بانک‌ها هفته آینده تعطیل نیستند بنیاد مستضعفان اجاره آذر ماه را از مستأجران خود دریافت نخواهد کرد سکه به کانال ۱۰ میلیون تومان برگشت قرعه کشی طرح فروش مشارکت در تولید محصولات ایران خودرو افزایش نظارت و بازرسی بر کالاهای اساسی زمان قرعه‌کشی پیش فروش محصولات سایپا مشخص شد + جزئیات اعلام جزئیات افزايش قيمت روغن موتور نمایندگی نصب دوربین مدار بسته بی‌‌ثباتی اقتصادی دلیل عمده تنوع قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار تأمین امنیت غذایی مشهد در گرو حفاظت از خاک قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۶ آذر ۹۹ ویدئو| بی‌ثباتی قیمت مرغ و سرگردانی مردم ارزش سهام عدالت امروز ۶ آذر ۹۹ | ارزش سهام عدالت چقدر شد؟ سامانه اطلاعات قیمت مسکن در کل کشور به زودی رونمایی می‌شود قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز ۶ آذر ۹۹ + جدول یک اقتصاددان: کوچ نقدینگی به بازار سکه و ارز در پی بی تدبیری سفره مردم، در تور تورم و بیکاری | شاخص فلاکت افزایش یافت صف مرغ منجمد در هیاهوی کرونا! بازار مسکن همچنان راکد می‌ماند؟ جزئیات جدید از پرداخت وام یک میلیون تومانی به خانوارهای بدون درآمد ثابت
خبر ویژه
شرایط ثبت‌نام ایران‌خودرو و سایپا تغییر می‌کند؟ | دردسر‌های بزرگ پلاک‌های فعال برای ثبت نام خودرو!
شروط ثبت نام خودرو این روز‌ها مورد بحث بسیاری از کارشناسان این صنعت قرار گرفته است. موضوعی که بسیاری را دچار مشکل می‌کند.

به گزارش شهرآرانیوز، اردیبهشت ماه امسال بود که برای سامان دادن به بازار خودرو وزارت صمت، شورای رقابت، کمیته خودرو و سازمان حمایت از مصرف کنندگان جلسه‌ای را برگزار کردند. در این جلسه نظرات مختلفی برای برقراری آرامش چه در حاشیه بازار و چه کارخانه داده شد که در نهایت طرح اجرایی شدن قرعه کشی برنده این کشمکش‌ها شد.

 

با وجود اینکه سال‌های گذشته نیز شاهد قرعه کشی برای خودرو بودیم، اما با توجه به اینکه در آن زمان‌ها این قرعه کشی شک و شبهه‌هایی داشت، این بار تصمیم گرفته شد که قرعه کشی متفاوت باشد و بر این اساس شروطی را نیز اعمال کردند.

 

در زمان اعلام قرعه کشی یکی از شروط این بود که افراد برای ثبت نام موظف هستند که ۱۰ درصد مبلغ خودرو ثبت نامی را در ابتدا واریز کنند و در صورتی که فرد در قرعه کشی برنده نشد، مبلغ واریزی پس از گذشت مدت زمانی به حساب شخص بازگردانده می‌شود.

 

اما این شرط در ابتدا اعمال نشد و پس از مذاکرات و کشمکش‌ها لغو شد. در اولین قرعه کشی شروطی که گذاشته شد بر این اساس بود که، با هر کدملی فقط امکان ثبت‌نام و خرید یک دستگاه خودرو از خودروسازان وجود دارد. مشتریانی که در ۳۶ ماه اخیر اقدام به خرید خودرو از شرکت‌های خودروساز کرده‌اند، مجاز به ثبت نام نیستند. دارا بودن گواهینامه رانندگی برای خریداران الزامی است.

 

همچنین سن خریدار خودرو باید بالاتر از ۱۸سال باشد و کد ملی، شماره تلفن همراه، مشخصات حساب بانکی، همه باید متعلق به شخص ثبت‌نام‌کننده باشد. افراد نباید پلاک خودرو فعال و نصب شده داشته باشند. خریدار خودرو، به هیچ عنوان حق فروش وکالتی خودرو را ندارد و خودروی فروخته شده قابل صلح نیست.

