خبر فوری
نگاهی به فعالیت سینماگران مشهدی در سینما و تلویزیون
ما در نوشتار پیش رو نگاهی انداخته ایم بر فعالیت هنرمندان خراسانی که قرار است در روز‌ها و ماه‌های آینده با آثارشان، رونق بخش سینما و تلویزیون ایران باشند.

شکیبا افخمی راد | شهرآرانیوز - سینماگران مشهدی و خراسانی همواره سهم بزرگی در سینما و تلویزیون ایران داشته اند و در بسیاری از آثار مطرح و پرفروش نقش آفریده اند. برخی از آن ها، این روز‌ها درحال آماده سازی آثارشان برای حضور در چهل ویکمین دوره جشنواره فیلم فجر هستند. برخی حضور در سریال‌های شبکه نمایش خانگی و تلویزیون را ترجیح داده اند و برخی دیگر هم مدتی است حضور در هیچ پروژه‌ای را نپذیرفته اند. ما در نوشتار پیش رو نگاهی انداخته ایم بر فعالیت هنرمندان خراسانی که قرار است در روز‌ها و ماه‌های آینده با آثارشان، رونق بخش سینما و تلویزیون ایران باشند.

پرکار شدن احمدی در مقابل کم کاری عطاران

رونق بخشی آثار هنرمندان خراسانی در عرصه تصویر

مهران احمدی این روز‌ها مشغول آماده سازی سریال «بی گناه» برای پخش در شبکه نمایش خانگی است. این مجموعه که اولین تجربه او در این شبکه خانگی محسوب می‌شود، به زودی توزیع خواهد شد. برخلاف آثار سینمایی احمدی یعنی دو فیلم «مصادره» و «سگبند» که فضایی کمدی دارند، «بی گناه» در ژانر خانوادگی و اجتماعی ساخته شده است؛ اتفاقی که می‌تواند مسیر جدیدی را برای وی در عرصه کارگردانی رقم بزند.

شبنم مقدمی، ویشکا آسایش، مسعود رایگان و محسن کیایی جزو بازیگرانی هستند که در «بی گناه» نقش بازی کرده اند. درباره فعالیت‌های بازیگری احمدی هنوز خبری منتشر نشده است و به نظر می‌رسد تنها باید منتظر اکران چند اثری باشیم که پیش از این، او در آن‌ها بازی کرده است. «ابلق» به کارگردانی نرگس آبیار با بازی مهران احمدی از فردا اکران خواهد شد. «لیپار»، «کوسه» و «من می‌ترسم»، دیگر آثار این هنرمند هستند که در صف اکران قرار دارند.

رونق بخشی آثار هنرمندان خراسانی در عرصه تصویر

رضا عطاران، بازیگر مشهدی که معمولا با آثارش مخاطبان زیادی را به سینما‌ها می‌کشاند، روز‌های پرکاری را پشت سر نمی‌گذارد و به نظر می‌رسد به تازگی حضور در پروژه‌ای را نپذیرفته است. البته سال ۱۳۹۸ خبری درباره حضور این هنرمند در فیلم «رِکِر» تازه‌ترین ساخته کیانوش عیاری منتشر شد، اما تولید این اثر درحد خبر باقی ماند تااینکه در تیر امسال، بعد از سه سال بی خبری از «رکر»، گروه سازنده آن با انتشار فراخوانی، از علاقه‌مندان و هنرجویان بازیگری سینما و تئاتر دعوت کردند تا عکس و ویدیویی کوتاه از خود ارسال کنند.

به این ترتیب اگر عطاران باتوجه به وقفه طولانی در روند تولید، از حضور در این پروژه انصراف نداده باشد، به زودی مقابل دوربین عیاری خواهد رفت و حتی شاید در جشنواره فیلم فجر امسال هم حضور پیدا کند. عطاران دو فیلم «روشن» و «شیشلیک» را نیز آماده اکران دارد که هر دو این آثار در دریافت پروانه نمایش دچار مشکل شده اند. سال ۱۳۹۹ نیز خبری درباره حضور این بازیگر مشهدی در عرصه سریال سازی برای شبکه نمایش خانگی منتشر شد؛ اتفاقی که تا به امروز محقق نشده است تا دوری عطاران از این عرصه، چهارده ساله بشود، این درحالی است که عطاران در سال‌های قبل، سریال‌های موفقی را برای تلویزیون ساخته و خاطرات خوبی را برای مردم رقم زده است.

