خشک سالی دشت مشهد با ۹۵ درصد خلوص! سامان دهی مشاغل مزاحم اعتلای کیفیت زندگی در شهر‌ها پیگیری راه اندازی پروژه استخر طرق مشهد پس از ۹ سال انتظار احیای بافت پیرامونی حرم رضوی نیازمند بازگشت مجدد زندگی و سکونت شهروندان است مرکز تجارت سنگ‌های قیمتی در مشهد ایجاد شود شهردار مشهد مقدس: مشهد ظرفیت تولید اشتغال بسیاری در حوزه سنگ‌های قیمتی دارد | شهردار مشهد، دبیر شهر جهانی گوهرسنگ‌ها شد شهروند حبرنگار| حمل بار غیرمجاز در مشهد دادستان مشهد مقدس: پرونده بازی تیم‌های ملی ایران و لبنان در شعبه ویژه در حال رسیدگی است | قطع‌نکردن درختان از سوی شهرداری در موضوع پادگان لشکر ۷۷ شهردار مشهدمقدس: بزرگ‌ترین نعمتی که نصیب ما خادمان امام هشتم شده، توفیق خدمت به مردم است اجرای برنامه «قرار زیارت» در دو مسیر جانباز و مصلی | مشهد مشکی‌پوش می‌شود رئیس دادگستری خراسان رضوی: «محسن پهلوان» بنا به منافع سهامداران، همچنان با شرکت پدیده همکاری می‌کند استاندار خراسان رضوی: قیمت کالا‌ها و خدمات باید تا ۱۰ تیرماه اصلاح شود فراخوان گروه‌های جهادی برای خدمت به حاشیه شهر مشهد طرح جامع خدمات پسماند فرصتی برای کاهش پدیده زباله گردی در مشهد عزم بزرگ برای سامان‌دهی زمین های بزرگ‌مقیاس‌ در مشهد جزئیات طرح هوشمندسازی نانوایی‌های مشهد اصناف مشهد؛ عامل اشتغال پایدار در شهر
خبر فوری
سامان دهی مشاغل مزاحم اعتلای کیفیت زندگی در شهر‌ها
محمدجواد مشیری - مدیرعامل سازمان سامان دهی مشاغل شهری

مشاغل مزاحم و آلاینده در بافت اصلی شهر‌ها به عنوان پدیده‌هایی که از موقعیت مکانی نامناسب و سازمان نیافته برخی فعالیت‌های تولیدی، صنعتی و خدماتی در فضای شهری نشئت گرفته اند، بر سلامت جسمی و روحی شهروندان و نیز سیمای شهر‌ها اثرات منفی و نامطلوب می‌گذارند.

رسیدگی به این موضوع نیازمند برنامه ریزی کاربری زمین‌های شهری بر پایه دو اصل توسعه پایدار و اطلاعی کیفیت زندگی است که درپی دستیابی به اهدافی مانند توزیع متعادل کاربری ها، جلوگیری از تداخل کاربری‌ها و فعالیت‌های مزاحم و تدوین معیار‌ها و استاندارد‌های مناسب کاربری است. مطالعات نشان داده است مشکلات پدیدآمده از حضور مشاغل آلاینده و مزاحم در محدوده شهر‌ها به ویژه در کلان شهر‌ها بیشتر به واحد‌های کوچک تولیدی و خدماتی مثل تعمیرگاه ها، نجاری ها، آهنگری‌ها و... متعلق است.

از طرفی، این فعالیت‌ها و کسب وکار‌ها در ایجاد اشتغال، تأمین کالا و خدمات موردنیاز شهروندان و کمک به رشد و توسعه اقتصاد خرد شهری مؤثر هستند. از سوی دیگر، رعایت نکردن اصول مکان یابی و به کارنگرفتن روش‌های پیشگیری از ایجاد آلودگی‌ها و مزاحمت‌ها باعث ایجاد مشکلاتی در بافت اصلی شهر‌ها شده است که به طبع نیازمند اقدامات و مطالعات خاص در رفع و کاهش این مشکلات خواهد بود که وظیفه اصلی سازمان، سامان دهی مشاغل شهری هر کلان شهر است. عمده مسائل سامان دهی مشاغل مزاحم شهری در سه دسته بنیادی، علمی فنی و مدیریتی اجرایی تقسیم بندی می‌شود. به طورکلی سامان دهی، پدیده‌ای چندبعدی است که تابع عوامل و متغیر‌های متعدد است.

خلاصه این عوامل و متغیر‌ها عبارت اند از عوامل فنی و فناوری، عوامل اقتصادی اجتماعی، عوامل زیست محیطی و عوامل کالبدی فضایی که شناخت مسائل و مباحث سامان دهی و جست وجوی معیار‌ها و ضوابط مربوط به آن نیازمند نوعی دیدگاه کل نگر و راهکار‌های چندجانبه است. در واقع مهم‌ترین نتیجه‌ای که از بررسی تجارب سامان دهی صنایع در ایران و جهان به دست می‌آید، این راهبرد اصلی است که هر نوع دخالت آگاهانه و هدفمند در روند سامان دهی صنایع و خدمات شهر، نیازمند نگرشی سیستمی، یعنی رویکرد جامع نگر برنامه ریزی شده به صورت فرابخشی و مدیریت اجرایی مشترک است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}