رتبه دو رگه‌های شاهین‌طبع در المپیک؛ ۱۲۶ به بعد در بین ۱۳۲ نفر! بدرقه کاپیتان با یک دنیا سپاس|صابرپور: اشک های معروف دلم را بدجوری سوزاند نتیجه مسابقه داوودی در وزنه‌برداری المپیک+ فیلم مسابقه| نقره ارزشمند داوودی برای ایران ساعت و تاریخ کشتی فینال حسن یزدانی و تیلور در المپیک توکیو ۲۰۲۰ برنامه مسابقات ورزشکاران ایرانی در المپیک توکیو (۱۴ مرداد) لحظه اهدای مدال طلا به محمدرضا گرایی + فیلم تالاخادزه رکوردهای رضازاده را در المپیک توکیو پودر کرد + بیوگرافی غول گرجستانی ویدئو | فن تندر گرایی به محمد بنا بعد از کسب مدال طلای المپیک توکیو " منم منم "‌های بعد از شکست و خود شیفتگی‌های همیشگی! تغییر رتبه ایران در المپیک توکیو پس از طلای گرایی+ عکس نتیجه کشتی گرایی در فینال المپیک توکیو+ فیلم مسابقه| طلای به موقع کشتی فرنگی برای کاروان ایران تیم‌های لیگ برتری خواهان مربی پرسپولیس مشخص شدند نتیجه کشتی حسن یزدانی در نیمه‌نهایی المپیک توکیو+ فیلم مسابقه نتیجه کشتی رضا اطری در نیمه نهایی المپیک توکیو+ فیلم مسابقه بازگشت نورافکن به استقلال منتفی است| امید در کنار زاینده رود و سپاهان نام جعلی از لیگ امارات حذف می‌شود؟ | احتمال بازگشت ایرانی‌ها به دبی دیاباته بماند یا برود؟| تردید در جدایی مهاجم استقلال احتمال جدایی گل‌محمدی از پرسپولیس!| پیشنهاد لیگ برتری برای مطهری حریف روسی بهمنیار المپیک توکیو را از دست داد ماجرای باقری و باشگاه پرسپولیس چیست؟
خبر فوری
به شماره افتادن نفس‌های مجموعه‌های ورزشی در وضعیت کرونا
شیوع کرونا در کشور سبب شد ستاد ملی مبارزه با کرونا برخی مشاغل پرخطر را تعطیل کند. از مشاغلی که در ردیف مشاغل آسیب‌زای کرونا قرار گرفتند، باشگاه‌های ورزشی بودند که به توصیه این ستاد به‌مدت طولانی تعطیل شدند.
هانیه فیاض | شهرآرانیوز؛ شیوع کرونا در کشور سبب شد ستاد ملی مبارزه با کرونا برخی مشاغل پرخطر را تعطیل کند. از مشاغلی که در ردیف مشاغل آسیب‌زای کرونا قرار گرفتند، باشگاه‌های ورزشی بودند که به توصیه این ستاد به‌مدت طولانی تعطیل شدند؛ به‌طوری‌که این امر اکنون نفس‌های باشگاه‌های ورزشی را به شماره انداخته و زیان‌های بسیاری را به مربیان ورزشی و باشگاه‌داران وارد کرده است.
از طرفی هزینه‌های زیاد قرارداد و اجاره‌بهای اماکن ورزشی و تعطیلی‌های مکرر و طولانی‌مدت سبب شده است علاوه بر کاهش تعداد ورزشکاران، مربیان و باشگاه‌داران نیز از لحاظ مالی متضرر شوند و با این کاهش درآمد به‌سمت بیکاری یا مشاغل کاذب بروند. حالا، اما باشگاه‌داران و ورزشکاران در مشهد از وضعیت موجود گله‌های فراوانی دارند و نگرانی‌های بسیاری را درباره تعطیلی و ورشکستگی باشگاه‌های ورزشی مطرح می‌کنند که قطعا برای آینده ورزش خطرناک خواهد بود.

 

ورزش در فضای باز ممنوع است!

نائب رئیس هیئت کاراته استان خراسان رضوی که خود باشگاه ورزشی رزمی را اداره می‌کند، درباره تعطیلی باشگاه‌های ورزشی می‌گوید: متأسفانه تعطیلی‌های پیاپی باشگاه‌ها برای ورزشکاران و مربیان به یک معضل تبدیل شده است. بسیاری از مربیان به‌دلیل جبران‌نشدن هزینه‌های شخصی و باشگاه، خانه‌نشین شده‌اند. ورزشکاران هم نمی‌توانند آمادگی لازم را برای مسابقات کسب کنند، زیرا امکان تمرین برای آن‌ها وجود ندارد، درحالی‌که تیرماه امسال مسابقات انتخابی تیم‌ملی را هم داریم.
 
