شهردار مشهد: از حق مردم کوتاه نخواهیم آمد تدوین سند چشم انداز بیست ساله متناسب با استانداردهای مشهدالرضا(ع) ابلاغ برنامه‌های مدیریت برداشت آب در حریم فرودگاه مشهد تا یک ماه آینده شهرداری مناطق مشهد؛ پیشانی خدمت به مردم اعتبارات زیارتی و فرهنگی پایتخت معنوی ایران نیازمند بازنگری است دیوارنگاره شهیدان عظیمی مجاور در مشهد رونمایی شد شهروند خبرنگار| سرویس دهی اتوبوسرانی در بلوار شهید کشمیری نقشه راه جدیدبرای کاهش آلودگی در مشهد برداشت آب در حریم فرودگاه ها مدیریت شود فقط ۱۱۰ کیلومتر آزادراه در خراسان رضوی آغوش باز مشهد برای ماندگاری زائران رسیدن موج ششم کرونا قطعی است | تنها راه عبور، واکسیناسیون است خانه «سالاری» به‌فروش گذاشته شد شهروند خبرنگار | اهدای فسیل با نقش نام مبارک حضرت امام رضا (ع) به موزه حرم توسط شهروند جهرمی + فیلم و عکس انجام بیش از ۱۱۲ میلیون نفر سفر توسط ناوگان اتوبوسرانی مشهد اعلام شرایط متقاضیان فعالیت در سرویس مدارس شهروند خبرنگار| گلایه از مسیرهای دوچرخه در مشهد + پاسخ مسئولان شهروند خبرنگار | ارتفاعات روستای کاهو دیدار وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی
خبر فوری

بر مدار شهر

  • کد خبر: ۷۷۲۲۶
  • ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۶
بر مدار شهر
مهدی یاراحمدی خراسانی - روزنامه نگار

هر گروه یا فردی که مسئولیت اداره شهر را درقالب شورای شهر یا شهرداری به عهده می‌گیرد، باید بر مدار شهر، نیازها، قواعد و اصول اداره آن حرکت کند. شهرهـــا پدیــده‌های بسیــار مهم اجتماعی در عصر حاضر هستند که بسترساز زندگی اجتماعی و رشد و پیشرفت آحاد بشری می‌شوند. بر این اساس، هر شهری که برپایه اصول علمی و منطقی اداره شود و همه مسائل اقتصادی، اجتماعی، مذهبی، سیاسی، فرهنگی و شهروندی آن به صورت همه جانبه، سیستمی، متوازن و متعادل احصا و مدیریت شود، قاعدتا مکان بهتری برای زندگی خواهد بود و مردم در آن احساس هویت، تعلق و رفاه بیشتری خواهند کرد و به بیان عامیانه‌تر از اطلاق عنوان شهروندی آن، احساس رضایت خواهند کرد و لذت بیشتری خواهند برد.


در مدار شهر، سیاست وجود دارد، ولی سیاست زدگی خیر. فرهنگ عمومی تعریف می‌شود، ولی خرده فرهنگ‌ها نیز محترم شمرده می‌شوند. مسائل اجتماعی کلان، جاری و ساری است، اما اقتضائات اجتماعی مناطق و محلات نیز در کانون توجه قرار دارد. بهداشت، سلامت و نظافت عمومی جزو اصول اداره شهر است، اما از شادمانی و امیدآفرینی نیز غفلت نمی‌شود. بیشتر نمایندگان حکمرانی می‌کنند، ولی حقوق اقلیت ضایع نمی‌شود. مدیران و مسئولان، شهر را اداره می‌کنند، ولی از مشارکت و نقش آفرینی فعال مردم نیز غافل نمی‌شوند.


اداره شهر‌ها به خصوص در اندازه و گستره کلان شهر‌های توسعه یافته یا درحال توسعه با ابعاد و پیچیدگی‌های فراوانی مواجه است که اگر به آن دقت و توجه نشود، صدمات و لطمات فراوانی به دنبال دارد و سبب هرز استعداد‌ها و افزایش هزینه‌های مادی و معنوی خواهد شد.


در چند دهه اخیر با افزایش قدرت سازمان‌های محلی و شهرداری ها، شیوه اداره شهر‌ها در روند پیشرفت و توسعه کشور‌ها نقش تعیین کننده‌ای داشته است. بر همین اساس، باید حکومت‌ها در تقنین و اجرا، ظرفیتی را فراهم کنند که ظرفیت‌ها و استعداد‌های بومی و منطقه‌ای در قالب روند سیستماتیک، شناسایی و زمینه بروز و نقش آفرینی آن برای توسعه شهر‌ها فراهم شود.


اگر این امر در تمامی شهر‌های کشور در چارچوب مشخصی صورت پذیرد، سبب رشد متوازن همه شهر‌ها در نقاط مختلف جغرافیایی می‌شود که نتیجه آن، پیشرفت و تعالی کشور خواهد بود. ازآنجاکه شهر‌ها به طور مستقیم با پول مردم اداره می‌شوند و نمایندگان آن‌ها در چارچوب اسناد بالادستی، فرایند وضع قوانین در چارچوب نیاز‌های بومی خود را در شورا‌های شهر انجام می‌دهند و قوانین منعطف در قیاس با دولت‌ها را به میزان مناسبی دراختیار دارند، مشارکت و همدلی مردم و مدیران شهری، می‌تواند نویدبخش اتفاقات خوبی در آن‌ها باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}