رهبر انقلاب: قدرت‌های دنیا با گرایش باطنا سیاسی و ظاهرا فکری سعی می‌کنند فردی بودن اسلام را تئوریزه کنند دیدار میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی‌ و جمعی از مسئولان با رهبر انقلاب ناگفته ها و واکنش ها به ماجرای سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی + فیلم خودکشی در اتریش قانونی می‌شود؟ جزئیات دیدار سفیر ایران با وزیر خارجه طالبان وزیر کشور: ظرف ۱۰ سال اقتصاد برتر دنیا می‌شویم رهبر معظم انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان موافقت کردند دستور لغو استخدام دختر نماینده مجلس در وزارت نفت صادر شد یک نماینده مجلس: طرح صیانت برای توسعه کسب و کارهای دیجیتالی است اعلام موجودیت "شورای عالی مقاومت ملی افغانستان" استاندار آذربایجان شرقی دلیل ضارب برای سیلی زدن به او را توضیح داد + فیلم وزیر خارجه: به زودی مذاکرات هسته‌ای از سرگرفته می‌شود واکنش استاندار جدید آذربایجان شرقی پس از سیلی خوردن + فیلم رئیس جمهور: اجازه ندهیم موج جدید کرونا کشور را غافلگیر کند | دغدغه ما صیانت از سلامت افراد است علت سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی چه بود؟ زین‌العابدین خرم رضوی، استاندار جدید آذربایجان شرقی کیست؟ سیلی زدن به صورت استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه + فیلم وزارت خارجه آمریکا: مذاکرات وین باید از همان نقطه پایان دور ششم آغاز شود گروسی: آژانس دائما پیگیر تحولات مذاکرات احیای برجام است | بازرسی ما در ایران بسیار قوی است محمد هاشمی: مجمع تشخیص طرح اعلام اموال مسئولان را محرمانه ندانسته بود
خبر فوری
مراسم نخستین سالگرد درگذشت حاج علی شمقدری، یار دیرین رهبر معظم انقلاب اسلامی
دیروز به مناسبت اولین سالگرد درگذشت یار دیرین رهبر معظم انقلاب اسلامی، مرحوم حاج علی شمقدری، مراسم نکوداشتی به پاس مجاهدت‌های او در ترویج معارف و ارزش‌های انقلاب اسلامی و همچنین خدماتش به محرومان و مستضعفان در حرم مطهر رضوی برگزار شد. آیت ا... سید‌احمد علم الهدی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی در این مراسم گفت: مرحوم شمقدری، الگویی آموزنده برای نسل جوان بود.

شکیبا افخمی‌راد | شهرآرانیوز - دیروز به مناسبت اولین سالگرد درگذشت یار دیرین رهبر معظم انقلاب اسلامی مرحوم حاج علی شمقدری، مراسم نکوداشتی به پاس مجاهدت‌های او در ترویج معارف و ارزش‌های انقلاب اسلامی و همچنین خدماتش به محرومان و مستضعفان در حرم مطهر رضوی برگزار شد. حاج علی‌شمقدری، دبیر جامعه اصناف مشهد و تولیت حسینیه آیت ا... سیدجواد خامنه‌ای در مشهد، ۲۷ شهریور پارسال در سن هشتاد وپنج سالگی به دلیل ابتلا به کرونا دار فانی را وداع گفت.

رهبر معظم انقلاب نیز در واکنش به این فقدان پیامی را را صادر کردند که در بخشی از آن آمده است: «این جانب در بیش از نیم قرن آشنایی با این برادر باایمان و پرتلاش، همواره او را در جبهه حق، به پایداری و غیرت و صدق و وفا شناخته و از او جز نیکی و مجاهدت ندیده ام، رحمت و رضوان خدا بر او باد.»

در مراسمی که به همت دفتر حفظ و نشر آثار آیت ا... خامنه‌ای (مدّظلّه العالی) در مشهد و با مشارکت معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی برای نکوداشت این یار دیرین رهبر معظم انقلاب اسلامی تدارک دیده شده بود، آیت ا... سید‌احمد علم الهدی، نماینده، ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد مقدس به سخنرانی پرداخت و از مرحوم شمقدری به عنوان نماد جریانی نام برد که مسیر حرکت و تداوم انقلاب اسلامی را روشن کرد.

مشکل در تعلیم نسل سوم و چهارم انقلاب

آیت ا... علم الهدی در این مراسم با اشاره به تقسیم‌شدن آموزش، به دو قسمت سمعی و بصری گفت: کارشناسان براین باورند که تأثیر آموزش بصری چندین برابر آموزش سمعی است. در واقع معمولا آنچه افراد با چشم می‌بینند و از آن عبرت می‌آموزند، اثرگذاری اش بیشتر از چیزی است که به صورت سمعی تعلیم داده می‌شوند.

به گفته او مرحوم شمقدری، نقش یک تابلو را در برابر بینش ما ایفا می‌کرد و در مقام نشان دادن یک جریان بود که این جریان در موقعیت‌های گوناگون زندگی اجتماعی و سیاسی، راه اصلی انقلاب را روشن و نورانی می‌کند.

نماینده، ولی فقیه در استان خراسان رضوی با اشاره به فضای تیره و تاریک نظام طاغوتی که تمام اصول و جریان زندگی اجتماعی مردم را فرا گرفته بود گفت: مشکل امروز ما تعلیم و تربیت نسل سوم و چهارم انقلاب و شناخت نداشتن آن‌ها از زندگی اجتماعی مردمی است که بستر این انقلاب شدند.

