بیت کوین، دوباره رکورد خواهد زد؟ قیمت انواع میوه و صیفی‌جات چند؟ (۹ آذر ۱۴۰۰) چند میلیون نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند؟ | فرصت ثبت نام تا چه زمانی است؟ سامانه خرید آنلاین بازرگام چیست و چگونه کار می کند؟ + آدرس سایت خرید آنلاین بازرگام اخبار جدید از اعلام قیمت‌های جدید خودرو | ستاد تنظیم بازار قیمت‌ها را چقدر افزایش می‌دهد؟ ارزش سهام عدالت امروز سه‌شنبه (۹ آذرماه ۱۴۰۰) + جدول توافق‌نامه راه‌اندازی اکو سیستم دیجیتال فرش دستباف امضا شد زمان واریز یارانه معیشتی آذرماه ۱۴۰۰ مشخص شد + جزئیات وام ۱۰۰ میلیون تومانی با سود ۴ درصد برای معتادان بهبودیافته + شرایط دریافت وام قیمت دلار، قیمت سکه، قیمت طلا و قیمت ارز امروز سه‌شنبه (۹ آذرماه ۱۴۰۰) + جدول نحوه توزیع اینترنتی مرغ و تخم‌مرغ در مشهد اعلام شد (۹ آذرماه ۱۴۰۰) حقوق و دستمزد ۱۴۰۱؛ کارگران برخی صنوف و مناطق باید رقمی بیشتر از حداقل دستمزد دریافت کنند فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش محصولات «ایران خودرو» ادامه دارد (۹ آذرماه ۱۴۰۰) قیمت خودرو‌های داخلی و خارجی در بازار امروز سه‌شنبه (۹ آذرماه ۱۴۰۰) + جدول دستور واریز پاداش بازنشستگان سال ۹۹ برخی استان‌ها هنوز صادر نشده است (۹ آذرماه ۱۴۰۰) درباره چگونگی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی | چرخش اقتصاد به‌نفع مردم در گرو حذف ارز ترجیحی ۱۷ تن زعفران در بورس تربت‌ حیدریه معامله شد آمار جدید تولید «ایران خودرو» و «سایپا» اعلام شد (۹ آذرماه ۱۴۰۰) چرا وام ودیعه مسکن به مستأجران پرداخت نمی شود؟
خبر فوری

کدام خودرو‌های فرسوده کارت سوخت می‌گیرند؟

  • کد خبر: ۱۳۹۹۱
  • ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
کدام خودرو‌های فرسوده کارت سوخت می‌گیرند؟
در حالی طبق مصوبه‌ی هیئت دولت سهمیه‌ای به خودرو‌های فرسوده تعلق نمی‌گیرد که اکثر دارندگان این خودرو‌ها از دهک‌های پایین جامعه هستند که با استفاده از این خودرو‌ها امرار معاش می‌کنند و تحمل به دوش کشیدن بار افزایش قیمت بنزین را ندارند.
به گزارش شهرآرانیوز؛ بی‌تدبیری دولت در شیوه اجرا و افزایش ناگهانی و اعلام‌نشده قیمت بنزین و اجرای مجدد طرح سهمیه‌بندی باعث شد که بعد از گذشت تقریبا ۲ ماه از اجرای این طرح، هنوز هم اقدامات اصلاحی دولت در سهمیه‌بندی‌ها در دست پیگیری باشد. در این راستا هفته گذشته شهرام رضایی مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به مصوبه اخیر کارگروه تعیین سهمیه سوخت درباره تخصیص سهمیه سوخت به خودرو‌ها و موتورسیکلت‌های فرسوده گفت: «براساس مصوبه دولت و همچنین ستاد هوای پاک این خودرو‌ها سهمیه سوخت دریافت نمی‌کنند و تا امروز تغییری در این مصوبه انجام نشده است».

تصمیم اعطا نشدن سهمیه بنزین به خودرو‌های فرسوده در حالی گرفته شد که گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد اکثر افرادی که از خودرو‌ها و موتور سیکلت‌های فرسوده استفاده می‌کنند از دهک‌های پایین جامعه هستند که با استفاده از این خودرو‌ها و موتورسیکلت‌ها امرار معاش می‌کنند. از طرفی این افراد توانایی تعویض خودرو و موتورسیکلت خود را ندارند. در نتیجه عدم اعطای سهمیه سوخت به آن‌ها به معنای افزایش فشار به زندگی افرادی هست که قبل از افزایش قیمت بنزین نیز به اندازه کافی در مضیقه قرار داشته اند و تحمل ندارند که بار ناشی از افزایش قیمت بنزین را نیز به دوش بکشند.

