مدیرکل امور اتباع وزارت کشور: جامعه بین‌الملل از پناهندگان حمایت کند قدردانی سرکنسول افغانستان در مشهد از شهرآرا درباره زندگی و هنر گدا محمد هروی در گفت‌وگو با محمدجواد تابش امیر بخارا | برای علی دهباشی که این روزها با کرونا دست و پنجه نرم می‌کند وطن‌داران بی‌مرز | نگاهی به برخی نخبگان افغانستانی که چهره‌ای شناخته شده در ایران هستند شعر نجیب بارور شاعر افغانستانی برای علی دهباشی آشنایی با رفع موانع شناخت زبان مشترک می‌تواند ما را به هم نزدیک کند همسایه و هم‌خانه | نگاهی به ورود مهاجران افغانستانی به ایران از ۱۶۴ سال پیش تا اکنون نگاهی به چالش‌های تیم بایدن در آستانه آغاز مذاکره با طالبان آغاز دور جدید سفرهای خلیل‌زاد در دوره ریاست جمهوری بایدن حاج قاسم: فاطمیون خاک مظلومیت را از چهره افغانستانی‌ها در ایران زدودند ملازهی: آمریکا و ناتو از نزدیکی تهران کابل رضایت ندارند ۲۰ سال از دستور تخریب بت‌های بامیان توسط رهبر طالبان گذشت + تصاویر دختر ۲۲ ساله افغان خلبان اولین پرواز زنانه افغانستان مارشال دوستم به کابل بازگشت + فیلم بسراق شیرینی خوشمزه افغانستان + طرز تهیه و تصاویر زیارت سخی در شهر مزارشریف افغانستان | ارادت افغان‌ها به حضرت علی(ع) + عکس افغانستان سه میراث فرهنگی خود را برای ثبت به یونسکو فرستاد شهرداری مشهد برای برگزاری کلاس‌های آموزش ایمنی در افغانستان اعلام آمادگی کرد
خبر ویژه
۳۹عددی که نشانه بی‌غیرتی است | دولت افغانستان صدور پلاک با شماره۳۹ را ممنوع کرد
روایتی خرافاتی از فساد اخلاقی شماره ۳۹ باعث شد که دولت افغانستان تصمیم بگیرد این عدد را بصورت کامل از روند ثبت پلاک خودروها حذف و این کار را بخشی از مبارزه با فساد عنوان کند.

به گزارش شهرآرانیوز؛ در سال‌های گذشته روایتی خرافاتی از عدد ۳۹ در استان غربی هرات افغانستان شروع شد و کم کم در سراسر این کشور گسترش یافت که آن‌را نماد فساد اخلاقی و «بی‌غیرتی» عنوان کردند و این موضوع به صورت ویژه در خودروهای دارای پلاک ۳۹ بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

 

هرچند افرادی که شماره تلفن همراهشان عدد ۳۹ داشت و یا در منزلی زندگی می‌کردند که شماره آن ۳۹ بود و یا دیگر موارد، مشکل ساز شد اما این مشکل زمانی بیشتر شد که شماره مسلسل توزیع پلاک در اداره رانندگی رهنمایی افغانستان با عدد ۳۹ آغاز می‌شد.

 

خودروهایی که دارای پلاک ۳۹ بودند افزون بر آنکه سرنشینان آن را به چشم افراد فاسد می‌دیدند در قیمت خودروها نیز هنگام خرید و فروش اثر داشت که این خودروها به دلیل داشتن عدد ۳۹ در پلاک خود یک سوم قیمت را از دست می‌داد.

این شایعه کم کم در اداره رانندگی افغانستان جا افتاد و افرادی که برای خودروها تازه وارد پلاک می‌گرفتند از گرفتن پلاک که دارای عدد ۳۹ بود خودداری می‌کردند و این وضعیت فرصت را برای فساد در اداره رانندگی نیز به وجود آورد.

 

پس از نفرت مردم از پلاک دارای عدد ۳۹ هر مشتری که برای گرفتن پلاک به اداره رانندگی افغانستان مراجعه می‌کرد و مأموران سودجو در این اداره نیز برای آنها پلاک دارای عدد ۳۹ را پیشنهاد می‌کرده و می‌گفتند که روند توزیع بر همین اعداد رسیده و آنها مجبور هستند از این پلاک‌ها بگیرند اما مشتریان از گرفتن این نوع پلاک خودداری کرده و به مأموران پیشنهاد رشوه می‌کردند که باعث گسترش فساد در این اداره شد و از طرف دیگر آسیب جدی به بودجه دولت نیز وارد کرد.

 

در سال ۱۳۹۳ صدیق صدیقی سخنگوی وقت وزارت کشور افغانستان در کنفرانس مطبوعاتی در کابل به خبرنگاران گفت که این خرافات باعث شده است که امسال یک میلیارد افغانی به بودجه دولت از این مسیر خسارت وارد شود.

 

این شایعات با وجودی که همه مردم باور دارند و در مصاحبه‌ها تأکید می‌کنند که چیزی بی ارزش و خرافاتی است و نباید به آنها توجه کرد اما با گذشت هر روز بیشتر توسعه می‌یافت. در آبان ماه سال ۱۳۹۰ دولت افغانستان لویه جرگه مشورتی (مجلس بزرگان) این کشور را برگزار کرده بود که اعضای لویه جرگه در کمیته‌های چهل گانه تقسیم و روی موضوعات مختلف بحث می‌کردند.

 

در همین لویه جرگه نیز افرادی که قرعه آنها به کمیته ۳۹ رسید از شرکت در عضویت این کمیته خودداری کردند و این موضوع باعث شد که کمیته ۳۹ از این جرگه حذف و به جای آن عدد ۴۱ را جایگزین شود.

 

اکنون دولت افغانستان تصمیم گرفته است که برای جلوگیری از فساد و گرفتن رشوه از مراجعین در اداره رهنمایی رانندگی عدد ۳۹ را به طور کامل از چرخه ثبت در پلاک‌های خودروها حذف و زمینه رشوه و فساد را از بین ببرد.

 

«امرالله صالح» معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که از روز شنبه ۲۷ دی ماه هیچ مأمور اداره رانندگی حق ندارد به مراجعین برای گرفتن پلاک دارای عدد ۳۹ را پیشنهاد و زمینه رشوه گرفتن را فراهم کند.

 

وی گفته است که این عدد به صورت دائم از ثبت در پلاک خودروها از این اداره حذف می‌شود.

 

این اعلام معاون رئیس جمهوری افغانستان در فضای اجتماعی و رسانه‌ای در داخل و خارج از افغانستان غوغا برپا کرد و صف بندی در فضای اجتماعی افغانستان را به وجود آورد که شماری از وی حمایت کردند و تعداد دیگر نیز این عمل وی را محکوم کرده و آن‌را رسمیت بخشیدن به خرافات عنوان کردند.

 

«خلیل مینوی» رئیس سابق خبرگزاری «آژانس باختر» خبرگزاری دولتی افغانستان هم در فیسبوک خود نوشته است که ماجرای عدد ۳۹ به سرخط رسانه‌های جهان مبدل شده است.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}