‎چگونه خرید اینترنتی ایمن و مطمئن داشته باشیم؟ وام ضروری بازنشستگان کشوری امروز ۴ آذر واریز می‌شود شاخص کل بورس امروز ۴ آذر ۹۹ | شاخص بورس ۱۸ هزار واحد افت کرد! قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۴ آذر ۹۹ توزیع ۴۰۰تن مرغ منجمد با قیمت مصوب ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان در مشهد| مردم نگران قیمت فعلی مرغ نباشند ریزش شدید قیمت خودرو | قیمت پراید به کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان می‌رسد ثبت نام وام یک میلیون تومانی کرونا از امروز ۴ آذرماه آغاز شد + جزئیات قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز ۴ آذر ۹۹ + جدول برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در افغانستان از سوی نمایشگاه‌ بین‌المللی ‌مشهد واکنش کاربران فضای مجازی به خبر صادرات پراید به اسپانیا افزایش قیمت و پرواز مرغ از سفره مردم دلالان مجازی با قیمت‌سازی کاذب «بازار سکه و خودرو» را گروگان گرفته‌اند ارزش سهام عدالت امروز | سهام عدالت باز هم رشد می‌کند؟ ارزش کل تجارت خارجی کشور به بیش از ۴۴ میلیارد دلار رسید ممنوعیت خروج دام از خراسان رضوی به کشتار دام مولد دامن می‌زند شاخص کل بورس امروز ۳ آذر ۹۹ |  بورس سبزپوش شد جزئیات پيش‌فروش محصولات سايپا ویژه آذرماه + جدول قیمت خودرو‌ها حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان در ۱۴۰۰ مشخص شد دلیل گرانی مرغ چه بود؟ | مرغ هفته آینده ارزان می‌شود
خبر ویژه
دور زدن قانون پشت کرکره‌های نیمه باز در تعطیلات کرونایی
با وجود اعلام تعطیلی سراسری دوهفته‌ای همه گروه‌های شغلی، به جز فهرست مشاغل گروه یک (مشاغل ضروری)، شواهد میدانی و عینی نشان می‌دهد هرچند بسیاری از واحد‌های صنفی غیرضروری، برای اجرای قانون همراهی کرده اند، کم نیستند واحد‌هایی که همچنان به روش‌های مختلف تلاش می‌کنند قانون را دور بزنند.
مهدی عسکری | شهرآرانیوز؛ با وجود اعلام تعطیلی سراسری دوهفته‌ای همه گروه‌های شغلی، به جز فهرست مشاغل گروه یک (مشاغل ضروری)، شواهد میدانی و عینی نشان می‌دهد هرچند بسیاری از واحد‌های صنفی غیرضروری، برای اجرای قانون همراهی کرده اند، کم نیستند واحد‌هایی که همچنان به روش‌های مختلف تلاش می‌کنند قانون را دور بزنند و مستمسکی برای ادامه فعالیت در روز‌هایی که کرونا در اوج بی رحمی قرار دارد، داشته باشند.

نکته شایان توجه در گشت وگذار ما در برخی خیابان‌های شهر، ترفند برخی مغازه داران گروه‌های شغلی غیرضروری برای ادامه فعالیت و دور زدن قانون است؛ اقدامی که توسط تعداد زیادی از مغازه داران با نیمه بالا بردن کرکره‌های مغازه عملیاتی شده است. به زعم برخی از آن‌ها می‌توان با حضور بازرسان مدعی بهانه‌هایی از این دست شد: «آمده بودم از مغازه چیزی بردارم»، «مغازه تعطیل است و جنسی نمی‌فروشیم. همین طوری آمده ایم که داخل خانه و شرمنده زن و بچه هایمان نباشیم» و «باز بودن مغازه یعنی اینکه کرکره تا آخر بالا باشد».


مغازه بسته، با چراغ‌های روشن و فروشنده حاضر

ترفند بعدی برخی صاحبان متخلف اصناف غیرضروری روشن کردن تمام چراغ‌های مغازه و پایین کشیدن کرکره مغازه است؛ شیوه‌ای که البته کمتر از مورد قبل به چشم می‌آید. در این ترفند نیز وقتی مشتری از راه برسد و چراغ‌های روشن و فروشنده حاضر در مغازه را ببیند، توقف می‌کند و فروشنده هم برای دقایقی کوتاه و برای فروش جنس، کرکره را بالا می‌کشد، جنس مورد نظر را به خریدار می‌فروشد و دوباره کرکره را پایین می‌کشد.
شیوه دیگر فروشندگان نیز نصب کاغذ و شماره تماس بر روی شیشه مغازه است؛ کاغذی با این مضمون که آماده پذیرش سفارش و تحویل در محل هستند.

در ادامه این بررسی و پرس وجو، با ترفند دیگری نیز آشنا شدیم که قدری با روش‌های قبلی متفاوت است؛ به گونه‌ای که در صورت نیاز، واحد صنفی به طور تمام و کمال آماده ارائه خدمات (حتی از نوع ممنوعه) است، حتی اگر این خدمات برای برگزاری مراسم عروسی باشد.


آتلیه عکاسی، آماده ارائه خدمات

برای اطلاع از فعالیت آتلیه‌های عکاسی برای برگزاری مراسم عروسی و تعیین وقت برای انجام تشریفات و رزرو آتلیه عکاسی، با یکی از استودیو‌های معروف فیلم و عکس در بولوار وکیل آباد تماس می‌گیریم و منشی با روی باز از آماده بودن برای ارائه خدمات عکس و فیلم و رزرو آتلیه در هرزمان که مایل باشیم خبر می‌دهد.
 
