جزیئات عرضه اولیه نماد «والماس ۱» در فرابورس اعلام شد (۷ خرداد ۱۴۰۲) نرخ طلا و سکه در بازار امروز مشهد (۷ خرداد ۱۴۰۲) ثبت‌نام حدود ۴۳۶ هزارنفر برای دریافت سهام نوزادان متولد ۱۴۰۱ مصرف برق در مشهد به ۱۴۰۰ مگاوات رسید ریزش بورس امروز ادامه پیدا کرد | افت شاخص بورس به کانال ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی امروز (۷ خرداد ۱۴۰۲) آخرین وضعیت اجرای طرح نهضت ملی مسکن در خراسان رضوی | تخصیص سهمیه ۳۹۰ هزار ساخت برای خراسان رضوی در ۴ سال به خاطر ۱۸۰  گرم ماهی قیمت طلا، دلار، سکه و ارز در بازار آزاد امروز، یکشنبه (۷ خردادماه ۱۴۰۲) افزایش دما، رشد ۱۲/۵ درصدی مصرف برق را در کشور رقم زد بنزین سوپر امروز در کدام جایگاه‌های عرضه سوخت مشهد توزیع می‌شود؟ (یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲) پیش بینی قیمت سکه امروز (۷ خرداد ۱۴۰۲) | دلار در پرتگاه کانال ۴۰هزار تومانی؟ آگهی‌های غیرقانونی اجاره نانوایی با وسوسه سود ۶۵ میلیون تومانی | تخلف با تنور اجاره‌ای سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت می‌شود؟ افت شدید «دلار» در ذخایر جهانی رکورد زد راننده‌های تازه ‌کار، کدام خودرو را بخرند؟ قیمت باتری خودروی سواری چند است؟ (۷ خرداد ۱۴۰۲) بازگشت قیمت سکه به کانال ۳۰ میلیونی (۶ خرداد ۱۴۰۲) قیمت انواع برنج ایرانی کاهش یافت (۶ خرداد ۱۴۰۲) ۴ میلیون شاغل صنفی از پرداخت مالیات معاف شدند (۶ خرداد ۱۴۰۲) تشریح جزئیات ثبت‌نام وام ۳۰میلیون‌ تومانی بازنشستگان کشوری
خبر فوری

رشد ۶ درصدی بخش صنعت کشور در شش ماهه امسال

  • کد خبر: ۱۴۸۶۰۸
  • ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۱
رشد ۶ درصدی بخش صنعت کشور در شش ماهه امسال
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: هر بنگاهی توسط دولت اداره شود، بنگاه موفقی نیست، اما هر بنگاهی که توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شود، موفق است. مدیر بخش خصوصی کارمندی را بدون دلیل استخدام نمی‌کند.

به گزارش شهرآرانیوز، علی رسولیان، امروز، ۱۳ بهمن ماه، در همایش ملی بانوان کارآفرین در تولید دانش‌بنیان و شکوفایی اقتصاد در سالن همایش‌های بین‌المللی شهدای سلامت برگزار شد، اظهار کرد: صنعت با محوریت بخش خصوصی و توان و تلاش بانوان کارآفرین در حال رشد است. در ۶ ماهه اول سال، صنعت بیش از ۶ درصد رشد کرده و تعداد واحد‌های راکد نیز در حال کاهش است که شاهد کاهش ۱۷ درصدی در واحد‌های تعطیل هستیم.

وی افزود: امیدوارم با تلاش بیشتر بخش خصوصی، حکمرانی درست دولت و مجموعه فعالان اقتصادی وضعیت بهتر را شاهد باشیم. قطعا مشکلات جدی داریم، فضای کسب‌وکار ما مناسب نیست و در تامین تسهیلات مشکل داریم.

رسولیان با بیان اینکه تنها راه بهبود معیشت کشور و تنها راهی که بتوانیم رفاه را برای کشور ایجاد کنیم، تولید است، عنوان کرد: تولید از مسیر بخش خصوصی ایجاد می‌شود و با پول نفت و این موضوعات امکان‌پذیر نیست. دلار‌های نفتی زیادی وارد کشور شده، اما شغل ایجاد نشده است. تولید می‌تواند شغل پایدار ایجاد کند. هر بنگاهی توسط دولت اداره شود، بنگاه موفقی نیست، اما هر بنگاهی که توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شود، موفق است. مدیر بخش خصوصی کارمندی را بدون دلیل استخدام نمی‌کند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: من قصد داشتم ۴ مدیرعامل خانم را در پست مدیریتی قرار دهم، اما موفق نشدم، زیرا مشکلاتی وجود دارد. تولید ابزار‌هایی می‌خواهد و حتما افراد کارآفرین باید وجود داشته باشند که در کشور ما وجود دارد. ما در کشور زنان و مردان کارآفرین و جوانان توانمندی داریم.

وی بیان کرد: مورد بعدی زیرساخت‌ها است. باید فضای مناسب را تامین کنیم، آب و برق را به موقع تحویل دهیم و تامین مالی کنیم که در این زمینه‌ها مشکل داریم. دولت در تلاش است و همه ارکان نظام همسو شدند تا این مشکل را برطرف کنند. تنها ۱۰ درصد گاز در بخش صنعت استفاده می‌شود، اما ۳۷ درصد اشتغال ایجاد می‌کند که این ۱۰ درصد نیز قطع می‌شود. باید کاهش مصرف را در بخش‌های دیگر نیز داشته باشیم و همه همکاری کنند. صنعت ۲ درصد آب مصرف می‌کند، اما بیشتر صنایع ما مشکل تامین آب دارند.

