آخرین وضعیت مهرداد میناوند و علی انصاریان+ ویدئو کمالوند بهترین بازیکن پدافند سیفی:سلاح پدافند کامل نیست|با آمدن عدنان تیم مان جان گرفته است پایان صبر سرمربی استقلال| فکری: نمی‌دانم از چه بنالم! پدافند مسی شد| مصدومیت دورقی و شهریان نتیجه دیدار استقلال و سایپا+ ویدئو گل‌ها| شکست عجیب استقلال در آزادی درگیری شدید در دیدار تراکتور و گل گهر+ ویدئو ادعای باورنکردنی مظلومی درباره میلیچ آرزومندی:مهرام پول در حد پارگو ندارد|نباید قضاوت بازی حساس را به داوران جوان بدهند برترین‌های هفته بیست و سوم لیگ برتر والیبال قطر میزبان پنجره سوم انتخابی آسیاکاپ استقلال و پرسپولیس حرفه‌ای‌های نیمه حرفه‌ای مصدومیت بازیکن پرسپولیس جدی نیست کناره‌گیری اندی ماری از مسابقات تنیس آزاد استرالیا احتمال عدم حضور تماشاگران در المپیک توکیو گلزنی گلر انگلیسی از فاصله صدمتری!+ ویدئو آخرین وضعیت مهرداد میناوند دعوت فراری از همیلتون برای استفاده از اتومبیل کلاسیک راه حل IOC برای برگزاری المپیک چیست؟ قهرمانی حسن تفتیان در دوی ۶۰ متر مسابقات فرانسه+ ویدئو
خبر ویژه
بررسی عملکرد مهدی شیری در مسابقات حساس پرسپولیس | تخریب کاخ آرزو‌ها با اشتباهات تکراری
دفاع راست پرسپولیس با حضور بازیکنانی همچون حسین ماهینی، رامین رضاییان و صادق محرمی همواره یکی از نقاط قوت پرسپولیس محسوب می‌شد، اما در چند ماه اخیر مهدی شیری در جهتی کاملا برعکس بازیکنان سابق پرسپولیس حرکت کرده‌ و با اشتباهات مرگ‌بارش پرسپولیس را از موفقیت دور کرده‌ است.
علیرضا زمانی/شهرآرانیوز، تیم پرسپولیس شنبه ۲۹ آذر در یک دیدار حساس به مصاف اولسان هیوندای رفت که در نهایت با شکست دو بر یک در این مسابقه از کسب مقام قهرمانی باز ماند. با پایان بازی نظرات مختلفی توسط هواداران این تیم پیرامون فینال و عملکرد پرسپولیس مطرح شد و انتقادات شدیدی هم به برخی بازیکنان صورت گرفت. یکی از بازیکنان که مورد انتقاد هواداران قرار گرفت، مهدی شیری بود. شیری با خطای هند عجیب خود حریف را صاحب پنالتی کرد و منجر به گل پیروزی بخش اولسان شد.
 
دقایقی پس از پایان بازی حملات مجازی به مهدی شیری در شبکه‌های اجتماعی آغاز شد، عده‌ای معتقد بودند که شیری باید اولین خروجی نیم‌فصل پرسپولیس باشد و عده‌ای دیگر او را در حد و اندازه فیکس بازی کردن در پرسپولیس نمی‌دیدند.
 
در این بین شیری موافقانی هم داشت که معتقد بودند با توجه به عملکرد قابل قبول شیری در دوران حضورش در پرسپولیس می‌توان از این اشتباه چشم پوشی کرد و باید از این بازیکن حمایت شود. به بهانه اشتباه عجیب مهدی شیری در این دیدار بزرگ، در این مقاله به بررسی مسیر و نحوه به ثمر رسیدن اولین گل استقلال در آخرین دربی برگزار شده می‌پردازیم و در چند فریم نقش مهدی شیری در این گل را بررسی خواهیم کرد:
 
بررسی عملکرد مهدی شیری در مسابقات حساس پرسپولیس| تخریب کاخ آرزو‌ها با اشتباهات تکراری


۱- ارسال بازیکنان استقلال با ضربه سر شیخ به سمت شیری می‌آید، در این صحنه همانطور که مشاهده می‌کنید این توپ با یک پاس رو به عقب می‌توانست توسط مدافع پرسپولیس دفع شود، اما شیری تصمیم به کنترل توپ گرفت که منجر به لو رفتن توپ و صاحب توپ شدن مهدی قائدی شد. قائدی هم نتوانست از این فرصت استفاده کند و در زمان ۳:۲۳ توپ به بیرون رفت تا پرسپولیس با یک پرتاب اوت بازی را از سر بگیرد.
 
بررسی عملکرد مهدی شیری در مسابقات حساس پرسپولیس| تخریب کاخ آرزو‌ها با اشتباهات تکراری


۲- در چنین شرایطی که قائدی و سایر بازیکنان استقلال در حال پرس هستند و پرسپولیس در دقایق ابتدایی تحت فشار است بهترین تصمیم ممکن کمی مکث و ایجاد وقفه در بازی برای ساماندهی بهتر خط دفاعی تیم است، اما شیری سراسیمه بازی را آغاز می‌کند و در یک شرایط سخت کنعانی را صاحب توپ می‌کند.
 
