کدام مدارس مشهد شنبه و دوشنبه تعطیل هستند نظارت مستمر بازرسان بهداشت محیط از ایستگاه‌های زائران در دهه پایانی صفر انتقال بیمارستان صحرایی دانشگاه مشهد به مسیر پیاده روی زائران پیاده امام رضا (ع) تمهیدات ترافیکی پلیس راهور استان برای دهه پایانی صفر در مشهد بانوی تایلندی در حرم رضوی به دین اسلام مشرف شد پرواز زنجان - مشهد تا اطلاع ثانوی متوقف شد سفیر ایتالیا در ایران به مشهد سفر می‌کند آغاز به کار ایستگاه‌های خدمت‌رسان آستان قدس رضوی به زائران پیاده دهه پایانی صفر سفر به مشهد، هدیه مادر شهید به بازیکن پرسپولیس میدان‌های سپاد به  نام شاعران برخورد با چیدمان‌های مزاحم شهری رکورد ۱۶۸۰ میلیارد تومانی پاداش میلیونی برای افشاگران فساد در شهرداری مشهد کارخانه نوآوری مشهد، الگویی برای تمام کشور شهردار مشهد در ایستگاه مترو مشهد نمادی از گفتگو و آزاداندیشی باشد معضل غیبت ناشران برجسته در نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد بزرگراه‌های حادثه‌خیز گیشه با حضور مشهدی‌ها رونق می‌گیرد؟
خبر ویژه

استعفای شجاعانه

  • کد خبر: ۱۶۴۲
  • ۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۲
پس از حاشیه‌های به وجود آمده برای معاون فرهنگی شهرداری مشهد، شهردار با استعفای زارعی موافقت کرد

زهرا اسکندریان - معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در پی حاشیه‌های اخیر نشست شهردار استعفا داد و محمدرضا کلائی، سکاندار شهر امید و زندگی، نیز با استعفای او موافقت کرد. این خبری بود که بعد از راه افتادن موج خبری درباره نشست رسانه‌ای شهردار در صبح سه‌شنبه، فضای رسانه‌ای کشور را آرام کرد. شهردار مشهد صبح دیروز به هتل پردیسان، محل حرکت خبرنگاران برای بازدید از پروژه‌های شهری آمد و در سالن خیام این هتل از استعفای معاونش خبر داد.


عذرخواهی می‌کنم
«ما نسل جوان هستیم و زمانی که باب نیست در کشورمان برای مسائل مختلف عذرخواهی شود و به این روندها همیشه معترض بودیم، وقتی در این جایگاه قرار می‌گیریم، باید رفتاری غیر از رفتار مرسوم داشته باشیم.» این را محمدرضا کلائی صبح دیروز در میان خبرنگاران محلی و ملی در هتل پردیسان گفت و گام بزرگی در جهت بهبود فرهنگ عذرخواهی برداشت. او در ادامه با تأکید بر اینکه «از جامعه خبری عذرخواهی می‌کنم.» اظهار کرد: بعد از اتفاق دیروز در فاصله کمی، آقای زارعی ابراز تأسف کرد و استعفا داد. آخر وقت اداری بود و دیروز تصمیمی نگرفتم، چون باید سنجیده عمل می‌کردیم. شهردار مشهد دوباره خود را در این موضوع مقصر دانست و این‌طور گفت که «من هم باید رعایت امور خصوصی را می‌کردم. همه از جمله بنده، باید سهم خودمان را در اتفاقات بپذیریم». او با بیان اینکه در زمانه‌ای که افراد پاسخ‌گوی رفتار اشتباه خود نیستند، زارعی رفتار شجاعانه‌ای کرد، ادامه داد: زارعی افکار عمومی را درک کرد. من هم فارغ از آن، رکن چهارم دموکراسی یعنی رسانه را قبول دارم. با اینکه در دهه کرامت قرار داریم و به مدیر خودم نیاز دارم، جایز ندانستم که زمان زیادی سپری شود.
شهردار مشهد در ادامه صحبت‌های خود یادآور شد: ما در رفتارهایی که داریم باید روی عنصر صداقت و شفافیت کار کنیم. هزینه بابت این امر را بپذیریم؛ حتی اگر به زیان بنده باشد. کلائی این نکته مهم را هم اضافه کرد که جامعه خبرنگاری و اهالی رسانه می‌توانند روی شهر مشهد به عنوان نقطه‌ای که مدیرانش پاسخ‌گو هستند، حساب کنند. من به‌نوعی با از دست دادن یکی از مدیران شهر، هزینه‌اش را می‌پذیرم.


