خسارت اغتشاشگران به ۷۲ آمبولانس | وزیر بهداشت: آن‌ها به خودشان هم رحم نمی‌کنند چه زمانی دو جریمه همزمان برای رانندگان صادر می‌شود؟ سرعت در صدور کارت ملی هوشمند با تولید در داخل | مشکل عدم صدور کارت ملی چه بود؟ مادر سنگدل، دو کودکش را خفه کرد نحوه درخواست معافیت تحصیلی برای پذیرفته شدگان در کنکور امروز هوای مشهد خنک است (۵ مهرماه ١۴٠١) آمار جهانی کرونا | فرانسه و آلمان رکورددار ابتلا در قاره سبز باران در برخی نقاط کشور | افزایش دما در شرق (۵ مهرماه ۱۴۰۱) تصادف مرگبار در خواف، جان هفت نفر را گرفت شرایط پرداخت وام ۱۲ میلیون تومانی به بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شد نتایج نهایی آزمون کاردانی به کارشناسی اعلام شد (۴ مهرماه ۱۴۰۱) دستگیری عامل انتشار محتوای غیراخلاقی در اینستاگرام وام ۵۰ میلیونی هلال احمر به بیماران نیازمند +جزئیات چرا غذاهایی که مگس روی آن نشسته را نباید خورد؟ توفان سهمگین جان پنج امدادگر را در فیلیپین گرفت مرگ ۶ تن در تصادف آتشین پژو و پراید پروانه‌وار مراقبت خواهیم کرد زنان همیشه نقش‌آفرین‌اند!
خبر فوری
نظر وزارت کار درباره افزایش حقوق «بازنشستگان تامین‌اجتماعی» (۱۰ مردادماه ۱۴۰۱)
 ۴ ماه و ۱۰ روز از شروع سال جدید گذشته و مهلت قانونی مجلس به دولت هم تمام شده، اما همچنان قانون افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان ابلاغ نشده است. خبر‌ها از توافق بر سر اجرای دقیق قانون حکایت دارد، اما وزارت کار اعلام کرده که هنوز تصمیمی نهایی نشده است.

به گزارش شهرآرانیوز، هفتم اردیبهشت ماه بود که هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی، مانند همه سال‌های گذشته، میزان افزایش حقوق بازنشستگان خود را مشابه مصوبه شورای عالی کار تعیین و طبق قانون، برای تصویب به هیئت وزیران ارسال کرد؛ پیشنهادی که طبق آن میزان افزایش حقوق حداقل‌بگیران ۵۷.۴ درصد و برای سایر سطوح حقوقی ۳۸ درصد تعیین شده بود.

مخالفت اولیه برخی وزیران

اگرچه پیش‌بینی می‌شد این پیشنهاد، طبق روال معمول هر ساله، بدون تغییر تصویب و ابلاغ شود، اما حدود سه ماه تاخیر هیئت وزیران نشان داد که داستان امسال متفاوت با سال‌های گذشته است. کم‌کم خبر‌ها از هیئت وزیران به بیرون درز کرد و مشخص شد برخی وزرای دولت سیزدهم، مخالف بخش دوم پیشنهاد تامین اجتماعی هستند و آن را تورم‌زا و سنگی پیش پای دولت برای تامین اعتبارات آن می‌دانند. سخنگوی دولت هم در یک مصاحبه تفصیلی این رویکرد را تایید کرد؛ رویکردی که طبق آن هیئت وزیران تصمیم گرفت حقوق بازنشستگان حداقلی‌بگیر را مشابه مصوبه شورای عالی کار و ۵۷.۴ درصد تعیین کند، اما افزایش ۳۸ درصدی سایر سطوح حقوقی را نپذیرد و برای این گروه، ۱۰ درصد افزایش حقوق (به اضافه ۶۵۰ هزار تومان برای حقوق‌های زیر ۱۰ میلیون تومان) اعمال کند.

از استعفای وزیر تا نامه رئیس مجلس

واکنش‌ها به این تصمیم جنجالی ابعاد گسترده‌ای داشت؛ از اعتراض هزاران بازنشسته تا استعفای وزیر کار که بسیاری آن را مرتبط با همین ماجرا دانستند. اصرار تشکل‌های کارگری و برخی نمایندگان مجلس بر غیرقانونی بودن مصوبه دولت، کار را به هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین هم کشاند و درنهایت رئیس مجلس در نامه‌ای به رئیس جمهور، مغایرت مصوبه دولت با ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی را ابلاغ کرد.

