خبر فوری
آغاز تورنمنت بین‌المللی دوومیدانی در مشهد| جامِ المپیکی
رقابت‌های دوومیدانی امام‌رضا (ع) به‌عنوان نخستین رویداد بین‌المللی ورزش کشور در سال جدید از فردا در مشهد استارت خواهد خورد.
بهنام اخوت | شهرآرانیوز؛ حالا مردان و زنان دوومیدانی ایران و جهان در مسیر شروع تورنمنتی داغ و مهیج قرار دارند. گویی داور سر تپانچه را به سوی آسمان سرنوشت گرفته تا با شلیکش تلاش ورزشکاران برای کسب ۴۰‌امتیاز شیرین در مسیر المپیکی‌شدن آغاز شود. ۱۰۵ رقیب سرسخت از ۱۲ کشور برای رسیدن به سهمیه المپیک این‌بار نه فرسنگ‌ها بیرون از خاک سرزمینمان، بلکه در قطعه‌ای از بهشت به‌خط شدند تا با درخشش مسافر توکیو شوند.
 
مسابقات بین‌المللی دوومیدانی جام امام‌رضا (ع) از فردا آغاز می‌شود که ابتدا قرار است طی ۲ روز این پیکار‌ها در بخش بانوان دنبال شود و از روز شنبه آقایان با یکدیگر رقابت کنند؛ پیکار‌هایی که به اذعان مدیرکل ورزش و جوانان خراسان‌رضوی نخستین رویداد بین‌المللی ورزش ایران در سال‌۱۴۰۰ است. اتفاقی که می‌تواند در ورزشگاه امام‌رضا (ع) مشهد و روی پیست مدرن تارتان آن به تصویری تاریخی برای ورزش کشور بینجامد؛ تصویری که سال‌ها بعد از آن یاد شود.
 

مشهد نارنجی، میزبان تورنمنت رنگی

رقابت‌های جام بین‌المللی امام‌رضا (ع) فارغ از آنکه یک رقابت فراملی به‌شمار می‌رود، گرامیداشت استاد بزرگ دوومیدانی خراسان است که در دوران حیات مورد تقدیر قرار می‌گیرد. علی باغبانباشی که به اذعان بسیاری یکی از چهره‌های ماندگار دوومیدانی ایران و آسیاست، نام و تصویرش بر روی پوستر اولین دوره این رقابت‌ها که از قضا ثبت جهانی هم شده، نقش بسته است. نکته نگران‌کننده در‌این‌بین قرار‌گرفتن شهر مشهد در وضعیت کرونایی نارنجی است که مانع حضور تماشاگران در استادیوم بین المللی امام‌رضاست. حضوری که می‌توانست بر شکوه این دوره رقابت‌ها بیفزاید. با‌وجود‌این فرزاد فتاحی، مدیرکل ورزش و جوانان، در‌این‌زمینه نوید پخش زنده رقابت‌ها از سیمای ملی را داده و گویا قرار است مسابقات علاوه بر شبکه خراسان از شبکه ورزش هم به روی آنتن برود.
 

یاد سجادی از باغبانباشی

مراسم رونمایی از لوگو و مدال‌های مسابقات بین‌المللی دوومیدانی جام امام‌رضا (ع) چند روز پیش با حضور رضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک برگزار شد. در این مراسم نصرا... سجادی، سرپرست کاروان المپیک، گفت: خوش‌حالم که این مسابقات با یاد باغبانباشی انجام می‌شود. ما قهرمانان را زود فراموش می‌کنیم، اما در سال‌های اخیر در کمیته المپیک تلاش شده که به پیشکسوتان ارج نهاده شود. وی افزود: در سال المپیک هستیم و دوومیدانی تاکنون ۲ سهمیه گرفته است. کسب سهمیه المپیک سخت‌تر شده است، اما امیدواریم یکی‌دو سهمیه دیگر هم در مسابقات دوومیدانی در مشهد به دست بیاوریم. اگر مسابقات خوب برگزار شود، می‌تواند برای سال‌های آینده نیز ادامه پیدا کند.
یاد سجادی از باغبانباشی درحالی صورت گرفت که این پیشکسوت و نماد دوومیدانی خراسان در سن نودوهفت‌سالگی و در قید حیات است و تصویرش بر پوستر این رقابت‌ها نقش بسته است.
 

