تیم ملی هندبال، مشکلات و چشم‌انداز روشن صعود والیبال بانوان سورن خراسان رضوی در لیگ دسته یک تندروان:از غلامی کاملا ریسکی استفاده کردیم|۴ بازیکن سرعتی ما مصدوم هستند والیبال ناب در شهر والیبال|اصفهانی ها در اندیشه صعود ۱۲ بازیکن برگزیده والیبال جهان|خبری از ایرانی ها نیست کامبک تیم بسکتبال مس کرمان در کوارتر چهارم/ کمان آرش منجی خوزستان نشد زد و خورد در باشگاه شهرخودرو+ عکس| پیشکسوت پرسپولیس زوهانی را زد! چرا اسکوچیچ قوانین درون اردویی تیم ملی را رعایت نمی‌کند؟| رفتار عجیب مرد کروات نگرانی پرسپولیسی‌ها از دعوت دوباره ترابی به تیم ملی تمجید مجید نامجو مطلق از گابریل پین، مربی ایتالیایی استقلال علی کریمی صید بزرگ استقلال درنیم فصل؟ آخرین اخبار از پرسپولیسی شدن رضاییان قاب خاطره | نمایی از نیمکت ابومسلم با حضور غلامحسین پیروانی و اصغر جانداری شگفتی دوباره آویژه صنعت مقابل مهرام به رهبری «استار» نتیجه قابل‌پیش‌بینی برای شهرخودرو در جام حذفی فینال لیگ والیبال در ارومیه پاشازاده: حذف استقلال و پرسپولیس نماد نادانی مسئولان ورزش است! مشهد، شهر رؤیایی نساجی!| یک فصل بی جام دیگر برای قلعه نویی دلداری زلاتان ایبراهیموویچ به مارکو سِرا، داور پراشتباه ایتالیایی
خبر فوری
پیشنهاد شهردار مشهد در آیین قدردانی از خداداد عزیزی: ۸‌ آذر روز فوتبال خراسان
روز گذشته همزمان با سالروز حماسه ملبورن از خداداد عزیزی در شهرداری مشهد تقدیر شد.

مرتضی اخوان | شهرآرانیوز؛ چهره آشنا پا به ساختمان شهرداری مشهد می‌گذارد؛ جایی که قرار است در اتاق شهردار از او قدردانی شود؛ مردی که ۲۴ سال است تاریخ ۸‌آذر را به قبضه خود در‌آورده است. خداداد عزیزی، حماسه‌ساز ملبورن است؛ حتی اگر تمام مردان تیم ملی فوتبال ایران در ملبورن نقش‌های متفاوتی برای تبدیل جهنم کریکت‌گراند به بهشت صعود به جام‌جهانی فرانسه ایفا کرده باشند.

غزال تیزپای فوتبال خراسان ۸‌آذر را به‌تن‌هایی به نام خود رقم زد و حالا هنوز هم خاطره آن شب به‌یادماندنی نه‌تن‌ها برای فوتبال‌دوستان، بلکه برای تمام مردم ایران زنده است. عزیزی با پسرش که رفته‌رفته تبدیل به یک فوتبالیست حرفه‌ای می‌شود، به دفتر شهردار مشهد می‌رود تا در آیین تجلیلی که به‌همت شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد تدارک دیده شده است، شرکت کند.

دورهمی بزرگان برای قدردانی از یک بزرگ

از مثلث طلایی مربیان دهه‌۶۰ فوتبال خراسان (مهدی قیاسی، قاسم زردکانلو و اسماعیل شجیع) که تاریخ فوتبال مشهد به آن‌ها مدیون است گرفته تا اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران فوتبالی استان، همه آمده بودند؛ حضوری برای تقدیر از مردی که فوتبال خراسان را با او می‌شناسند. مهدی ناصحی و سیدحسین علوی‌مقدم هم به‌عنوان نمایندگان شورای اسلامی شهر مشهد که ایده اولیه برگزاری این بزرگداشت را برای حماسه‌ساز ملبورن اجرایی کرده بودند، حضور داشتند.

