مجمع تشخیص مصلحت سود بانکی را حذف کرد سرمایه‌گذاران در خراسان رضوی باعث کاهش نرخ بیکاری توسعه اقتصاد دیجیتال با کمک پارک ICT دلار همچنان رو به سقوط رشد اقتصادی سال ۹۹ به ۲ درصد می‌رسد ۲۸۴ میلیارد دلار ارز برای تنظیم بازار ارز ۴۲۰۰ تومانی لعنتی است تمدید مهلت ثبت نام در سامانه سجام برای سهامداران پدیده تا ۲۴ آذر دلار عقب نشینی کرد قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و ارز امروز در مشهد ۹۸/۰۹/۲۰ قیمت خودرو‌های داخلی و خارجی در بازار امروز ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ +جدول امروز چهارشنبه، پایان مهلت ثبت‌نام در سایت کمک معیشتی آینده روشن در انتظار پدیده شاندیز افزایش ۶۸ درصدی مالیات ثروتمندان در سال آینده شارژ قطاربرقی با پول خرد شفافیت در قرارداد‌ها و معاملات شهرداری مشهد با جدیت دنبال می‌شود ورود ۶ میلیون گردشگر خارجی به ایران ۲۷ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی ایران ۱۱ میلیارد دلار، صادرات ایران به چین در طی ۱۰ ماه پاداش مالیاتی به برخی استانداران غیرقانونی نیست
خبر ویژه
معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای خراسان گفت: با احداث خط ۵۰۰ کیلوولت، ظرفیت انتقال انرژی به افغانستان را تا حدود ۴ برابر افزایش داد و این ظرفیت را به ۵۵۰ مگاوات رساند.
به گزارش شهرآرانیوز، دکتر مهدی علومی، درخصوص میزان صادرات برق به کشور افغانستان، اظهار کرد: درحال حاضر ایران در سطح ولتاژ ۲۰ و ۱۳۲ کیلوولت به افغانستان برق صادر می‌کند که ظرفیت انتقال انرژی ۱۴۰ مگاوات است.
وی افزود: در سال گذشته ۶۵۰ میلیون کیلووات ساعت برق به افغانستان صادر شده و پیش‌بینی می‌شود در سال ۹۸ نیز همین میزان برق به این کشور صادر شود.
علومی ادامه داد: این میزان صادرات بخش اعظمی از انرژی مورد نیاز ولایت هرات افغانستان را تامین می‌کند. انرژی الکتریکی مورد نیاز ولایت هرات از ایران و ترکمنستان تامین می‌شود و از این جهت ترکمنستان رقیبی جدی برای ایران در حوزه صادرات انرژی الکتریکی به افغانستان، به خصوص ولایت هرات است.
معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای خراسان با بیان اینکه در بخش تولید و انتقال داخل کشور محدودیتی برای صادرات برق به افغانستان وجود ندارد، گفت: می‌توان با احداث خط ۵۰۰ کیلوولت، ظرفیت انتقال انرژی به افغانستان را تا حدود ۴ برابر افزایش داد و این ظرفیت را به ۵۵۰ مگاوات رساند.
وی اضافه کرد: برای افزایش ظرفیت به ۵۵۰ مگاوات باید ۴۰ کیلومتر خط ۵۰۰ کیلوولت در ایران و ۱۵۰ کیلومتر دیگر در افغانستان، همچنین یک پست ۴۰۰ به ۵۰۰ کیلوولت در ایران و یک پست ۵۰۰ به ۲۲۰ کیلوولت در افغانستان احداث شود.
علومی بیان کرد: برای اجرای این طرح مذاکراتی بین شرکت توانیر با کشور افغانستان انجام شده و مطالعات آن نیز در شرکت برق منطقه‌ای خراسان در حال انجام است که در صورت اقتصادی بودن طرح و سرمایه‌گذاری کشور افغانستان تا سال ۱۴۰۲ امکان افزایش صادرات برق به وجود خواهد آمد. در مجموع سرمایه ۱۰ هزار میلیارد ریالی برای اجرایی‌شدن این طرح مورد نیاز است.
معاون برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای خراسان گفت: با اجرایی‌شدن این طرح و تکمیل رینگ افغانستان، ایران کشوری می‌شود که کشور‌های همسایه شرقی را به کشور‌های غربی ایران متصل می‌کند و در واقع تبدیل به یک هاب انرژی در منطقه خواهد شد.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
چندرسانه‌ای 13980920221624

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}