دستور رئیس‌جمهور برای احداث بازارچه صنایع‌دستی در ورودی تمام شهر‌ها وزیر اقتصاد: فرصت بخشودگی جرایم تسهیلات بانکی تمدید نخواهد شد| ابربدهکاران سهمی از بخشودگی ندارند حضور تانک‌های انگلیسی از ماه آینده در اوکراین | انگلیس، جنگنده خواهد فرستاد؟ تهدید به بمب‌گذاری باعث تخلیه دادگاهی در آمریکا شد بازدید سردار قاآنی از مناطق زلزله زده شهر حلب گزارش فاکس نیوز درباره پایگاه هوایی زیرزمینی ایران افتتاح سایت شفافیت مولدسازی در روز ۲۲ بهمن ۷۷ شخص آمریکایی توسط روسیه تحریم شدند آمریکا برخی اطلاعات بالون چینی را از حالت طبقه بندی خارج می‌کند پاکت‌های مشکوک در ساختمان‌های ناتو + جزئیات تعداد کشته‌های زلزله ترکیه به بیش از ۹ هزار نفر رسید ماجرای خودکشی بنیامین کوهکن نوجوان ۱۷ ساله زندانی در زاهدان چیست؟+ جزئیات فیلم‌های جدید از پایگاه زیرزمینی عقاب ۴۴ نیروی هوایی ارتش کنعانی: کنسولگری آذربایجان در تبریز تعطیل نمی‌شود کشف بیش از یک تن انواع مواد مخدر در شرق و جنوب‌شرق| ۱۱۰۰ خرده‌فروش دستگیر شدند+ جزئیات قرار جلب دادرسی ۲ مدیر محیط‌زیستی در پرونده قضایی «مهشاد کریمی» و «ریحانه یاسینی» صادر شد تخفیف مالیاتی ۱۵ درصدی به خانواده‌ها برای تولد فرزند سوم و به بعد+ جزئیات مالیات هر واحد مسکن مهر در سال آینده ۳۰۰ هزار تومان تعیین شد حقوق کارمندان دولت سال آینده (۱۴۰۲) چقدر افزایش پیدا می‌کند؟+ پاسخ معاون رئیس‌جمهور آخرین وضعیت اجرای توافق ۲۰ ساله ایران و چین| پیگیری توافق در سفر رئیس‌جمهور به پکن
خبر فوری

وزیر اقتصاد: فروش اموال مازاد را ویژه دنبال می‌کنیم| مدیری که پای فروش اموال نیست سال ۱۴۰۲ در مدیریت بانک‌ها باقی نمی‌ماند

  • کد خبر: ۱۳۸۴۷۳
  • ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۶
وزیر اقتصاد: فروش اموال مازاد را ویژه دنبال می‌کنیم| مدیری که پای فروش اموال نیست سال ۱۴۰۲ در مدیریت بانک‌ها باقی نمی‌ماند
وزیر اقتصاد با تاکید براینکه با مدیرانی که در برابر واگذاری اموال مقاومت می‌کنند، برخورد می‌کنیم، گفت: مدیری که پای فروش اموال در سال ۱۴۰۱ نیست، نمی‌تواند سال ۱۴۰۲ در مدیریت بانک‌ها باقی بماند.

به گزارش شهرآرانیوز، سیداحسان خاندوزی در نشست علنی امروز (سه شنبه ۱۵ آذرماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال روح‌الله ایزدخواه نماینده مردم تهران درباره فروش اموال مازاد بانک‌ها گفت: موضوع فروش اموال مازاد بانک‌ها را از زمانی که در مرکز پژوهش‌ها بودم، تاکنون که مسئولیت وزارت امور اقتصادی و دارایی را برعهده دارم پیگیری کردم، چرا که این موضوع سه تاثیر مهم اقتصادی یعنی؛ کنترل رشد نقدینگی، افزایش توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها و رفع کسری‌های شبکه بانکی را دارد.