پایان مهلت قانونی مجلس به دولت

نامه محمدباقر قالیباف، به تاریخ ۲۹ تیرماه برای آیت‌ا... رئیسی ارسال شد و طبق قانون مهلت قانونی یک هفته‌ای برای اقدام مناسب دولت تعیین شد. مهلتی که به سر آمد، اما تا عصر دیروز، خبری از تصمیم جدید دولت نشد. البته یک روز پس از نامه رئیس مجلس، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی، طبق شنیده‌هایش از ابلاغ مصوبه جدید توسط معاون اول رئیس جمهور و افزایش ۳۸ درصدی حقوق این گروه از بازنشستگان خبر داد، اما ساعتی طول نکشید که این گفته خود را تکذیب کرد؛ تکذیبی که دلخوشی دوساعته بازنشستگان را به یاس تبدیل و ناراحتی‌شان را دوچندان کرد.

رئیسی: اجرای قانون درمورد بازنشستگان یک ضرورت قطعی است

با این حال، صحبت‌های رئیس جمهور در سفر آخر تیرماه به استان مرکزی امیدبخش بود و نشان از تاکید دولت بر اجرای قانون داشت. آیت‌ا... رئیسی در آن سفر اعلام کرد: «اجرای قانون در حوزه بازنشستگان، امری ضروری و قطعی است و دولت در اجرای آن تردیدی ندارد». رئیس‌جمهور افزود: «دولت در تمام تصمیمات، خود را موظف می‌داند به بازنشستگان به ویژه بازنشستگان تامین اجتماعی توجه داشته باشد چرا که در دوران حساس زندگی خود، خدمت کرده‌اند، ضمن آن‌که دولت نیز بر اجرای قانون و حمایت از بازنشستگان تاکید دارد».

گلایه و مطالبه ۳ نماینده مجلس از دولت

اما با وجود این رویکرد رئیس جمهور و همچنین پایان مهلت هفت روزه مجلس به دولت، هنوز از تصمیم نهایی در این باره خبری نشده و این تعلل، گلایه‌های بازنشستگان را به همراه داشته است. حتی نمایندگان مجلس هم از این رویه انتقاد کرده‌اند. همین دیروز بود که «محمدتقی نقدعلی» عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در صحن علنی مجلس اظهار کرد: «مصوبه دولت برای افزایش حقوق بازنشستگان ابطال شد و بازنشستگان از آقای قالیباف برای پیگیری این موضوع قدردانی کردند، اما هنوز مصوبه جدیدی از سوی دولت ابلاغ نشده است، بازنشستگان در این مورد گلایه دارند که به‌حق است، چرا که آن‌ها عمر خود را در خدمت جمهوری اسلامی گذاشته بودند و در شرایط کنونی با وجود این‌که سال به نیمه رسیده است، اما هنوز مصوبه دولت برای افزایش حقوق آن‌ها نیامده است». «محمد کعب عمیر» دیگر نماینده مجلس نیز در صحن علنی دیروز، خطاب به معاون اول رئیس جمهور گفت: «باید هر چه سریع‌تر با ابلاغ افزایش حقوق ۳۸ درصدی بازنشستگان تامین اجتماعی به سردرگمی این قشر عزیز پایان داد». «مهدی عیسی زاده» رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس هم در این باره به مهر گفت: «دولت یک هفته مهلت داشت که مصوبه مجلس را اجرایی کند و تا آن‌جایی که مطلع هستم تلاش می‌کند ساز و کار اجرای این قانون را فراهم کند و منتظر تصمیم دولت هستیم».

