خبر خوش سرلشکر باقری برای سربازان| تغییرات و اصلاحات در دوره سربازی ادامه خواهد داشت استقرار شعب ویژه رسیدگی به جرایم علیه امنیت عمومی در تهران| دستگاه قضا با اغتشاش‌گران هیچ‌گونه تسامحی نخواهد کرد حمله اغتشاشگران به کارشناس اورژانس حین نجات بیمار بدحال| وزیر بهداشت پیگیر وضعیت نیروی اورژانس شد توافق نهایی اهل تسنن، شیعیان و کُرد‌های عراق بر سر تشکیل ائتلاف «تشکیل حکومت» کشف ۹۰۰ دستگاه شوکر آمریکایی از یک اغتشاشگر در بانه وزیر خارجه آمریکا: چشم‌اندازی کوتاه‌مدت برای به نتیجه رسیدن مذاکرات نمی‌بینم پادشاه جدید انگلیس، ۸ عادت و علاقه عجیب و جالب دارد هشدار آمریکا به روسیه درباره حمله اتمی به اوکراین هکرها، شماره تماس نمایندگان را منتشر کرده‌اند؟ + تصویر رئیس‌جمهور از مجروحان اغتشاشات اخیر عیادت کرد حاج علی اکبری: خواص بی‌بصیرت و بی‌مروت بد امتحان دادند و توبه کنند | دشمن پی‌درپی از ملت ایران سیلی می‌خورد زلنسکی: شهروندان به زور روسیه در همه پرسی شرکت می‌کنند امیرعبداللهیان: همچنان پیام‌هایی میان آمریکا و ایران تبادل می‌شود عوامل تعرض به یک مسجد در رباط کریم دستگیر شدند تشکر سردار اشتری از حمایت مردم از نیروی انتظامی | فرمانده فراجا: مسیر پلیس همان مسیر حاج قاسم سلیمانی است + فیلم انتقاد شدید وزیر خارجه از مداخله‌‌گری آمریکا | امیرعبداللهیان: اعتراض مسالمت‌آمیز حق هر ملتی است لحظه دستگیری لیدر‌های اغتشاشات پل‌خواجو اصفهان + فیلم آمریکا عکسی از ماکت خانه سرکرده القاعده در افغانستان را منتشر کرد تاکید امیر عبداللهیان بر ضرورت کمک‌های بیشتر به مهاجران افغانستانی در آستانه فصل سرما ماموریت تیم فنی قطر در فرودگاه کابل پایان یافت
خبر فوری
ماجرای بازداشت خلبان ایرانی و توقیف هواپیمای ونزوئلا در آرژانتین چه بود؟
اخیرا برخی رسانه‌های غربی و رسانه‌های فارسی‌زبان معاند از توقیف یک فروند هواپیمای ونزوئلایی به همراه تعدادی خدمه ونزوئلایی و ایرانی در آرژانتین خبر دادند؛ اتفاقی که برخی معتقدند با هماهنگی آمریکا، اسرائیل و انگلیس صورت گرفته است.

به گزارش شهرآرانیوز، خرداد ماه سال جاری برخی رسانه های غربی به همراه رسانه‌های فارسی زبان معاند از توقیف یک فروند هواپیمای ونزوئلایی به همراه ۱۴خدمه ونزوئلایی و پنج خدمه ایرانی در یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی آرژانتین خبر دادند. اتفاقی که بسیاری از کارشناسان این حوزه معتقد بودند با هماهنگی آمریکا، اسرائیل و انگلیس صورت گرفته است.

درباره این موضوع اخبار مختلفی منتشر شد و رسانه های معاند تلاش کردند تا با تحریف واقعیت همچون گذشته افکار عمومی را منحرف کنند. در همین راستا با پیگیری موضوع و گفت وگو با چند منبع مطلع به بیان واقعیت آنچه رخ داده پرداختیم.

ماجرای بازداشت خلبان ایرانی و توقیف هواپیمای ونزوئلا در آرژانتین چه بود؟

 ماجرای بازداشت خدمه ایرانی در آرژانتین چیست؟

حدودا یکسال پیش بود که کشور ونزوئلا یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ از جمهوری اسلامی ایران خریداری کرد و از آنجا که ونزوئلایی‌ها استادخلبان و تیم فنی برای استفاده از هواپیما نداشتند قرار شد براساس یک قرارداد خلبانان ایرانی آموزش نیروی انسانی و تربیت خلبان و تیم فنی را برعهده گیرند.

برهمین اساس استاد خلبان غلامرضا قاسمی به همراه فرد دیگری که به گفته برخی منابع آگاه تنها استاد خلبان‌های ایرانی هستند که مجوز و دانش آموزش هواپیمایی که به ونزوئلا فروخته شده بود را از سازمان هواپیمایی کشوری داشتند حدود ۷ ماه پیش برای انتقال دانش و ارائه آموزش های لازم به ونزوئلا اعزام می شوند.