وزیر اقتصاد افزود: به جهت کوتاهی‌هایی که اجرای این قانون طی سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ داشته، سهم عملکرد آن طی این سال‌ها حدود ۱۳ درصد بوده است، اما با آغاز دولت سیزدهم، این عدد به حدود ۱۸ درصد افزایش پیدا کرده است که برنامه داریم با مجموعه اقداماتی که در سال ۱۴۰۱ انجام می‌گیرد، برگ زرینی در این حوزه داشته باشیم. از سال ۱۳۹۴ تا قبل از ۱۴۰۱، فروش اموال مازاد بانک‌ها حدود ۶۷ هزار میلیارد تومان عملکرد داشته است، بدین معنی ۳۳ همت سهام غیربانکی و ۳۳ همت املاک مازاد فروش رفته است.

خاندوزی در تشریح املاک مازاد فروش رفته بانک‌ها توضیح داد: از عدد فوق بانک صادرات حدود ۱۴.۵ همت، بانک ملی حدود ۱۴.۳ همت، بانک تجارت ۱۱ همت، بانک ملت ۹.۶ همت، بانک رفاه ۵ همت، بانک سپه ۵ همت و بانک کشاورزی ۴ همت عملکرد داشته اند. ۹۰ درصد از کل ۷.۵ همت اموال مازاد فروش رفته در سال گذشته مربوط به نیمه دوم سال یعنی بعد از استقرار دولت سیزدهم است که این امر اراده عملی دولت سیزدهم در این موضوع را نشان می‌دهد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه البته در این آمار بسیاری از املاک بانک ها، ذکر نشده، زیرا این املاک اجازه به شرط تملیک بوده و هر چند واقعاً واگذار شده، اما از آنجا که تمام اقساط و اجاره پرداخت نشده، تا سال آخر به نام بانک می‌ماند، ادامه داد: بخش دیگری از اموال مازاد بانک‌ها به فروش رفته، اما به دلایلی مشتری نداشته و براساس قانون اگر اموال به مزایده گذاشته شود، اما فروش نرود، بانک‌ها مشمول جریمه نمی‌شوند.

وی درباره مالیات اخذ شده از این محل توضیح داد: براساس قانون مرجع تشخیص اموال مازاد بانک ها، بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است، بدین معنی که اموال مازاد بانک‌ها و بانک‌های متخلف شناسایی و از این بانک‌ها مالیات اخذ می‌شود. تا پیش از نیمه دوم سال ۹۶ اطلاعاتی از سوی بانک مرکزی هرچند ناقص ارسال شده است، اما اطلاعات سال‌های پس از این زمان را نداشتیم که با پیگیری‌هایی که در دولت صورت گرفته، اخیراً فهرست جدیدی از بانک مرکزی درباره معوقه‌های سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۱۴۰۰ دریافت کردیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: از مجموع تخلفات اعلام شده از سوی بانک مرکزی حدود ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان مالیات اخذ و به خزانه واریز شده است، اما نکته مهم این است که حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان تخلفاتی است که باید به ازای آن مالیات اخذ شود، اما اخذ مالیات در محله دادرسی است.

وی درباره موانع پیش روی اجرای قانون به دو مانع حقوقی و اقتصادی اشاره کرد و ادامه داد: برای رفع موانع حقوقی آمادگی داریم که پیشنهاد خود را برای اصلاح مواد ۱۶ و ۱۷ تقدیم کنیم تا شما نمایندگان به رفع این مشکل کمک کنید؛ بسیاری از این املاک فرآیند قضایی داشت، به طور مثال زمین یا کارخانه‌ای که در تملک بانک قرار گرفته، صاحب قبلی به دادگاه شکایت کرده، بنابراین بانک‌ها نمی‌توانند این املاک را وگذار کنند یا از سوی دیگر اعداد و ارقام مربوط به اموال بسیار بزرگ است و خریدار بزرگی نیز برای آن وجود ندارد.‌ای موانع را حدودی توانستیم برطرف کنیم و و مصوبه شورای پول و اعتبار را در این زمینه اخذ کردیم که از آبان ماه سال جاری در شبکه بانکی ابلاغ شد که به موجب آن سود ناشی از واگذاری سهام غیربانکی به تشخیص بانک مرکزی به حساب افزایش سرمایه خود بانک واریز شود.

