کشته شدن الظواهری در کابل و تاثیر آن بر آینده طالبان تکواندوکاران افغانستان به ترکیه رفتند افغانستان زیباست | بدخشان عَلَم کشی شب هفتم محرم رسمی مهم برای عزاداران افغانستانی محرم در خیابان‌های کابل + فیلم تحصیل کودکان مهاجر در ایران؛ تهدید یا فرصت هشدار برای آثار باستانی افغانستان | طالبان در چند متری گنجینه تاریخی نوحه خوانی مداح افغانستانی + فیلم افزایش روابط تجاری میان افغانستان و ایران + فیلم همه چیز درباره دارندگان برگه حمایت تحصیلی | وضعیت دانش‌آموزان فاقد مدرک در سال تحصیلی جدید آینده مبهم تحصیل دانشجویان دختر در دانشگاه‌های افغانستان طالبان کنکور را به تعویق انداخت و تاریخ جدید را اعلام نکرد آسیب سیل اخیر افغانستان به آثار باستانی نیمروز کنعانی: میزان آبی که از حقابه هیرمند برای ایران واریز می‌شود ناچیز است + فیلم وزارت کشور: تردد و سکونت اتباع سرشماری شده فقط در استان محل ثبت‌نام مجاز است حال و هوای محرم در افغانستان تاکید شیعیان افغانستان بر برگزاری باشکوه مراسم ماه محرم + فیلم نگاهی به نشست تاشکند و دستان خالی طالبان پس از برگزاری آن پرونده‌ جنایات جنگی در افغانستان ۱۶ سال است که باز نشده مداحی زیبای نوجوان افغانستانی در شبکه سه + فیلم
خبر فوری
آینده مبهم تحصیل دانشجویان دختر در دانشگاه‌های افغانستان
مقامات دانشگاهی افغانستان و یکی از سخنگویان طالبان می‌گویند، ممنوعیت تحصیل دختران در مقطع دبیرستان، به معنای ممنوعیت تحصیل زنان افغان در دانشگاه خواهد بود.

به گزارش شهرآرانیوز؛ وب سایت روزنامه گاردین در این باره نوشت که دختران افغان که تقریبا یک سال حق تحصیل در مقطع دبیرستان را نداشته‌اند، دیگر مدارک لازم برای ثبت نام در تحصیلات عالی و همچنین توانایی و دانش کافی برای شرکت در کلاس‌های دانشگاه را نخواهند داشت.

مولوی احمد تقی، یکی از سخنگویان وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفت: اگر دختران افغان از دبیرستان فارغ‌التحصیل نشوند، به صورت طبیعی دیگر دانشجوی دختر جدیدی در دانشگاه‌ها نخواهیم داشت. اما امیدوارم وزارت آموزش و پرورش سیاست مناسبی اتخاذ کرده و مدارس را بازگشایی کند؛ زیرا ما دریافته‌ایم که این مسئله‌ مهمی بوده و ممنوعیت تحصیل دختران موقتی است.

اما یک منبع که با رهبران طالبان ارتباط دارد، گفت که حتی اگر موانع بر سر راه دختران برای تحصیل در مقاطع بالا برداشته شود، مقامات طالبان در این فکر هستند که رشته‌های تحصیلی مجاز برای دختران را به رشته‌های بهداشتی و آموزشی محدود کنند.

طبیعی است که اگر دختران افغان از دبیرستان فارغ‌التحصیل نشوند، نمی‌توانند در کنکور افغانستان شرکت کنند و در نتیجه، از تحصیل در دانشگاه نیز محروم خواهند بود.

سال گذشته طالبان تمامی دختران کلاس دوازدهم افغانستان را بدون نیاز به حضور در کلاس‌ها، فارغ‌التحصیل کرد تا اگر روزی مجددا در این کشور کنکور برگزار شد، آن‌ها بتوانند در این آزمون شرکت کنند.

اما طالبان از زمانی که روی کار آمده، هنوز تاریخی برای برگزاری آزمون ورودی دانشگاه اعلام نکرده است.

در پایان سال تحصیلی ۲۰۲۲، پسران افغان که از کلاس‌های آموزشی بهره‌مند بوده‌اند، بار دیگر در آزمون فارغ‌التحصیلی کلاس دوازدهم شرکت خواهند کرد. اما سرنوشت دختران هنوز مشخص نیست. برخی این احتمال را مطرح می‌کنند که طالبان مانند سال گذشته، همه دختران را بدون نیاز به شرکت در آزمون‌های پایان ترم، فارغ‌التحصیل کند. اما حتی اگر این اتفاق بیافتد، باز هم دختران افغانستان مسیر سخت‌تری برای ورود به دانشگاه‌ها خواهند داشت، زیرا از کلاس‌ها دور بوده و دانش کافی برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه را ندارند.

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}