نگاهی به وضعیت تحصیل دانش‌آموزان مهاجر بدون مدارک اقامتی | ثبت‌نام ۷۱هزار دانش آموز اتباع در مدارس استان کرزی: با طالبان درباره بازگشت زنان به کار و مدرسه تبادل نظر کرده‌ام کشور خورشید با محمدکاظم کاظمی (قسمت پنجم) + صوت دانش‌آموز هراتی در فهرست ۲۵ زن تأثیرگذار جهان قرار گرفت | تلاش ما برای حقوق زنان ادامه دارد سخنگوی گمرک: تجارت در مرز میلک افغانستان ازسر گرفته شد مشتریان به شرکت برق افغانستان ۲۶ میلیارد افغانی بدهکار هستند کشور خورشید با محمدکاظم کاظمی (قسمت چهارم) + صوت آلمان حمایت از پناهندگان افغان را از ۳.۲ میلیون یورو به ۵۷ میلیون یورو افزایش داد یار آهوها | شعر زینب بیات از زبان زائران افغانستانی امام مهربانی‌ تهران چهارمین و کابل پنجمین شهر آلوده جهان هستند سخنگوی وزارت خارجه: داعش تهدید بسیار جدی برای آینده افغانستان و منطقه است ویدئو | اجرای ناتمام سرزمین من با صدای داوود سرخوش کشور خورشید با محمدکاظم کاظمی (قسمت سوم) + صوت ویدئو | ادامه خانه‌نشینی دختران افغانستانی در دوران طالبان پاکبان افغانستانی چک گمشده ۵۰۰ میلیون تومانی را به صاحبش رساند روایتی از سامان‌دهی مردمی به زندگی پناهجویان تازه‌وارد افغانستانی طالبان: خواهان کمک اقتصادی ترکیه هستیم داستان یک عکس | مونالیزای افغانستان به ایتالیا رسید
خبر فوری

بگرام پس از خروج نیروهای آمریکایی + عکس

  • کد خبر: ۷۳۳۴۸
  • ۱۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۷
بگرام پس از خروج نیروهای آمریکایی + عکس
مقام‌های ارتش افغانستان می‌گویند آمریکایی‌ها پس از ۲۰ سال بدون هیچ اطلاع قبلی شب، برق را خاموش کردند در را بستند و از پایگاه بگرام خارج شدند. فرمانده جدید و افغان این پایگاه دو ساعت بعد، از رفتن آنها مطلع شد.

به گزارش شهرآرانیوز؛ خبرگزاری آسوشتیدپرس در این باره می‌گوید: ارتش افغانستان روز دوشنبه با انتشار تصاویری از داخل پایگاه هوایی بگرام نگاهی اجمالی و بی‌سابقه به آنچه که مرکز جنگ آمریکا برای براندازی طالبان و القاعده گفته می شد، ارائه داد.

 

برای تماشای عکس­‌ها در سایز بزرگتر و با کیفیت بیشتر بر روی آن کلیک کنید: 

 
 

تصاویر منتشر شده از داخل و محوطه بگرام نشان می‌دهد که این پایگاه همانند یک شهر کوچک است که از سوی ناتو و آمریکا استفاده می‌شد. این پایگاه فوق العاده شامل مسیرهای متصل کننده سربازخانه‌ها و ساختمان‌هایی شبیه به آشیانه هواپیماست.

 

دو باند فرودگاه و بیش از ۱۰۰ پارکینگ برای جنگنده‌ها وجود دارد که دیواره‌هایی محکم دارند که در برابر انفجار مقاوم هستند. یکی از باندهای فرودگاهی ۳۶۶۰ متر طول دارد و در ۲۰۰۶ ساخته شده است. یک سالن استراحت، یک بیمارستان ۵۰ تختخوابی و چادرهای بزرگ حاوی وسایلی چون مبلمان نیز در پایگاه وجود دارد.

 

ژنرال میر اسدالله کوهستان، فرمانده جدید بگرام گفت: شایعاتی شنیدیم مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها بگرام تخلیه کردند و در نهایت ساعت ۷ صبح روز دوشنبه متوجه شدیم که این قضیه که آنها از بگرام رفتند، صحت دارد. آمریکایی‌ها ۳.۵ میلیون قلم جنس از خود بجای گذاشتند که شامل ده‌ها هزار بطری آب، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، وعده‌های غذایی آماده نظامی، تلفن و درها و پنجره‌های سربازخانه هاست.

 

وی ادامه داد: یکی از با ارزش‌ترین چیزهایی که آمریکایی‌ها از خود برجای گذاشتند هزاران خودروی غیرنظامی است که البته بسیاری از آنها سوئیچ ندارند و همچنین صدها خودروی زرهی هم در داخل پایگاه هست. تسلیحات سبک و مهمات نیز بر جای مانده اما تسلیحات سنگین را با خود برده‌اند. مهماتی را که نمی خواستند برای نیروهای افغان بگذارند، یک روز پیش از ترک پایگاه منفجر و منهدم کردند.

