دستور رئیسی برای تامین داروی بیماران اس.ام.ای باقری کنی: ایران متن پیشنهادی خود را در وین تحویل داد بودجه ۱۴۰۱ چه زمانی تقدیم مجلس می‌شود؟ ینس استولتنبرگ: ناتو نیاز به تحمیل تحریم‌ها در صورت خلف وعده طالبان دارد. رئیس مجلس: کشور نیازمند تصمیمات شجاعانه است رهبر انقلاب: ایلام در دفاع مقدّس یک دژ مستحکم بود نیوزویک: روسیه میان تهران-ریاض میانجی گری می‌کند نگاهی به تلاش کانادا برای تخریب ایران در سازمان ملل رافائل گروسی: غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم در ایران وجود ندارد اجازه ایران برای افزایش راستی‌آزمایی‌ها به آژانس انرژی اتمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد: آغاز غنی سازی ۲۰ درصدی با سانتریفیوژهای IR-۶ دلیل حمله طالبان به مناطق مرزی ایران چه بود؟ + فیلم جزئیات ماجرای درگیری نیروهای مرزی ایران با طالبان در منطقه شغالک در نزدیکی ولایت نیمروز افغانستان + فیلم واکنش خطیب‌زاده به خبر هدف قرار گرفتن مقر سری سپاه در یمن محمدرضا حسین نژاد، استاندار جدید خراسان شمالی کیست؟ انفجار در نزدیکی ایستگاه قطار مونیخ کمیسیون امنیت ملی نتایج سفر گروسی به تهران را بررسی کرد نیویورک تایمز، خروج از برجام را احمقانه‌ترین تصمیم آمریکا پس از جنگ سرد خواند هند بازگشایی مجدد سفارتش در کابل را بررسی می‌کند
خبر فوری
روحانی: وسیله نقلیه برجام مطمئن بود؛ آمدند جاده را خراب کردند
رئیس‌جمهور با بیان این مطلب که در موضوع برجام هیچگونه قصور و تقصیری نداشتیم گفت: ما به این وسیله نقلیه که حرکت می‌کرد مطمئن بودیم و امروز هم مطمئن هستیم، اما دشمنان آمدند و پل‌های جاده حرکت را تخریب کردند.
به گزارش شهرآرانیوز؛ حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان با اشاره به بدعهدی آمریکا در برجام، گفت: ما در جاده‌ای حرکت می‌کردیم، ما به این وسیله نقلیه که حرکت می‌کرد مطمئن بودیم و امروز هم مطمئن هستیم، اما دشمنان آمدند و پل‌های جاده را تخریب کردند.

وی افزود: ما پیش‌بینی می‌کردیم که این مسیر و راه را در ۳ ساعت طی کنیم، اما بعد از یک ساعت با تخریب پل‌ها مواجه شدیم. خب طبیعی است که حرکت کند می‌شود، اما ناامید نیستیم و حتماً به هدف می‌رسیم ممکن است ۳ ساعت، ۵ ساعت شود، اما پل‌های تخریب شده را ترمیم می‌کنیم، ولی باید بر مبنای شرایط روز، شرایط کشور را ببینیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ما در این داستان هیچگونه قصور و تقصیری نداشتیم. زمانی است ما اقدامی می‌کنیم و مردم می‌گویند چرا فکر و برنامه‌ریزی نکردید؟ اما در این موضوع تدبیر کامل کردیم. درباره آنچه با دنیا حرف زدیم و قول دادیم بر مبنای آن حرکت کردیم و به آن پایند بودیم. کسی این توافق را زیر پا گذاشت که واقعا شرور منطقه و دنیا است. شما شرارت‌های کاخ سفید را در این مدت ۲ سال اخیر ببینید. ثروت عربستان و امارات چه کسانی از منطقه بردند؟ در عراق چه وضعی درست کردند. آن‌ها دنبال سقوط شهر‌های بزرگ عراق بودند. داعش را درست کردند. در لبنان و افغانستان چه مشکلاتی درست کردند.

روحانی با بیان این مطلب که آمریکا آغازگر شرارت در مطنقه بود، تصریح کرد: شما دیدید که سردار ما را که فرمانده مبارزه با تروریسم در منطقه بود و همه منطقه خدمات او را دیده بودند، چگونه مظلومانه به شهادت رساندند. یادم نمی‌رود در لحظاتی که وی در میدان‌های سوریه بود هیچ‌کس جرات نمی‌کرد به آن میدان‌ها برود، حتی برخی فرماندهان همان کشور برایشان سخت بود به آن میدان‌های محاصره شده بروند. در یک منطقه محاصره شده با پرواز هواپیما‌های نیروی هوایی ارتش برایشان آذوقه ریخیتم و به ۲۰ هزار جمعیتی که در محاصره کامل بودند مواد غدایی رساندیم.

