همایش خیرین نیک‌اندیش رضوی در مشهد برگزار می‌شود عدم توجه به مدیریت شهری و روستایی در برنامه هفتم توسعه | کارگروه ارائه پیشنهادات اصلاحی برنامه هفتم توسعه ایجاد می‌شود بهره‌مندی بیش از ۱۰۰۰ نفر از نیروهای خدمات شهری از سفره کرامت رضوی نگاهی به تاریخ تشکیل مجلس شورای اسلامی و راهیابی منتخبان مردمی به آن | مشهد و نخستین نمایندگانش سرپرست سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد منصوب شد ۴۵ پروژه عمرانی شهرداری مشهد در سال ۱۴۰۱ به اتمام رسید + فیلم طرح تفصیلی توس تا پایان شهریور نهایی می‌شود شهرداری مشهد ۳ درمانگاه جدید در حاشیه شهر می‌سازد بررسی وضعیت مقابله با ساختمان‌های نا ایمن مشهد | معرفی ساختمان‌های ناایمن، حق مردم است متکدیان مانع ساخت ۳۲ زمین ورزشی در مشهد شهروند خبرنگار | درخواست نصب نیمکت و سایبان برای ایستگاه تاکسی بلوار فرامرز در مشهد فرماندار مشهد: بدنبال استفاده از ظرفیت کوهستان پارک هستیم | بیمارستان مهرگان مجوز یکساله دارد + فیلم شهروند خبرنگار | گلایه از وضعیت پارک در مجتمع های مسکونی پانصد‌دستگاه و ششصد‌دستگاه مشهد + پاسخ بیش از ۹ هزار نفر در برنامه‌های دهه حماسه ایران اسلامی شرکت کردند کاشت رایگان نهال مقابل منازل شهروندان معاون شهردار مشهد: بیش از ۳.۵ میلیون بوته گل زینت‌بخش تابستان مشهد می‌شود بهره برداری کامل تقاطع آزادگان مشهد در شهریور ماه ۱۴۰۲ حاشیه‌نشینی در گذر زمان
خبر فوری

اهدای «نشان مشهد» به مفاخر مشهدی انقلاب اسلامی

  • کد خبر: ۱۴۹۶۸۵
  • ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۴
اهدای «نشان مشهد» به مفاخر مشهدی انقلاب اسلامی
جشن چهل و چهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران با عنوان «ایران استوار»، پنجشنبه‌شب با حضور مفاخر و خانواده شهدای مشهدی انقلاب اسلامی در تالار همایش‌های مجتمع فرهنگی آیه‌ها برگزار شد.

به گزارش شهرآرانیوز، جشن ۴۴ اُمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران با عنوان «ایران استوار»، پنجشنبه‌شب با حضور حجت‌الاسلام حسن منصوریان رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای شهر مشهد، مجید طهوریان عسکری رئیس کمیسیون ویژه سامان دهی توس، حسین باغ‎گلی رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، حجت‌الاسلام مهدی حسن‌زاده نامقی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی و جمعی از مفاخر و خانواده شهدای مشهدی انقلاب اسلامی در تالار همایش‌های مجتمع فرهنگی آیه‌ها برگزار شد.

«نشان مشهد»، ملاک تعیین مفاخر شهر

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای شهر مشهد تصریح کرد: مشهد، تنها شهر عالم است که در نام خود با معنا و مفهوم شهادت تجانس و تناظر دارد؛ زیرا از اساس، این شهر از یک باغ خصوصی تبدیل به نهمین شهر بزرگ دنیا از نظر جمعیت شده که فرهنگ آن هم با فرهنگ ایثار و شهادت همخوانی دارد.

وی افزود: بر همین مبنا بود که نشان مشهد طراحی شد تا هرکسی که در هشت زمینه از پیش تعریف شده از ورزش و هنر گرفته تا معارف و فرهنگ ایثار و شهادت تبدیل به سرآمد شهر شود، این نشان ویژه را دریافت کند. در همین راستا هم اولین نشان برنامه‌ریزی شد تا به خانواده‌های شهدا به‌عنوان سرآمدان ایثار اهدا شود تا نشان مشهد، ملاکی باشد برای نگارش کتاب، ساخت کلیپ و تولید اثر درباره هرکسی که آن را دریافت کند. این‌ها مفاخر مشهد خواهند بود و قرار است تا مشهد به آن‌ها افتخار کند.

۳۸۰ هزار خانواده شهید، سند افتخار خراسان رضوی هستند

حجت‌الاسلام حسن‌زاده نامقی، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی در این جشن بزرگ مردمی با بیان اینکه سند افتخار خراسان رضوی ما بعد از هم‌جواری با امام رضا (ع)، پرچم‌داری از گفتمان ایثار و شهادتی است که با ۱۷ هزار و ۳۵۷ شهید، ۵۱ هزار و ۴۰۰ جانباز، سه هزار و ۳۹۶ آزاده و ۳۸۰ هزار خانواده شاهد و ایثارگر تحقق یافته و از این میان، ۱۷۱ شهید دوران انقلاب اسلامی و مبارزات سیاسی اهالی استان هستند.

