توضیحات بورل درباره نشست برجامی بروکسل عربستان: برای مذاکره با تهران جدی هستیم رئیسی: آینده کشور روشن است و گشایش‌هایی اتفاق می‌افتد فردا در لبنان عزای عمومی اعلام شد خطیب‌زاده: واردات واکسن از چین از ثمرات توافق ۲۵ ساله بود نتیجه رایزنی‌های علی باقری و انریکه مورا چه بود؟ درگیری‌های بیروت + فیلم هشدار پوتین: تروریست‌های داعش از سوریه و عراق به افغانستان منتقل می‌شوند آقاتهرانی: تدوین طرح صیانت ۷هزار ساعت زمان برده و برای تصویب آن مصمم هستیم کشته و زخمی شدن ۲۲ تن در اعتراضات در لبنان درددل دامدار مرودشتی با رئیس جمهور + فیلم هفتمین سفر استانی رئیسی | رئیس جمهور از کارخانه آزمایش در استان فارس بازدید کرد پیشتازی «بلوک صدر» در انتخابات عراق چالش‌های روحانی در پسا ریاست جمهوری در مواجهه با نمایندگان مجلس نگاهی به سفر «انریکه مورا» به تهران و احتمال از سرگیری مذاکرات وین قدرت نمایی عجیب ارتش کره شمالی در مقابل کیم جونگ اون + فیلم توضیحات خطیب‌زاده درباره آزادی دو راننده بازداشت شده در جمهوری آذربایجان رابرت مالی: مذاکرات وین کاملا ناامیدکننده بود سرلشکر سلامی از دستیابی ایران به سامانه‌های بسیار مدرن و پیشرفته خبرداد نمایندگان آمریکا و اتحادیه اروپا در قطر: به صورت مشروط به افغانستان کمک می‌کنیم
خبر فوری

مسئله اصلی اصولگرایان چیست؟

  • کد خبر: ۸۲۰۸۰
  • ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۰
مسئله اصلی اصولگرایان چیست؟
به نظر می‌رسد؛ امروز که مجلس و دیگر نهاد‌های قدرت در اختیار اصولگرایان است آنها باید بتوانند کشور را اداره و از این وضعیت فعلی خارج کنند.

به گزارش شهرآرانیوز؛ از انتخابات مجلس سال ۹۸ اصولگرایان روی دور پیروزی قرار گرفتند و سنگر به سنگر از مجلس تا ریاست جمهوری و شهرداری را فتح کردند. حال این سؤال پیش می‌آید که آن‌ها می‌خواهند چه نوع سیاست ورزی را دنبال کنند؟ جواب به این سؤال آنجا اهمیت پیدا می‌کند که رقیب سنتی اصولگرایان در روز‌های حضیض خود به سر می‌برد و مشخص نیست که چند سال طول می‌کشد تا ساختار تشکیلاتی و بدنه اجتماعی خود را دوباره احیا کند.

بعد از استقرار دولت آیت ا... رئیسی، این اختلاف دیدگاه میان اصولگرایان به انحای مختلف بروز و ظهور کرد. افرادی از سلایق گوناگون اصولگرایی به ترکیب کابینه سیزدهم نقد کردند، اما بعد از رأی اعتماد مجلس به کابینه، نقد‌ها کمتر شد. البته برخی این اتفاق را مقطعی می‌دانند. دولت جدید با گذشت دو ماه همچنان درحال استقراریافتن است. در چنین ایامی، تجارب گذاشته حکایت از آن می‌کند که چندان شاهد فضای نقد و نقادی نخواهیم بود. امروز همه گرایش‌های اصولگرا و حتی اصلاح طلب منتظرند ببینند که دولت رئیسی چه خواهد کرد. در  واقع مسئله امروز اصولگرایان وحدت یا رقابت نیست.

مسئله اصولگرایان این است که مجلس و دیگر نهاد‌های قدرت را در اختیار دارند و باید بتوانند کشور را اداره و از این وضعیت فعلی خارج کنند. الان بحث رقابت‌های درون جریانی یا حتی پرداختن به رقیب نیست. اصولگرایان باید بتوانند کشور را به خوبی اداره کنند یا حداقل از وضعیت موجود اندکی به سوی بهبود بروند. اگر بتوانند این کار را انجام دهند، رقابت‌های درون جریان کمتر بروز و ظهور پیدا می‌کند. مسلم این است که موضوع امروز اصولگرایان باید رسیدن به کارآمدی در اداره کشور باشد.