وی اضافه کرد: ما به منطقه بی‌تفاوت نبودیم و در مسیر درست منافع ملی حرکت کرده و حرکت می‌کنیم و هیچ تردید به خود راه نمی‌دهیم که برای منافع و اهداف مردم و ملی‌مان تلاش کنیم. به هرحال دشمن سرعت ما را کاهش داده است، اما راه خود را ادامه می‌دهیم.

رئیس‌جمهور در ادامه از مثبت شدن رشد اقتصادی در ۶ ماهه اول سال ۹۸ خبر داد و گفت: بعد از یک سال خورده‌ای که مردم در شدت فشار اقتصادی بودند و تورم بالا رفت امسال یعنی در سال ۹۸ همه شاخص‌های اقتصادی نسبت به ۹۷ بهتر شده است. از ادیبهشت قدم به قدم آثار مثبت با تلاش مردم و بخش‌های عمومی و خصوصی و دولت و ملت ظاهر شده است. امسال ۶ ماه اول رشد اقتصادی منفی نیست و مثبت شده است. البته "نیم‌درصد" است و تا آخر سال پیش‌بینی می‌کنیم همین حدود و مقداری بیشتر شود. این کار بزرگی بود.

روحانی گفت: هرجا دشمنان اعلام پشیمانی و اعلام آمادگی کنند که به حق مردم ایران احترام بگذارند در همان لحظه آماده هستیم مسائل را با آن‌ها حل و فصل کنیم. راه ما راه سختی است و دشمان ما دشمنان قسم خورده‌ای هستند، اما در عین حال از همه امکانات برای احقاق حقوق مردم استفاده خواهیم کرد.

وی در ابتدای این جلسه دیدار با مردم با غرور، با ایمان و مقاوم روستای مرزی کلانی را روحیه آفرین خواند و با اشاره به گزارش‌های وزیران در این جلسه اظهارداشت: افتخار می‌کنم که بعد از یک هفته مشکل برق و آب مناطق سیل زده حل شده است.

رئیس جمهور همچنین با دستور به وزیر نیرو برای تسریع در روند تکمیل دو سد استان، خبر داد که ۱۴ هزار واحد مسکونی روستایی و شهری آسیب دیده در مناطق سیلزده در این استان بازسازی خواهد شد.

وی با بیان اینکه حضور در یک روستای مرزی در ۲۰ الی ۲۵ کیلومتری مرز در روستای کلانی برای من لذت بخش بود، اظهارداشت: مردم این استان مخصوصا آن‌هایی که در مناطق مرزی هستند انسان‌های باغرور، با ایمان و مقاومی هستند که باوجود سیلاب و مشکلاتی که برای آن‌ها پیش آمده بود، خم به ابرو نیاوردند و آنچه ما از مردم شنیدیم، خوبی و نیکویی بود و این جای قدردانی دارد.

روحانی خاطرنشان کرد: نکته‌ای که ستاد مدیریت بحران و آقای نجار نوشته بودند که وقتی به روستا‌ها کمک رسانی می‌کردند، روستا‌هایی که نیاز بالایی نداشتند، چیزی از آن‌ها نمی‌گرفتند و می‌گفتند ببرید در فلان روستا که آن‌ها نیاز بیشتری دارند، این بیانگر غیرت، صمیمیت و برادری مردم استان است و واقعا جای قدردانی دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم در سراسر دنیا با حوادث طبیعی مواجه می‌شوند، گفت:حوادثی مانند طوفان، سونامی، زلزله، سیل و آتش سوزی در همه جای دنیا وجود دارد و حتی یک کشور پیشرفته هفته‌ها گرفتار آتش سوزی جنگل هاست ونمی تواند آنرا مهار کند با اینکه همه امکانات و پول در اختیار شان قرار دارد و یا در یک کشوری مثل آمریکا که دارای ثروت و امکانات زیادی هستند، وقتی طوفان می‌شود تا ماه‌ها مردم مشکل برق دارند.

روحانی خاطرنشان کرد: افتخار می‌کنم به همه مسوولین جمهوری اسلامی ایران، از مردم بزرگوار این کشور تا نیرو‌های مسلح و خادمان دولت، بخاطراینکه ما بعد از گذشت یک هفته می‌گوییم مشکل برق در این استان حل شده و امروز روستایی نداریم که دارای قطع برق باشد. روستا‌هایی هم که مشکل آب داشتند اکثر آن‌ها مشکلات شان رفع شده است و این به معنای کار و تلاش و زحمت پیگیر است.

