تشکیل کمیته ملی برای تأمین مالی پروژه‌های سرمایه گذاری در خراسان رضوی برنامه‌های دهه فجر بنیاد شهید خراسان رضوی بر معرفی ۷۲ شهید شاخص متمرکز است بارش‌های پراکنده نیمه جنوبی خراسان رضوی را فرا می‌گیرد «مهر فاطمی»؛ الگوی موفق وقف مشارکتی در مشهد فضاسازی شهر به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س) پلمپ ۲۰ واحد صنفی با تکرار تخلف در مشهد شهروند خبرنگار/ دغدغه‌های مالی و یارانه آموزش زبان خارجی برای رانندگان تاکسی خطوط مبادی ورودی و اطراف حرم فردا اجتماع بزرگ فاطمیون در عرصه میدان شهدا برنامه‌های ارتش در چهل‌ویکمین فجر انقلاب اعزام ۵۲ گروه دانشجویی زائر اولی به مشهد بهره برداری از جلوخان و پیاده روسازی ضلع جنوبی بازار رضا (ع) تا پایان سال ۹۸ خیابان رجب زاده و چندین مشکل سرمایه‌گذاری ۱۳ هزار میلیارد ریالی در شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی منابع بودجه سال آینده شهرداری ۱۲ هزار و ۷۹۲ میلیارد تومان است تا کنون ۷۷ درصد بودجه سال جاری محقق شده است اصلاح، بستر کاشت گونه‌های فضای سبز تقدیم بودجه ۹۹ مدیریت شهری به شورای شهر مشهد حیدری: انتشار نادرست اخبار در فضای مجازی از مصادیق ضربه به انسجام ملی است شهروندخبرنگار/ کف پوش همه زمین‌های بازی پارکی کودکان در مشهد
خبر ویژه

آمادگی مشهد برای برگزاری اجلاس شهرداران شهر‌های جهان

  • کد خبر: ۱۰۹۹۲
  • ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۸
شهردار مشهد در دیدار با سفیران ایران در کشور‌های جهان مطرح کرد
یکی از مهم‌ترین حلقه‌های مفقوده در اقتصاد این روز‌های کشور شاید استفاده از ظرفیت شهروندان ایرانی خارج از کشور و برقراری تعاملات فرهنگی و اقتصادی میان کشور‌ها باشد، موضوعی که در خراسان رضوی به دلیل وجود ظرفیت‌های بالای سرمایه‌گذاری و نیاز به فعالیت بخش خصوصی نسبت به دیگر استان‌ها اهمیت بیشتری دارد. یکی از راه‌های تحقق این امر استفاده از ظرفیت سفرای ایرانی در کشور‌های مختلف است، موضوعی که استاندار خراسان رضوی و شهردار مشهد به عنوان یکی از راه‌های برقراری تعامل برگزیده اند و در دیدار‌های خود با سفرای ایرانی در ۳۰ کشور بر آن تأکید کردند. دیدار استاندار خراسان رضوی و شهردار مشهد با جمعی از سفرای جمهوری اسلامی ایران در چهاردهمین روز آذر به همین منظور انجام شد.

