حج؛ تجلی اخلاق، برادری و گذشت

  • کد خبر: ۱۲۷۲
  • ۱۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۲
رهبر انقلاب با انتقاد از برداشت‌های نادرست از حج، ابعاد سیاسی آن را تشریح کردند

حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، روز گذشته در دیدار دست‌اندرکاران و کارگزاران حج، فریضه حج را مجموعه‌ای استثنایی و ممتاز از ارزش‌های مورد تمجید اسلام خواندند و با اشاره به وجود مفاهیم سیاسی ضرور‌‌ نظیر وحدت، دفاع از مظلومان و برائت از مشرکان در حج، تأکید کردند: هر حاجی ایرانی باید با رفتار و گفتار و متانت خود، به ملیت، هویت و جمهوری اسلامی ایران آبرو ببخشد.در این دیدار که در آستانه آغاز اعزام زائران بیت‌ا...الحرام انجام شد، رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به وجوه مختلف حج، افزودند: در حج در کنار مظاهر معنوی، شاهد مظاهر حیات اجتماعی اسلام همچون «وحدت، برادری و یک‌رنگی»، «تجمع مردمی در عرفات، مشعرالحرام و منا» و «تحرک و طواف و سعی» هستیم و هم‌زمان با این مظاهر برجسته، تجلی باشکوهی از «اخلاق، برادری و گذشت» به نمایش درمی‌آید.
ایشان «ابعاد سیاسی حج» را یکی دیگر از ویژگی‌های این فریضه استثنایی برشمردند و تأکید کردند: اینکه برخی می‌گویند حج را سیاسی نکنید‌ سخن نادرستی است زیرا ابعاد سیاسی حج مطابق با خواسته و دستورات اسلام است.رهبر انقلاب افزودند: وحدت، حمایت از مظلومان همچون ملت فلسطین و مردم یمن، و یا برائت از مشرکان، همه، اموری سیاسی و مطابق تعالیم اسلام هستند. بنابراین ابعاد سیاسی حج، همان تکلیف دینی و عبادت است.
آیت‌ا... خامنه‌ای خاطرنشان کردند: برائت از مشرکان یک فریضه اسلامی و یک کار لازم است. به همین دلیل ما اصرار داریم که این موضوع هر سال، به بهترین وجه انجام شود.
ایشان تأکید کردند: در کنار حرکات سیاسی دینی، اقدامات سیاسی غیردینی و شیطانی هم وجود دارد، همانند اینکه بگویند در حج به آمریکا اعتراض نکنید و یا از مشرکان ابراز برائت نکنید.
آیت‌ا... خامنه‌ای با تأکید بر اینکه دولت سعودی وظایف سنگینی برای «تأمین امنیت زائران بدون امنیتی کردن محیط و حفظ حرمت و کرامت حجاج» بر عهده دارد افزودند: حجاج باید با بهره‌گیری از فرصت کم‌نظیر و مغتنم حج و توجه به ابعاد اجتماعی، سیاسی و اخلاقی آن، شأن یک مؤمن قدردان حج ابراهیمی را رعایت کنند.رهبر انقلاب با اشاره به دشمنی عمیق آمریکا و دیگر مستکبران با حقایق اسلامی افزودند: تهاجم وحشیانه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی زورگویان جهانی به ملت‌های مسلمان نشان‌دهنده عمق خصومت آنان با معارف اسلامی است.ایشان حقایق و معارف اسلام را ضد منش ظالمانه مستکبران خواندند و افزودند: پایبندی جوامع اسلامی به مبانی و شریعت اسلام و تسلیم نشدن آن‌ها در مقابل زورگویی‌ها، مایه پیروزی و پیشرفت و صلاح و نجات امت اسلامی خواهد بود.
آیت‌ا... خامنه‌ای در همین زمینه خاطرنشان کردند: در داخل کشور نیز هرجا و در مورد هر مسئله‌ای، به مبانی و حدود اسلامی بیشتر پایبند بوده‌ایم، یاری خداوند بیشتر شامل حال ما شده است و هرجا از این مفاهیم غفلت کرده‌ایم، چوب غفلت خود را خورده‌ایم.
رهبر انقلاب تحقق آینده‌ای توأم با پیشرفت و عزت مسلمانان را نیازمند تلاش و مجاهدت و همکاری خواندند و تأکید کردند: به فضل الهی، دشمنان وحشی و درنده ملت ایران و امت اسلامی سرانجام مجبور می‌شوند در مقابل اسلام زانو به زمین بزنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
سرخط خبرها
چندرسانه‌ای 13980426130456
چندرسانه‌ای 13980426111956
ضمائم 13980426085050
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}