اعلام برنامه‌های سی‌ویکمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در خراسان‌رضوی ویژه برنامه‌های ۱۴ و ۱۵ خرداد صداوسیمای خراسان‌رضوی حسن توفیق، کاریکاتوریست و مدیرمسئول نشریه طنز توفیق، درگذشت کمک سه میلیاردی خیران برای آب بهره‌برداری از ۴۹۳ پروژه با ۱۷۰۰ کلاس درس در سال جاری «طفلی به نام شادی»، مجموعه شعر شفیعی کدکنی، بعد از ۲۳ سال منتشر شد معرفی و نقد فیلم «کشتارگاه» عباس امینی: انجماد انتقام در سردخانه سعید نجاتی دبیر چهاردمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی شد ساخت «سوپرایز» محمد کارت به‌زودی آغاز می‌شود برگزیدگان جایزه مهرگان ادب/ رمان «کتابِ خَم»، نوشته علیرضا سیف‌الدینی، تندیس بهترین رمان را برد ۵۰ درصد مدارس استثنایی استان خیرساز است بازیگران سریال «زمین گرم» سعید نعمت الله مشخص شدند اولین شب حرم مطهر رضوی بدون محدودیت زمانی+فیلم امسال، ۱۳۴ هزار و ۱۰۰ دانش‌آموز کلاس اولی در خراسان رضوی به مدرسه می‌روند صفحه نخست روزنامه‌های کشور - یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ بازگشایی درهای مسجدالنبی (ص) بر روی نمازگزاران «مهمانخانه ماه نو»، چند سکانس سرد و نمایشی است سمانه دوستی‌نیا، هنرمند نگارگر: هنرمندان نه بیمه می‌شوند و نه حمایت
خبر ویژه

تقویم نجومی سال ۹۹ منتشر شد+جدول

  • کد خبر: ۲۳۱۵۱
  • ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۱
یک خورشیدگرفتگی و یک ماه گرفتگی قابل مشاهده از آسمان ایران، همچنین چند بارش شهابی، رصد چشمگیرترین جسم در آسمان و مقارنه های مهم در تقویم امسال آمده است.

به گزارش شهرآرانیوز، در سال جدید شاهد رویدادهای نجومی زیاد در تقویم نجومی کشور خواهیم بود ما در این گزارش به مهمترین این رویدادها پرداختیم که به شرح زیر هستند:

 

مهترین بارش‌های شهابی سال ۹۹

مهمترین بارش‌های شهابی سال ۱۳۹۹، بارش شهابی برساووشی و جوزایی هستند که در مرداد و آذرماه به وقوع می‌پیوندند.

اما بارش‌های شلیاقی، عوّایی، برساووشی، ثوری، جباری، اسدی، جوزایی، ربعی نیز جز بارش‌هایی هستند که در سال جدید رخ می‌دهند.

در بررسی هر بارش شهابی، عامل «نرخ ساعتی سمت‌الراسی – ZHR» بیانگر تعداد شهاب‌ها در آسمانی کاملاً تاریک و هنگامی است که کانون بارش در نزدیکترین موقعیتش نسبت به سمت‌الراس قرار دارد. همچنین در بررسی هر بارش، فاز ماه در زمان اوج بارش نیز مهم است.

 

جدول تقویم بارشها شهابی سال ۹۹ 

بارش شهابی تاریخ نسا فاز ماه
بارش شهابی شلیاقی ۳ اردیبهشت ۲۰ ۰.۵ درصد
بارش شهابی عوّایی ۷ تیر ۵۰ ۴۱ درصد
بارش شهابی برساووشی ۲۲ مرداد ۱۰۰ ۴۰ درصد
بارش شهابی ثوری ۱۹ مهر ۱۰ ۴۳ درصد
بارش شهابی جباری ۳۰ مهر ۲۰ ۳۲ درصد
بارش شهابی اسدی ۲۷ آبان ۲۰ ۱۰ درصد
بارش شهابی جوزایی ۲۴ آذر ۱۲۰ ۰.۱ درصد
بارش شهابی ربعی ۱۵ دی ۱۲۰ ۷۲ درصد

 

مریخ بعد از یک سال به مقابله می‌رسد

بهترین زمان برای رصد سیاره‌های بیرونی زمانی است که در مقابله قرار داشته باشند زیرا در این وضعیت همزمان با غروب خورشید طلوع می‌کنند. همه سیارات خارجی سالی یک بار در مقابله قرار می‌گیرند به غیر از مریخ که یک سال در میان به مقابله می‌رسد و امسال سالی است که مریخ در مقابله قرار می‌گیرد.