رسولیان ادامه داد: ما در حال تاسیس نیروگاه هستیم که ۱۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات برق تولید می‌کند و می‌تواند مشکل ناترازی برق را برطرف کند. ما در حال ساخت شهرک‌های خورشیدی هستیم که اولین شهرک آن در قزوین به بهره‌برداری خواهد رسید. در زمینه تامین آب نیز به جد در تلاش هستیم. به دنبال این هستیم که ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب را به بخش صنعت بدهند. طرح‌های انتقال آب از دریا نیز توسط وزارت صنعت در حال پیگیری است تا ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب برای بخش صنعت تامین شود.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به اینکه ما در شهرک‌های صنعتی در زمینه بهبود فضای کسب‌وکار با بروکراسی‌های جدی مواجه هستیم، تصریح کرد: این مورد به ویژه برای کسب‌وکار‌های خرد نیز که ۴۳ درصد اشتغال صنعت را با سرمایه‌گذاری کم ایجاد می‌کند، مطرح است. باید برای این کسب‌وکار‌ها صندوق ویژه داشته باشیم که تلاش خوبی در این زمینه انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: حکمرانی جدید مبتنی بر شفافیت و الکترونیکی کردن فرایند‌ها در وزارت صمت شروع شده که در نتیجه آن دیگر واگذاری زمین با رابطه و امضای طلایی نداریم و فرایند‌ها باید اختیار را تامین کند. دولت راهکار‌های خوبی برای تامین مواد اولیه و ماشین‌آلات نیز اتخاذ کرده است.

رسولیان با بیان اینکه ما ملزم به توسعه فناوری هستیم، عنوان کرد: باید هشدار جدی بدهیم که ممکن است تا چند وقت دیگر نتوانیم بسیاری از محصولات را در بازار داخل یا بازار خارجی به فروش برسانیم، بنابراین حتما باید به سمت فناوری برویم. ما به جد به دنبال انجام کار‌های فناورانه در شهرک‌های صنعتی هستیم. ۴۰ شهرک فناوری جدید را مصوب و مجوز‌های آن‌ها را اخذ کردیم. همچنین در حال ایجاد پردیس‌های دانش‌بنیان در شهرک‌ها هستیم تا شرکت‌‎هایی که به سمت دانش‌بنیان می‌روند در این شهرک‌ها تشویق شوند و تسهیلاتی به آن‌ها داده شود. ما قائل به پردیس یا شهرک فناوری ویژه بانوان نیستم، اما حتما ان را ایجاد خواهیم کرد

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافع کرد: ما حتما تور بانوان هم داخلی و هم خارجی را تقویت و در این زمینه تامین مالی خواهیم کرد تا به نمایشگاه‌های مختلف بروند و کالا‌های خود را بفروشند. برای اینکه بانوان از خارج از کشور هیئت تجاری بیاورند نیز محدودیتی نداریم.

وی با اشاره به اینکه تبادل فناوری خوبی با برخی کشور‌ها مخصوصا آلمان داشتیم، تصریح کرد: ۲۳ نفر از فعالان اقتصادی را به آلمان فرستادیم. با چین و کشور‌های دیگر نیز در تعامل خواهیم بود. بانوان در این هیئت‌ها کمتر حضور داشتند، اما می‌توانیم سهمیه بیشتری به آن‌ها اختصاص دهیم. از سال گذشته کاری را شروع کردیم، کارگاه‌هایی را می‌سازیم و به افراد با توان مالی ضعیف، اما خوش‌فکر اجاره می‌دهیم که این ظرفیت را می‌توانیم به بانوان نیز اختصاص دهیم. از ابتدای سال تاکنون ۶۵۰ کارگاه بهره‌برداری شده است.

رسولیان گفت: ما در حال ایجاد سامانه B۲B مانند سایت دیوار هستیم که این سامانه بین بنگاه‌ها است. اگر این سامانه ایجاد شود به شدت کمک می‌کند تا همه بتوانند کالا‌های خود را در این سامانه عرضه کنند. امیدواریم این سامانه تا پایان سال رونمایی شود.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بیان کرد: ما می‌توانیم مصوب و ابلاغ کنیم که حداقل یک هیئت‌مدیره یا معاون زن در هر استان داشته باشیم. مدیر کلینیک‌‎های کسب‌وکار بیشتر خانم هستند و نقش بانوان در شهرک‌های صنعتی برجسته است. در بین معاونان استان نیز بانوان حضور فعالی دارند.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص اقساط طولانی‌تر مخالفتی نداریم به شرط اینکه تسهیلات به پسر یا همسر داده نشود و مستقیم به نام خود بانوان کارآفرین باشد. باید شرایطی بگذاریم که واقعا بانوان استفاده کنند.

رسولیان افزود: با میزاث فرهنگی تفاهم کردیم و قرار شد نواحی یا شهرک‌های صنعتی صنایع دستی ایجاد کنیم. می‌توانیم فضا‌های کوچکی اختصاص دهیم تا محصولات خود را به فروش برسانند، زیرا معمولا فضای عرضه ندارند. در شهر مشهد با فضای کوچکی پیدا کنیم تا هم صنایع دستی تولید و هم عرضه شود.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در خصوص پروژه‌های ایام دهه فجر تصریح کرد: در ایام دهه فجر ۲۷۴ پروژه عمرانی به ارزش ۲۴۸۰ میلیارد تومان آماده بهره‌برداری است و ۱۷ پروژه با اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومان کلنگ‌زنی خواهد شد. در سطح شهرک‌های صنعتی کشور نیز ۳۷۲ طرح صنعتی با اعتبار ۲۲ هزار و ۸۰۵ میلیادر تومان و ۶۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری آماده بهره‌برداری است که بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ شغل ایجاد می‌کند.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
تست آنلاین کرونا
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}