او ادامه داد: ما اگر موقعیت‌های فرهنگی و اجتماعی آن زمان را تشخیص ندهیم نمی‌توانیم، انقلاب را درک کنیم. بهترین راه فهم و تشخیص بستر انقلاب از نظر وضعیت اجتماعی آن روز‌ها نیز، توجه به مجاهدات، مبارزات و پایمردی‌های مردان بزرگی مثل مرحوم شمقدری است. ما باید به نسل جوان بیاموزیم که این افراد در چه شرایطی مبارزه کرده اند.

انتشار کتابی از زندگی مرحوم شمقدری

آیت ا... علم الهدی همچنین یادآور شد: امروزه وقتی در جامعه انقلابی خودمان به سراغ تحلیل‌ها و نظریه‌های مختلف می‌رویم با برخی تحلیل‌های انحرافی و نظریه‌های نابجا درباره شناخت و اصل انقلاب و مسائل نظام روبه رو می‌شویم، چه برسد به زمان پیش از انقلاب اسلامی که با جامعه‌ای تیره و تاریک روبه رو بودیم که تصمیمات شیطانی طاغوت بر تمام جریان‌های فرهنگی زندگی مردم سایه افکنده بود. تصور مبارزه با این نظام و تحت الشعاع قرار دادن همه زندگی خود، گرفتن آرامش از خانواده و محروم شدن از بسیاری منافع اقتصادی، برای جامعه امروز ما تصور ساده و آسانی نیست؛ بنابراین اگر به مجموعه مجاهداتی که یک فرد از زمان مبارزه برای انقلاب تا این زمان سازندگی انجام داده توجه کنیم به خوبی می‌توانیم بستر این انقلاب را تشخیص دهیم.

نماینده ولی فقیه در استان همچنین پیشنهاد داد: افراد فعال در دفتر حفظ و نشر آیت‌ا... خامنه‌ای، سعی کنند زندگی مردی که در دوران جوانی اش پشت سر یک روحانی بیدار و مبارز راه افتاد و دقیقا مسیر انقلاب و خط امام را تا آخر عمر ادامه داد را با اجرای برنامه هنری و استفاده از ابزار هنر، تنظیم و تشریح کنند و به صورت یک تابلو در مقابل چشم‌های نسل جدید امروز نصب کنند. همچنین در یک کتاب شرح این زندگی را دقیقا با همه جزئیاتش بیاورند.

او تأکید کرد: هنوز دوستان آقای شمقدری در قید حیات هستند، آن‌ها خاطراتی دارند و مسائلی را می‌دانند که می‌توان از آن استفاده کرد.

به گفته آیت ا... علم الهدی، اگر همه مراحلی که مرحوم شمقدری گذرانده اند در قالب یک برنامه هنری در یک تصویر و در یک کتاب ظاهر شود، به خوبی می‌تواند به عنوان یک الگوی آموزنده برای نسل سوم و چهارم عمل کند.

نماینده ولی فقیه در استان یادآور شد: متأسفانه این افراد با تمام سوابق و فداکاری‌هایی که در گذشته داشتند از دست می‌روند و خاطراتشان با خودشان دفن می‌شود و جزئیات و حقایق زندگی آن‌ها هم از دسترس خارج می‌شود.

نسل نو در پرتگاهی پرخطر قرار دارد

آیت ا... علم الهدی با اشاره به مسئله جوان گرایی که رهبر معظم انقلاب نیز بر آن تأکید دارند گفت: جوانانی که مستعد هستند، اگر در عرصه‌های مختلف نظام وارد شوند تحولات بسیار مؤثر و چشمگیری در جریان نظام جمهوری اسلامی به وجود می‌آورند، اما این واقعیت یک دوگانگی اجتماعی هم برای ما ایجاد می‌کند.

او دراین باره توضیح داد: ما امروز نمی‌توانیم مسیر انقلاب اسلامی را براساس تحلیل‌ها و نظریه پردازی‌ها مبتنی بر خیالات و اندیشه‌های غیر مستند ادامه دهیم. ما بر اساس شرع مقدس خودمان هر وقت مطلبی را می‌خواهیم به شریعت مقدس نسبت دهیم نیازمند سند هستیم. مسائل اجتماعی و انقلابی هم به همین صورت است و فقط با تحلیل و نظریه پردازی نمی‌توان آن‌ها را پیش برد. این کار بسیار اشتباهی است که متأسفانه در جامعه امروز ما این مسئله به شدت رایج شده است.

به گفته نماینده ولی فقیه در استان، ما باید مطالب را به صورت مستند داشته باشیم. مستند داشتن مطالب هم شامل سرگذشت زندگی افرادی است که در یک زمان طولانی در خط انقلاب حرکت کرده اند.

او همچنین با ابراز نگرانی از قرار گرفتن نسل نو در پرتگاهی پرخطر تأکید کرد: اگر به این موضوع رسیدگی نشود، جریان‌های شیطانی و غرب زده نسل جوان را از ما جدا می‌کنند.

امام جمعه مشهد مقدس یادآور شد: در کتاب‌های درسی آموزش و پرورش آثاری وجود ندارد که طاغوت شناسی و بسترشناسی انقلاب را برای نسل امروز به تصویر بکشد.

به گفته آیت ا... علم الهدی، اگر این وضعیت ادامه پیدا کند دچار گسست نسل خواهیم شد و انقلاب تداوم نخواهد یافت. از این رو تشکل‌های فرهنگی باید با پرهیز از موازی کاری با یک حرکت انقلابی بزرگ مانع از گسست نسل شوند.

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}