سیاره مشتری در ۲۴ تیرماه، پلوتو در ۲۵ تیر، زحل در ۳۰ تیر، نپتون در ۲۱ شهریور، مریخ در ۲۲ مهر و اورانوس در ۱۰ آبان ماه به مقابله می رسند که قابل رؤیت خواهند بود.

 

رصد چشمگیرترین جسم سماوی در آسمان سماوی

در سال جاری زهره دو بار به حداکثر کشیدگی می‌رسد. در اوایل بهار آسمان شامگاهی در سلطه زهره درخشان است. در اواخر تابستان و اوایل پاییز نیز زهره به آسمان سحرگاهی کوچ کرده و آنجا هیچ جرم آسمانی به درخشندگی زهره نیست. زمانی که زهره در حداکثر کشیدگی قرار دارد بهترین زمان برای جستن آن در آسمان روز است.

۱۶ و ۱۷ تیر، زهره، به میان ستاره‌های خوشه پروین خواهد رفت. در سال ۱۳۹۰ نیز زهره همین کار را کرده بود و در ۱۴۰۶ نیز دوباره همسایه ستاره‌های خوشه پروین خواهد شد.

 

۵ گرفتگی در سال جدید

امسال ۵ گرفت (خورشید و ماه) رخ خواهد داد؛ دو خورشیدگرفتگی و سه ماه‌گرفتگی. از این گرفت ها، یک خورشیدگرفتگی و یک ماه‌گرفتگی از ایران قابل مشاهده خواهد بود.

ماه گرفتگی ۱۶ خرداد به صورت نیم‌سایه‌ای بوده و از ایران قابل مشاهده است. همچنین یکم تیرماه، خورشیدگرفتگی حلقوی رخ می‌دهد که از ایران به صورت جزئی مشاهده می‌شود اما از پاکستان و عمان می‌توان گرفت حلقوی را دید.

۱۵ تیر ماه گرفتگی نیم‌سایه‌ای، ۱۰ آذر ماه‌گرفتگی نیم‌سایه‌ای و ۲۴ آذر خورشیدگرفتگی کلی (آمریکای جنوبی) به وقوع می‌پیوندد.

 

مقارنه‌های نزدیک در سال جدید

یکم دی ماه مشتری و زحل با جدایی ۶ ثانیه کمانی مقارنه خواهند داشت؛ این مقارنه سیاره با سیاره است.

همچنین مقارنه سیاره با ستاره نورانی در تاریخ ۱۴ مهر، زهره و قلب‌الاسد با جدایی ۵ ثانیه کمانی اتفاق می‌افتد. در طی سال ۱۳۹۹ تعداد اختفای سیاره در پس ماه نیز رخ می‌دهد که هیچکدام از ایران قابل مشاهده نیستند.

سال ۱۳۹۹ دنباله‌دار تناوبی که با چشم غیرمسلح رؤیت شود وجود نخواهد داشت اما تعدادی دنباله‌دار که با دوربین دوچشمی قابل رؤیت باشند در آسمان ظاهر خواهد شد. دنباله دار «P/۲۰۱۷ T۲ PanSTARRS » ممکن است در ۱۷ اردیبهشت در صورت‌فلکی دب‌اکبر به حضیض خورشیدی برسد و از قدر ۸ دیده شود. دنباله دار «۸۸/P Howell » در ۵ مهر حوالی مرز صورفلکی میزان و عقرب به حضیض خورشیدی می‌رسد و از قدر ۹ دیده خواهد شد. همچنین دنباله دار «۲/P Encke » در ۶ تیر در صورت‌فلکی جوزا به حضیض خورشیدی می‌رسد و از قدر ۸ دیده خواهد شد.

 

ماه‌های قمری

اکثر ماه‌های قمری در سال ۱۳۹۹ (۱۴۴۱ و ۱۴۴۲ هجری قمری) هلال‌هایی دارند که به راحتی می‌توان آنها را دید و آغاز ماه را تعیین کرد. اما ۵ ماه دارای هلال‌هایی هستند که کمی تا قسمتی بحرانی بوده و باید به انتظار فرارسیدن تاریخ مربوطه و تلاش برای رصد آنها نشست.

آغاز شوال ۱۴۴۱: ۴ یا ۵ خرداد، آغاز محرم ۱۴۴۲: ۳۰ یا ۳۱ مرداد، آغاز ربیع الاول ۱۴۴۲: ۲۷ یا ۲۸ مهر، آغاز جمادی الاول ۱۴۴۲: ۲۶ یا ۲۷ آذر، آغاز رجب ۱۴۴۲: ۲۵ یا ۲۶ بهمن از جمله هلال‌هایی هستند که می‌توان آنها را رصد کرد.

 
منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
توجه : نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}