کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی راه به جایی ندارند! افزایش ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی هزینه‌های زندگی کدام وسیله برقی خانگی بیشترین مصرف برق را دارد؟ + جدول قیمت اقلام اساسی برای تابستان ۱۴۰۰ مشخص شد (۲۵ خرداد ۱۴۰۰) قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز ۲۵ خرداد ماه ۱۴۰۰ + جدول پیش‌بینی آینده بازار بیت کوین | اقدام‌های جدید فدرال در راه است پیش بینی بورس فردا سه‌شنبه ۲۵ خرداد | بازار سرمایه در بلاتکلیفی پیش بینی قیمت طلا فردا سه‌شنبه ۲۵ خرداد نرخ خودروهای داخلی علیرغم رکود بازار تا ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت ثبت نام در سامانه املاک و اسکان تا پایان مهر ۱۴۰۰ تمدید شد + جزئیات «قرارداد اجاره خانه» در چه صورت تمدید نمی‌شود؟ + جزئیات اگر تولید سودآور باشد، مردم در بازار طلا و ارز سرمایه‌گذاری نمی‌کنند شاخص کل بورس امروز ۲۴ خردادماه ۱۴۰۰ | رشد ۸ هزار واحدی شاخص کل بازار ۳۰۰میلیون دلاری تبلت در انحصار قاچاق‌ مصرف برق از مرز ۵۸ هزار مگاوات گذشت | رکورد شکست قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز دوشنبه ۲۴ خرداد ماه ۱۴۰۰ نتایج قرعه کشی فروش فوق العاده سایپا (مرحله نهم) اعلام شد + لیست برندگان قیمت خودرو‌های سایپا و ایران‌خودرو در بازار ۲۴ خرداد | ترمز افزایش قیمت کشیده شد + جدول
خبر فوری
افزایش حق مسکن هم نتوانست اجاره بهای ماهانه کارگران را بپردازد!
روزی خانه‌دار شدن آرزو بود، الان مستاجر شدن و این در حالی است که حتی با افزایش رقم حق مسکن در دستمزد کارگران، این مبلغ پاسخگوی بخش کوچکی از اجاره بهای ماهانه این قشر هم نیست.

به گزارش شهرآرانیوز، حق داشتن مسکن مسئله‌ای مهم و اساسی در زندگی کارگران به حساب می‌آید، به طوری که میزان مبلغ هزینه کرد آن کمک شایانی به حل معیشت زندگی این قشر زحمتکش جامعه می‌کند.
باتوجه به سیاست‌های ابلاغی کشور مبنی بر افزایش جمعیت و توجه به امر ازدواج و خانواده، حمایت‌ها از جامعه کارگری که بخش زیادی از جمعیت کشور را نیز تشکیل می‌دهند، می‌تواند آن‌ها را امیدوار و دلگرم به بحث تشکیل خانواده کند و در این میان داشتن یک مسکن برای امر ازدواج نیز ضروری و لازم است، به گونه‌ای که براساس قوانین و مقررات کار و تأمین اجتماعی هر کارگر پس از اشتغال به کار از حداقل امتیازات برای امرار معاش و دوام زندگی برخوردار می‌شود، البته باید برای تقویت و ارتقاء این امتیازات مکانیز‌م‌های مختلفی ایجاد و اجرایی شوند که یکی از این مزایای رفاهی که به کارگران مشمول قانون کار تعلق می‌گیرد، میزان مبلغ حق مسکن است.

حق مسکن، از جمله مزایای رفاهی است که برای کارگران مشمول قانون کار در نظر گرفته می‌شود و مبلغ آن نیز ابتدای هر سال، توسط شورای عالی کار اعلام می‌شود و بعد از آن باید به تصویب هیئت وزیران برسد که در راستای اجرای قانون مذکور، شورای عالی کار در جلسه ۲۹۷ مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ با افزایش کمک هزینه مسکن کارگری از مبلغ ماهانه ۳۰۰ هزار تومان به مبلغ ماهانه ۴۵۰ هزار تومان موافقت کرده است و متعاقب آن پیشنهاد مزبور به موجب نامه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای طرح در هیات وزیران به معاون اول محترم ریاست جمهور ارسال شد که اعضای دولت با هدف ارتقای سطح معیشت کارگران مشمول قانون کار و به استناد ماده (۲) اصلاحی قانون درباره طبقه بندی مشاغل و برقراری کمک هزینه مسکن کارگری، با افزایش کمک هزینه مسکن کارگران موافقت کردند.

