خبر ویژه

افتتاح موزه قلب پرفسور صادقی در نیشابور

  • کد خبر: ۸۴۹۳
  • ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
موزه قلب پروفسور صادقی در مجموعه افلاک نمای حکیم عمر خیام نیشابوری افتتاح شد.
به گزارش شهرآرا نیوز، گردشگری وصنایع دستی خراسان رضوی معاون استاندار و فرماندار نیشابور در مراسم افتتاح موزه قلب پروفسور حسین صادقی با بیان این مطلب گفت: «احداث افلاک نمای خیام و در کنار آن ایجاد موزه قلب پروفسور صادقی موقعیت ویژه‌ای را برای نیشابور به ارمغان آورده که حاصل تلاش‌ها و همکاری‌های بی دریغ خیران، مسئولان و شهروندان است».

سعید شیبانی افزود: «پروفسور صادقی از چهره‌های ماندگار نیشابور و میراث گران بهای علمی و فرهنگی در سطح جهان است و ایجاد این موزه در جهت تقدیر و تجلیل از چند دهه تلاش‌های ارزشمند این شخصیت جهانی است».

شیبانی اظهار کرد: «ایجاد این مجموعه فرهنگی و اقتصادی در راستای حرکت نیشابور به سمت یک شهر پایدار و تاریخی است و گذر زمان عظمت این تلاش‌ها را بیش از پیش روشن خواهد کرد».
در ادامه مدیر افلاک نمای خیام نیز گفت: «موزه قلب گنجینه‌ای علمی شامل تجهیزات، عکس‌ها و اسناد متنوعی است که می‌تواند مورد استفاده دانشجویان و محققان قرار گیرد و به مرور زمان بر این‌مجموعه افزوده خواهد شد».

محمد چوپانکاره افزود: بازدیدکنندگان از افلاک نما پس از مکاشفه در افلاک قدم به جهان موزه قلب می‌گذارند برای جویندگان حقیقت به همان اندازه که تماشای کیهان جذاب است موزه قلب نیز جالب است و به سهولت دوره کوتاهی از هستی‌شناسی را طی می‌کنند و درس معرفت‌شناسی می‌گیرند.

هم چنین پروفسور حسین صادقی نیز در این مراسم گفت: «۸۰ درصد مرگ‌های ناگهانی مربوط به قلب است که علت عمده آن مصرف غذا‌های چرب و فست فودی و کم تحرکی است».

او افزود: «هدف از ایجاد این موزه در کنار افلاک نما آشنایی مردم با این عضو حیاتی است تا پس از دیدن مجموعه افلاک و صورت‌های فلکی در موزه قلب با کارکرد این عضو شگفت‌انگیز و پیچیده بیشتر آشنا شوند».
هم چنین فرماندار اسبق نیشابور که در این مراسم حضور داشت گفت: «در آن زمان که احداث این مجموعه کلید خورد کل اعتبار پژوهشی کشور ۳۰ میلیارد ریال بود در حالی که برای احداث این مجموعه ۳۲ میلیارد ریال جذب شد و در طی سفر استانی ریاست جمهوری نیز یکصد میلیارد ریال اعتبار به این مجموعه اختصاص یافت».

غلامحسین مظفری افزود: «تاکنون بیش از ۱۷۰ میلیارد ریال صرف خرید تجهیزات از شرکت زایس آلمان برای این‌مجموعه شده و از محل کمک‌های مردمی ۵۰۰ میلیارد ریال برای احداث این مجموعه جمع‌آوری شده است».
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
مدرسه زندگی 13980826095226

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}