وقتی هم که در مورد ممنوعیت فعالیت و دردسر‌های احتمالی دایر بودن محل کارش می‌پرسیم می‌گوید: «آتلیه ظاهرا بسته است، اما ما داخل هستیم و خدماتمان هم مثل قبل ادامه دارد.» کنجکاوی مان برای اطلاع از فعالیت برخی دیگر از مشاغل این صنف بیشتر می‌شود و برای لباس عروس و مزون هم درخواست معرفی واحد‌هایی با قیمت و کیفیت مناسب را مطرح می‌کنیم و او هم با روی باز می‌پذیرد و تلفن ۲ مزون و فروشگاه معروف لباس عروس را به ما می‌دهد و تأکید می‌کند که این واحد‌ها آماده ارائه خدمات هستند. برای اطمینان از اینکه فعالیت آتلیه یادشده تصادفی و اتفاقی نیست، با ۲ آتلیه عکاسی معروف دیگر در بولوار سیدرضی و بولوار اقبال لاهوری نیز تماس می‌گیریم و پاسخ‌های مشابهی مبنی بر آماده بودن برای ارائه خدمات دریافت می‌کنیم.


کرکره‌های نیمه باز و پذیرش مشتری

برای اطلاع از کم وکیف و میزان رعایت قانون تعطیلی دو هفته ای، شال و کلاه می‌کنیم و راهی خیابان‌های شهر می‌شویم. در بولوار شهید صادقی، تعطیلی مغازه‌ها نصف ونیمه رعایت می‌شود و برخی مغازه‌ها به طور کامل کرکره‌ها را پایین کشیده و با احترام به قانون مغازه را تعطیل کرده اند. در همین خیابان و در نزدیکی اتاق اصناف، فروشگاه بزرگ گل فروشی به راحتی مشغول فعالیت است و در خیابان اسفندیانی نیز تعدادی بنگاه املاک، لباس فروشی و فروشگاه لوازم خانگی بدون دغدغه دایر و مشغول فعالیت اند.

در بولوار کلاهدوز کرکره برخی مغازه‌های مبل فروشی نیز نیمه بالاست. چراغ برخی مغازه‌ها روشن و چراغ برخی دیگر خاموش است، اما وجه مشترک همه آن‌ها ادامه فعالیت است. در همین بولوار البته تعداد فروشگاه‌هایی هم که از قانون پیروی کرده اند کم نیست. در بولوار مجد نیز فراوانی واحد‌های بنگاه املاک و ادامه آزادانه فعالیت آن‌ها عجیب به نظر می‌رسد. در راسته احمدآباد شمار تعطیلی مغازه‌ها اندک و کم است و تعداد زیادی از فروشگاه‌هایی که طبق قانون باید تعطیل باشند، همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

در بولوار ۱۷ شهریور به دلیل اینکه بخش زیادی از فروشگاه‌های لباس داخل پاساژ قرار دارد، با تعطیلی گسترده پاساژ‌ها مواجه می‌شویم. در بولوار دانشجو رعایت قانون مطلوب و شایان توجه است. در راسته اصلی این بولوار و در مساحت نیمی از این بولوار که به پیش می‌رویم تنها یک فروشگاه روسری دایر است و خبری از ادامه فعالیت دیگر واحد‌ها نیست.
در خیابان سعدی نیز بیشتر فروشگاه‌های عرضه لوازم صوتی و تصویری اگر چه مشتری چندانی ندارند، اما دایرند و پذیرای اندک مشتریانی هستند که برای خرید آمده اند.

در میدان استقلال به جز فروشگاه‌های عرضه مواد پروتئینی که جزو فروشگاه‌های مجاز برای ادامه فعالیت هستند، تعدای از فروشگاه‌های تلفن همراه همچنان و بدون واهمه از نظارت‌ها به کار خود ادامه می‌دهند.
در بولوار فرهنگ هم تعدادی فروشگاه، از جمله چند گل فروشی به کار خود ادامه می‌دهند. در مسیر پیمودن بولوار سجاد، قانون تاحدودی رعایت شده و تنها چند فروشگاه ممنوعه از جمله یک فروشگاه عرضه ماهی‌های زینتی مقررات تعطیلی را زیرپا گذاشته اند.

در مسیر بازگشت به سمت روزنامه، به چهارراه میدان بار که یکی از مراکز عمده عرضه پلاستیک و شوینده است سری می‌زنیم. در این راسته بیش از ۹۰ درصد فروشگاه‌های فرش، پلاستیک و لوازم بهداشتی همچنان دایرند و فروشندگان نیز مشغول پاسخ‌گویی به مشتریان خود هستند.


پاساژها، همراه‌تر با قانون

وضعیت پاساژه‌ها متفاوت است و دامنه قانون پذیری بیشتری دارند. مجتمع رایانه در ابتدای خیابان بیستون تعطیل است. پاساژ‌های لباس فروشی خیابان جنت نیز به قانون احترام گذاشته اند. در این خیابان البته فروشگاه‌های بیشتری در مقایسه با مغازه‌های بسیاری از خیابان‌های شهر تعطیل‌اند. وضعیت در خیابان امام خمینی (ره) نیز کمابیش گریز از قانون است. مغازه‌های زیادی از گروه مشاغل ممنوعه، کرکره را تا نیمه بالا کشیده اند و مغازه‌های زیادی نیز همچنان بدون واهمه از برخورد قانون مشغول کارند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}