وی افزود: امروزه ما پیشرفته هستیم، چون شهدایی داشته‌ایم که از جان خود برای آسایش ما و پیشرفت کشور مایه گذاشته‌اند. امروزه پایگاه‌های علمی معتبر دنیا اعلام کرده‌اند که سرعت رشد شاخصه‌های دانش در این کشور در طول ۴۴ سال اخیر بیش از ۱۱ برابر شده است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطرنشان کرد: ۴۴ سال قبل، دو سرباز مست آمریکایی روی پل اهواز به یک خانواده ایرانی تعرض کردند؛ مرد خانواده را از روی پل به رودخانه انداختند و به مادر خانواده تجاوز کردند، اما در برابر این جنایت خود هیچ پاسخی از سوی ژاندارمری وقت دریافت نکردند. از میان کسانی که آن فضا را تجربه کردند، چه کسی فکرش را می‌کرد که بعد‌ها شرایط به‌گونه‌ای تغییر کند که تفنگداران آمریکایی در خلیج‌فارس ذلیلانه اسیر شوند و کت‌وکول بسته، شلوار‌های خود را از ترس خیس کنند.

وی ادامه داد: اعتقاد و باور ماست که امام زمانمان (عج) با لشکری از شهیدان ظهور می‌کند و از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون هم روزبه‌روز به سمت تحقق این هدف بیشتر حرکت کرده‌ایم؛ تا جایی که امروزه دیگر از عراق و سوریه و لبنان گرفته تا یمن و کشمیر، انقلاب اسلامی خود را در نسخه‌های عملیاتی شبیه‌سازی کرده و جبهه واحدی در این راه تشکیل داده است.

پیشرفت کشور به برکت جان‌فشانی خون شهداست

یوسف اسماعیل‌زاده، معاون فرهنگی هنری سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد در ابتدای این دیدار ضمن قدردانی از جایگاه خانواده‌های معظم شهدا اظهار کرد: این ملت هر چه دارد که می‌تواند به آن‌ها افتخار کند، به برکت صبر و ایثارگری شهدا، جانبازان و ایثارگرانی فراهم شده که چه در دوران تاریخی انقلاب اسلامی، چه در دفاع مقدس و چه دفاع از حرم، امنیت و سلامت تقدیم اسلام و انقلاب کرده‌اند. بر همین اساس، در فجر غرورآفرین انقلاب اسلامی، ویژه‌برنامه‌های متعددی در سایه شعار واحد «همه برای ایران، ایران برای همه» به همت شهرداری مشهد تدارک دیده شده تا شهر امام رضا (ع) رنگ و بوی حب وطن داشته باشد.

وی افزود: اگر رشادت فرزندان شما نبود، ایران اسلامی امروز در زمره هشت کشور برتر دارنده فناوری فضایی، پنج کشور برتر دارای فناوری ربات‌های انسان‌نما، سومین کشور دارنده فناوری نیروگاه‌های خورشیدی و دومین کشور دارنده فناوری نانو دارو‌ها نبود. علاوه بر این، اگر امروز جزو چهار کشور برتر در حوزه صنایع موشکی و دفاعی و از جمله ملت‌های پیشتاز در عرصه فناوری و توسعه هستیم، به برکت ایثار و جان‌فشانی شهدایی است که از جان خود برای سعادت این کشور دریغ نکردند.

خاطره‎گویی حجت‎الاسلام قائنی از آزادگان زندان‎های طاغوتی رژیم پهلوی و سرودخوانی از دیگر محور‌های این مراسم بود. علاوه بر این، هم‌زمان با آغاز به کار دبیرخانه نشان مشهدالرضا (ع)، ضمن رونمایی از آن، این نشان افتخار به خانواده شهدا و مفاخر مشهدی انقلاب اسلامی اهدا شد.

خاطره‎‌ گویی حجت‎الاسلام محمد قائمی از آزادگان زندان‎های طاغوتی رژیم پهلوی و سرودخوانی از دیگر محورهای این مراسم بود. علاوه بر این، هم‌زمان با آغاز به كار دبيرخانه نشان مشهدالرضا(ع)، ضمن رونمایی از آن، این نشان افتخار به خانواده شهدا و مفاخر مشهدی انقلاب اسلامی «محمد عدنی»، «علی اصغر نظری»، «حسن ابراهیمی نسب»، «رقیه برزگر»، «جعفر حنایی»، «احمد رمضان‎پور»، «باقر کروچی» و «رجبعلی دهنوی» اهدا شد.
 
ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
تست آنلاین کرونا
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}