وزیر خارجه عراق: میانجی‌گری میان ایران و عربستان ادامه دارد| اعتراضات ایران مسئله‌ای داخلی است
وزیر امور خارجه عراق گفت: میانجیگری عراق میان ایران و عربستان همچنان ادامه دارد و بغداد تلاش دارد که مذاکرات را به سطح وزرای خارجه برساند.

به گزارش شهرآرانیوز، فواد حسین وزیر امور خارجه عراق در گفتگو با شبکه رووداو، در پاسخ به این سوال که وزارت خارجه عراق میان ایران و عربستان میانجیگری کرد و عراق نقش مهمی در این راستا ایفا کرد، این روند به کجا رسید گفت: شما خودتان می‌گویید روند پس یعنی این مساله ادامه دارد. ایران و عربستان تاکنون پنج دور مذاکرات در بغداد برگزار کردند، اما این نشست‌ها در سطح اطلاعاتی و امنیتی بود. من با دو طرف ایرانی و سعودی دیدار داشتم و تلاش می‌کنیم که این نشست‌ها را به سطح وزرای خارجه تغییر دهیم، این تلاش‌ها اکنون ادامه دارد و باید منتظر بمانیم و ببینیم که چه چیزی رخ می‌دهد.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی نشست در سطح وزرای خارجه برگزار می‌شود تاکید کرد: من پیش از این گفتم که گفتگو‌ها ادامه دارد، دو طرف تاکنون پنج نشست رسمی بر گزار گردند، اما اولا این نشست‌ها در سطح اطلاعاتی بود و دوما محتوای آن‌ها به طور رسمی اعلان نشد. بگذار ببینیم که چه اتفاقی رخ می‌دهد ونا اکنون با دو طرف در ارتباط هستیم.

فواد حسین در پاسخ به این سوال که موضوع توافق هسته‌ای و گفتگو‌های ایران با آمریکا و اروپا تا چه میزان بر مذاکرات ایران و عربستان تاثیر می‌گذارد خاطر نشان کرد: نمی‌خواهم وارد این مبحث شوم و از طریق تلویزیون تفسیر کنم، زیرا با این کار وارد تحلیل خواهیم شد، اما تمام امور به هم ربط دارند و روابط ایران و عربستان و ایران و آمریکا روی هم تاثیر می‌گذراند، اما آیا این تاثیر گذاری مستقیم و واضح است؟ خیر. زیرا عربستان سیاست ویژه خود را دارد و ایران نیز سیاست خود را دارد و هر کدام بر اساس منافع خود اقدام می‌کنند و ما همانند دیگر طرف‌ها مذاکرات وین را پیگیری می‌کنیم.

وزیر خارجه عراق در پاسخ به این سوال که شما قبلا پیام‌های آمریکا را به ایران انتقال داده اید آیا همچنان به این کار ادامه می‌دهید گفت: بله ادامه می‌دهیم و اخیرا با دو طرف دیدار داشتم.

وی در پاسخ به این سوال که این دیدار به توافق هسته‌ای مرتبط است گفت: بله مرتبط است و در واقع دو طرف به نتایجی رسیدند، اما اکنون مساله دیگری را به توافق ربط دادند و بحث و جدل در خصوص آن است، این مساله میان ایران و آمریکا است و میان ایران و ۱+۵ نیست.

فواد حسین درخصوص اعتراضات اخیر ایران و فوت مهسا امینی نیز گفت: اتفاقاتی که در ایران در حال رخ دادن است یک مساله داخلی است، ما در وزارت خارجه ومن به عنوان وزیر خارجه عراق این مساله را داخلی می‌بینیم، اما از کشته شدن آن دختر بسیار متاثر شدیم.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}