اطلاعیه مهم دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص واکسیناسیون بحران مشروطه و مشروطیت در حکومت پهلوی لحظه چپ شدن ماشین ارشا اقدسی و حادثه دیدن او در لبنان (فیلم تائید نشده) ثبت نام «وام ازدواج» فرزندان بازنشستگان کشوری + لینک و جزئیات (۱۴ مرداد ۱۴۰۰) آمار کرونا در ایران ۱۴ مرداد | فوت ۴۳۴ بیمار کرونایی و شناسایی ۳۸۶۷۴ بیمار جدید آخرین آمار کرونا تا پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ کدام واکسن کرونا بهتر است؟ | میزان اثربخشی و عوارض آمار واکسیناسیون کرونا تا پنجشنبه ۱۴مرداد ۱۴۰۰ انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰ + دانلود دفترچه راهنما جزئیات تکان‌دهنده از ماجرای تبرکشی گرگان + فیلم و گفتگو آیا مادران باردار و شیرده می‌توانند واکسن آسترازنکا بزنند؟ انتقال اضطراری فرهنگیان در سال تحصیلی ۱۴۰۱- ۱۴۰۰ + جدول و جزئیات نحوه محاسبه حق بیمه تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰ + جزئیات استادان دانشگاه در اینستاگرام چه می کنند؟ | «نظریه‌پردازی» را بی‌خیال شو «جشن تولد» را بچسب! خانواده؛ کوچک‌ترین و کاراترین واحد اجتماعی آتش سوزی فروشگاه رنگ و ابزار در بلوار توس مشهد موجب مرگ دلخراش صاحب مغازه شد ممنوعیت تزریق واکسن برای خانم‌های زیر ۵۰ سال صحت دارد؟
خبر فوری
 آیا مستمری‌بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی می‌توانند در بخش خصوصی شاغل باشند؟
 قبلا سازمان تامین اجتماعی به استناد بند ۱۵ ماده ۲ قانون تامین اجتماعی اشتغال بکار مجدد بازنشستگان را ممنوع و در صورت اشتغال، حقوق بازنشستگان قطع و حق بیمه از کارفرما اخذ می‌شد.

به گزارش شهرآرانیوز، به لحاظ اجرای مقررات قانون کار؛ اشتغال به کار افراد بازنشسته سازمان تامین اجتماعی در واحد‌های بخش خصوصی منع قانونی ندارد و در صورت بکارگیری آنان در کارگاه‌های مشمول قانون کار، این قبیل کارگران همانند سایر کارگران شاغل در آن واحد از کلیه حقوق و مزایای قانون کار از جمله بن کارگری و افزایش‌های مزدی ناشی از مصوبات شورایعالی کار نیز برخوردار خواهند شد.

قبلا سازمان تامین اجتماعی به استناد بند ۱۵ ماده ۲ قانون تامین اجتماعی اشتغال بکار مجدد بازنشستگان را ممنوع و در صورت اشتغال، حقوق بازنشستگان قطع و حق بیمه از کارفرما اخذ می‌شد.

این امر مورد اعتراض شدید بازنشستگان به علت‌عدم تکافوی حقوق بازنشستگی و یا تخصص شغلی آن‌ها قرار گرفت و با شکایت به مراجع مختلف و بویژه دیوان عدالت اداری تظلم خواهی می‌کردند تا اینکه با شرایطی و با محدودیت‌هایی اشتغال برخی از آن‌ها با در نظر گرفتن شرایط برخی از آن‌ها با در نظر گرفتن شرایط زیر پذیرفته شد.

آراء وحدت رویه دیوان عدالت اداری به شماره‌های ۹۰ و ۱۲۴۳ و همچنین بند ب ماده ۶۵ قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی مستند این استدلال می‌باشد.

اما نه عملکرد سازمان تامین اجتماعی مطابق فوق بود و نه خواست بازنشستگان تامین شد.

