مشاور وزیر اقتصاد: سرانه مصرف روزانه نان هزار تومان است قرعه‌کشی و محدودیت‌های فروش خودرو برای محصولات سایپا حذف می‌شود (۲۴ مردادماه ۱۴۰۱) قیمت دلار، قیمت سکه، قیمت طلا و قیمت ارز امروز دوشنبه (۲۴ مردادماه ۱۴۰۱) مشخص شدن تکلیف «حق مسکن کارگران» در شورای عالی کار ورود دلار به کانال ۲۹ هزار تومانی (۲۴ مردادماه ۱۴۰۱) جزئیات پیشنهاد دولت درباره افزایش حقوق و مستمری کارمندان و بازنشستگان منتظر اعلام رسمی مصوبه حق مسکن هستیم مرحله‌ی سوم «فروش خودرو» در سامانه جامع یکپارچه خودرو به زودی برگزار می‌شود + جزئیات وام ۵۰ میلیون تومانی خبرنگاران با ۱۸ درصد سود + جزئیات صرفه‌جویی بیش از ۵۸ میلیون متر مکعب آب از برداشت چاه‌های مجاز در خراسان رضوی |۱۱۹ دستگاه کنتور هوشمند نصب و بهره برداری شد کاهش سرانه مصرف مرغ در کشور | ریزش ۳۰ میلیون قطعه‌ای جوجه‌ریزی در تیرماه قیمت برنج ایرانی کاهش یافت (۲۳ مردادماه ۱۴۰۱) کمک ۳۲میلیاردی خیران خراسان رضوی به کمیته امداد استان در سال گذشته| تعهد کمیته امداد به ایجاد ۲۰ هزار فرصت شغلی در استان فرهاد چرم ؛ بهترین مرجع خرید چمدان ، کوله پشتی و انواع محصولات چرمی شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی پیامک می‌شود سجامی شدن مشمولان «سهام عدالت» رایگان شد + لینک سامانه بازگشت دلار توافقی به کانال ۲۸ هزار تومان| قیمت دلار آزاد هم کاهش یافت (۲۳ مردادماه ۱۴۰۱) زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا اعلام شد
خبر فوری

چرا نانوایی‌های شهر مشهد همچنان شلوغ است؟

  • کد خبر: ۱۱۹۹۶۵
  • ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۸
چرا نانوایی‌های شهر مشهد همچنان شلوغ است؟
سرپرست معاونت اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در طرح هوشمندسازی یارانه نان از قاچاق آرد جلوگیری می‌شود و نانوایی‌ها درآمد واقعی‌شان را که در توازن با هزینه‌های آن‌ها باشد، کسب می‌کنند.

طنین همتی |شهرآرانیوز، ابوالفضل چمندی، سرپرست معاونت اقتصادی استانداری خراسان رضوی، در حاشیه برگزاری جلسه مشترک آرد و نان و تنظیم بازار که صبح امروز در جهاد کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: حدود ۹۰ درصد استان به طرح هوشمندسازی دستگاه پوز نانوایی‌ها مجهز شده‌اند. این هوشمندسازی باعث می‌شود مشخص شود در طول روز نانوا چقدر فروش نان دارد و بر اساس آن آرد به آن‌ها داده شود.

به گفته وی، نانوایی‌ها معترض‌اند که هزینه‌های جاری مثل دستمزد و انرژی زیاد شده، اما درآمد آن‌ها محدود شده است. بر همین اساس مقرر شد ۱۵ درصد درآمدی را که نانوایی‌ها در طول روز دارند، به‌صورت یارانه‌ای که به نانوا داده می‌شود، آخر شب از طریق سیستم بانکی به آن‌ها پرداخت شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: میانگین درآمد نانوایان در استان حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. طرح هوشمندسازی نانوایی‌ها در هفته جاری تکمیل می‌شود و از هفته آینده نانوایان باید از این سامانه استفاده کنند. این طرح به‌نفع نانوایان و دولت است. دولت به‌جد پای کار است، چون هدفش این است که از این طریق از قاچاق آرد جلوگیری کند.

چرا نانوایی‌های شهر همچنان شلوغ هستند؟

وی در پاسخ به اینکه چرا نانوایی‌های شهر همچنان شلوغ هستند، گفت: یکی از دلایل آن این است که برخی نانوایی‌ها در پایش اتحادیه، به‌دلایل مختلف سهمیه‌شان قطع شده است. ما نانوایی‌هایی داشتیم که سهمیه دریافت می‌کردند، اما نانوایی وجود نداشته بود. در همین راستا برخی نانوایی‌ها آردشان قطع شد و این سهمیه به سایر نانوایی‌ها داده شد. همین موضوع در ایجاد صف در نانوایی‌ها تأثیرگذار بود.

چمندی گفت: ما آمادگی داریم که در صورت تخلف، نانوایی‌ها بر اساس قانون تعطیل شوند. کسانی که درخواست راه‌اندازی نانوایی دارند، می‌توانند با مراجعه به اتحادیه و دریافت مجوز‌های جدید اقدام کنند تا از این طریق بتوانیم تعادل را دوباره در بازار ایجاد کنیم.