عزیزی: حقیقتش را بگویم سورپرایز شدم

ستاره همیشه‌خوش‌مشرب، با ایما و اشاره تعجب خود را بروز می‌دهد. عزیزی در صحبت‌هایش هم بار‌ها اشاره می‌کند که از برگزاری این مراسم تعجب کرده و شگفت‌زده شده است. او در این نشست می‌گوید: یکسری از بزرگان فوتبال اینجا هستند که من خاطرات زیادی با آن‌ها دار‌م و کمی حرف‌زدن برای من سخت است. وی می‌افزاید: آقای شهردار، باید یک تشکر ویژه از شما و اعضای شورا داشته باشم؛ چون حقیقت آن است که از این اتفاق‌ها در مشهد نمی‌افتد. ۲۴‌سال از این بازی می‌گذرد، فکر می‌کنم یک‌بار فقط آقای حیدری در شورای شهر ما را خواستند و قدردانی شد.

آن‌قدر‌که جا‌های دیگر ما را می‌خواهند و از ما قدردانی می‌کنند، من به حرف قاسم زردکانلو رسیدم که ما مشهدی‌ها در این شهر آن‌قدر به پیشکسوتانمان عزت و احترام نمی‌گذاریم. چون از این اتفاق‌ها معمولا نمی‌افتد، من الان این‌قدر تعجب کردم. وی تصریح می‌کند: حسین علوی چند ماه پیش به من گفت برایت ۸‌آذر برنامه داریم و از همین حالا آن‌موقع به جایی قول ندهی. ان‌شاءا... این اتفاق برای دیگرپیشکسوتانمان در دیگررشته‌ها هم بیفتد. این کار را آقای علوی، شما که کمیسیون ورزش هستید، باید انجام بدهید.

خداداد عزیزی اضافه می‌کند: پیشکسوتان و پایه‌های فوتبال خراسان فراموش شده‌اند. امثال قیاسی، زردکانلو و شجیع! همین می‌شود که آخر و عاقبت فوتبال ما به جایی می‌رسد که هیچ جایگاهی در فوتبال ایران ندارد. یک تیم دارد که همه‌اش در حال جنگ و دعوا هستند. یک روز لباس ندارند، یک روز توپ ندارند. حالا به‌هر‌حال، چون تیم شخصی است، استان نمی‌تواند به آن کمک کند؛ ولی فکر می‌کنم فراموش‌کردن پیشکسوتانمان باعث می‌شود چنین‌اتفاقاتی در فوتبال ما بیفتد. ما الان چندین سال است که بازیکن در رده تیم ملی نداریم و این خیلی بد است. آن هم مشهدی که ما اعتقاد داریم پایتخت فرهنگی جهان اسلام است و امام‌رضا (ع) در اینجاست.

ارجائی: عزیزی، عزیز مردم خراسان است

شهردار مشهد در ادامه این مراسم به قدردانی از جایگاه خداداد عزیزی در ورزش کشور پرداخت. سید‌عبدا... ارجائی در ابتدای صحبت‌هایش با اشاره به نظریه فعالان عرصه علوم استراتژیک درباره منبع قدرت گفت: واقعیت این است که سرمایه انسانی، منبع اصلی قدرت است. این انسان‌ها هستند که قدرت‌آفرین هستند. بعد از قدرت لایزال الهی و معنویت، چیزی به‌جز انسان نمی‌تواند منبع قدرت باشد.

اساس ماجرا، نیرو‌های دانشی و سرمایه‌های انسانی یک ملت هستند. رهبرمعظم‌انقلاب یک فرمایش بسیار زیبا دارند. ایشان می‌فرمایند: «کار فرهنگی و تربیتی فقط با استدلال و استنتاج نیست. شوق به قله‌ها می‌خواهد، تهییج می‌خواهد. قله‌ها را مشخص کنید، مردم در دامنه‌ها حرکت می‌کنند.» اگر ما می‌خواهیم سرمایه انسانی‌مان تقویت شود، باید تهییج مردم را به‌سمت قله‌ها انجام بدهیم.

