توضیحات وزیر صمت درباره لایحه اسقاط خودرو تاکید اژه‌ای بر رسیدگی سریع به پرونده جان‌باختگان اغتشاشات| اگر اعتراض با فحاشی و ناامنی همراه شد، دیگر اعتراض نیست مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیرو‌های مسلح با حضور فرمانده کل قوا جزئیات کامل حملات سپاه علیه تروریست‌های اقلیم عراق| ثبت دقت اصابت ۹۹ درصدی در حملات| پیام عملیات سپاه چه بود؟ پنتاگون روند بررسی پرونده‌های مهاجران افغانستانی را آغاز کرد تذکر جدی ایران به کشورهای میزبان شبکه‌های تروریستی| فرصت برای توافق وجود دارد| تبادل پیام میان ایران و آمریکا در نیویورک هشدار صلیب سرخ درباره گسترش فقر در افغانستان نامه به روسای قوا برای اتخاذ تدابیر فوری ویژه رفع مشکلات صنعت دارو| وضعیت ذخایر مواد اولیه و تولید دارو در مجلس بررسی شد گلبدین حکمتیار خواستار تشکيل دولت انتقالي در افغانستان شد پیش‌بینی پاداش ۱۰ میلیاردتومانی برای گزارش‌گران فساد سازمان ملل: در انفجار مرکز آموزشی کاج ۴۳ نفر جان باخته‌اند دیدار وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در ژنو| شروط توافق صلح بررسی شد معاون اول رئیس‌جمهور به مجمع اقتصادی خزر در مسکو دعوت شد+ جزئیات سفر موافقت دولت با تأمین اعتبار رفع مشکل آب در اصفهان| مجوز امضای موقت موافقت‌نامه تجارت آزاد بین ایران و پاکستان صادر شد مهلت واردات ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی به منظور حمایت از تولید داخلی تمدید شد تصمیمات دولت برای جبران تاثیرات منفی اغتشاشات بر کسب و کار مردم| وزیر اقتصاد: رشد اقتصادی کشور به ۳.۸ درصد رسید تماس تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه قطر | برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار تلاش می‌کنیم یمن، شرکت‌های نفتی مستقر در امارات و عربستان را تهدید کرد آذربایجان ادعای شلیک به اسرای ارمنی را رد کرد رئیسی: دشمن به دنبال بهره‌برداری از ضعف‌ها است | رفع مشکلات و حسن انجام وظیفه، فرصت موج‌سواری را از دشمن می‌گیرد
خبر فوری
ماجرای بازداشت خلبان ایرانی و توقیف هواپیمای ونزوئلا در آرژانتین چه بود؟
اخیرا برخی رسانه‌های غربی و رسانه‌های فارسی‌زبان معاند از توقیف یک فروند هواپیمای ونزوئلایی به همراه تعدادی خدمه ونزوئلایی و ایرانی در آرژانتین خبر دادند؛ اتفاقی که برخی معتقدند با هماهنگی آمریکا، اسرائیل و انگلیس صورت گرفته است.

به گزارش شهرآرانیوز، خرداد ماه سال جاری برخی رسانه های غربی به همراه رسانه‌های فارسی زبان معاند از توقیف یک فروند هواپیمای ونزوئلایی به همراه ۱۴خدمه ونزوئلایی و پنج خدمه ایرانی در یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی آرژانتین خبر دادند. اتفاقی که بسیاری از کارشناسان این حوزه معتقد بودند با هماهنگی آمریکا، اسرائیل و انگلیس صورت گرفته است.

درباره این موضوع اخبار مختلفی منتشر شد و رسانه های معاند تلاش کردند تا با تحریف واقعیت همچون گذشته افکار عمومی را منحرف کنند. در همین راستا با پیگیری موضوع و گفت وگو با چند منبع مطلع به بیان واقعیت آنچه رخ داده پرداختیم.

ماجرای بازداشت خلبان ایرانی و توقیف هواپیمای ونزوئلا در آرژانتین چه بود؟

 ماجرای بازداشت خدمه ایرانی در آرژانتین چیست؟

حدودا یکسال پیش بود که کشور ونزوئلا یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ از جمهوری اسلامی ایران خریداری کرد و از آنجا که ونزوئلایی‌ها استادخلبان و تیم فنی برای استفاده از هواپیما نداشتند قرار شد براساس یک قرارداد خلبانان ایرانی آموزش نیروی انسانی و تربیت خلبان و تیم فنی را برعهده گیرند.

برهمین اساس استاد خلبان غلامرضا قاسمی به همراه فرد دیگری که به گفته برخی منابع آگاه تنها استاد خلبان‌های ایرانی هستند که مجوز و دانش آموزش هواپیمایی که به ونزوئلا فروخته شده بود را از سازمان هواپیمایی کشوری داشتند حدود ۷ ماه پیش برای انتقال دانش و ارائه آموزش های لازم به ونزوئلا اعزام می شوند.

