اجازه ایران برای افزایش راستی‌آزمایی‌ها به آژانس انرژی اتمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد: آغاز غنی سازی ۲۰ درصدی با سانتریفیوژهای IR-۶ دلیل حمله طالبان به مناطق مرزی ایران چه بود؟ + فیلم جزئیات ماجرای درگیری نیروهای مرزی ایران با طالبان در منطقه شغالک در نزدیکی ولایت نیمروز افغانستان + فیلم واکنش خطیب‌زاده به خبر هدف قرار گرفتن مقر سری سپاه در یمن محمدرضا حسین نژاد، استاندار جدید خراسان شمالی کیست؟ انفجار در نزدیکی ایستگاه قطار مونیخ کمیسیون امنیت ملی نتایج سفر گروسی به تهران را بررسی کرد نیویورک تایمز، خروج از برجام را احمقانه‌ترین تصمیم آمریکا پس از جنگ سرد خواند هند بازگشایی مجدد سفارتش در کابل را بررسی می‌کند رئیس مجلس: مطمئنم دولت با مذاکره عزتمندانه حق مردم را می‌گیرد رئیس‌جمهور: دولت می‌خواهد بودجه ۱۴۰۱ کسری و تورم نداشته باشد نگاهی به تعاملات مجلس و دولت در مسیر غلبه بر مشکلات ۸۵۴  مصوبه در ۱۰ سفر | نگاهی به جزئیات و مصوبات سفر‌های استانی رئیس دولت سیزدهم در دور اول گفتگو‌ها در وین چه گذشت؟ ادعای شبکه ترکی درباره جزایر سه‌گانه ایرانی نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق مشخص شد | ائتلاف صدر در صدر برگشت طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی در مجلس توافق موقت را نمی‌پذیریم | جزئیات مذاکرات وین از زبان منبع ایرانی ویدئو | اولین تصاویر از آتش سوزی گسترده در انبار پارچه در بغداد
خبر فوری

لزوم جوان‌سازی دولت

  • کد خبر: ۸۵۰۱۶
  • ۰۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵
لزوم جوان‌سازی دولت
حمیدرضا ترقی - عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی

یکی از کار‌های مهم در دولت، جوان‌سازی دولت است؛ شما در بدنه دولت و مدیریت میانی از جوان‌های زبده که الحمدلله کم نداریم، هرچه می‌خواهید استفاده کنید. (مقام معظم رهبری ششم شهریور ۱۴۰۰)

انتقال مدیریت امور انقلاب به نسل جوان در فرایند هر انقلابی، لازمه تداوم و دستیابی به اهداف آن است؛ زیرا هیچ انقلابی با تلاش و مجاهدت یک نسل و دو نسل به اهداف خود نمی‌رسد. رهبر‌معظم‌انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب، نسل جوان را به حضور و دادن شانه‌ها زیر بار مسئولیت در اداره کشور پس از خودسازی و کسب تجربه گذشتگان و شناخت شرایط امروز کشور و جهان فراخواندند.

چرایی جوان‌گرایی

الف) تداوم و حفاظت از انقلاب
مجموع آحاد ملت و کشور مأموریت دارند انقلابشان را حفظ کنند؛ این وظیفه همه ماست؛ اما جوان پیشران است، موتور حرکت است. اگر نسل جوان نمی‌بود و نمی‌خواست و اقدام نمی‌کرد، حرکت متوقف می‌شد؛ اندیشه پیران و فکر و تجربه آن‌ها آن‌وقتی به کار می‌آید که حرکت جوانانه جوانان وجود داشته باشد؛ پیشران این حرکت، جوان‌ها هستند. (از بیانات مقام معظم رهبری در سوم آذر ۱۳۹۵)

ب) نیاز به افزایش سرعت حرکت به‌سوی اهداف انقلاب
اکنون ما نیازمند یک حرکت عمومی منضبط، پرسرعت و همراه با پیشرفت محسوس و با محوریت جوان متعهد و حزب‌اللهی، به سمت چشم‌انداز و اهداف بلند انقلاب اسلامی هستیم که حضور تأثیرگذار جوانان، در نظام مدیریتی کشور تحول به وجود آورد.

الزامات جوان‌سازی دولت

الف) خودسازی جوانان

رهبر معظم انقلاب اسلامی، لازمه حرکت جوانان برای مسئولیت‌پذیری در نظام اجرایی کشور را چند عنصر دانستند:

۱. شناخت واقعی از صحنه: از عناصر موجود و درگیر در صحنه شناخت داشته باشند و بدانند که «جمهوری اسلامی در چه وضعی است»، «فرصت‌ها و تهدیدهایش چیست» و «دوستان و دشمنانشان چه کسانی هستند.»