آیا حق مسکن کارگران می‌تواند معیشت آن‌ها را تامین کند؟

اما آیا امسال بعد از به تصویب رسیدن این رقم و خوردن مهر تأیید آن برای اجرا، همه کارگران رقم این آیتم دستمزدی را روی فیش حقوقی خود مشاهده کردند یا خیر؟

میزان اجاره بها با میزان حق مسکن کارگران همخوانی ندارد

محمدرضا تاجیک رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران درباره مشکلات به وجود آمده از میزان حق مسکن کارگران، اظهار کرد: جامعه کارگری پیش بینی کرده بود که مصوبه حق مسکن در ابتدای سال تصویب نخواهد شد و خوشبختانه در مصوبه شورای عالی کار قید شد که زمان اجرایی آن از ابتدای سال است و کارگرانی که مشمول قانون کار می‌شوند، آن را از ابتدای سال دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به میزان حق مسکن، ادامه داد: میزان مبلغ حق مسکن با اجاره بهای مسکن همخوانی ندارد و به نوعی کمک هزینه محسوب می‌شود.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران افزود: تذکراتی به شورای عالی کار اجتماعی درخصوص میزان مبلغ حق مسکن داده شده است که این مبلغ باید یک همخوانی با اجاره بها داشته باشد و این کمک هزینه باید قسمتی از اجاره را پوشش دهد.

تاجیک تصریح کرد: متاسفانه نگاه دولت و اعضای شورای عالی کار متوجه درصد‌ها و میزان آن است، چرا که در طول این ۳ سال حق مسکن از ۴۰ هزار تومان به ۴۵۰ هزار تومان و سال گذشته نیز این افزایش حدود ۲۰۰ درصد بود؛ در صورتی که این توجه باید به میزان مبلغ ارائه شده و کاربرد آن در جامعه امروز باشد نه اینکه با جلوه نمایی درصد‌ها درصدد پایمال کردن حقوق این قشر زحمتکش باشند، چرا که این مبلغ تعیین شده حتی گوشه کوچکی از اجاره بهای مسکن را نمی‌تواند پوشش دهد.

وی گفت: زمان‌هایی که تأخیر در مصوبه وجود دارد، متاسفانه برخی از کارفرما‌یان با سوءاستفاده سعی در عدم پرداخت حق مسکن کارگران دارند که کارگران با پیگیری حق خود از هیئت‌های تشخیص و اداره کار می‌توانند استعلام بگیرند و نسبت به دریافت حق مسکن خود اقدام کنند.

این آیتم دستمزدی هر ساله در حالی تعیین می‌شود که با یک پرس‌وجوی ساده می‌توان از نرخ اجاره بهای مسکن با خبر شد، به عنوان مثال نمونه‌های آن غرب تهران است که اجاره بها در استاد معین با متوسط قیمت اجاره ماهانه ۸ میلیون تومان، در محله تهرانسر با قیمت ۹ میلیون تومان و دریاچه شهدای خلیج فارس با اجاره ماهانه ۱۰ میلیون تومان برای یک آپارتمان ۸۰ متری، از مناطق ارزان قیمت برای اجاره‌نشینی در غرب تهران هستند.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران نیز بر این اعتقاد است که با توجه به اینکه هزینه‌های مسکن به طور قابل توجهی افزایش یافته است و حق مسکن کارگران نیز باید به نسبت بالا برود تا حداقل آن‌ها بتوانند از پس اجاره یک خانه معمولی برآیند.

روزی خانه‌دار شدن آرزو بود، الان مستاجر شدن

در واقع نگاهی که به میزان حق مسکن کارگران باید داشت، این است که یک کارگر با این مبلغ بتواند حداقل خانه‌ای را به عنوان سرپناه برای خود و خانواده‌اش اجاره کند، اما با توجه به روند افزایشی که هزینه‌های مسکن این روز‌ها دارد، این میزان حقوق، کمکی به کارگر نمی‌کند و لازم است که میزان حق مسکن به نسبت میزان هزینه‌های مسکن که افزایش می‌یابند، بالا رود. حتی انتظار می‌رود که دولت ظرفیت و توانایی افزایش رقم این آیتم مزدی را هر ساله در دستمزد کارگران اعمال کند و با ایجاد شرایط و بستری تسهیلات و کمک‌های بلاعوضی را در اختیار این قشر از جامعه قرار دهد تا شاید کمی از دغدغه‌های فکری این گروه از افراد جامعه کاسته شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
نظرسنجی
به چه کسی رای می دهید؟
سعید جلیلی
محسن رضایی
سید ابراهیم رئیسی
علیرضا زاکانی
سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی
محسن مهرعلیزاده
عبدالناصر همتی
تصمیم دیگر
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}