از PCR تا جواز المپیک

یکی از خبر‌های جالب‌توجه پیش از برگزاری این تورنمنت، دریافت مجوز امتیاز ورودی المپیک از‌ سوی کنفدراسیون دوومیدانی آسیا بود. خبری که فرزاد فتاحی درباره آن اظهار کرد: این مسابقات دارای سطح جهانی بوده و مجوز امتیاز ورودی المپیک را کنفدراسیون دو‌و‌میدانی آسیا گرفته است. امیدوارم بتوانیم میزبان خوب و شایسته‌ای باشیم. وی با اشاره به شرایط ویژه کرونایی و تمهیداتی که در‌این‌میان از‌سوی مسئولان برگزاری و میزبان در نظر گرفته شده است، اذعان کرد: از همه شرکت‌کنندگان در هتل تست پی‌سی‌آر گرفته می‌شود و تمامی ورزشکاران خارجی با تأییدیه واکسن کرونا به کشور وارد می‌شوند و دوباره از آن‌ها تست می‌گیریم.
همچنین قرار است ورزشکاران ایرانی که از سایر استان‌ها به مشهد می‌آیند، تأییدیه تست را از استان خودشان بیاورند.

شهرداری مشهد اسپانسر جامِ المپیکی

یکی از فشار‌های جدی چند هفته گذشته از‌سوی برخی رسانه‌ها بر روی فدراسیون دوومیدانی در موضع انتقاد از هزینه‌های برگزاری این رقابت‌ها، آن‌هم در آستانه المپیک وارد بود؛ فشاری که البته هاشم صیامی، رئیس فدراسیون دوومیدانی ایران، در توضیح و توجیه آن گفت: خوشبختانه فدراسیون برای این دوره از مسابقات هیچ هزینه‌ای انجام نداده و شهرداری مشهد همه هزینه‌ها را متقبل می‌شود که جا دارد کمال تشکر را از شهرداری مشهد داشته باشم.

صیامی در پاسخ به این سؤال که بهتر نبود فدراسیون هزینه مسابقات مشهد را صرف اعزام ورزشکارانی، چون پیرجهان به مسابقات می‌کرد تا کسب سهمیه کنند، توضیح داد: یکی از اهداف ما برند‌سازی است و برای این‌کار باید مسابقات متعددی برگزار شود تا بتوانیم اسپانسر‌ها را برای پیشرفت دوومیدانی وارد این رشته کنیم. اگر قرار بود هزینه مسابقات مشهد را فدراسیون بپردازد، خوب بود؛ اما همه هزینه‌ها توسط اسپانسر پرداخت می‌شود.

جامِ المپیکی

دورخیز شاهین برای پرواز به المپیک

رئیس فدراسیون دوومیدانی ایران معتقد است ایران هنوز برای حضور در توکیو چهارپنج شانس دیگر در این رشته دارد. او با اشاره به شاهین مهردلان، پرتابگر خراسانی، گفت: در دوومیدانی سانتی‌متر‌ها و صدم ثانیه‌ها تأثیر گذارند، به‌همین‌دلیل نمی‌توان تعداد سهمیه‌های نهایی را اعلام کرد. اما ما دنبال این هستیم ورزشکاری داشته باشیم که حد نصاب رکورد و رکورد کسب سهمیه‌اش را تکرار کند. حدودا چهار‌پنج ورزشکار ما شانس کسب سهمیه دارند.
البته فرزاد فتاحی هم شاهین مهردلان را یکی از شانس‌های کسب سهمیه می‌داند و باید دید با توجه به حضور چهره‌های شاخص دوومیدانی جهان در این پیکارها، این اتفاق رقم می‌خورد یا خیر؟

تفتیان، حدادی را به مشهد می‌آورد؟

حسن تفتیان و احسان حدادی، ۲ چهره المپیکی کاروان دوومیدانی ایران در توکیو خواهند بود که پیش‌از‌این سهمیه گرفته‌اند؛ دوستاره‌ای که تاکنون حضور یکی‌شان (حسن تفتیان) در این مسابقات قطعی شده، اما احسان حدادی به‌خاطر مشکل مصدومیت فعلا حاضر به شرکت در این تورنمنت نشده است.
 
حسن تفتیان، سریع‌ترین مرد ایران، در‌این‌باره گفت: واقعا هرجا که صحبت از دوومیدانی می‌شود، نام احسان حدادی مطرح می‌شود و به نظرم اگر به این نفرات توجه نشود، به دوومیدانی توجه نکرده‌ایم. این مسابقات مشهد ۴۰ امتیاز دارد که بسیار مناسب است و حضور ورزشکاران خارجی می‌تواند کمک‌کننده باشد. خیلی دوست داشتم احسان حدادی را در این مسابقات داشته باشیم، اما شاید برنامه‌های تمرینی او به گونه‌ای بود که نتوانست شرکت کند.
شنیده می‌شود ممکن است حدادی در لحظه آخر به مشهد سفر کند و در این مسابقات حاضر شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}