خبر ویژه

عطار نیشابوری ثبت جهانی می‌شود

  • کد خبر: ۳۹۶۲
  • ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۴
با توجه به جایگاه و شخصیت عطار نیشابوری، این شاعر و عارف بزرگ، ثبت جهانی می‌شود.

به گزارش شهرآرانیوز به نقل از خبرگزاری صداو سیما، مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو ایران ‌گفت: تاکنون 35تن از مشاهیر کشور را در فهرست آثار یونسکو به ثبت جهانی رسانده‌ایم. 
عبدالمهدی مستکین با اشاره به اینکه اکنون جزو سه کشور جهان در حوزه ثبت بیشترین تعداد از مشاهیر هستیم افزود: وقتی ثبت مشاهیر اتفاق می‌افتد، ترویج آموزه‌ها و تفکرات آنها نیز مطرح می‌شود. زمانی که شیخ شهاب‌الدین سهروردی را ثبت جهانی کردیم، فقط تعدادی از خواص او را می‌شناختند اما اکنون حدود هشت جلد کتاب و کتاب‌هایی برای کودکان با محوریت تفکر سهروردی منتشر و چندین همایش برگزار شده است.
وی ادامه داد: همچنین وقتی یک اثر ثبت جهانی می‌شود کشورهای مختلف این امکان را دارند تا به صورت مشترک وارد پرونده ثبت شوند. این اشتراک، گفتگوی میان فرهنگی را رقم می‌زند در این میان شاهد حضور چندین کشور در طرحهای ثبت جهانی مشاهیر ایران هستیم.
مستکین با بیان اینکه حدود سه شخصیت ممتاز و برجسته از مشاهیر ایران را در لیست قرار داده‌ایم تا به ثبت جهانی برسد، خاطرنشان کرد: از آن جمله می‌توان به فریدالدین عطار نیشابوری و ابوریحان بیرونی اشاره داشت که به زودی نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
ضمائم 13980628132814
ضمائم 13980628130742

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}