قالیباف: یوم‌الله ۱۶ آذر، نماد استقلال‌طلبی و رسوایی کودتاچیان آمریکایی در برابر ملت آگاه ایران است پاداش پایان خدمت معلمان بازنشسته امروز پرداخت می‌شود (۱۶ آذر ۱۴۰۱) واکنش فرمانده کل ارتش به رزمایش نظامی رژیم صهیونیستی اذعان الجبیر به روند عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل ذوق‌زدگی علی‌اف و اردوغان از یک رزمایش ویدئو| تصاویری از زد و خورد در پارلمان ترکیه مسعود میرکاظمی استعفا داده است؟ حبس اکبر طبری به قوت خود باقی است| محکومیت طبری به ضبط مال و جزای نقدی به‌علت پولشویی سخنگوی شورای نگهبان: بازنگری در قانون اساسی منوط به بازه زمانی خاص نیست| نباید شورای نگهبان را فقط با انتخابات شناخت رئیسی فردا (۱۶ آذرماه ۱۴۰۱) برای دفاع از مهرداد بذرپاش به مجلس می‌رود تاکید تاجیکستان بر ضرورت حفاظت از مرزهای افغانستان با آسیای میانه تاکید رهبر انقلاب بر لزوم شناخت دقیق ضعف‌های فرهنگی| می‌توان با کمک جوانانِ فعال، روحیه انقلابی را تجدید کرد+ عکس استیضاح وزیر بهداشت با بیش از ۶۰ امضا کلید خورد+ جزئیات دلایل استیضاح عین‌اللهی انفجار در جلال‌آباد در شرق افغانستان ۱۰ کشته و زخمی برجای گذاشت صحبت‌های زاکانی در دانشگاه شریف به مناسبت روز دانشجو| انقلاب شما بچه بازی است| مردم از تبعیض ناراحتند+ فیلم نماینده رضوانشهر: وزیر نیرو به داد مردم شمال برسد| توزیع ناعادلانه برق در شمال کشور به معضل تبدیل شده است نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در دیدار با رئیس قوه قضائیه چه گفتند؟ یک تروریست انتحاری در کربلا به هلاکت رسید+ جزئیات دستور جدید رئیس‌جمهور درباره نحوه پرداخت حقوق‌ کارمندان در سال ۱۴۰۲+ جزئیات
خبر فوری
مخبر: شبکه متناسب‌سازی مشاغل در کشور راه‌اندازی می‌شود| تصویب ۷۷ هزار طرح اشتغال‌زایی در کمیته‌های استانی
معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه باید برای مشاغل هر حوزه پیوست آموزشی در نظر گرفته شود، گفت: ضروری است نظام آموزشی با نیاز‌ها و تقاضا‌های اشتغال مطابقت یابد و مهارت آموزی در راس نظام تعلیم و تربیت قرار گیرد.

به گزارش شهرآرانیوز، محمد مخبر در جلسه کارگروه اشتغال با بیان اینکه بعضاً تناسبی بین نوع کار و نیروی کار در برخی از مناطق کشور وجود ندارد، گفت: شبکه مشاغل در کشور باید با حضور وزارتخانه‌های علوم و تحقیقات وفناوری، صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ارتباطات، فناوری اطلاعات و معاونت علمی رئیس جمهوری با محوریت سازمان برنامه و بودجه راه اندازی شده و برنامه ریزی جهت افزایش مهارت آموزی و مهارت افزایی نیرو‌های کار به ویژه افراد تحصیل کرده را برای ورود به بازار کار در اولویت قرار دهد.

معاون اول رئیس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: باید در هر استان نیاز‌های شغلی و وضعیت بیکاری احصاء شود تا نیرو‌های کار مورد نیاز برای احیای واحد‌های راکد و نیمه راکد که می‌تواند افزایش چشمگیری در نرخ اشتغال کشور داشته باشد، در اختیار این واحد‌ها قرار گیرد.

مخبر اقتصاد دیجیتال را از امتیاز‌های بزرگ کشور برشمرد و افزود: اگر حجم بالای نیروی جوان و تحصیلکرده به سمت این بخش از اقتصاد هدایت شود،  می‌تواند در افزایش اشتغال موثر باشد.

وی توجه به مشاغل خرد، خانگی و خانوادگی را از مهمترین سازوکار‌های ایجاد اشتغال در کشور دانست و تصریح کرد: باید به تاسیس مراکز آموزشی لازم، تعریف روش‌های ایجاد شغل در این بخش‌ها و همچنین کانون‌های پشتیبانی مالی برای مردم توجه کرد تا نقدینگی و امکانات مردم به سمت ایجاد اشتغال در حوزه‌های خرد و خانگی هدایت شود.

