اعتراض اینستاگرامی آقای نماینده تا تکذیب تخلیه ۶ روستای مرزی پیامدهای درگیری نظامی در منطقه قره‌باغ برای مرزنشینان ایرانی زنان افغانستان صاحب یک کرسی در کمیسیون مقام زن سازمان ملل شدند پیام شفاهی نخست‌وزیر عراق به روحانی چه بود؟ رئیس قوه قضائیه: کاری کنیم مردم احساس آرامش کنند چه کسانی کالابرگ (کوپن) دریافت می‌کنند؟ صلاحیت وزیر پیشنهادی صمت سه‌شنبه بررسی می‌شود هشدار پلیس ایران به آذربایجان و ارمنستان ظریف: حق مردم نیست به خاطر دعوا‌های سیاسی منافع مردم را نپذیریم رزم حسینی برای تصدی وزارت صمت رأی اعتماد مجلس را می‌گیرد اعلام جزئیات رقم یارانه معیشتی و اما و اگرهای موانع بودجه‌ واکنش سخن‌گوی وزارت خارجه به ادعای مذاکره ایران و آمریکا اصابت خمپاره‌ای دیگر به روستای مرزی کنار رود ارس عضو هیئت رئیسه مجلس سکته کرد + عکس انتقاد عضو کمیبسیون فرهنگی مجلس به فیلم‌های شبکه نمایش خانگی ارز شهری؛ ابتکاری قدیمی برای خروج از بحران اقتصادی ترامپ قاضی محبوب محافظه‌کارش را معرفی کرد وعده وزیر پیشنهادی صمت برای کاهش قیمت خودرو ظریف: تحریم‌های ایران در شرایط کرونا تروریسم پزشکی آمریکا است
خبر ویژه

واکنش سخن‌گوی وزارت خارجه درباره حوادث اخیر لبنان

  • کد خبر: ۳۸۲۲۹
  • ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۶
  • ۱
واکنش سخن‌گوی وزارت خارجه درباره حوادث اخیر لبنان
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه برخی افراد در لبنان با تحریک خارجی به دنبال اغراض خاص هستند، گفت: اگر عده‌ای از افراد، گروه‌ها و کشور‌های خارجی بخواهند حادثه تاثربرانگیز انفجار در بیروت را دستاویز اغراض و اهداف سیاسی قرار بدهند، غیرقابل قبول است.
به گزارش شهرآرانیوز، سیدعباس موسوی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، با تبریک اعیاد و همچنین روز خبرنگار گفت: از زحمات و تلاش خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در عرصه اطلاع‌رسانی و روشنگری می‌کنند، قدردانی می‌کنم و امیدوارم در سنگر اطلاع‌رسانی و روشنگری همچنان بدرخشید.

وی با اشاره به سالروز ورود آزادگان به کشور اظهار داشت: قدردان، زحمات و شکنجه‌هایی آزادگان که در رژیم بعث متحمل شدند، هستیم. سالگرد ۲۸ مرداد را هم در پیش رو داریم که به خوبی نشانه‌گر دخالت خارجی و آمریکا در سقوط دولت ملی و دموکراتیک محمد مصدق است. این رویه همیشگی آمریکایی‌ها است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تحولات لبنان تصریح کرد: ابعاد این حادثه همچنان در حال بررسی است، اما ایران از همان ساعات اولیه در کنار دولت و ملت لبنان قرار گرفت. وزیر خارجه تماسی با همتای لبنانی خود گرفتند و رئیس‌جمهور هم دستوراتی دادند. تاکنون چندین کمک و هواپیما به لبنان ارسال شده و طی روز‌های آینده هم این کمک‌ها ادامه می‌یابد.

موسوی همچنین در خصوص رایزنی‌های دیپلماتیک طی روز‌های اخیر هم گفت: وزیر امور خارجه در روز‌های اخیر گفت و گویی با همتایان لبنانی و اوکراینی داشتند. یک گفت‌وگوی ویدئوکنفرانسی با همتای اماراتی خود داشتند. رئیس کمیته بین‌الملل دوما روسیه هم مهمان وزیر امور خارجه بودند که درباره روابط دوجانبه و چشم‌انداز روابط دو کشور گفتگو شد.

وی با اشاره به انفجار در بندر بیروت و تحولات پس ازآن در لبنان اظهارداشت: حادثه بزرگ بود طبیعی است که مردم ناراحت شوند تبعات هم خواهد داشت، اما اگر عده‌ای از افراد، گروه‌ها و کشور‌های خارجی بخواهند این حادثه تاثربرانگیز را دستاویز اغراض و اهداف سیاسی قرار بدهند غیرقابل قبول است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: طبیعی از مردم از این حادثه ناراحت باشند، اما به نظر می‌رسد برخی افراد با تحریک‌های خارجی به دنبال اغراض خاصی هستند که پسندیده نیست. ملت لبنان ملت رنج کشیده‌ای هست و جا دارد که با حفظ آرامش اجازه بدهند مسئولین به امور رسیدگی بکنند تا به آلام مردمی که در این حادثه ناگوار صدمه دیدند، رسیدگی شود.