 

چنانچه در راستی آزمایی مراحل فروش، تکمیل وجه، تحویل خودرو و حتی در بازه زمانی پس از تحویل خودرو، مشخص شود که خریدار از ضوابط عدول کرده یا در فرآیند ثبت‌نام صداقت نداشته است، خودروی او توقیف و مطابق با قانون با آن برخورد می‌شود.

 

هر خودروی صفر کیلومتری که در فرآیند تحویل مشتری قرار می‌گیرد، حداکثر باید ظرف مدت سه ماه برای استفاده از گارانتی به نمایندگی‌های مجاز خدمات پس از فروش خودروسازان مراجعه کند. مشتریان باید در ثبت شماره شبا خود در سایت فروش دقت کنند، چراکه مسئولیت ورود شماره شبا به صورت اشتباه و در نهایت برگشت پول به فرد دیگر بر عهده ثبت‌نام‌کننده است؛ و در نهایت سند خودرو تا یکسال در رهن شرکت خودروساز باقی خواهد ماند. این موارد جزو شروط اولیه برای برگزاری قرعه کشی خودرو بود، اما این شروط پایان ماجرا نبود و هر چه که می‌گذشت شاهد تغییر در شروط ثبت نام بودیم.

 

در دومین مرحله از قرعه کشی یک شرط جدید به این قرعه کشی اضافه شد، آن هم اینکه برای متقاضی دارای پلاک فعال انتظامی (نصب برروی خودرو) برای خود یا هر یک از اعضای خانواده، امکان ثبت نام میسر نخواهد بود.

 

کسانی که فاقد گواهینامه رانندگی یا دارای پلاک انتظامی فعال برای خود یا هریک ازاعضای خانواده خود، باشند و در این طرح ثبت نام کنند، ضمن کان لم یکن تلقی شدن ثبت نام تا ۳ سال امکان ثبت نام در کلیه طرح‌های فروش آتی محصولات شرکت ایران خودرو را نخواهند داشت.

 

فعال شدن شرط پلاک فعال خانواده در قرعه کشی خودرو!

در این رابطه مجید باقری، قائم مقام گروه خودروسازی سایپا به شرایط فعلی ثبت نام خودرو و ایجاد تغییراتی در آن اشاره کرد و سپس اظهار کرد: در حال حاضر به خاطر شبهاتی که پیش از این برای ثبت نام خودرو ایجاد شده بود و همچنین می‌گفتند که عده‌ای برای ثبت نام خودرو از اینترنت پرسرعت استفاده کرده و حق دیگر افرادی که این نوع اینترنت را ندارند ضایع می‌شود یا حتی اشاره به این موضوع که بخش قابل توجهی از ثبت نام کنندگان خودرو واسطه گر‌ها هستند.

 

وی افزود: به همین منظور شرایط جدیدی برای ثبت نام خودرو اعمال کردیم و مکانیزمی برای قرعه کشی خودرو‌ها در نظر گرفته شد تا مصرف کنندگان واقعی بتوانند در طرح فروش خودروسازان شرکت کنند، به شرطی که دارای حداقل ۱۸ سال سن و گواهینامه معتبر باشند و همچنین طی ۴۸ ماه گذشته هیچ خودرویی از شرکت‌های ایران خودرو و سایپا خریداری نکرده باشند.

 

باقری در ادامه صحبت‌های خود همچنین به محدودیت جدید برای ثبت نام خودرو اشاره کرد و در این خصوص افزود که در حال حاضر طرح جدیدی مطرح شده که از هر خانوار یک کد ملی می‌تواند اقدام به ثبت نام خودرو کند.

 

اما مجدد بعد از گذشت مدتی این طرح نیز لغو شد و شرط پلاک از شروط ثبت نام برداشته شد، اما در مقابل شرط ۱۰ درصد نیز اعمال شد، یعنی از این به بعد قرار است که هر فرد برای ثبت نام خودرو ۱۰ درصد از مبلغ خودرو را پرداخت کند.

