خبر فوری
۵۳ اهدای عضو از مرگ مغزی و ۳۳۰ دریافت عضو در سال ۹۹ در مشهد
مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد گفت: در سال ۱۳۹۹ اهدای عضو از ۵۳ مرگ مغزی در استان انجام شد که از این تعداد، به ۳۳۰ نفر عضو و بافت پیوند زده شده است.

جانقربان| شهرآرانیوز- مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد گفت: در سال ۱۳۹۹ اهدای عضو از ۵۳ مرگ مغزی در استان انجام شد که از این تعداد، به ۳۳۰ نفر عضو و بافت پیوند زده شده است.


دکتر ابراهیم خالقی افزود: از مجموع ۳۳۰ نفری که موفق به دریافت عضو و بافت شده‌اند، ۱۲ نفر کلیه، ۳۵ نفر کبد، ۹۴ نفر قرنیه، ۱۴۱ نفر پوست، ۳ نفر قلب، یک نفر پیوند هم‌زمان کبد و کلیه، ۲ نفر پیوند هم‌زمان کلیه و پانکراس در بیمارستان منتصریه مشهد دریافت کرده‌اند. همچنین ۲ قلب پیوندی به تهران، ۳۰ کلیه و ۱۰ کبد پیوندی نیز به شیراز فرستاده شده است.


این مقام مسئول گفت: از مجموع ۵۳ عمل اهدای عضو از مرگ مغزی در سال گذشته، ۱۱ اهدا در شش‌ماهه اول و ۴۲ اهدا در شش‌ماهه دوم بوده است که این تغییر به‌دلیل بهترشدن وضعیت کرونایی استان در شش‌ماهه دوم سال ۹۹ بوده است.


مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی اهدای عضو از مرگ مغزی در سال ۹۹ افزود: سال ۹۸ اهدای عضو از مرگ مغزی ۱۲۵ مورد بوده است که به‌دلیل شیوع بیماری کرونا در سال گذشته با کاهش ۵۰ درصدی اهدای عضو روبه‌رو بودیم.


خالقی گفت: در سال جدید نیز عمل دریافت عضو اهدایی از مرگ مغزی تاکنون انجام نشده است که امیدواریم باتوجه‌به تغییر رنگ کرونایی استان و استفاده از واکسن، وضعیت بهتری را در پیش داشته باشیم. اکنون تمام بیماران دیالیزی و تمام افرادی که عضو دریافت می‌کنند واکسیناسیون شده‌اند و واکسن کووید ۱۹ دریافت می‌کنند.


گفتنی است تاکنون ۱۰۳۶ عمل اهدای عضو در بیمارستان منتصریه انجام شده است که از این تعداد ۴۲۸۱ نفر موفق به دریافت عضو یا بافت شده‌اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}