف قانون دیگر انجام داده که نمی‌خواهم اشاره کنم از جمله جریان کارت بانکی پیشکسوتان ... تا جایی که محمود مشحون بعد از اطلاع از جریانات، او را اخراج کرد. زمانی‌که مشاور این آقا چنین شخصی است به نظر شما آقای رییس کمیته داوران می‌تواند کارش را درست انجام دهد»؟
او معتقد است:«در بازی شهرداری قزوین و اکسون، داور بازی با عدم مدیریت، بازی زیبا و بسکتبال حرفه‌ای که انجام می‌شد را با یک تکنیکال فول در ۳ ثانیه آخربه منجلاب می‌کشد و کمیته داورانی که اعلام کرده بود برای ارتقای علم نیامده، اشتباه مدیریتی یک داور را موجه و حمایت کاذب می‌کند و باعث می‌شود همه به او و فدراسیون و سایر داوران بخندند».

 

چرا دیگر به من قضاوت ندادند؟
آذرافزا در پایان صحبت‌های خود به برخی دیگر از حقایق داوری بسکتبال اشاره کرد و گفت:« رییس کمیته داوران چه دلیلی داشت بعد از مصاحبه‌ حسن‌زاده به بنده قصاوتی داده نشود؟اگر شما می‌دانستید بی گناه هستم، چه دلیلی داشت که یک بازی دیگر اجازه قضاوت ندادید. با قضاوت ندادن به بنده، شاید شما هم موافق صحبت‌های حسن‌زاده بودید.یکی از بزرگان داوری ایران، روزی به ما نصیحتی کرد و گفت داور بایستی «مقبولیت» چهره داشته باشد، یعنی شما هیچ چیزی نداشته باشید، ولی مقبولیت چهره داشته باشید.
نه مثل بعضی از دوستانی که سر تمام داوران آقا و خانم و ناظر و بازیکن و... کلاه گذاشته و جوری شده و انقدر طول کشیده که خیلی از نفرات طلبکار از خیر پول خودشان گذشتند! حالا فدراسیون بسکتبال دارد با قضاوت دادن به ایشان، بدهی‌های وی را صاف می‌کند!
من به داوران جوان توصیه می‌کنم، اگر جلوی آینه می‌ایستید و می‌بینید مقبولیت چهره دارید، بیاید و هرکاری که می‌توانید انجام دهید، حتی اگر جایی اشتباه کنید. متاسفانه سیستم ما آدم بله قربان‌گو می‌خواهد مثل بقیه دوستانی که الان هستند».


تا زحمتکش هست من حاضر به همکاری نیستم
آذرافزا در پایان گفت: در انتها باید اعلام کنم تا زمانی که فرهاد زحمتکش در سمت ریاست کمیته داوران حضور دارد، بنده به هیچ عنوان با فدراسیون بسکتبال همکاری نخواهم کرد و به هیچ عنوان حاضر نیستم با این فدراسیون در امر قضاوت و تدریس همکاری کنم.

اعتراض داور بسکتبال به مسائل داوری|آذرافزا: کمیته داوران برای تصفیه بدهی بعضی‌ها به آن‌ها داوری می‌دهد!

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}