 

تغییر شرایط ثبت نام خودرو در قرعه کشی

در این رابطه جعفر سرقینی سرپرست سابق وزارت صمت گفته بود: همه شرایط برای تحویل خودرو‌ها اعم از روش قرعه‌کشی برای توزیع خودرو و محدودیت‌ها برای ثبت‌نام در طرح‌های جدید فروش فوق‌العاده محصولات از مهرماه به بعد همچون روال سابق طرح‌های اجرا شده قبلی خواهد بود.

 

او بیان کرد: تنها یک شرط بر شروط قبلی اضافه شده است؛ اینکه متقاضیان ۱۰ درصد مبلغ خودرو را در زمان ثبت‌نام واریز کنند. این تصمیم برای این گرفته شده است که وقتی مبلغی از متقاضی برای ثبت نام دریافت نشود، تعداد ثبت‌نام‌ها زیاد می‌شود و مردم می‌گویند " سنگ مفت، گنجشک مفت؛ فعلا ثبت نام کنیم تا ببینیم چه پیش می‌آید".

 

سرقینی افزود: تفاوت دیگری هم که وجود خواهد داشت؛ این است که منتخبان بایستی ظرف مدت ۷۲ ساعت پس از اعلام اسامی، مبلغ خودرو را تهیه و به حساب خودروساز واریز می‌کردند، اما اکنون این مهلت به ۱۲۰ ساعت (پنج روز) افزایش پیدا کرده است.

 

او در پاسخ به اینکه تکلیف ۱۰ درصد واریز شده برای مشتریان برنده نشده، چه خواهد شد و چه مدت طول خواهد کشید تا به حساب ثبت‌نام‌کننده باز گردد گفت: این ۱۰ درصد را ما از مردم دریافت نمی‌کنیم؛ این مبلغ از زمان ثبت نام تا زمان اعلام منتخبان قرعه‌کشی در حساب واسط، در یک حساب بانکی به اسم فرد متقاضی خواهد ماند. در حقیقت این مبلغ در حساب فرد بلوکه شده و قابل برداشت نخواهد بود و وارد حساب خودروساز نخواهد شد.

 

سرپرست وزارت صمت ادامه داد: همچنان حداکثر زمان تعیین شده برای تحویل ۱۵۰ هزار دستگاه خودروی مذکور یک تا سه ماه پس از ثبت‌نام قطعی متقاضیان خواهد بود. تعداد خودرو‌های قابل عرضه بیشتر شده و ماهانه به طور متوسط ۲۵ هزار دستگاه خودرو (طی دو مرحله که احتمالا هر دو هفته یکبار خواهد بود) از انواع تولیدات ایران‌خودرو و سایپا وارد سیستم فروش فوق‌العاده خواهد شد و منتخبان ظرف مدت یک تا سه ماه خودرو خود را تحویل خواهند گرفت.

 

حال با توجه به اینکه وزیر جدید برای این وزارت خانه معرفی شده است، باید منتظر ماند و دید که شروط جدیدی برای این قرعه کشی در نظر گرفته خواهد شد.