ماجرای بازداشت خلبان ایرانی و توقیف هواپیمای ونزوئلا در آرژانتین چه بود؟

استادخلبان ایرانی و تیم همراهش در ۷ ماه گذشته برای آموزش بیش از ۱۰۰ بار در مقاصد مختلف امریکای لاتین پرواز داشتند، اما حدود ۷۰روز پیش و فقط دو روز مانده به سفر رئیس جمهور ونزوئلا به ایران در زمانیکه هواپیما قرار بود در یکی از کشور‌ها که به آن پرواز داشت فرود آید به صورت عجیبی به این هواپیما اجازه فرود داده نمی‌شود و به نظر می‌رسد در اقدامی برنامه ریزی شده و هماهنگ این هواپیما به سمت فرودگاه جایگزین یعنی در یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی اطراف بوئنوس آیرس کشور آرژانتین هدایت می‌شود.

شرکت‌های هواپیمایی باید قبل از پرواز سوخت وتمام امکانات هواپیمارا به فرودگاه مقصد و فرودگاه جایگزین اعلام کند تا در صورتی که فرودگاه مقصد به هر دلیلی امکان فرود نداشتند به سمت فرودگاه جایگزین حرکت کنند که برای پرواز مذکور آرژانتین به عنوان مکان فرود جایگزین در نظر گرفته می‌شود.

بر همین اساس برخی از افرادی که پیگیر موضوع هستند معتقدند که عدم اجازه فرود به هواپیما در مقصد اول به صورت برنامه ریزی شده و با هماهنگی صورت گرفته است

بعد از هدایت هواپیما به سمت کشور آرژانتین در اقدامی عجیب رسانه‌های فارس زبان معاند (بی بی سی فارسی، ایران اینتر نشنال و..) از همان لحظات اولیه شروع به انتشار اخبارکذب و برنامه‌هایی در این باره می‌کنند و سعی می‌کنند اینگونه القا کنند که خلبان و خدمه ایرانی تروریست هستند!

اما نکته قابل تامل‌تر اینجاست که کشور آرژانتین در لحظه نخست پاسپورت‌های خدمه ایرانی هواپیما را اخذ می‌کند، اتفاقی که تا کنون در صنعت هوانوردی سابقه نداشته است.

یکی از منابع آگاه در این باره گفت: یک هفته بعد از اینکه پاسپورت‌های خدمه ایرانی گرفته می‌شود نیرو‌های امنیتی آرژانتین به صورت عجیبی به محل اقامت خدمه ایرانی حمله می‌کنند و تمام وسایل الکتریکی آن‌ها را توقیف کرده و به آن‌ها می‌گویند حق خروج از کشور را ندارند و به نوعی این تبعه‌های ایرانی را در اتاق‌های محل اقامت خود زندانی می‌کنند!

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که دولت آرژانتین و رئیس جمهور این کشور اعلام می‌کنند اشتباهی صورت گرفته، ولی چون قوه قضاییه مستقل از دولت است نمی‌تواند دخالت کند!

ادعای دولت و رئیس جمهور آرژانتین درحالی مطرح می‌شود که شنیده شده DAIA و دیگر نهاد‌های اسرائیلی در آرژانتین بار‌ها به دادستان دستور داده اند باید صبر کنند تا تلاویو، لندن و FBI گزارش دهند و حتی وزارت امنیت اروگوئه و پاراگوئه نیز باید نظر دهند! و این یعنی بایستی نظر آن‌ها را بیان کند.

یکی از افراد نزدیک به یکی از خدمه‌های ایرانی که در آرژانتین به نوعی بازداشت شده اند گفت که براساس مفاد حقوق بشر تا امروز آرژانتین ۴ و ۵ ماده از ۳۰ ماده حقوق بشر را نقض کرده است.

ماجرای بازداشت خلبان ایرانی و توقیف هواپیمای ونزوئلا در آرژانتین چه بود؟

رئیس جمهور ونزوئلا نیز در واکنش به این اتفاق تاکید کرده که کشور آمریکا در ارژانتین آدم ربایی کرده و خلبان ایرانی را ربوده است و براساس قوانین هوانوردی تمام آنچه در قوانین ICAO بوده را نقض کرده است.

آمریکا در ادامه فشار‌ها به کشور و مردم ونزوئلا تلاش دارد به بهانه‌های واهی اموال ونزوئلا را مصادره کند و در این مورد نیز با توجه به ادعا‌های مقامات ونزوئلایی، ردپای آمریکا در ربودن هواپیمایی که ونزوئلا از ایران خریده است را هم نیز می‌توان دید.

گفتنی است هم اکنون نزدیکان ایرانیان بازداشت شده در آرژانتین درخواست دارند مسئولان و دستگاه دیپلماسی و دیگر مدیران دولت با قدرت تمام موضوع را پیگیری کرده و شرایط آزادی افراد بازداشت شده را فراهم کنند.

منبع: فارس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}