معاون اول رئیس جمهور در این جلسه که وزرای اقتصاد، ارتباطات و فناوری اطلاعات، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، سرپرست معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و رؤسای دستگاه‌های اجرایی و دولتی و برخی نهاد‌های عمومی و انقلابی حضور داشتند، بر ضرورت بهره گیری و جذب زنان در بازار کار به ویژه زنان تحصیلکرده تأکید کرد.

همچنین در این جلسه سازمان برنامه و بودجه تحلیلی از وضعیت بازار کار شامل تغییر ساختار جمعیت کشور، نماگر‌های بازار کار کشور در سال جاری، وضعیت استفاده از بیمه بیکاری در پنج سال گذشته، نرخ مشارکت و نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل یا در حال تحصیل، نرخ مشارکت ایران و همچنین زنان در ایران در مقایسه با سایر کشور‌ها و چگونگی توزیع جمعیت غیرفعال کشور ارایه و اعلام کرد بر حسب آمار‌های بیشترین دامنه بیکاری در میان اقشار تحصیلکرده با  ۴۰ درصد دیده می‌شود.

سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد اقدامات دولت در یکسال گذشته برای رفع بیکاری در راستای محرومیت زدایی، قانون اشتغال روستایی، قوانین بودجه سنواتی و تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی جهت گیری داشته است.

وزارت امور اقتصاد و دارایی نیز گزارشی از عملکرد بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال گذشته شامل میزان تخصیص به دستگاه‌های اجرایی، برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی در راستای اشتغالزایی، قرارداد‌های عاملیت دستگاه اجرایی و بانک ها، استفاده از ظرفیت تسهیل گری بنیاد برکت، کمیته امداد و سازمان بهزیستی در قالب یک تفاهم نامه چهار جانبه، تصویب ۷۷ هزار طرح اشتغالزایی در کمیته‌های استانی به ارزش ۱۲۵ هزار میلیارد تومان و انعقاد قرارداد برای ارایه تسهیلات با ارزش ۴۵ هزار میلیارد تومان میان بانک‌ها و دولت و پرداخت ۹۲ درصد از این تسهیلات به متقاضیان ارایه و اعلام کرد انتظار می‌رود انجام این اقدامات در سال گذشته به ایجاد یا تثبیت  ۱۴۰ هزار شغل منتهی شده باشد.

وزارت امور اقتصاد و دارایی نیز تصریح کرد که کلیات دستورالعمل اجرایی قانون بودجه سال جاری در راستای طرح‌های اشتغالزایی با رویکرد صادرات محور، دانش بنیانی و فناور و طرح‌های پیشران بر مبنای سهم دستگاه‌های اجرایی از سرانه‌های استان‌ها جهت گیری داشته است.

در ادامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به  تشریح پروژه‌های تحول کسب و کار‌ها در این وزارتخانه در ۸ محور و در راستای راه اندازی و احیای واحد‌های راکد و نیمه راکد پرداخت و اعلام کرد طبق تفاهم نامه با وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم و تحقیقات و فناوری بر اساس نیازسنجی و افق آمایشی صنعت و تجارت مقرر شده است تا نحوه آموزش متناسب با نیاز‌های صنعت و تجارت تغییر یابد و از مراحل ابتدایی در آموزش و پرورش مسیر شغلی هر فرد تعیین شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز گزارشی از زیرساخت‌های حقوقی و مقرراتی تهیه شده برای آزادکار‌ها در حوزه ارتباطات و اقتصاد دیجیتال ارایه کرد.

سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و همچنین رئیس کمیته امداد نیز در گزارش‌های جداگانه به تشریح اقدامات دستگاه‌های ذیربط پرداختند که طبق اعلام ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) اشتغالزایی در این ستاد بر مبنای "طرح محور" در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و دانش بنیان انجام شده است و در مجموع ۳۵۰ هزار شغل در ستاد و یک هزار تسهیل گر در بنیاد برکت برای برنامه‌های اشتغالزایی پیگیری و عملیاتی شده است.

کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز با اعلام اینکه بانوان و زنان سرپرست خانوار بخشی از خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند تاکید کرد که طرح‌های اشتغالزایی به ویژه تسهیلات اشتغال روستایی با جامعه هدف زنان و درآمدزایی در منازل و بهره گیری از ظرفیت و محصولات دانش بنیان برنامه ریزی شده است.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}