بیمارستان امام خمینی(ره) در شهر بامیان آماده بهره‌برداری شد دانشجویان عراقی و افغانستانی بیشترین دانشجویان خارجی دانشگاه فردوسی مشهد + فیلم دسترسی اتباع خارجی به سامانه ثنا فراهم شد + فیلم ایران و پاکستان کوچک و تاجیکستان محو شده است | کره زمین به روایت طالبان + عکس فرزندان حاصل از «ازدواج قانونی» زنان ایرانی و مردان خارجی تابعیت ایرانی می‌گیرند + فبلم وضع مالیات توسط طالبان برای کتاب‌های وارداتی از ایران درآمد هنگفت سران طالبان از توزیع زمین‌ و مهیا کردن شکارگاه برای بازرگانان و شیخ‌های قطری بازی طالبان با سرنوشت هزاران دختر افغانستانی دبیرستانی «روایت فرهت» مستندی درباره پزشک افغانستانی + تیزر طرح آمایش ۱۷ مهاجران خارجی تمدید شد + فیلم کدام دسته از اتباع خارجی می‌توانند پروانه کار دریافت کنند؟ درخواست آموزش و پرورش از سرمایه‌گذاران افغانستانی برای سرمایه‌گذاری در مدارس اتباع درباره «تیتسو ناکامورا»؛ ژاپنی محبوب در میان مردم افغانستان یادبود «اسدالله حبیب» در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد مراسم یادبود اسدالله حبیب، شاعر و بیدل شناس برجسته افغانستانی در مشهد + فیلم سازمان ملل: تقریبا ۳/۵ میلیون افغانستانی  آواره شده‌اند وزارت کشور از تمدید طرح آمایش ۱۷ خبرداد نماینده ایران در ژنو: هزینه افزایش مهاجران را کشورهای میزبان می‌پردازند ثبت جهانی تولید سنتی ابریشم به نام افغانستان و شش کشور نگاهی به چهره‌های شاخص جامعه معلولان مهاجر افغانستانی در مشهد
خبر فوری

مهر مهربان

  • کد خبر: ۱۲۷۸۵۷
  • ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۸
مهر مهربان
سیدمحمدرضا هاشمی - روزنامه نگار

دیشب در راه بازگشت به خانه هر چه عمیق‌تر نفس کشیدم تا شاید حال و هوای مهر و روز‌های کودکی برایم یادآوری شود، موفق نشدم. اما لوازم‌تحریر‌فروشی محله شلوغ بود و چند کیف رنگارنگ از دیوارهایش آویزان شده بود. روی صورت بچه‌هایی که همراه با پدر و مادرشان برای خرید آمده بودند، می‌شد، رد شادی را دید. هیجان شروع یک راه تازه و اولین تجربه دوری از خانه.

نمی‌دانم به لوازم‌تحریر‌فروشی‌ها سر زده‌اید یا نه. قیمت مداد سیاه، مداد قرمز، پاکن، دفتر و دیگر اقلام مورد نیاز یک دانش‌آموز کلاس اولی با دوره ما تفاوت آشکاری کرده است. یک خانواده اگر دو دانش‌آموز داشته باشند مجبورند برای خرید ملز‌ومات رفتن فرزندانشان به مدرسه پول زیادی پرداخت کنند. این‌ها را نوشتم تا اگر توانایی دارید و دوروبرتان خانواده بی‌بضاعتی می‌شناسید که چند بچه مدرسه‌ای دارند، هوایشان را داشته باشید.

چند هفته قبل از نیمکت‌های مهربان مدرسه‌های ایران نوشتم که در طول چهار دهه گذشته با مهربانی میزبان دانش‌آموزان افغانستانی در کنار دانش‌آموزان ایرانی بوده‌اند، اما آن روز‌ها خبری از ثبت‌نام بچه‌هایی نبود که تازه از افغانستان آمده‌اند. حالا، اما بخشنامه ثبت‌نام از این بچه‌ها که از خانه و کاشانه‌شان بی‌جا شده‌اند و به امید تحصیل به ایران آمده‌اند صادر شده و خوشبختانه بخش زیادی از این بچه‌ها در آستانه ثبت‌نام و رفتن به مدرسه هستند.

هرچند که مسیر گرفتن برگه هدایت تحصیلی کمی زمان‌بر است، اما بازهم اتفاق خوبی است. در انفجار روز جمعه کابل نزدیک به ۳۰ دانش‌آموز افغانستانی شهید شدند. حمله‌ای که داعش مسئولیت آن را پذیرفت. بچه‌هایی که هرکدامشان آرزو‌های زیادی داشتند و مثل همه بچه‌هایی که در دنیا به مدرسه می‌روند برای آینده خیال‌پردازی می‌کردند. به امید آمدن روزی که هیچ کودکی از تحصیل باز نماند و هیچ کودکی در آتش جهالت گروه‌های تروریستی جان خود را از دست ندهد.

مهر مهربان

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}