نکته بسیار مهم در خصوص اشتغال بکار بازنشستگان تامین اجتماعی طبق رای عدالت اداری سازمان تامین اجتماعی دستورالعمل شماره ۲۱۱۰۶ مورخ ۱۳۸۸/۸/۶ را به شرح زیر اعلام نموده است: با توجه به جلسه مورخ ۱۳۸۸/۷/۶ کمیته فنی ایجاد وحدت رویه و موارد مطرح شده در جلسه مذکور که به تایید نمایندگان معاونت فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی نیز رسیده است. بدینوسیله دستوالعمل شماره ۳ کمیته فنی ایجاد رویه شرح زیر جهت اجراء ابلاغ می‌گردد. در خصوص بازنشسته‌های مشمول تامین اجتماعی مقرر گردیدطبق رای دیوان عدالت اداری به شماره ۱۸۳۱ مورخ ۱۳۷۸/۹/۲۲ که به شرح زیر می‌باشد عمل گردد و در صورتیکه شاغل بازنشسته به شغلی که قبل از بازنشستگی در آن محل به آن شغل اشتغال داشته اشتغال یابد مشمول حق بیمه و در سایر موارد غیر مشمول تلقی می‌گردد.

رای دیوان:

به استناد بند ۱۵ ماده ۲ قانون تامین اجتماعی بازنشستگی عبارت است ازعدم اشتغال بیمه شده به کار به سبب رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در این قانون و با توجه به اینکه خق بازنشستگی برای کسی که بازنشسته می‌شود یک امر مسلم و محرز است و اشتغال به کار جدید برای تامین هزینه‌های زندگی و یا بهره‌رسانی از تخصص منافاتی با آن ندارد و مفاد فوق در مقام نفی یا اثبات اشتغال پس از بازنشستگی در کاری دیگر به منظور‌های یادشده نیست، بلکه فقط تعریف بازنشستگی نسبت به کاری است که شاغل بازنشسته قبل از بازنشستگی به آن اشتغال داشت.

در هر حال سازمان تامین اجتماعی در این زمینه روش روشنی نداشته و سلیقه‌ای عمل می‌کند و اغلب کارفرمایان نیز این بکارگیری را مخفی و یا با پرداخت حق بیمه افشا نمی‌کنند.

منبع: ایلنا


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۶
بهلول
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
0
0
خیلی از بازنشستگان بعداز بازنشستگی همچنان مشغول کارند وجای یجونو گرفتن.
ممدسیا
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
0
0
یعنی ببخشید من میتونم برگردم ب کار واسه تامین خرج زندگی اگه این خبر درست باشه که خیلی دمشون‌گرم.
حسن حسن پور
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
0
0
باسلام اگه پول ومزایای مکفی به بازنشسته داده نشود بیچاره با ۷۰الی ۸۰ سال کجا مشغول بکار خواهند شد؟
علی حوری
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
0
0
ایا کاری وجود دارد برای بالای 55سال دارد ایا کارفرمایان شرکتها و.... کار به اشخاصی که سن بالای 50 سال دارند می دهند بطور قطع و یقین نه مگر اینکه فرد جویای کار فنی و ماهر باشد که نیازمندش باشند. و اگر هم شرکتی یا کارفرمایی قرار شد کاری به این افراد دهد حداقل دستمزد را پرداخت نمی کند اکنون کو کار جوانان بی کار مانده کاری نیست رونقی نیست
معصومه امینی
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
0
0
سلام من باز نشسته همکار سازمانم سه ماهه قراره حقوق مارا افزایش بدن واینکار انجام نمیشه وقتی یازمان با پرسنل بازنشسته خودش اینکار را انجام میده وای بحال دیگران
پدر
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
0
0
به نظر بنده تامین اجتمایی عمدآ نظارت کافی ندارد بر قشر بازنشسته و حقوق کم می دهد و کسی که بازنشسته شده با این حقوق کم کفاف زندگی نمیکند مجبور میشود هم جای یک جوان بیکار را بگیرد و هم از دو طرف امرار معاش کند که این امر اجباری شده در صورت نداشتن کاری امور زندگی بازنشسته نمی‌گذرد . این بی توجهی تامین اجتمایی باعث شده عمر مٓردها کوتاه شود . بر جوانها هم سخت بگذرد . راه کار تامین مالی بازنشسته که احتیاجی به شغل دوم نداشته باشد دوم بازنشسته کردن نیروهای فرسوده در بدنه دولت و بخشهای خصوصی و به کار گیری نیروی جوان به جای نیروهای فرسوده بالای 25سال . با تشکر
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
0
0
اصلا از بالش راضی نبودم
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}