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۴
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۶
5
8
کی قرعه کشی میکنند
من
Germany
۰۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۷
شنبه
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۸
0
0
چه فایده پولدارهابایک میلیون کسانی که به نون شب ندارندمجبورشون میکنندکه برای خودروثبت نام کننداگه قانونی بیادکه اگه
Ahmadi
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۸
1
1
سلام
من یک خانم هستم
۳ساله یک پراید مدل۸۲ دارم تاحالا هم از ایران خودرو یا سایپا خودرو نخریدم واقعا این چه شرایطیه برای پلاک فعال انتظامی که گذاشتند؟
اگر بفروشم دستم بسته میمونه اگر نفروشم نمیتونم ثبت نام کنم!
واقعا حق ماها با یک خودرو ۲۰سال پیش با یک ثبت نام ضایع نمیشه؟
این چه شرایطیه؟؟؟؟؟
ناشناس
United Kingdom
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۸
0
1
هیچ ماشینی وجودندارد که قرعه کشی بشه
ناشناس
United Kingdom
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۸
0
2
هیچ ماشینی وجودندارد که قرعه کشی بشه
س از زاهدان
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۸
2
1
من سنم است گواهینامه معتبر هم دارم.دوست دارم خودرو داشته باشم.خودروی پدر چه ربطی به من دارد.آیا بنده به عنوان یک ایرانی حق داشتن خودرو ندارم.؟لطفا پاسخ دهید.
ملیکا
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
واا یعنی آدم پدرش ماشین داشته باشه خودش نمیتونه ثبت نام کنه یعنی چی اخه منم اینطوریم که
صیدی
United Arab Emirates
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۸
2
0
زبا سلام خدمت وزیر صنعت تورا بخدا این شرط پلاک داشتن را وردارید حدعقل ما جانبازان برای حال خودمانچون مشکل داریم یه خودرو مدل پاین دو یم تدرا به خون عزیزانتان این شرط را وردارید صیدی از اسداباد همدان تا حدعقل یه خودرو نوع داشته باشیم برای زیر پای خانواده همان بازهم تورا به خدا وردارین شرط پلاک داشتن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۸
2
1
اگه واقعا خودرو میدید اگه واقعا قرعه کشی راسته ۵۰ درصد پول ماشین بگیرید بعد ثبت نام کنید که همه الکی به خاطر سودش نیان دلال بازی بشه .
م.ج
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۹
0
4
با سلام.بنده نزدیک ۶۰سالم هست و هیچگونه ماشین سواری تا بحال نداشته ام و دو فرزند پسرم نیز هیچگونه خودرویی ندارن واقعا به ماشین نیاز داریم کاش اولویت رو اول به خانوار های بدون خودرو بدهندبعد در مراحل بعدی به دیگر اعضای خانواده
تورمحمد
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
0
0
من پدرم شصت سالش هیچ ماشینی نداشته الان ایرانخودرو اسم نوشته و نیاز ماشین داره
نصراله
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
0
0
با سلام. من یک تاکسی برون شهری دارم که باهاش دارم زندگیم را میچرخونم. چرا اونی که تاکسی داره نباید تو طرح سایپا یا ایرانخودرو ثبت نام کنه. پلاک عمومی اسمش روش هست یعنی ماشین کار. پس با ماشین شخصی تفاوت بسیار دارد. چون اگه بخوای یک ماشین پلاک عمومی داشته باشی باید هفت خان رستم رو طی کنی یعنی باید کارت سلامت, دفترچه واسه ثبت ساعت و... که دردسرهای خودش رو داره. پس یک تدبیری بیندیشید که ما هم بتونیم در طرحهای قرعه کشی شرکت کنیم. که اگه یه روز میخواستیم با خانواده بریم مسافرت لااقل نخوایم هر دقیقه ثبت ساعت کنیم . با تشکر
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
0
0
الان ما چند سری شرکت کردیم ولی به قرعه ما نیوفتاده ایا واقعیت داره این ثبت نام یا قرعه کشی انجام میشه ما خودمون الکی دل خوش کردیم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
0
0
الان ما چند سری شرکت کردیم ولی به قرعه ما نیوفتاده ایا واقعیت داره این ثبت نام یا قرعه کشی انجام میشه ما خودمون الکی دل خوش کردیم
صدیقه اختران
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
0
1
من یک خآنم 40 ساله هستم باسه تابچه 12 و 8و2 ساله شوهرم هم ماشین نداره واقعا احتیاج خیلی زیادی به این خودرو دارم برام سخته برامدرسه بچه ها خیلی دور طفلکیاپیاده میرن خواهش افرادی باوضع مارودراولویت قراردهند ممنون
علی هاشمی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
0
0
چه فایده داره این قرعه کشی ها من که ده باره ثبت نام میکنم اصلا هم خبری نیس آدم با این همه پارتی بازی دیگه میشه امید وار بود به ایرانخودرو سایپا
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}