مصحفی سرپرست شد
شهردار مشهد در نشست خبری پانزده‌دقیقه‌ای روز گذشته، خبر داد که تا عصر برای این معاونت یک سرپرست انتخاب می‌کند. بر این اساس هم عصر دیروز محمدمحسن مصحفی که معاونت سازمان فرهنگی-اجتماعی شهرداری مشهد را در کارنامه کاری خود دارد، به عنوان سرپرست این سازمان انتخاب شد. در پی این ماجرا خانه مطبوعات و بسیج رسانه خراسان‌رضوی، با قدردانی از محمدرضا کلائی، اقدام ارزنده و بموقع او را در برخورد با مدیری که به جامعه خبرنگاری توهین کرده بود، ستودند. در میانه نشست خبری روز سه‌شنبه شهردار مشهد، خبرنگار ایرنا به نحوه پاسخ‌گویی معاون فرهنگی شهرداری مشهد انتقاد کرد و گفت که او یا تلفنش را پاسخ نمی‌دهد یا در صورت پاسخ‌دهی خبرنگار را به روابط‌عمومی معاونت فرهنگی مرتبط می‌کند. کلائی در این رابطه به خبرنگار گفت که حتما برای بهبود روابط معاون فرهنگی شهرداری با خبرنگاران به او توصیه‌هایی خواهد کرد. نزدیک به انتهای جلسه بود که کلائی برای راستی‌آزمایی این موضوع خواست تا با زارعی، معاون فرهنگی خود در حضور خبرنگاران تماس بگیرد. خبرنگاران درخواست کردند که این تماس با تلفن همراه خبرنگار انجام شود که خبرنگار ایرنا در تماس با زارعی، معاون فرهنگی شهرداری، پاسخی دریافت نکرد. در ادامه، شهردار مشهد خواست تا خودش با معاونش تماس بگیرد و گوشی همراه خود را روی حالت بلندگو قرار داد. بلافاصله بعد از زدن یک بوق، زارعی تلفن خود را جواب داد و خبرنگاران حاضر در نشست با صدای بلند خندیدند. شهردار مشهد از زارعی پرسید که چرا تلفن خبرنگاران را جواب نمی‌دهی و زارعی این‌طور جواب داد که من آن‌قدر در جلسات هستم که حتی تلفن همسر و فرزندانم را هم نمی‌توانم پاسخ دهم. این مکالمه با بیان کلمه‌ای نامناسب به خبرنگاران از سوی معاون فرهنگی به پایان رسید.
کلائی همان موقع گوشی تلفن را قطع کرد و از خبرنگاران عذرخواهی کرد. عصر همان روز هم بیانیه عذرخواهی زارعی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد. با این حال جامعه رسانه‌ای از این اتفاق بسیار رنجیده بود و علاوه بر اینکه عده‌ای از حریم خصوصی معاون فرهنگی دفاع می‌کردند، عده‌ای دیگر اعتقاد داشتند زارعی باید از سمت خود استعفا دهد. دامنه گسترش خبر آن‌قدر زیاد بود که علاوه بر رسانه‌های داخلی، رسانه‌های خارجی که معمولا در جهت سوءاستفاده، اخبار ملی را پوشش می‎‌دهند، این موضوع را به باقی موضوعات خبری خود اضافه کردند. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}