اکرم گلپرور از ممنوعیت ورزش در فضای باز گله می‌کند و ادامه می‌دهد: رزمی‌کارانمان را برای تمرین به بوستان و فضا‌های سبز می‌بریم تا تمرین کنند و برای مسابقات آماده شوند، اما اجازه این کار را به ما نمی‌دهند و می‌گویند باید مجوز داشته باشید. برای دریافت مجوز به اداره ورزش مراجعه کردیم و هربار با در‌های بسته مواجه شدیم.

تعطیل نکنید، محدود کنید

یکی از مربیان بدن‌سازی هم که از تعطیلی‌های باشگاه‌ها کلافه شده است، می‌گوید: چندین‌ماه است که باشگاه‌داران و مربیان شرایط سختی را می‌گذرانند و شیوع بیماری کرونا سبب بیکاری بسیاری از آنان شده است، به‌طوری‌که بسیاری از همکاران ما باشگاه خود را واگذار کرده‌اند.
 
حمزه رمضانزاده در ادامه پیشنهاد خود را این‌گونه مطرح می‌کند: باتوجه‌به اینکه با شیوع ویروس کرونا باشگاه‌ها به‌شدت آسیب دیده‌اند و برخی نیز ورشکسته یا بدهکار شده‌اند، بهترین راهکار این است که برای باشگاه‌ها شیوه‌نامه‌های دقیق بهداشتی نوشته شود و با الزام رعایت اصول بهداشتی در باشگاه‌ها به ورزشکاران و باشگاه‌ها اجازه فعالیت دهند، زیرا انجام تمرینات ورزشی می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی و کاهش ابتلا به بیماری‌ها تأثیرگذار باشد. او تأکید می‌کند: تعطیل‌کردن باشگاه‌های ورزشی سبب ضربه‌زدن به ورزش، ورزشکاران و مربیان می‌شود؛ درحالی‌که می‌توان مساحت باشگاه‌ها را بررسی کرد تا بر اساس آن، باشگاه‌داران با پذیرش تعداد افراد محدودی به فعالیت خود ادامه دهند.


تسهیلات ناکارآمد.

اما تعدادی از باشگاه‌داران کارشان از ناراحتی گذشته است و اکنون با عصبانیت بسیار به گله و شکایت می‌پردازند. یکی از آن‌ها در همین ایام کرونا مجبور شده است باشگاه خود را واگذار کند و به شغل دیگری روی بیاورد؛ یعنی مدتی به فعالیت در حوزه املاک بپردازد تا به‌گفته خودش بتواند پول پس‌انداز کند و دوباره باشگاهی را راه بیندازد و شاگردان و قهرمانانش را دور هم جمع کند. اکنون نیز باشگاهش با شرایط بد اقتصادی آغازبه‌کار کرده، اما هیچ تسهیلاتی دریافت نکرده است؛ زیرا معتقد است که تسهیلات درنظر‌گرفته‌شده برای باشگاه‌داران علاوه بر اینکه نیاز به پیمودن مسیر سختی دارد، پاسخگوی نیازشان هم نیست. مهدی مروی با بیان اینکه باتوجه‌به بیکاری بسیاری از مربیان و باشگاه‌داران بازپرداخت این تسهیلات برای برخی از آنان مشکل است، اضافه می‌کند: ضروری است دولت با پرداخت غرامت در ایام کرونا به اقشار آسیب‌دیده، بخشی از ضرر‌های واردشده را جبران کند.


تغییر کاربری مجموعه‌های ورزشی

«افزایش وزن، تحلیل جسمانی، افسردگی و... ازجمله پیامد‌هایی است که تعطیلی مجموعه‌های ورزشی برای ورزشکاران به‌دنبال دارد.» این‌ها بخشی از صحبت‌های مدیر مجموعه ورزشی آبی بنامی در مشهد است که دغدغه سلامت جامعه را دارد.
 