وی در عین حال گفت: باید نسبت به این حادثه عمیق‌تر نگاه کرد و باید دید که علت اصلی این حادثه چه بوده و بعد از آن قضاوت کرد. دیدید که برخی از کشور‌ها با ریاکاری فکر کردند که خودشان را مدافع مردم لبنان نشان بدهند و با مردم لبنان همدردی بکنند و همانطور که در یک اظهارنظر عرض کردم اگر صداقت دارند سعی کنند تحریم‌هایی که اخیراً علیه دولت و ملت لبنان وضع کردند را برطرف کنند.

موسوی تصریح کرد: لبنان از این حوادث زیاد دیده و با مقاومتی که در این ملت را داریم همه را پشت سر خواهد گذاشت.

 

تیمی که در حال شکست است، نفرات خود را تعویض می‌کند

 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال ایرنا درباره کناره‌گیری برایان هوک و ارتباط آن با ناکامی آمریکا در ایجاد اجماع جهانی علیه ایران ابراز داشت: جابجایی افراد و نمایندگان ویژه، برای ما اهمیت چندانی ندارد. طبیعی است آن‌ها وقتی شکست بخورند، افراد را جابجا کنند. در بازی فوتبال هم همین گونه است. تیمی که در حال شکست است افراد را عوض می‌کند در حالی که می‌دانند وقتی عقب هستند این تغییرات در نتیجه اثری ندارد.

وی اضافه کرد: ما به تعویض‌های پی در پی که به خاطر شکست‌های پی در پی از ملت ایران است، توجه نداریم.

موسوی در پاسخ به سوال دیگر درباره تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی و جلسه فردای شورای امنیت در این باره بیان کرد: تحریم تسلیحاتی بیش از آنکه علیه ملت ایران تهدید باشد، تهدیدی علیه شورای امنیت و سازوکار‌های قانونی این نهاد است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه آمریکایی‌ها با استفاده از ابزار شورای امنیت می‌خواهند شورای امنیت را به نابودی بکشانند یا تحت انقیاد خود دربیاورند، یادآور شد: اعضای شورای امنیت باید مواظب باشند در دام آمریکایی‌ها علیه شورای امنیت و سازوکار‌های بین‌المللی نیفتند و امیدواریم این اقدام آمریکا با هوشیاری رهبران کشور‌های مستقل دنیا و رایزنی‌های ایران با دوستان و کشور‌های مختلف، به نتیجه نرسد و یک ناکامی دیگر برای آمریکا رقم بخورد.

وی درباره ادعای مقامات آمریکایی درباره دخالت ایران در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهارداشت: این از ادعا‌های مضحک آمریکایی‌ها است که اخیرا با چشم‌انداز تیره و تاری که برایشان وجود دارد آن را مطرح می‌کنند. ایران خیلی به افراد، جریان‌ها و احزاب داخلی توجه ندارد بلکه به رفتار، کردار و منش آن‌ها و تعامل‌شان با جمهوری اسلامی ایران توجه می‌کند.

این دیپلمات ارشد با بیان اینکه در این ۴۱ سالدولت‌های مختلف با رویکرد‌های مختلف را آزموده‌ایمکه تقریبا همه آن‌ها مردود شدند، گفت: برای ایران فرقی ندارد چه حزبی برسرکار باشد و لذا نه دخالت می‌کنیم و نه نتیجه برای ما مهم است.

موسوی یادآورشد: اگر آن‌ها این احساس را دارند نشانه بزرگی ایران و قدرت ایران است و نشان می‌دهد سیاست‌هایشان علیه ایران شکست خورده و بازتاب شکست‌ها را در سیاست داخلی مشاهده کرده و از آن‌ها به عنوان دخالت تعبیر می‌کنند.

وی درباره پیامک‌هایی که آمریکایی‌ها برای برخی از شهروندان ایرانی ارسال کرده‌اند، اظهار داشت: محتوای این پیامک‌ها بی اساس است، اما تجاوز به حقوق و حریم شهروندان ایرانی است و نشان می‌دهد سطح فکر، تعامل و برخورد با ملت ایران پیش پا افتاده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره سفر مقامات ایرانی به لبنان طی روز‌های آتی هم گفت: سفر یکی از مقامات بلندپایه کشور به لبنان در دستورکار است که در صورت نهایی شدن، ظرف روز‌های آینده اعلام می‌شود. ما چه با سفر و چه بی سفر، در کنار دولت و ملت لبنان هستیم و کمک‌های ما محدود به سفر کردن نیست و به این کمک کردن ادامه می‌دهیم.