۲. جهت‌گیری مشخص: یعنی بدانند که جهت‌گیری حرکت عمومی ملت ایران به‌سمت تشکیل جامعه اسلامی و در‌نهایت تمدن پیشرفته اسلامی است.

۳. برخورداری از عامل یا عوامل امیدبخش: مهم‌ترین نقطه امید، حرکت عمومی ملت ایران به‌سمت تحقق اهداف و چشم‌انداز روشن کشور است: ظرفیت‌های اثبات‌شده ملت ایران در شکل‌دهی و به‌سرانجام رساندن کار‌های بزرگ، وعده صادق و تخلف‌ناپذیر الهی درباره نصرت یاری‌کنندگان دین خدا و فرسودگی و انحطاط تردیدناپذیر تمدن غربی که البته بروز ملموس آن زمان‌بر خواهد بود.

۴. اتخاذ راهکار‌های عملی برای هدایت این حرکت عمومی: برنامه‌ریزی و ارائه راهکار برای هدایت حرکت عظیم ملت که بر‌عهده جریان‌ها و حلقه‌های میانی از‌جمله تشکل‌های سیاسی جوانان است، چون غالبا مجموعه‌های جوان، خوش‌فکر و فعال هستند و می‌توانند نقش و شأن محور بودن برای حرکت عمومی جامعه را بر‌عهده بگیرند و تشکیل گروه‌های فعال سیاسی با هدف فهم‌کردن و تحلیل موضوع‌ها و حوادث سیاسی و انتقال این تحلیل به دیگران، می‌تواند تأثیری بسیار اساسی در ورود جوانان به عرصه‌ها داشته باشد.

۵. استفاده از تجربیات نسل انقلاب: نسل انقلاب در کوران مبارزه و جنگ و تحریم و تهدیدات و تهاجمات فرهنگی تجربیات زیادی کسب کرده و دولت‌ها با سلایق گوناگون روش‌های مدیریتی خود را برای اداره کشور امتحان کرده‌اند، بنابر‌این می‌شود این تجربیات را برای آینده استفاده کرد. ۶. جامعه‌پذیری دینی و سیاسی: باور به هویت ملی و انقلابی و اسلامی خود داشتن، به‌طوری‌که افتخار کند که ایرانی و مسلمان و انقلابی است.

ب) مسئولیت‌پذیری جوانان

امام (ره) فرموده‌اند: جوانان، کشور را به پیش می‌بردند. جوانان کشور روزی هزینه مبارزه با رژیم طاغوت را پرداخت کردند تا انقلاب به پیروزی برسد و نظام طاغوتی ویران شود؛ در دوران دفاع مقدس نیز خانواده‌ها و جوانان، هزینه دفاع از کشور را قبول کردند تا نسل امروز از دستاورد آن یعنی امنیت بهره‌مند شود، و امروز نوبت جوانان عزیز میهن است که هزینه ایستادگی در‌مقابل دشمن را بپردازند تا نسل‌های آینده، از نتایج و دستاورد‌های درخشان این ایستادگی استفاده کنند.

ج) باور کردن جوانان

تا وقتی مسئولان و کارگزاران نظام اجرایی به جوان و توانمندی‌ها و استعداد جوانان باور نداشته باشد، آینده و او را در امور اجرایی به کار نگیرد، این نسل برای آینده ساخته و تربیت نمی‌شود و این مهم وقتی تحقق می‌یابد که مسئولان مثل رهبری این نسل را درک کرده و به استعداد و توانمندی‌اش باور و اعتقاد پیدا کرده باشند.

نتیجه جوان‌سازی دولت

احساس انسداد را در کشور از بین می‌برد. وقتی که جوان‌ها ببینند می‌توانند وارد میدان کار بشوند و حرکت کنند و تصمیم‌گیری کنند، در کشور احساس انسداد به وجود نمی‌آید.

۲-دولت ذخیره ارزشمندی برای آینده برای مدیران ارشد کارکشته و مجرب فراهم می‌کند. این جوانی که امروز وارد میدان کار می‌شود، ۱۰ سال دیگر یک مدیر مجرب و کارآزموده است که برای کشور ذخیره بسیار مهمی است؛ این مدیران باکفایت حقا و انصافا یکی از ذخیره‌های [ارزشمند خواهند بود].

۳- روحیه جوانی به حرکت دولت شتاب و نشاط و شهامت و شجاعت وجسارت همراه با عقلانیت می‌دهد و امور جاری با سرعت بیشتر اجرا می‌شود و به نتیجه می‌رسد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}