خاندوزی، اموال صعب‌المعامله و دارای اسناد مالکیت مشکل دار را دیگر مانع در این زمینه دانست و ادامه داد: برای عملکرد ضعیف ۱۳ درصدی فروش اموال مازاد تا پیش از سال ۱۴۰۰ در اینجا حضور ندارد و حتی از افزایش این عدد به ۱۸ درصد با شروع کار دولت سیزدهم نیز دفاع نمی‌کنم، ما در دولت سیزدهم و شما نمایندگان در موضوع واگذاری اموال بانک‌ها جدی هستید و بی‌اغماض با مدیرانی که در برابر واگذاری اموال مقاومت می‌کنند، برخورد می‌کنیم.

وزیر اقتصاد یادآور شد: جلسه‌ای با تمام مدیرعامل بانک‌های دولتی در وزارت اقتصاد داشتیم و دستورالعملی را مبنی بر اینکه تا پایان سال چه میزان از اموال مازاد باید واگذار شود، ابلاغ کردیم که این دستورالعمل لازم الاجراست و اگر هم جریمه مالیات نداشته باشیم، از اهرم مدیریت استفاده می‌کنیم تا مدیری که پای فروش اموال در سال ۱۴۰۱ نیست، نمی‌تواند در سال ۱۴۰۲ در سمت مدیریت بانک‌ها باقی بماند. جلسه اختصاصی با هر یک از هیات مدیره بانک‌ها داشتیم و همچنین جلسات نظارتی به صورت ماهانه برای تحقق این موضوع تشکیل می‌دهیم.

خاندوزی با بیان اینکه بر سهام بزرگ و املاک گرانقدر تمرکز کرده‌ایم، افزود: بانک ملی ایران موظف است امسال از محل سهام مازاد خود حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان فروش اموال مازاد داشته باشد، همچنین بانک سپه نیز مکلف است امسال یکی از هلدینگ‌ها مهم خود را واگذار کند که حدود ۳۰ همت نیز از این محل انجام خواهد شد، با عملکرد سایر بانک ها، تعهد ما به مجلس این است که در سال ۱۴۰۱ معادل کل عملکرد دولت قبل، واگذاری اموال مازاد داشته باشیم و این شرط باقی ماندن مدیران بانکی است.

وزیر اقتصاد اظهار کرد: برای جلوگیری از ارائه بهانه‌هایی مانند اینکه قیمت‌گذاری مناسب نبوده، حدود ۸ ماه در سطوح بالا مکاتبه کردیم تا اختیار ویژه برای این موضوع بگیریم که سران سه قوه با این موضوع موافقت کردند و ۲۵ روز قبل رهبر معظم انقلاب این مصوبه را رسماً ابلاغ فرمودند و حدود یک ماه است که اختیار ویژه در این موضوع گرفته‌ایم.

وی گفت: با این اختیار ویژه‌ای که در کمتر از یک ماه گذشته از سران قوا اخذ کردیم، انشالله انقلابی در بهره‌وری کردن دارایی‌های دولت و بانک‌های دولتی در سال جاری و سال آینده انجام می‌شود و رکورد سال‌های گذشته را پشت سر می‌گذاریم. در واقع نه تنها شبکه بانکی کشور بلکه تمام دستگاه‌های دولتی که اموال مازاد دارند و وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هایی که ساختمان‌ها و زمین‌های بلااستفاده دارد، براساس اختیار اخذ شده به نتیجه برسانیم.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
تست آنلاین کرونا
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}