کاهش محسوس دما تا روز دوشنبه در مشهد / افزایش سرعت وزش باد با سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت فرود اضطراری یک هواپیمای مسافربری در فرودگاه مشهد اختلال چند دقیقه‌ای در اینترنت تلفن‌ همراه مشهدی‌ها / احتمال حمله سایبری ساعات کار ادارات مشهد تغییر کرد ماهانه ۱۵۹ هزار تخلف سرعت غیرمجاز در مشهد ثبت می‌شود تشریح برنامه‌های هفته دفاع مقدس در مشهد از زبان مدیر کل پرواز‌های کرج-مشهد به ۲ روز در هفته افزایش یافت انفجار توام با آتش سوزی یک مغازه در خیابان توحید مشهد/ پرنده‌های زینتی همسایه در آتش سوختند مریم عرب احمدی سرپرست شهرداری منطقه ۱۱ شد رونمایی از پلاک «شهر یادگیرنده» در مشهد با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو هوای مشهد در وضعیت ناسالم قرار گرفت/حرکت گرد و غبار از صحرای قره‌قوم ترکمنستان پردیس کتاب مشهد این هفته مملو از کتاب‌خوان اولین شکست شهرخودرو در لیگ برتر در یک بازی کسل‌کننده گامهای توس در مسیر ثبت جهانی گفتگو با ایمان فرح بخش، برنده خراسانی جایزه بزرگ "شوخی با نوبل"
خبر ویژه

کیفیت هوای مشهد نسبت به سال گذشته بهتر شده است

  • کد خبر: ۴۸۶۹
  • ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸
رئیس مرکز پایش آلاینده‌های زیست‌محیطی مشهد با تشریح وضعیت آلودگی هوای مشهد در شش ماه گذشته، گفت: از ابتدای سال تا امروز در شهر مشهد هوای آلوده نداشته‌ایم.

به گزارش شهرآرانیوز به نقل از ایسنا، رضا اسماعیلی با اشاره به وضعیت آلودگی هوای شهر مشهد در نیمه نخست امسال، اظهار کرد: خوش‌بختانه از ابتدای سال تا امروز در شهر مشهد هوای آلوده –ناسالم برای گروه‌های حساس، ناسالم برای تمامی افراد و بسیار ناسالم- نداشته‌ایم.

وی ادامه داد: در این مدت مردم مشهد ۲۷ روز هوای پاک و ۱۴۸ روز هوای سالم یا قابل قبول تنفس کرده‌اند.

اسماعیلی تصریح کرد: با این وجود کماکان آلاینده اصلی شهر ذرات معلق کوچک‌تر از ۲ میکرون  است، اما نکته قابل توجه افزایش میزان آلاینده ازن در مشهد است.

وی خاطرنشان کرد: با وجود حاکم بودن وضعیت هوای میانگین سالم در سطح شهر،   در برخی ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در هسته مرکزی شهر مانند ایستگاه پارک وحدت بعضاً شاهد شاخص‌های آلودگی هوای بالا و وضعیت ناسالم و هشدار بوده‌ایم.

رئیس مرکز پایش آلاینده‌های زیست‌محیطی مشهد با اشاره به وضعیت کیفیت هوای امسال نسبت به سال گذشته، گفت: وضعیت آلودگی هوای امسال مشهد نسبت به سال گذشته بسیار بهبود داشته است. در سال گذشته ۱۷ روز هوای پاک و ۳۰ روز شاخص بالای ۱۰۰ داشته‌ایم در حالی که امسال تاکنون شاخص بالای ۱۰۰ نداشته‌ایم.

وی افزود: در مجموع می‌توان گفت کیفیت هوا نسبت به سال گذشته بهتر شده است.

اسماعیلی در خصوص دلایل بهبود کیفیت هوای مشهد، بیان کرد: قطعاً دلایل دقیق بهبود کیفیت هوا نیازمند تحلیل‌های علمی است، اما در مجموع به عنوان یک نظر کارشناسی می‌توان گفت مهم‌ترین دلایل شرایط آب‌وهوایی متفاوت امسال نسبت به سال‌های گذشته است. با توجه به اینکه بهار امسال بارندگی و ناپایداری‌های هوا افزایش بسیاری داشت، پوشش گیاهی در اطراف شهر و نواحی کانون گرد و غبار افزایش پیدا کرده است، لذا عامل اصلی هواشناسی است.

وی ادامه داد: در کنار آن ارتقاء کیفیت سوخت خودرو‌ها نیز می‌تواند در بهبود کیفیت هوا موثر بوده باشد.

رئیس مرکز پایش آلاینده‌های زیست‌محیطی مشهد با اشاره به پیش‌بینی شرایط آلودگی هوای مشهد در نیمه دوم سال، تصریح کرد: قطعاً شرایط نیمه دوم سال با شرایط نیمه نخست سال متفاوت خواهد بود.

وی گفت: با توجه موضوع تشدید وارونگی دما و انباشت آلاینده‌ها در سطح پایین شهر قطعا شرایط مطلوب هوا تغییر خواهد کرد. همچنین در نیمه دوم سال تغییر با امواج آب‌وهوایی مواجه خواهیم بود که باعث افزایش آلودگی هوا خواهد شد.

اسماعیلی اضافه کرد: با این وجود با توجه به نداشتن هوای آلوده در نیمه نخست سال- پیش‌بینی می‌شود هوای مطلوب‌تری نسبت به سال‌های گذشته را تجربه کنیم.  

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}