موضوع این روز‌های کشور حل مشکلات مردم است

عباس امیری فر، فعال سیاسی اصولگرا، درباره این موضوع به «فردانیوز» گفت: اکنون برای قضاوت زود است. اصولگرایان هم مدعی نبود اختلاف در میانشان نیستند و گرچه اکنون جریان انقلابی در مجلس و دولت حضور دارند، حتما در هر خانواده‌ای اختلاف نظر وجود دارد، اما به نظر می‌رسد که با وجود تمام اختلافات، همه و حتی اصلاح طلبان باید دست به دست دهند تا مشکلات فراوان مردم رفع شود و همه باید بدانیم که مهم‌ترین موضوع این روز‌های کشور، حل مشکلات مردم و البته حفظ نظام است. اختلاف نظر لزوما بد نیست و باعث ایجاد رقابت سازنده می‌شود، اما مشخصا در مقطع کنونی حتی مهم‌تر از رقابت سازنده، حل مشکلات مردم است. مردم گرفتار ویروس کرونا هستند و باید به سرعت کرونا مهار شود.

هنوز هم روزانه تعداد زیادی از مردم جان می‌بازند و این بسیار دردناک است. او همچنین درباره تأثیر عملکرد دولت بر میزان کاهش یا افزایش اختلاف‌ها گفت: یک سوی ماجرا به عملکرد دولت آقای رئیسی بازمی گردد. اگر دولت بتواند مشکلات مردم را حل کند، طبعا اختلاف میان اصولگرایان کم می‌شود و باید دید چینش وزارتخانه ها، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها چگونه خواهد شد. با همه این اوصاف، اختلاف نظر در میان اصولگرایان وجود خواهد داشت که اگر دوستانه مطرح شود، مشکلی نیست. امیدواریم اگر اختلافی هم بود، منجر به درگیری و کشمکش نشود؛ زیرا چنین شرایطی، خواسته دشمنان خارجی است.

اصولگرایان باید کشور را به خوبی اداره کنند

ناصر ایمانی، فعال رسانه‌ای اصولگرا، در گفت وگویی با «فردانیوز» گفت: مسئله اصولگرایان در شرایط موجود، وحدت یا رقابت نیست. مسئله اصولگرایان این است که قدرت، مجلس و دیگر نهاد‌های قدرت را در اختیار دارد و باید بتواند کشور را اداره کرده و از این وضعیت فعلی خارج کند. الان بحث، بحث رقابت‌های درون جریانی یا حتی پرداختن به رقیب نیست. اصولگرایان باید بتوانند کشور را به خوبی اداره کنند یا حداقل از وضعیت موجود اندکی به سوی بهبود بروند.

اگر بتوانند این کار را انجام دهند، هم رقابت‌های درون جریان کمتر بروز و ظهور پیدا می‌کند و هم رقابت آن‌ها با جریان مقابل کمتر می‌شود و حرفی برای گفتن دارند. او با اشاره به اینکه «اکنون در دوران انتقال هستیم»، گفت: برای مثال تا ۶، ۷ ماه دیگر، نه از طیف‌های درونی اصولگرایان خیلی داد و فریاد خواهید شنید و نه از اصلاح طلبان؛ تا ببینند که چه خواهند کرد. به محض اینکه اولین ناکارآمدی‌ها شروع شود، شاهد خواهیم بود که هم اصلاح طلبان و هم جریان‌های داخلی اصولگرا از درون شروع به انتقاد می‌کنند؛ پس فعلا در دوران انتقالی به سر می‌بریم.

اصولگرایان خواستار اداره کشور در فضایی آرام هستند

حسین انواری، تحلیلگر سیاسی اصولگرا، نیز درباره این موضوع به «فردا» گفت: داخل خانواده اختلافاتی پیدا می‌شود که طبیعی است و بنیان خانواده بر هم نمی‌ریزد. اختلاف سلیقه وجود دارد و هر طیف، گروه و حتی فردی باتوجه به بضاعت‌های ذهنی خود، نظرش را می‌دهد که ممکن است طیفی دیگر نظر او را قبول نداشته باشد؛ بنابراین اختلاف نظر هست، اما بسیار بیشتر از آن اشتراک نظر وجود دارد و همه می‌کوشیم با تکیه بر اشتراک‌ها از افتراق جلوگیری کنیم.

این فعال سیاسی در برابر این شائبه که ممکن است یکدستی قوا پیامد‌های منفی داشته باشد، بیان کرد: همه قوا باید کنار هم بنشینند، با هم همفکری کنند و در تعاملی سازنده، مشکلات را حل کنند. نگاه رهبر معظم انقلاب همین است و ایشان همواره سران قوا را به وحدت دعوت کرده اند. اصولگرایان درپی گسترش تنفر سیاسی نیستند و می‌خواهند کشور در فضایی آرام و مملو از عقلانیت اداره شود.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}