 

"سانی لگت"، سخنگوی ارتش آمریکا به شکایت‌های بسیاری از سربازان افغان که این پایگاه به آنها واگذار شده، توجهی نکرد و تنها به بیانیه اخیر درباره بگرام اشاره کرد؛ در این بیانیه آمده است: انتقال کنترل بسیاری از پایگاه ها پس از اعلام اواسط آوریل سال جاری میلادی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در خروج آخرین نیروهای آمریکایی از افغانستان به جریان افتاد.

 

این سخنگو همچنین در این بیانیه گفت، خروج نیروهای آمریکایی از بگرام با رهبران افغانستان هماهنگ شده بود.

 

به گفته مقام‌های ارتش افغانستان، پیش از آنکه ارتش بتواند کنترل بگرام را که درست یک ساعت با کابل فاصله دارد، به دست بگیرد، این پایگاه هوایی از سوی گروهی کوچک از غارتگران مورد هجوم واقع شد و آنها سربازخانه‌ها را یکی پس از دیگری مورد غارت قرار دادند و پیش از آنکه ارتش آنها را بیرون کند، انبار بزرگ چادرها را مورد هجوم خود قرار دادند.

 

یکی از سربازان افغان گفت: نخست فکر کردیم آنها از اعضای طالبان هستند. ارتش آمریکا از فرودگاه کابل تماس گرفت و گفت "ما در فرودگاه هستیم."

 

ژنرال کوهستانی اصرار داشت که با وجود پیروزی طالبان در میدان جنگ، نیروهای امنیتی و دفاعی ملی افغانستان می‌توانند این پایگاه را که بسیار مستحکم است، حفظ کنند. این پایگاه هوایی همچنین یک زندان با ۵۰۰۰ زندانی دارد که اکثرشان طالبانی هستند.

 

جدیدترین حملات طالبان در حالی در افغانستان به وقوع می‌پیوندد که نیروهای ناتو و آمریکا این کشور را ترک می‌کنند. تا روزهای گذشته، اکثریت سربازان ناتو بی سر و صدا افغانستان را ترک کردند. آخرین نیروهای آمریکایی هم احتمالا تا زمان تکمیل توافق برای حفاظت از فرودگاه بین المللی کابل در افغانستان می‌مانند؛ انتظار می‌رود که این توافق با ترکیه باشد.

 

تحولات در بگرام در حالیست که نواحی شمالی در افغانستان یکی پس از دیگری به دست طالبان می‌افتد. در دو روز گذشته صدها سرباز افغان بجای نبرد در بربر شبه نظامیان از طریق مرز به تاجیکستان گریخته‌اند.

 

فرماندهی جدید بگرام گفت: در نبرد یکی رو به جلو می‌رود دیگری رو به عقب. ارتش افغانستان در استراتژی خود برای تمرکز بر نواحی استراتژیک دچار چالش است.

 

یکی از سربازان افغان که بابت ترک شب هنگام بگرام توسط سربازان آمریکایی عصبانی است، گفت: در یک شب آنها تمام حسن نیتی را که در این ۲۰ سال ایجاد کرده بودند، با ترک ناگهانی و دزدکی و بدون اطلاع دادن به سربازان افغان که در محوطه بیرونی پایگاه گشت می‌زدند، از بین بردند.

 

یک سرباز دیگر افغان که در هلمند و قندهار خدمت کرده، گفت: ظرف ۲۰ دقیقه پس از خروج مخفیانه سربازان آمریکایی، برق پایگاه قطع شد و پایگاه در تاریکی مطلق فرو رفت. این خاموشی ناگهانی برای غارتگران یک علامت بود. آنها از جهت شمال و با تخریب نخستین مانع وارد پایگاه شدند.

 

روز دوشنبه، سه روز پس از خروج آمریکایی‌ها از بگرام، سربازان افغان هنوز داشتند زباله‌ها شامل بطری های خالی آب معدنی، قوطی‌ها و سایر وسایل دور ریخته شده را که از سوی غارتگران باقی مانده بود، جمع می کردند.

 

ژنرال کوهستانی همچنین گفت، قریب به ۲۰ سال حضور آمریکایی‌ها و ناتو در افغانستان قابل تقدیر است اما حالا زمان آن رسیده که افغان‌ها خودشان آستین بالا بزنند. ما باید مشکلاتمان را خودمان حل کنیم. ما باید کشورمان را امن کنیم و یکبار دیگر کشورمان را با دست‌های خودمان بسازیم.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}