خبر رد مصوبه طرح صیانت مجلس توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تکذیب شد شمخانی: رویکرد ایران، دستیابی به توافقی قوی، پایدار و قابل اتکا است نصرالله برتری هوایی اسرائیل را به چالش کشید طرح مجلس در مورد طرح صیانت توسط مجمع تشخیص مصلحت رد شد (۱۵ تیر ۱۴۰۱) رونمایی از پهپادهای ایرانی در رژه نظامی ونزوئلا + فیلم و عکس جانسون در یک‌قدمی سقوط | چند مقام دیگر دولت انگلیس استعفا دادند سیل در جنوب افغانستان ده‌ها منزل مسکونی را تخریب کرد کاظمی قمی: امیدوارم مرزها موجب اتصال زیر ساختهای اقتصادی ایران و افغانستان شود امیرعبداللهیان: هیچ مطالبه فرابرجامی نداریم| در مذاکرات دوحه بر سر تضمین اقتصادی با آمریکایی‌ها مذاکره کردیم تأکید وزیر خارجه قطر بر اهمیت بازگشت همه طرف‌ها به توافق هسته‌ای| از گفت‌وگوهای منطقه‌ای ایران استقبال می‌کنیم استقبال امیرعبداللهیان از وزیر خارجه قطر در تهران+ فیلم و عکس قالیباف: زیرساخت‌های استفاده از کالابرگ درحال آزمایش است| کالاهای‌ ضروری باید به ‌قیمت شهریور۱۴۰۰ به‌دست مردم برسد ظریف: بدم نمی‌آمد لاریجانی رئیس‌جمهور شود| شهیدسلیمانی نبود هرگز بعد از استعفا به دولت باز نمی‌گشتم اولویت‌های مهارت‌آموزی سربازان در سال ۱۴۰۲| جزئیات خروج مشمولان از کشور برای زیارت عتبات عالیات امیر حیدری خبر داد: تجهیز یگان‌های نزاجا به تسلیحات نقطه‌زن، دورزن و هوشمند| احداث منازل سازمانی در ۵۲ نقطه کشور هیئت منتخب رئیس‌جمهور سلامت کنکور ۱۴۰۱ را تأیید کرد اژه‌ای: تولید واکسن کرونا تراز ایران را در دنیا بالا برد| استقلال و پیشرفت همه‌جانبه کشور بدون تولید علم و قدرت ممکن نیست کرزی نشست اخیر کابل را نشست داخلی طالبان خواند رئیس‌جمهور: مردم به‌زودی شاهد نتایج سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ در پروژه‌های کلان خواهند بود
خبر فوری
آمریکا: برای سناریو‌های مختلف در مسئله هسته‌ای ایران آماده می‌شویم
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالات خبرنگاران در زمینه آخرین تحولات پیرامون مذاکرات احیای توافق هسته‌ای پاسخ داد.

به گزارش شهرآرانیوز، به‌نقل از وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود اظهار نظر‌ها درباره مذاکرات وین که در جلسه استماع محرمانه در کنگره با حضور رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مطرح شده است، بدبینانه بوده، حتی سناتور مارکو روبیو مدعی شده است، دست‌یابی ایران به یک بمب هسته‌ای گریزناپذیر است، آیا او هم چنین دیدگاه بدبیانه‌ای دارد و اطلاعات جدیدی از مذاکرات وجود دارد یا نه، گفت: ما بر این باور نیستیم که دست یافتن ایران به یک بمب هسته‌ای گریزناپذیر است. در واقع، رئیس جمهور بایدن تعهد کرده است که ایران هیچ گاه به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند. سناتور کاردین، دیروز پس از این جلسه آن را جلسه محرمانه‌ای مهم و پر از اطلاعات مفید توصیف کرد.

او افزود: برخی سناتور‌ها دیدگاه‌هایشان را درباره مسئله برنامه هسته‌ای ایران مطرح کرده‌اند. واقعیت این است که این یک چالش است و با وجود گزینه‌های خوب، اما معدودی که وجود دارد، تا اندازه زیادی، چالش سختی است. ما اکنون به خاطر تصمیم‌هایی که پیش از روی کار آمدن این دولت اتخاذ شده، در موقعیت فعلیمان قرار داریم.

پرایس با تلاش برای مقصر جلوه دادن ایران به خاطر وضع فعلی مذاکرات وین، ادامه داد: ما هنوز معتقدیم، پتانسیل به نتیجه رساندن بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام (توافق هسته‌ای) وجود دارد، البته اگر ایران مسائل فرابرجامی را کنار بگذارد و روی طرح توافقی که مدتی می‌شود روی میز است، تمرکز کند.