حضور پررنگ در شبکه نمایش خانگی

رونق بخشی آثار هنرمندان خراسانی در عرصه تصویر

هنگامه قاضیانی که دریافت دو سیمرغ بلورین بازیگری از جشنواره فیلم فجر را در کارنامه دارد، چند سال می‌شود که حضور موفقی در این رویداد نداشته است و حتی آخرین نقش آفرینی اش در آثار سینمایی به سال ۱۳۹۸ برمی گردد. اما در سه سال اخیر در چهار پروژه شبکه نمایش خانگی حضور پیدا کرده است که دو مجموعه توزیع شده اند و دو سریال آماده پخش هستند. سریال «هم گناه» و «جزیره» آثاری هستند که پخششان به پایان رسیده است که اولی با استقبال نسبی روبه رو شد و دومی انتقاد‌های بسیاری را به دنبال داشت.

سریال «پدر گواردیولا» به کارگردانی سعید نعمت الله و سریال «آمستردام»، ساخته مسعود قراگوزلو، نیز آماده پخش هستند و باید دید هنگامه قاضیانی با بازی در این دو سریال، آیا بار دیگر می‌تواند خوش بدرخشد و توانایی هایش را ثابت کند؟

ستاره اسکندری، دیگر بازیگر خراسانی است که در سریال «پدر گواردیولا» نقش آفریده است. او اولین ساخته سینمایی‌اش به نام «خورشید آن ماه» را هم آماده اکران دارد.

۳ سینماگر مشهدی؛ در راه جشنواره فجر

ابراهیم ایرج زاد، سینماگر مشهدی که ساخت فیلم‌های «تابستان داغ» و «عنکبوت» را در کارنامه دارد، در سومین گام خود در عرصه فیلم سازی، به سراغ یک فیلم نامه با روایت داستانی جنایی رفته است. این فیلم نامه که «بدرود محبوبم» نام دارد، از شورای پروانه ساخت سازمان سینمایی، پروانه دریافت کرده است و به زودی مراحل تولیدش آغاز می‌شود. انتظار می‌رود اولین اکران فیلم جدید ایرج زاد در چهل ویکمین دوره جشنواره فیلم فجر باشد. پیش از این قرار بود ایرج زاد، سریال «بامداد خمار» را برای شبکه نمایش خانگی بسازد که درنهایت از حضور در این پروژه انصراف داد.

رونق بخشی آثار هنرمندان خراسانی در عرصه تصویر

عادل تبریزی، دیگر سینماگر مشهدی است که انتظار می‌رود با اثر تازه اش، روانه جشنواره فیلم فجر شود. او این روز‌ها درحال برنامه ریزی برای اکران اولین ساخته سینمایی اش «گیجگاه» است و هم زمان پیش تولید فیلم دومش «ستاره سینما» را آغاز کرده است. تبریزی پیش از این در گفتگو با شهرآرا، درباره دومین اثر سینمایی اش نیز توضیح داده بود: «ستاره سینما»، یک کمدی تلخ اجتماعی است که قصه اش در دوران معاصر روایت می‌شود و نگاهی به شرایط اجتماعی الان دارد. او همچنین ابراز امیدواری کرده بود «ستاره سینما» به جشنواره فیلم فجر امسال برسد.

کاوه صباغ زاده، فرزند مهدی صباغ زاده، هنرمند مشهدی، نیز بعد از ساخت دو فیلم «ایتالیا ایتالیا» و «رمانتیسم عماد و طوبی» به سراغ ساخت فیلم سینمایی «زیبای خفته» رفته است. «زیبای خفته» یک درام عاشقانه معمایی است که مانند دو فیلم قبلی صباغ زاده، فیلم نامه‌ای اقتباسی دارد و این بار اثری از «آنتوان لورن»، دستمایه این اقتباس سینمایی است. صباغ زاده پیش از این ابراز امیدواری کرده بود سومین ساخته سینمایی اش در چهل ویکمین دوره جشنواره فیلم فجر رونمایی شود.

نقش آفرینی بهداد در ۲ فیلم سینمایی

حامد بهداد احتمال دارد امسال با دو فیلم سینمایی راهی جشنواره فیلم فجر شود؛ «پیرپسر» به کارگردانی اکتای براهنی و تهیه کنندگی بابک حمیدیان که انتظار می‌رفت سال گذشته به جشنواره فیلم فجر برسد، اما با طولانی شدن روند ساخت فیلم، نسخه‌ای از آن به این رویداد ارائه نشد. همچنین فیلم سینمایی «باب مارلی» به کارگردانی داوود خیام، سینماگر مشهدی و نویسندگی مشترک این کارگردان و علی زرنگار که مضمونی اجتماعی دارد.

رضا اخلاقی راد، دیگر بازیگر مشهدی، احتمالا با فیلم «تابستانی که برف آمد» به کارگردانی نسیم فروغ و تهیه کنندگی مریم بحرالعلومی راهی چهل ویکمین دوره جشنواره فیلم فجر شود. «تابستانی که برف آمد» اولین تجربه فیلم بلند نسیم فروغ بعد از کارگردانی فیلم‌های کوتاه «دژاوو»، «کوته» و «حروفچین» است. فیلم سینمایی «بی آبان»، به کارگردانی مهرداد کوروش نیا و تهیه کنندگی علی محمد قاسمی و «پاکول» به کارگردانی نوید اسماعیلی، هر دو با بازی اخلاقی راد آماده اکران است؛ دو فیلمی که از محصولات سال گذشته سینما هستند.