عضو کانون بازنشستگان: قول دادند افزایش ۳۸ درصدی اعمال شود

اما ظهر دیروز عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران اعلام کرد: «طی جلساتی که چهارشنبه و پنج‌شنبه گذشته همراه با اعضای هیئت مدیره کانون عالی بازنشستگان کارگری، با مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی و سرپرست وزارت کار داشتیم، قرار شد افزایش حقوق بازنشستگان و بحث چالشی اخیر مستمری‌بگیران سایر سطوح، عین قانون (افزایش ۳۸درصدی به علاوه ۵۱۵ هزارتومان حقوق) انجام شود». علی اکبر عیوضی افزود: «قرار بود روز یک‌شنبه (دیروز) آقای زاهدی وفا، سرپرست وزارت کار، به طور رسمی‌تر از طریق رسانه‌ها لازم‌الاجرا بودن مصوبه مجلس و اجرای آن توسط دولت را اعلام کند، ضمن آن‌که به ما قول داده شده در همین مردادماه احکام حقوقی جدید بازنشستگان صادر شود».

وزارت کار: نهایی شود، اطلاع‌رسانی می‌کنیم

با این حال انتظار بازنشستگان تا عصر دیروز بی‌نتیجه بود و خبری از وزارت کار یا سازمان تامین اجتماعی منتشر نشد. ما هم عصر دیروز موضوع را از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارتخانه پیگیری کردیم و پاسخ «سید مرتضی موتورچی» رئیس این مرکز این بود که: «هنوز تصمیم نهایی اتخاذ نشده و با نهایی شدن موضوع، حتما اطلاع رسانی خواهیم کرد».

شمارش معکوس برای ابلاغ مصوبه «افزایش مستمری بازنشستگان»

در همین خصوص نیز نمایندگان بازنشستگان کارگری از طولانی شدن ابلاغ مصوبه‌ی دولت در زمینه‌ی افزایش مستمری بازنشستگان می‌گویند.

نمایندگان بازنشستگان کارگری از طولانی شدن ابلاغ مصوبه‌ی دولت در زمینه‌ی افزایش مستمری بازنشستگان انتقاد کردند.

به گفته‌ی آن‌ها، دولت اعلام و ابلاغ مصوبه را برعهده‌ی سرپرست وزارت کار گذاشته و اصولاً مسئولیت مصوبه‌ی جدید برعهده‌ی وزارت کار است، اما علیرغم برگزاری نشست‌هایی در روز‌های چهارشنبه و پنج شنبه هفته گذشته که در آن‌ها افزایش ۳۸ درصدی به اضافه‌ی مبلغ ثابت ۵۱۵ هزار تومان تایید شده، بازهم کار به درازا کشیده است.

بازنشستگان انتظار داشتند پنج شنبه یا نهایتاً شنبه، سرپرست وزارت کار، نظر نهایی دولت را ابلاغ کند تا احکام حقوقی مردادماه به سرعت صادر شود؛ یکی از نمایندگان رسمی بازنشستگان می‌گوید: چند روزی‌ست شمارش معکوس برای ابلاغ مصوبه آغاز شده، اما نمی‌دانیم چرا سرپرست وزارت کار همچنان تعلل می‌کند؟

منبع: خراسان| ایلنا

فوری:

خبر جدید برای بازنشستگان؛ «تامین اجتماعی» مامور به تصمیم‌گیری درخصوص افزایش حقوق بازنشستگان شد (۱۱ مردادماه ۱۴۰۱)

سکوت دولت در مقابل افزایش حقوق «بازنشستگان تامین اجتماعی» (۱۱ مردادماه ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت کار! بازنشستگان تامین اجتماعی را از نگرانی و بلاتکلیفی نجات دهید (۱۰ مردادماه ۱۴۰۱)


اخبار ویژه بازنشسته‌ها در لینک زیر:

instagram.com/bazneshasteh.news

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲۲
خیری
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
0
2
احساس میکنم دارن همیجوری بازنشسته ها روسرکار گذاشتن وبااین حرفا وقت کشی میکنن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
0
1
۹۹۹
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
0
2
جناب سرپرست وزارت کار با احترام آیا اعلام کردن افزایش حق و حقوق بازنشستگان اینقدر برای شما مشکل است که حدود هشتصد هزار نفر بازنشسته بهمراه خانواده چشم براه این ابلاغیه باشند
با
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
0
2
جناب سرپرست وزارت کار با احترام آیا اعلام کردن افزایش حق و حقوق بازنشستگان اینقدر برای شما مشکل است که حدود هشتصد هزار نفر بازنشسته بهمراه خانواده چشم براه این ابلاغیه باشند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
0
2
روزی افتاده دست قوزی
رضا
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
0
2
شرم هم چیز خوبیه بابا دست از سر صندوق تامین اجتماعی بردارید
بازنشسته
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
0
2
سرپرست وزارت کار آنچنان تو فکره که انگار قراره اضافه حقوق بازنشسته هارا ازجیب ایشون بدهند
عحیبه رییس جمهور ازکجا اینها را پیدا میکنه ودر رآس کار قرار میدهد این بنده خدا قراره نامزد پیشنهادی دولت برای وزیر کار باشد
وای به حال مردم
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
0
1
عنوان خبرنوشته اید نظر وزارت کار ولی تنها چیزی که نبود اظهارنظر وزارت کارمیباشد.
ناشناس
Turkey
۱۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
0
1
سلام‌ چرا دولت اینقدر سنگدازی میکند برای افزایش حقوق سایر سطوح بازنشستگان تامین اجتماعی . دولت اینقدر بی مسئولیت است مدیریت کلان ریاست جمهوری بی تدبیر است ولی به حال کشور ایران و مردم ایران
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
0
2
مرگ بر کسانی که کارشکنی میکنند
بازنشسته
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
0
1
سرپرست سرپرست بیدار شو بیدار شو لایحه رو اعلام کن لباس وزارت به تن کن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
0
1
چقدر جالبه که رئیسی و شرکاء برای قانون تره هم خُرد نمی کنه. فقط بلد بود قیمت ها رو ۱۰ برابر کنه و البته با جدیت تمام هنوز هم مشغول همین کاره.
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
0
1
دولت مردمی!!!!! شعار شعار.
غلامعباس ب.
Iran (Islamic Republic of)
۰۵:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
0
0
واقاخسته شدیم روانی نکنیدمنبخاطرمبلقی کم شدم سایربا۳۵سال بیمه ماهم خدای داریم
بازنشین
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
0
0
سرپرست ناراحته
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۱
0
0
آقای رئیس جمهور محترم: افرادی را بعنوان سرپرست گذاشتید که بعد ۶ماه نمی خواهند حق ما را به رسمیت بشناسند و اعلام کنند شاید این افراد سهمی در سرمایه گذاری دارند یا شریک هستند مگر میخواهید از جیب خودتون بدهید؟بترسید از حق خوری دیگران....
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۴
0
0
بار خدایا چرا مجری قانون باید ناقض قانون شود ، واقعا جای تامل دارد و چگونه باید از اصناف و کارمند و کارگری که پتانسیل ثروت و قدرت جامعه در اختیار اوست و باید جامعه و کشور را به حوکت درآورد انتظار رعایت عدل و انصاف و قانون زا داشت پناه بر خدا تامین اجتماعی از اجتماع ۳۴ میلیونی قشر شریف کارگری با افزایش ۳۸ درصدی حق بیمه اخذ نی نماید و بعد به جامعه ۴ میلیونی بازنشستگانی که ۳۰ سال از شکم خود زده و به امید امروز ماهیانه ۳۰ درصد حقوقش را ذخیره کرده ۱۰ درصد حقوقش در تورم ۷۰ درصدی افزایش می یابد مگر در سازمان تامین اجتماعی چه خبر است چرا در حق بیمه گذاران جفا وبرای درون سازمانی بریز و بپاش بپا می شود شما ببینید در همین موضوع ۱۰ درصد افزایش حقوق غیر قانونی با دخالت نابجای دولت حتی این معوقه ۱۰ در صدی در ۳ ماه پرداخت شد لین یک مدیر جوان و فاقد تجربه با تحریک اطرافیان چه بلایی بر سر منابع مالی بیمه گذاران می آورد که سریعا افزایش فوق العاده خاص ۵۰ درصدی کارکنان تامین اجتماعی اعمال و معوقه آن از دی ماه ۹۹ تا مرداد ماه ۱۴۰۱ یعنی نزدیک به ۲۰ ماه معوقه یکجا بخ حساب آنان واریز و با افتخار این تبعیض و سوء استفاده از منابع مالی بیمه گذاران توسط مدیر کل جوان و کم تجربه تامین اجتماعی یعنی آقای موسوی از بخش مختلف خبری رسانه ملی (صدا و سیما)توسط آقای موسوی اعلام می گردد ، برای چنین سازمانی متاسفیم
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}