وی ادامه داد: ما به تلاش برای رسیدن به این و همکاری نزدیک با شرکای اروپایی‌مان در راستای این هدف ادامه می‌دهیم، چون ما هم مانند برخی از قانون‌گذاران در کپیتول هیل همچنان بر این باوریم که بازگشت به پایبندی به توافق ایران، در راستای منافع ملی ما خواهد بود. در اصل به این خاطر که این کار دوباره ایران را با سخت‌ترین و سرزده‌ترین مقررات نظارتی و بازرسی محدود و مشمول محدودیت‌هایی خواهد کرد که برجام بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بیان کرد: در حال حاضر این که آیا می‌توانیم به این نقطه برسیم یا نه، یک سوال بی جواب است. دلایل زیادی وجود دارد که بگوییم نمی‌توانیم. اما ما به طور یکسان برای سناریو‌هایی آماده می‌شویم که در یکی بازگشت به پایبندی به برجام است و در یکی خبری از آن نیست، همچنین سناریویی که با شرکا و متحدانمان همکاری تنگاتنگی داریم و رویکرد متفاوتی را دنبال می‌کنیم که اطمینان ایجاد می‌کند ما قادر خواهیم بود به تعهد رئیس جمهور بایدن مبنی بر این که ایران هیچ گاه به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند، عمل کنیم.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به «ترور اخیر دانشمدان ایرانی»، آیا از نظر او این اقدام ممکن است بخشی از سیاست بازدارندگی یکی از متحدان آمریکا در شرایطی باشد که گفته می‌شود مذاکرات پیرامون احیای توافق هسته‌ای به جایی نمی‌رسد، توضیح داد: من در موقعیتی نیستم که نظری در این باره ارائه دهم. اما ما تعهد داریم و این تعهد مشترک بسیاری از متحدان و شرکای ما در سراسر جهان است که ایران هیچ گاه قادر به دست‌یابی به یک سلاح هسته‌ای نباشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که با توجه به تحریم‌هایی که اخیرا آمریکا علیه ایران اعمال کرده است، واشنگتن چه کاری برای ترغیب ایران به بازگشت بر سر میز مذاکره انجام می‌دهد و آیا ضرب‌الاجلی برای توافق وجود دارد، گفت: ضرب‌الاجل وجود دارد. این ضرب‌الاجل روزی است که مزایای بازگشت به برجام بر اثر توسعه‌های برنامه هسته‌ای ایران رنگ ببازد. دلیل این که ما به دنبال بازگشتی دوجانبه به برجام هستیم، این است که همچنان در راستای منافع ملی آمریکا و منافع جمعی شرکا و متحدان بین‌المللی ماست. همیشه این طور باقی نخواهد ماند، به ویژه به خاطر این که ایران در حال انجام دادن اقداماتی است که ذیل برجام ممنوع می‌بود، مانند فعال بودن سانتریفیوژ‌های پیشرفته، ذخیر اورانیوم در سطوح مختلف، ذخیره آب سنگین و هر کاری که اگر دوباره مشمول محدودیت‌های سخت برجام شود، مطرح نخواهند بود.

او در راستای این سوال افزود: ما به وضوح گفته‌ایم قصدی واقعی برای بازگشت به برجام داریم، در صورتی که ایران هم این کار را بکند. ما با متحدان اروپایی‌مان و شرکایمان در گروه ۱+۵ که شامل چین و روسیه نیز هست، به مدت ۱۵ ماه روی این مذاکرات کار کرده‌ایم. مذاکرات از بسیاری از جهات در راستای توافقی که امکانش فراهم است در کوتاه مدت نهایی و اجرایی شود، در صورتی که ایران تصمیم بگیرد این کار انجام شود، به اوج خود رسیده است. به خود ایران بستگی دارد که ببیند آیا می‌خواهد به پایبندی بازگردد یا نه.  

وی ادامه داد: اگر ایران نخواهد این کار انجام شود، اگر انتخابش این باشد که مسائل فرابرجامی را مطرح کند، ما گزینه‌های دیگری هم داریم که در دسترس‌مان هستند. این گزینه‌ها مواردی هستند که ماه‌هاست با شرکای و متحدانمان درباره‌شان صحبت کرده‌ایم و آن‌ها را پیگیری خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا علاوه بر این، در پاسخ به سوالاتی با تکرار ادعای حمایت آمریکا از آنچه مساله حقوق بشر در ایران می‌نامید، اظهاراتی مداخله‌جویانه را درباره امور داخلی ایران مطرح کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}