علاقه قشر ضعیف جامعه به مصرف نان بیشتر شده است

به گفته وی، با وضعیت جدید قیمت‌ها، الگوی مصرف قشری از مردم تغییر کرده و علاقه مردم به‌ویژه قشر ضعیف جامعه به مصرف نان بیشتر شده است که مسلما این هم در افزایش تقاضا برای خرید نان بی‌تأثیر نبوده است.

وی با بیان اینکه دسته‌بندی نانوایی‌ها از نظر میزان فعالیت روزانه از طریق تراکنش بانکی آن‌ها انجام می‌شود، گفت: باتوجه‌به نظارت‌ها در حوزه نان، در استان حجم زیادی از تخلفات کاهش پیدا کرده است، به‌طوری‌که ما فهرست نانوایی‌هایی را که کمتر از سی تراکنش در روز داشتند، شناسایی کرده‌ایم. بازرسان جهاد کشاورزی به آن‌ها تذکر داده‌اند که در سهمیه آردشان هم تأثیرگذار خواهد بود.

این مقام مسئول در استانداری، در ادامه گفت: برای تنظیم بازار، بررسی فرایند‌ها در حال انجام است. تعداد بازرسان با حجم فعالیت‌ها هم‌خوانی ندارد. بر همین اساس ما نمی‌توانیم بر این نوع نظارت تکیه کنیم. ما در اصلاح فرایند‌ها بیشتر به نظارت تأکید داریم. بر همین اساس از دوازده کارگروه تخصصی که شش کارگروه در بخش جهاد کشاورزی و شش کارگروه در بخش سازمان صمت تشکیل شده، مقرر شده است این کارگروه‌ها فرایند‌های موجود در بازار را شناسایی و اصلاح کنند.

برای مثال در حوزه میوه و تره‌بار دیده شده اجناس گاهی بار‌ها به‌صورت امانی در گردش هستند که این باعث می‌شود قیمتی که به کشاورز پرداخت می‌شود، کاهش یابد. حتی با همین فرایند دیده شده است در خرده‌فروشی، قیمت به‌صورت غیراصولی افزایش پیدا کرده است. کارگروه‌ها موظف شدند این ضعف‌ها را در بازار شناسایی کنند و اصلاح فرایند در بازار انجام شود. این اصلاح فرایند در همه حوزه‌ها چه لوازم خانگی و چه سایر کالا‌های اساسی باید انجام شود.

به گفته معاون اقتصادی استانداری، مردم هم‌اکنون با گرانی کنار آمده‌اند، اما اینکه یک کالا در نقاط مختلف قیمت‌های مختلف دارد، برایشان غیرقابل درک است. این اتفاق گران‌فروشی محسوب می‌شود و فقط با اصلاح و نظارت فرایند‌ها انجام خواهد شد.
وی درباره وضعیت روغن در بازار گفت: کاهش روغن به‌دلیل افزایش نرخ جهانی این کالا بوده است. تا زمانی که اولین خرید انجام شود و روغن وارد بازار شود، زمان می‌برد. توزیع جدید روغن مسلما از رشد بی‌رویه قیمت روغن جلوگیری می‌کند.

کاهش توزیع و افزایش قیمت خمیرمایه در استان

گفتنی است، در ادامه جلسه امروز مشترک آرد و نان و تنظیم بازار که در جهاد کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد و از حضور خبرنگاران در جلسه خودداری و به موضوع خمیرمایه نان و تأمین آن هم پرداخته شد.

کشتگر، رئیس اتحادیه نانوایان مشهد، درباره مشکلات ماه گذشته تأمین خمیرمایه برای نانوایان از سوی دو شرکت خمیرمایه رضوی و فریمان گفت: خمیرمایه در فروردین ماه سال جاری گران شد، اما در برج دو دوباره قیمت‌ها به حالت قبل برگشت. اما مجدد از خردادماه دوباره افزایش قیمت از سوی کارخانجات تولیدکننده خمیرمایه رقم خورد، به‌طوری‌که در ماه گذشته خمیرمایه رضوی و فریمان ۶۰ درصد به‌دلیل قطعی برق کاهش تولید داشتند و سهمیه را کم کردند و نانوایان ما ماه گذشته با مشکلات عدیده در تأمین خمیرماه مواجه و مجبور شدند حتی از خمیر ترش در تولید نان استفاده کنند.
وی افزود:حدود ۱۹ تن خمیرمایه از سوی کارخانجات به نانوایی‌ها توزیع می‌شود که برای ۲۴۰۰ نانوایی در مشهد که زائرپذیر است، رقم کمی است.


معاون اقتصادی استانداری خراسان رضوی در این جلسه گفت: توزیع حداکثری از سوی کارخانجات باید انجام شود و رفع نیاز نانوایی‌های شهر نسبت به صادرات آن باید در اولویت باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}