* ۸ میلیون خودرو و موتورسیکلت فرسوده سهمیه نمی‌گیرند

آمار و ارقام نشان می‌دهد که تعداد دارندگان خودرو‌ها و موتورسیکلت‌های فرسوده نیز انگشت‌شمار نبوده و این دسته از افراد استثناء محسوب نشده و کارگروه تعیین سهمیه سوخت باید سیاست مشخصی را برای حل مشکل این گروه در دستور کار قرار دهد. در این راستا سردار سید کمال هادیانفر رییس پلیس راهور ناجا درباره تعداد خودرو‌ها و موتورسیکلت‌های فرسوده در کشور اظهار کرد: «درحال حاضر در کشور ما ۲۳.۵ میلیون خودرو وجود دارد که ۵۳۶ هزار دستگاه آن در سن فرسودگی است، یعنی بالای ۲۵ سال عمر دارد و بر اساس مصوبه ستاد سوخت کشور برایشان کارت سوخت صادر نمی‌شود».

وی ادامه داد: «از ۱۱.۵ میلیون دستگاه موتورسیکلت نیز ۷.۲ میلیون دستگاه بالای ۱۵ سال سن دارند که برای این موتورسیکلت‌ها نیز کارت سوختی صادر نخواهد شد».

در نتیجه در حال حاضر حدود ۸ میلیون خودرو و موتورسیکلت فرسوده در کشور وجود دارند که کارت سوخت به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد در نتیجه سهمیه‌ای نیز به آن‌ها اعطا نمی‌شود.

از طرفی دولت هم برنامه‌ی مشخصی برای ارائه تسهیلات خرید خودروی جدید به دارندگان خودروی فرسوده ندارد. در این راستا یوسف حجت مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک تهران در پاسخ به اینکه اکثر رانندگان خودرو‌های فرسوده از قشر ضعیف جامعه هستند و آیا برنامه‌ای باید برای ارائه تسهیلات خرید خودروی جدید به آن‌ها ارائه شود، گفت: «هرگونه اقدام جهت توسعه شخصی نادرست است و به نظرم باید داشتن خودرو را هر چه سخت‌تر کنیم چرا که برای رسیدن به هوای پاک نباید خرید خودروی شخصی سهل‌الوصول باشد. موافق ارائه تسهیلات برای خرید خودرو‌های نو نیستم، زیرا ارائه آن نوعی بی‌عدالتی است».

* بدون تغییر مصوبه هیئت دولت اعطای سهمیه به خودرو‌های فرسوده ممکن نیست

به طور کلی دارندگان خودرو‌ها و موتورسیکلت‌های فرسوده در حال حاضر بین دو لبه قیچی قرار گرفته‌اند. از طرفی دولت تسهیلاتی را برای تعویض خودرو به آن‌ها نمیدهد و از طرفی دیگر کارگروه تعیین سهمیه سوخت نیز سهمیه‌ای به آن‌ها اعطا نمیکند.

در این راستا موضوع اصلاح مصوبه کارگروه تعیین سهمیه سوخت از فاطمه کاهی رئیس روابط عمومی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی پیگیری کردیم. وی گفت: «بحث اعطای سهمیه به خودرو‌ها و موتور سیکلت‌های فرسوده در حوزه اختیارات شرکت ملی پخش نیست و در این حوزه ما صرفا بازوی اجرایی طرح سهمیه‌بندی بنزین هستیم. اینکه به خودرو‌های فرسوده کارت سوخت تعلق نگیرد مصوبه هیئت دولت است و اگر هیئت دولت مصوبه خودش را تغییر دهد ما نیز به این دسته خودرو‌ها سهمیه سوخت اعطا می‌کنیم».

وی افزود: «در ماده ۸ قانون هوای پاک، هیئت دولت مصوب کرده است که کارت سوخت به خودرو‌های فرسوده تعلق نگیرد که البته این مصوبه مربوط به قبل از افزایش قیمت و سهمیه‌بندی بنزین بوده است و شرکت ملی پخش هم صرفا یک مجری است. البته شرکت ملی پخش تمامی پیگیری‌ها در این زمینه را انجام داده است و تقاضای دارندگان خودرو‌ها و موتورسیکلت‌های فرسوده را به کارگروه مدیریت مصرف سوخت رسانده است؛ ولی در این حوزه ما تصمیم‌گیر نیستیم».

کاهی همچنین اظهار داشت: «در کارگروه مدیریت مصرف سوخت هم هیچ نماینده‌ای از شرکت پخش حضور ندارد. در این کارگروه یکی از معاونین وزیر نفت، یکی از معاونین سازمان برنامه و بودجه و معاون وزیر کشور حضور دارند و این مصوبه فقط باید از هیئت دولت اصلاح شود».

در مجموع به نظر میرسد دولت باید فورا به دنبال راهکاری برای حل مشکلات دارندگان خودرو‌ها و موتورسیکلت‌های فرسوده باشد. در این راستا یا باید به دارندگان این وسایل سهمیه بنزین تعلق گیرد و یا باید تسهیلات مناسب برای خرید خودروی نو در اختیار آن‌ها قرار گیرد.
 
منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}