ماجرای بازداشت خلبان ایرانی و توقیف هواپیمای ونزوئلا در آرژانتین چه بود؟

استادخلبان ایرانی و تیم همراهش در ۷ ماه گذشته برای آموزش بیش از ۱۰۰ بار در مقاصد مختلف امریکای لاتین پرواز داشتند، اما حدود ۷۰روز پیش و فقط دو روز مانده به سفر رئیس جمهور ونزوئلا به ایران در زمانیکه هواپیما قرار بود در یکی از کشور‌ها که به آن پرواز داشت فرود آید به صورت عجیبی به این هواپیما اجازه فرود داده نمی‌شود و به نظر می‌رسد در اقدامی برنامه ریزی شده و هماهنگ این هواپیما به سمت فرودگاه جایگزین یعنی در یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی اطراف بوئنوس آیرس کشور آرژانتین هدایت می‌شود.

شرکت‌های هواپیمایی باید قبل از پرواز سوخت وتمام امکانات هواپیمارا به فرودگاه مقصد و فرودگاه جایگزین اعلام کند تا در صورتی که فرودگاه مقصد به هر دلیلی امکان فرود نداشتند به سمت فرودگاه جایگزین حرکت کنند که برای پرواز مذکور آرژانتین به عنوان مکان فرود جایگزین در نظر گرفته می‌شود.

بر همین اساس برخی از افرادی که پیگیر موضوع هستند معتقدند که عدم اجازه فرود به هواپیما در مقصد اول به صورت برنامه ریزی شده و با هماهنگی صورت گرفته است

بعد از هدایت هواپیما به سمت کشور آرژانتین در اقدامی عجیب رسانه‌های فارس زبان معاند (بی بی سی فارسی، ایران اینتر نشنال و..) از همان لحظات اولیه شروع به انتشار اخبارکذب و برنامه‌هایی در این باره می‌کنند و سعی می‌کنند اینگونه القا کنند که خلبان و خدمه ایرانی تروریست هستند!

اما نکته قابل تامل‌تر اینجاست که کشور آرژانتین در لحظه نخست پاسپورت‌های خدمه ایرانی هواپیما را اخذ می‌کند، اتفاقی که تا کنون در صنعت هوانوردی سابقه نداشته است.

یکی از منابع آگاه در این باره گفت: یک هفته بعد از اینکه پاسپورت‌های خدمه ایرانی گرفته می‌شود نیرو‌های امنیتی آرژانتین به صورت عجیبی به محل اقامت خدمه ایرانی حمله می‌کنند و تمام وسایل الکتریکی آن‌ها را توقیف کرده و به آن‌ها می‌گویند حق خروج از کشور را ندارند و به نوعی این تبعه‌های ایرانی را در اتاق‌های محل اقامت خود زندانی می‌کنند!

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که دولت آرژانتین و رئیس جمهور این کشور اعلام می‌کنند اشتباهی صورت گرفته، ولی چون قوه قضاییه مستقل از دولت است نمی‌تواند دخالت کند!

ادعای دولت و رئیس جمهور آرژانتین درحالی مطرح می‌شود که شنیده شده DAIA و دیگر نهاد‌های اسرائیلی در آرژانتین بار‌ها به دادستان دستور داده اند باید صبر کنند تا تلاویو، لندن و FBI گزارش دهند و حتی وزارت امنیت اروگوئه و پاراگوئه نیز باید نظر دهند! و این یعنی بایستی نظر آن‌ها را بیان کند.

یکی از افراد نزدیک به یکی از خدمه‌های ایرانی که در آرژانتین به نوعی بازداشت شده اند گفت که براساس مفاد حقوق بشر تا امروز آرژانتین ۴ و ۵ ماده از ۳۰ ماده حقوق بشر را نقض کرده است.

ماجرای بازداشت خلبان ایرانی و توقیف هواپیمای ونزوئلا در آرژانتین چه بود؟

رئیس جمهور ونزوئلا نیز در واکنش به این اتفاق تاکید کرده که کشور آمریکا در ارژانتین آدم ربایی کرده و خلبان ایرانی را ربوده است و براساس قوانین هوانوردی تمام آنچه در قوانین ICAO بوده را نقض کرده است.

آمریکا در ادامه فشار‌ها به کشور و مردم ونزوئلا تلاش دارد به بهانه‌های واهی اموال ونزوئلا را مصادره کند و در این مورد نیز با توجه به ادعا‌های مقامات ونزوئلایی، ردپای آمریکا در ربودن هواپیمایی که ونزوئلا از ایران خریده است را هم نیز می‌توان دید.

گفتنی است هم اکنون نزدیکان ایرانیان بازداشت شده در آرژانتین درخواست دارند مسئولان و دستگاه دیپلماسی و دیگر مدیران دولت با قدرت تمام موضوع را پیگیری کرده و شرایط آزادی افراد بازداشت شده را فراهم کنند.

منبع: فارس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}