مهدی ظریف می‌گوید: فعالیت‌های ورزشی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و این امر سبب کاهش شیوع ویروس کرونا می‌شود. در همین راستا ورزش بسیار مهم است که برای داشتن جامعه‌ای سالم باید حمایت شود. او خاطرنشان می‌کند: حدود ۱۶ ماه است که بخش عمده‌ای از مجموعه ما تعطیل شده است و قسمت‌های کمی از آن به‌صورت نیمه‌وقت باز هستند. همان‌طور که می‌دانید، نگهداری استخر‌های شنا، هزینه‌های زیادی را در بر دارد که باتوجه‌به تورم، این هزینه‌ها بیشتر هم شده است. ظریف با اشاره به سایر ضرروزیان‌های واردشده به مجموعه‌های آبی بیان می‌کند: متأسفانه در این ایام نیرو‌های متخصص بسیاری را از دست دادیم.


چرا مجموعه‌های ورزشی مانند سایر اصناف اجازه فعالیت ندارند؟

یکی از مربیان کشتی هم دغدغه‌اش را این‌گونه توضیح می‌دهد: شیوع کرونا و تعطیلی باشگاه‌ها سبب شد که بسیاری از مربیان از حوزه فعالیت خود کناره‌گیری کنند و به مشاغل دیگری روی بیاورند. در طول این مدت هم چنان‌چه مربی‌ای هنوز پابرجا مانده است، فقط به‌دلیل عشق به ورزش است که میدان را ترک نکرده است، وگرنه درآمدی ندارد که از آن طریق بتواند زندگی‌اش را بچرخاند.
 
یحیی عاشوری با تأکید به اینکه باشگاه‌ها باید با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی باز باشند، می‌گوید: فضای تمرین برای ورزشکاران باید فراهم باشد و قهرمانان ما بتوانند به تمرینات خود ادامه دهند تا از آسیب‌های بعدی جلوگیری شود. اکنون سؤال و دغدغه ما این است که چرا در وضعیت کرونایی بسیاری از اصناف پربرخورد مانند رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، بازار‌های تجاری و مجتمع‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند و مردم در آن‌ها تردد می‌کنند، اما مجموعه‌های ورزشی که محل تقویت سیستم دفاعی بدن هستند، همچنان بسته‌اند و اجازه فعالیت ندارند؟


بازگشایی مجموعه‌های ورزشی؛ به زودی

مهدی سلاطین، رئیس اداره ورزش‌وجوانان مشهد، در پاسخ به گله‌های باشگاه‌داران توضیح می‌دهد: در اینکه باشگاه‌داران، مربیان و ورزشکاران شرایط دشواری را سپری می‌کنند، شکی نیست، اما براساس طبقه‌بندی ستاد ملی مبارزه با کرونا، پارک‌های آبی و استخر‌ها در گروه ۳ و ۴ و باشگا‌های ورزشی در گروه ۲ قرار گرفته‌اند که بر این اساس، مجموعه‌های ورزشی‌ای مانند استخر‌ها از ابتدای شیوع کرونا به‌هیچ‌عنوان بازگشایی نشده‌اند و بیش از حدود ۳۰۰۰ نفر ازجمله نیرو‌های عمومی و تخصصی که در این مجموعه‌ها مشغول به فعالیت بودند، بیکار شده‌اند.
 
او ادامه می‌دهد: بیشتر از ۱۵۰۰ باشگاه ورزشی خصوصی و دولتی در مشهد وجود دارد که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم، بیش از ۲۲ هزار نفر در آن‌ها مشغول‌به‌کار هستند و از این راه ارتزاق می‌کنند. سلاطین به شرایط سخت تسهیلات ویژه باشگاه‌داران اشاره می‌کند و می‌گوید: شرایط اخذ تسهیلات از بانک‌ها بسیار مشکل است و باتوجه‌به اینکه مبالغ آن هم چشمگیر نیست، خیلی از باشگاه‌داران از دریافت آن امتناع کرده‌اند. از ۲۰ میلیارد تومان بودجه‌ای که برای این تسهیلات در نظر گرفته شده، بیش از ۱۴ میلیارد تومان دریافت شده است.
 
رئیس اداره ورزش‌وجوانان مشهد در پاسخ به مشکل ممنوعیت فضای باز برای تمرین ورزشکاران بیان می‌کند: دراین‌زمینه هم حق با ورزشکاران است، اما امیدواریم که فدراسیون دراین‌باره چاره‌ای بیندیشند که چنان‌چه مسابقاتی اعلام می‌شود، شرایطی فراهم کنند تا ورزشکاران بتوانند با رعایت شیوه‌نامه‌های خاص تمرین کنند.

برچسب ها: ورزش کرونا وضعیت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}