بررسی عملکرد مهدی شیری در مسابقات حساس پرسپولیس| تخریب کاخ آرزو‌ها با اشتباهات تکراری

۳- کنعانی تحت فشار راهی جز پاس دادن به شیری ندارد و با پاسی کوتاه توپ را به شیری می‌رساند، همانگونه که در تصویر مشخص است هنگامی که شیری صاحب توپ شده ۵ بازیکن آبی پوش در این منطقه حضور دارند. شیری در این وضعیت و با توجه به تراکم نفرات به جای یک پاس بلند در امتداد خط طولی زمین اصرار به پاسکاری در دفاع دارد (موضوعی که احتمالا دستور سرمربی تیم است) و با یک پاس کوتاه توپ را به سمت نعمتی می‌فرستد.
 
بررسی عملکرد مهدی شیری در مسابقات حساس پرسپولیس| تخریب کاخ آرزو‌ها با اشتباهات تکراری

۴- میلیچ به راحتی مالکیت توپ را از حریف گرفته و بلافاصله توپ را به رضاوند می‌رساند و او هم با یک پاس در فضای مناسب قائدی را صاحب توپ می‌کند تا مجددا شیری در یک جدال دونفره رودرروی قائدی قرار بگیرد.
 
بررسی عملکرد مهدی شیری در مسابقات حساس پرسپولیس| تخریب کاخ آرزو‌ها با اشتباهات تکراری

۵- قائدی با یک پاس توپ را به علی کریمی می‌رساند، اما واکنش شیری در این صحنه چه بوده است؟ او همانند یک تماشاگر پاس قائدی را تماشا می‌کند و هیچ حرکتی در جهت دفع توپ انجام نمی‌دهد که نهایتا منجر به سالم رسیدن توپ به علی کریمی می‌شود.
 
بررسی عملکرد مهدی شیری در مسابقات حساس پرسپولیس| تخریب کاخ آرزو‌ها با اشتباهات تکراری

۶- سانتر علی کریمی برای شیخ به خوبی توسط سید جلال حسینی دفع می‌شود و به سمت شیری می‌آید، در حالی که نعمتی و وحید امیری در فاصله‌ای نزدیک به شیری حضور دارند او با اشتباهی عجیب توپ را به میلیچ هدیه می‌دهد.
 
بررسی عملکرد مهدی شیری در مسابقات حساس پرسپولیس| تخریب کاخ آرزو‌ها با اشتباهات تکراری

۷- میلیچ بلافاصله با پاسی تک ضرب توپ را برای قائدی می‌فرستد و قائدی هم از پشت شیری فرار کرده در موقعیت مناسب صاحب توپ می‌شود. همانطور که در تصویر ۴ میلیچ به سرعت پاس شیری به نعمتی را قطع کرد، در این صحنه هم شیری باید متوجه حضور قائدی و فرارش می‌شد و بلافاصله در جبران اشتباه پیشین خود قبل از رسیدن پاس به قائدی توپ را دفع می‌کرد، اما او که بسیار پراسترس، پریشان و بی تمرکز بود فقط قائدی را تا محوطه جریمه مشایعت کرد.
 
در نهایت قائدی از سد بشار عبور می‌کند و با یک شوت زیبا دروازه حریف را باز می‌کند. قطعا در به ثمر رسیدن این گل نبوغ قائدی و تیزهوشی میلیچ نقش بسزایی داشته است، اما اگر شیری فقط در یک صحنه از مقاطع ذکر شده تصمیمی حرفه ای‌تر می‌گرفت و هوشمندانه‌تر عمل می‌کرد این گل هرگز به ثمر نمی‌رسید.
 
با تمام انتقاداتی که به عملکرد مهدی شیری وارد است او در فصل گذشته و بر اساس آمار‌های سایت متریکا با کسب نمره ۶.۸۹ یکی از موثرترین بازیکنان تیمش بوده است. او در فصل پیشین با میانگین ۳.۹ عملکرد دفاعی در هر بازی و ۱.۲ نبرد پیروز در نبرد‌های هوایی آمار خوبی را در بخش دفاعی ثبت کرد و دقت پاس ۸۲ درصدی داشت. البته عملکرد او در فاز هجومی و در خلق موقعیت ضعیف بوده که بخشی از انتقادات هواداران هم به این موضوع معطوف است.

شیری حتی در بازی مقابل اولسان هم ۲ بازپس گیری توپ، ۳ تکل موفق و یک دفع توپ داشت. هر ۵ نبرد زمینی خود را پیروز شد و در تنها نبرد هوایی خودش هم موفق عمل کرد. همچنین ۶۶ لمس توپ داشت و دقت پاس ۷۹ درصدی را به ثبت رساند. با این وجود در طول مسابقه چندین بار با جایگیری نامناسب فضای خوبی به بازیکنان حریف داد که البته حریف از این فضا‌ها استفاده درستی نکرد، اما نهایتا در یکی از ارسال‌ها به همین فضا‌های ایجاد شده شیری که خود را در جلوگیری از رسیدن توپ به مهاجم حریف ناتوان می‌دید مرتکب هند شد و این پنالتی سرنوشت این جدال حساس را تغییر داد.
 
به هر روی بنظر می‌رسد شیری علیرغم عملکرد قابل قبول در طول فصل در دیدار‌های حساس و سرنوشت ساز فصل تمرکز لازم را ندارد و نمی‌تواند بهترین عملکرد ممکن را ارائه دهد و دچار اشتباه می‌شود، اشتباهاتی که به دلیل اهمیت این بازی‌ها از سوی بخشی از هواداران نابخشودنی است. با این اوصاف باید دید آیا گل محمدی برای ادامه فصل به شیری اعتماد می‌کند یا اینکه او در ترکیب پرسپولیس جایش را به بازیکن دیگری می‌دهد، به خصوص که با وضعیت فعلی دیدار‌های حساس مقابل سپاهان و دربی در مقابل استقلال در مسیر قهرمانی این فصل لیگ برتر تاثیر بسزایی دارند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}