۲ سینماگر مشهدی سریال می‌سازند

درباره فعالیت‌های ابوالحسن داوودی که آخرین ساخته سینمایی اش، «هزارپا» در سال ۱۳۹۷ منتشر و با استقبال خوب تماشاگران هم روبه رو شد، خبر موثقی تا به امروز منتشر نشده است. اما خبر‌های غیررسمی از ساخت سریالی برای شبکه نمایش خانگی به کارگردانی او حکایت دارد. نام این سریال که داستانی تاریخی و اجتماعی دارد، «عزرایل» بیان شده است. همچنین گفته می‌شود هومن سیدی و سینا مهراد، بازیگر مشهدی، در این اثر به ایفای نقش خواهند پرداخت.

نیما جاویدی، دیگر هنرمند خراسانی، هم درحال تولید اثری برای شبکه نمایش خانگی است. او که ساخت فیلم‌های «ملبورن» و «سرخ پوست» را در کارنامه دارد، سریالی به نام «آکتور» را آغاز کرده است. پیش از «آکتور» قرار بود جاویدی، فیلم سینمایی «قلعه» را بسازد که با شیوع کرونا پیش تولید آن متوقف شد.

بازگشت محمود رضوی به تلویزیون

سیدمحمود رضوی، تهیه کننده مشهدی که مدتی بود از حضور در عرصه سینما و تلویزیون کناره گیری کرده بود و به عنوان مشاور فرهنگی رئیس مجلس شورای اسلامی فعالیت می‌کرد، با استعفا از سمت خود با یک پروژه فاخر به تلویزیون برمی گردد. او تهیه کنندگی سریال حضرت موسی (ع) را قبول کرده است که این روز‌ها مراحل پیش تولید و انتخاب بازیگرانش را سپری می‌کند. فیلم نامه این اثر را مرحوم فرج ا... سلحشور نوشته و ابتدا قرار بود جمال شورجه آن را کارگردانی کند، اما به دلیل بیماری، کارگردانی این اثر فاخر برعهده ابراهیم حاتمی کیا گذاشته شد. در کارنامه رضوی، تهیه آثاری، چون «ماجرای نیم روز»، «دارکوب»، «لاتاری» و «سیانور» دیده می‌شود.

حسن آخوندپور، دیگر هنرمند مشهدی، نیز این روز‌ها درحال ساخت سریالی به نام «عشق کوفی» برای تلویزیون است.

آثار آماده اکران هنرمندان

از دیگر فعالیت‌های هنرمندان مشهدی می‌توان به ساخت فیلم «به لطف شما» به کارگردانی علی خزاعی و تهیه کنندگی مهدی احمدی اشاره کرد. امیراطهر سهیلی هم فیلم سینمایی «زنانی که با گرگ‌ها دویده اند» را آماده اکران دارد. علیرضا مسعودی مشغول بازی در سریال «آزادی مشروط» به تهیه کنندگی و کارگردانی مسعود ده نمکی است. سریال ۳۰قسمتی «آزادی مشروط» با محوریت طنز درباره فعالیت گروه‌های جهادی، کادر درمان و پرستاران در ایام کرونا و مصائب و شیرینی‌های این دوران ساخته می‌شود.

میترا حجار فیلم «بی مادر» به کارگردانی سیدمرتضی فاطمی را آماده اکران دارد. او در این فیلم سینمایی که روایتگر داستان متفاوتی در ژانر اجتماعی است، با امیر آقایی و پژمان جمشیدی هم بازی شده است. «بی مادر» در چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر رونمایی شده بود. ساعد سهیلی هم فیلم سینمایی شهرک را در نوبت اکران دارد. او قرار است به زودی در نمایش «غرب دلگیر» به کارگردانی رضا احمدی به ایفای نقش بپردازد. رضا کیانیان هم به صحنه تئاتر بازگشته است و از ۶ شهریور با نمایش «پدر» در تهران به روی صحنه خواهد رفت.

او چندین اثر آماده پخش و اکران دارد که از میان آن‌ها می‌توان به فیلم‌های سینمایی «بعد از اتفاق»، «آهو»، «مجوز خروج»، «دست انداز»، «زمستان بود» و سریال «هفت» اشاره کرد. لاله اسکندری و برزو ارجمند هم از امروز به ترتیب با فیلم‌های «رویای سهراب» به کارگردانی علی قوی تن، سینماگر خراسانی و «برای مرجان»، ساخته حمید زرگرنژاد، به سینما‌ها خواهند آمد. اسکندری به تازگی در سریال «جشن سربرون» هم بازی کرده است که احتمالا تا پایان شهریور روانه آنتن شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}