 

خبر رسمی مبنی بر توقیف نفتکش ایرانی در پاکستان نداشتیم

 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره شایعه توقیف نفتکش ایرانی در پاکستان هم گفت: براساس بررسی‌ها هنوز رسما چیزی به ایران در این باره اعلام نشده و هیچ خبر رسمی مبنی بر توقیف کشتی حاصل نشده است، اما از طریق بخش‌های ذیربط در حال پیگیری و جمع‌آوری اطلاعات هستیم که در صورت صحت و سقم واکنش لازم را نشان می‌دهیم.

موسوی درباره حضور عناصر طالبان در پارک ملت طی هفته‌های گذشته هم ابراز داشت: جمهوری اسلامی میزبان میلیون‌ها شهروند افغانستانی است که ممکن است هرکدام گرایش‌های مختلفی داشته باشند و طرفدار احزاب، گروه‌ها و جریان‌های افغانستانی باشند. در مورد وابستگی به یک گروه باید نهاد‌های مرتبط نظر دهند که وابسته بودند یا صرفا ابراز احساسات بوده است.

وی درباره آزاد شدن ۴۰۰ زندانی طالبان در افغانستان هم بیان کرد: توافق دولت افغانستان با سایر گروه‌ها از جمله طالبان یک موضوع داخلی است. ایران از هر روند و واقعه‌ای که به بازگشت صلح و ثبات در افغانستان کمک کند و موجب تسهیل گفتگو‌های بین‌الافغانی با محوریت دولت شود و همچنین از تحولاتی که روند را به سمت مثبت شدن پیش ببرد، استقبال می‌کند.


بزودی به باکو می‌رومرئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره جابجایی سفرا و سخنگوی آتی وزارت امور خارجه هم یادآور شد: تابستان‌ها فصل جابجایی ماموران دیپلماتیک در نمایندگی‌های خارجی است. پنج، شش سفیر از جمله سفیر ایران در باکو جابجا می‌شوند. احتمالا به زودی من به باکو می‌روم. جانشین بنده هم به زودی اعلام می‌شود.

موسوی درباره تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی عنوان کرد: این‌ها وقتی با یک ناکامی مواجه می‌شوند، آسمان و ریسمان را به هم می‌بافند. مخصوصا رژیم فعلی آمریکا که استاد ربط دادن همه امور غیر مرتبط به یکدیگر است.

وی با بیان اینکه اقدام آمریکا علیه یک سازوکار بین‌المللی، شورای امنیت و قطعنامه آن و همچنین چندجانبه‌گرایی است، گفت: آمریکا از ابزار شورای امنیت علیه شورای امنیت استفاده می‌کند. فکر می‌کنیم این هوشیاری در سایر کشور‌ها و اعضا شورای امنیت نسبت به نیت آمریکا وجود دارد. خوش‌بین به موفق شدن آمریکا نیستیم و احتمال می‌دهیم آن‌ها ناکام شوند و کشور‌های شورای امنیت مراقبت می‌کنند تا آمریکا از شورای امنیت سوء استفاده نکند.
 


برخی اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس از مفاد نامه دبیرکل به شورای امنیت اطلاع نداشتند

 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نقش عربستان در صدور و امضای نامه اخیر دبیرکل شورای همکاری خلیج به شورای امنیت هم گفت: نامه‌ای که به اسم کشور‌های عضو شورای همکاری به امضای دبیرکل جدید آن رسید و به شورای امنیت داده شده است و براساس اخبار موثق، برخی از شورای همکاری از مفاد آن اطلاع نداشتند.

موسوی اضافه کرد: به نظر ما نامه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نظر همه اعضای آن نیست. همواره اعلام کردیم به دنبال همکاری دسته جمعی با کشور‌های خلیج فارس هستیم و پیشنهاداتی هم به آن‌ها داده بودیم.

وی با اشاره به پیشنهادات سابق ایران برای همکاری با کشور‌های حاشیه خلیج فارس خاطرنشان کرد: به کشور‌هایی که نسبت به رفع تحریم‌های تسلیحاتی ابراز نگرانی کردند، می‌گوییم شما منطقه را به انبار اسلحه و مهمات تبدیل کرده‌اید. اگر نگرانی است ما و سایر کشور‌های منطقه باید از اقدامات ما شما نگران باشیم که خطرناک است. این اقدامی برای خودشیرینی نزد آمریکاست.


منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمدرضا کیانفر
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
0
0
سیدهادی برهانی تحلیلگر مسائل لبنان گفت: محبوبیت حزب‌الله نزد مردم لبنان همچنان پایدار است.

آقای برهانی،
عمیقاً مشتبهید مردم لبنان حزب‌الله را وطن‌فروش خائن می‌دانند زیرا دست‌نشانده مجری اوامر خارجی می‌باشد.
خائنین اهل وطن را مایه دردسرند جمله همچون خار گل باشند و خار بسترند.

سرور گرامی،
تنها راه نجات میهن اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
1- مذاکره با آقای ترامپ برای دفع تهدیدات خارجی،
2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی،
با تشکر از توجه شما،
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}