از خواهرخواندگی با ایالت «تلنگانا» تا پرواز به «دوشنبه»
استاندار خراسان رضوی در این اجلاس که ۱۴ آذر در دفترش برگزار شد، از وجود مغناطیسی به نام
امام رضا (ع) در مشهد یاد کرد که همه انسان‌ها را از کشور‌های مختلف به خود جذب می‌کند و همه از آن متنعم می‌شوند.
علیرضا رزم‌حسینی با تأکید بر اینکه در خراسان رضوی فضا به سمت تعامل تغییر پیدا کرده است، افزود: در صورت وحدت و تعامل است که اتفاقات مثبتی را در استان و بلکه کشور شاهد خواهیم بود و توسعه پایدار نمایان خواهد شد. به گفته وی تاکنون در قالب مدل مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی در استان، ۱۴۲ معین مسئولیت توسعه شهرستان‌های استان را پذیرفته‌اند که ۹۸ درصد این شرکت‌ها از بخشی خصوصی هستند. در این راستا سعی شده است از منابع داخلی و بخشی از سرمایه ایرانی‌های خارج از کشور استفاده شود.
دیدار‌های تک‌به‌تک برخی سفیران ایران با استاندار خراسان رضوی از دیگر اتفاقاتی است که می‌تواند در زمینه تعاملات اقتصادی بین کشور‌ها و استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی ایرانیان خارج از کشور راهگشا باشد. در این میان کشور هند به دلیل قرابت‌های فرهنگی ظرفیت خوبی برای برقراری تعاملات اقتصادی دارد، موضوعی که سفیر ایران در هند در دیدار خود با استاندار خراسان رضوی به آن اشاره کرد و
گفت: برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی به صورت دوجانبه می‌تواند به توسعه همکاری‌های اقتصادی بین خراسان رضوی و ایالت تلنگانای هند کمک کند. علی چگینی با بیان اینکه خراسان رضوی زمینه خوبی برای جذب گردشگر و سرمایه‌گذار دارد، برگزاری نمایشگاهی از فرهنگ و رسوم خراسان رضوی در کشور هند را پیشنهاد کرد و افزود: برای جذب شیعیان هند به منظور زیارت بارگاه منور امام رضا (ع) باید برنامه‌ریزی‌های لازم انجام گیرد. استاندار
خراسان رضوی نیز با استقبال ازاین موضوع گفت: برای خواهرخواندگی خراسان رضوی و ایالت تلنگانای هند هم آمادگی داریم.
استاندار خراسان رضوی همچنین در دیدار با سفیر ایران در ارمنستان نیز با اشاره به راه‌اندازی مجدد خط پروازی بین مشهد و دوشنبه افزود: پس از تشکیل اتاق مشترک بازرگانی بین ۲ کشور، تجار خراسانی به عنوان محور فعالیت‌های اقتصادی در این اتاق عمل می‌کنند. ضمن اینکه زمینه توسعه خطوط پروازی بین ۲ شهر مشهد و دوشنبه همچنان وجود دارد.

توجه به دیپلماسی شهری در راستای رونق اقتصادی
اقدامات در حوزه دیپلماسی شهری با سایر کلان‌شهر‌های جهان به ویژه کشور‌های همسایه از موضوعاتی است که در سال‌های اخیر شهرداری مشهد برای آن برنامه‌هایی تدوین کرده است؛ بنابراین می‌توان از حضور سفرای ایران در کشور‌های مختلف به عنوان گامی در راستای تحقق این هدف استفاده کرد. ازاین‌رو بود که
۱۴ آذر میان  شهردار مشهد و سفیران و سرکنسول‌های ایران در ۲۸ کشور دیداری ترتیب داده شد که برگزاری اجلاس شهرداران شهر‌های جهان در مشهد، مهم‌ترین خبر مطرح شده از سوی شهردار مشهد در آن جلسه بود.
محمدرضا کلائی در ابتدای صحبت‌هایش، وجود بارگاه منور حضرت رضا (ع) و حضور سالانه ۳۰ میلیون زائر را (که بیش از ۴ میلیون نفر از آن‌ها زائران خارجی هستند) از مهم‌ترین ظرفیت‌ها برای سرمایه‌گذاری برشمرد. او همچنین نوید داد که با اعلام آمادگی و پیگیری شهرداری مشهد و هماهنگی سفرا و سرکنسول‌های ایران در ۲۸ کشور جهان، اجلاس شهرداران شهر‌های جهان درمشهد برگزار شود.
به گفته کلائی یکی از سیاست‌های شهرداری مشهد در شرایط کنونی توجه به دیپلماسی شهری در راستای توسعه فرهنگی و ایجاد رونق اقتصادی و سرمایه‌گذاری است. در این دیدار غلامحسین دهقانی، معاون وزیر امور خارجه، نیز اظهار امیدواری کرد: سفرا و سرکنسول‌های ایران برای کمک به برقراری ارتباط میان شهر‌های محل مأموریت خود با مشهد در راستای توسعه زیارت و بازاریابی تلاش داشته باشند. او در ادامه صحبت‌هایش به ظرفیت‌های کم‌نظیر مشهد در حوزه‌های مختلف اشاره و اضافه کرد: حضور سفرا و سرکنسول‌های ایران در ۲۸ کشور جهان قبل آغاز مأموریت در این شهر و آشنایی آن‌ها با این ظرفیت‌ها می‌تواند فتح بابی برای همکاری در این زمینه باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}