رئیس جمهور اضافه کرد: اینکه در این حادثه به رغم مشکلات زیادی که داشت، آسیب جانی نداشتیم برای مردم، دولت، نیرو‌های مسلح و هم برای نیرو‌های امدادی، هلال احمر، اورژانس، ستاد بحران، استانداری و فرمانداری، افتخار است. به هر حال در حادثه قبلی در سال ۸۶ در این استان، حدود ۱۵ نفر از عزیزان جان باختند که میزان بارندگی و سیلاب خیلی کمتر بود، اما در این سیلاب بزرگ، از نظر جانی صدمه‌ای نداشتیم که جای شکرگزاری دارد.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: البته مردم از لحاظ زندگی، محل مسکونی، کشاورزی، راه‌ها و زیربنا‌های شان مشکلات فراوانی پیدا کردند و این مشکلات باید رفع شود و ان شاءالله رفع خواهیم کرد. حالا هر مقدار خسارتی که هست این‌ها مسائلی است که ما با آن مواجه هستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه نوع خاک این منطقه وضعیت خاصی دارد و نفوذناپذیر است، اظهارداشت: تقریبا آب در خاک این منطقه خیلی دیر و کم نفوذ می‌کند. جنس خاک زمین آن به گونه‌ای است که در این گونه حوادث ریزش می‌کند و شکاف، رانش و خندق ایجاد می‌شود.

روحانی گفت: در این منطقه اقدامات باید بر مبنای ساختمان زمین انجام گیرد و بر این اساس برای آینده و راه‌ها و پل‌هایی که ساخته می‌شود، برنامه ریزی شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه در این حادثه خسارت‌های زیادی در زمینه راه و پل داشتیم که باید ترمیم شود و ان شالله این‌ها را انجام خواهیم داد و دنبال می‌کنیم، اظهارداشت: از وزیر کشور، رئیس بنیاد مسکن، رئیس سازمان برنامه و بودجه و سایر وزرایی که مسوولیت دارند، می‌خواهم که مسایل و مشکلات بوجود آمده را با جدیت مورد رسیدگی قرار دهند.

روحانی گفت: به مردم عزیز استان اطمینان و اعتماد می‌دهم که همه توان و امکانات خود را برای بازسازی این حادثه‌ای که برای مردم مشکل آفریده، به کار بگیرند.

رئیس جمهور با ابراز خوشحالی از وجود وحدت و همدلی در استان، اظهارداشت: از اینکه در این استان اتحاد حاکم است و شیعیان و اهل سنت عزیز همه در کنار هم هستند، مسوولین محترم، نماینده، ولی فقیه، علمای بزرگ اهل سنت و مولوی عبدالحمید، همه در کنار هم قرار گرفتند، باعث خوشحالی است. وجود اتحاد، همبستگی، وحدت و امنیت در این استان به خاطر این است که همه مردم در کنار هم قرار گرفتند و این بسیار ارزشمند است.

روحانی گفت: از همه نیرو‌های مسلح، ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی که همه امکانات خود را پای کار آوردند، صمیمانه تشکر می‌کنم. این روز‌ها مردم، ایثار و فداکاری آن‌ها را به خوبی دیدند. تا زمانی که مردم در رفاه و شرایط عادی قرار بگیرند، اقدامات خود را ادامه می‌دهند.

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه این استان جایگاه بسیار مهمی از لحاظ استراتژیک دارد، خاطرنشان کرد: این استان پیشانی امنیتی کلِ ایران است، اینجا جایی است که کشورمان را به اقیانوس متصل می‌کند، وجایگاهی است که از طریق آن می‌توانیم اتصال شمال و جنوب را بوجود بیاوریم.

روحانی با بیان اینکه از آغاز دولت یازدهم تلاش فراوانی برای توسعه بندر چابهار انجام گرفته است، گفت: ظرفیت تخلیه و بارگیری این بندر یک بار تا ۸.۶ میلیون توسعه پیدا کرد و برای افتتاح آمدیم و دو مرتبه بعد از آن توسعه بسیار خوبی بوجود آمده و این روند ادامه دارد و ۲.۵ میلیون به ظرفیت آن اضافه شده است و امروز ظرفیت تخلیه و بارگیری در این بندر در حدود ۱۱ میلیون تن است که باید به این ظرفیت همچنان افزوده شود.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: بندر چابهار، بندر بسیار مهمی است و در آینده یکی از بنادر بسیار عظیم کشور خواهد بود و می‌تواند بخش بزرگی از حمل و نقل کالا‌ها از این بندر برای ایران، افغانستان، هندوستان و هم برای کشور‌های شمالی، آسیای مرکزی، قفقاز، روسیه و حتی اروپا انجام گیرد. این یک اقدام بزرگی بود که این دولت ادامه داد و تا پایان دولت دوازدهم هم آنرا ادامه می‌دهیم.

روحانی گازرسانی را یکی دیگر از اقدامات مهم دولت برای این استان دانست و گفت: این استان از گاز محروم بود و اینکه مشعل گاز در زاهدان روشن شد، بسیار خوشحال کننده بود و واقعا این اقدام بسیار بزرگی بود که در دولت یازدهم در این استان شروع شد و البته برای اینکه همه مردم بتوانند از نعمت گاز در شهر‌های مختلف استان استفاده و بهره برداری کنند، باید این مسیر را ادامه دهیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}