حضرت امام (ره) فرمودند: «مظهر قدرت جمهوری اسلامی، شهدا هستند.» امروز اگر ما فرهنگ ایثار و شهادت را تهییج کنیم، مردم در‌این‌راستا گام برمی‌دارند. اگر خانواده معظم شهدا را تکریم کنیم، مردم در‌این‌راستا گام برخواهند داشت. وی افزود: ما اگر بخواهیم در حوزه نیروی انسانی رشد کنیم، باید قله‌هایمان را شناسایی و معرفی کرده و از آن‌ها تقدیر کنیم. این اشتیاق ایجاد می‌کند. این حرکت ایجاد می‌کند. برای حرکت یک جامعه باید لوکوموتیو‌ها به حرکت در‌بیایند تا واگن‌ها پشت‌سر آن‌ها حرکت کنند. لوکوموتیوها، اسطوره‌های هر جامعه هستند.

ارجائی اذعان کرد: واقعیتش من خیلی خوش‌حالم که در عرصه فوتبال که امروز هم می‌توان به‌عنوان یک پدیده اجتماعی و هم به‌عنوان یک موضوع اقتصادی و فرهنگی به آن نگاه کرد، در استان و شهری هستیم که افراد شاخص زیادی دارد؛، اما همه ما قبول داریم که عزیز همه ما، عزیزی است. آقای بادامکی گفت توی استان تک است، توی کشور تک است، من می‌گویم توی همه دنیا تک است. همه ما با غرورآفرینی‌هایش افتخار کردیم، با گل‌زدن‌هایش شاد شدیم و با ناراحتی‌هایش گریه کردیم. افتخار فوتبال خراسان، خداداد عزیزی است. چقدر خو‌ش‌حالیم که او را داریم. چقدر خوش‌حالیم که او هم‌پای کشورش، انقلابش و مردم، ایستاده است.

امروز مردم به او احترام می‌گذارند و او هم عاشق مردمش است. هیچ‌وقت نشنیدیم خداداد از مردم جدا شود و این بزرگ‌ترین افتخار اوست که امروز مردم دوستش دارند. وی تصریح کرد: اگر من به‌جای جامعه فوتبال خراسان بودم، این ۸‌آذر را کمی بزرگ‌تر می‌کردم. ما اصلا رویداد دیگری به این مهمی داریم؟ این هیئت فوتبال کجاست؟ یک پیشنهادی بدهید. این اتفاق هر جای دیگر دنیا بود، کلی برایش کار می‌کردند. ۸‌آذر الان متعلق به خداداد عزیزی که نیست، خاطره یک ملت است. چند‌میلیون نفر موقع آن گل، یک‌متر از جایشان پریدند.

این صحنه‌ها خاطره یک ملت است. من پیشنهادم این است که هیئت فوتبال خراسان به این مسائل اساسی نیز بپردازد. فکر می‌کنم اگر شما پیشنهادی بدهید که ۸‌آذر روز فوتبال خراسان بشود، شورا استقبال کند. بررسی کنید اگر روز‌های دیگری هم هست، می‌توانید کاندیدا کنید. درخواست بزنید تا شورا هم بررسی کند. ارجائی در پایان یادآور شد: در‌هر‌صورت ما یک خداداد عزیزی داریم و یک روز ۸‌آذر هم بیشتر نداریم. این شاید قابلیت ملی‌شدن نیز داشته باشد. امیدوارم همیشه خداداد عزیزی، عزیز مردم بماند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
نظرسنجی
دوست دارید به چه محتوایی در سایت شهرآرانیوز بیشتر پرداخته شود؟
فرهنگی، هنری
اقتصادی
ورزشی
اجتماعی
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}