امارات باید عذرخواهی کند | هدف قرار دادن عمق خاک امارات پاسخ مشروع یمن است وزیر خارجه: در وین وقت‌کشی نمی‌کنیم سخنگوی دولت: منتظر خبرهای خوب باشید اتمام حجت رییس‌جمهور با بانک‌ها | ۵فرمان مهم رییس جمهور به نظام بانکی چه بود؟ سه دیپلمات ایرانی بعد از ۶ سال در «جده» مستقر شدند قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین؛ از متن تا فرامتن خطیب‌زاده: در مذاکرات وین بخشی از پرانتزها پاکسازی شده‌اند| ایران آماده بازگشایی سفارت عربستان است ارزیابی تازه‌ترین تحولات در مذاکرات احیای برجام سفر رئیسی به روسیه و آغاز فصلی نو در روابط تهران- مسکو فعال سیاسی اصولگرا: رئیسی و قالیباف نگاه ملی دارند انریکه مورا: نامعلوم بودن موفقیت مذاکرات وین به دلیل پیچیدگی آن، امری معقول است امضای سند ۲۰ ساله در دستورکار سفر رئیس جمهور به روسیه نیست پروازها در آسمان غرب کشور ممنوع شد کرزی خطاب به عمران خان: نیازی به حضور نیروهای آموزش‌دیده خارجی نیست ایربگ‌ها کار دست وزیر صمت داد | جمع‌آوری امضا در مجلس برای استیضاح فاطمی امین مخدوم عالم کیست؟ | چرا اختلافات قومی باعث شورش در صفوف طالبان می‌شود؟ طالبان خطاب به معترضان فاریاب: هر کسی مقابل نظام بایستد، نابود می‌شود برای اولین بار، یک زن نامزد ریاست جمهوری عراق شد منشأ صدای انفجار شب گذشته در همدان چه بوده است؟ مذاکرات وین از دوشنبه با حضور مذاکره‌کنندگان ارشد ادامه خواهد یافت
خبر فوری

عزم دولت سیزدهم برای احیای شورا‌های عالی

  • کد خبر: ۸۹۹۱۸
  • ۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۸
عزم دولت سیزدهم برای احیای شورا‌های عالی
شورا‌های عالی از ظرفیت‌های مهم در نظام حکمرانی ایران است در این گزارش روند از سرگیری جلساتی که در دولت قبل به محاق فراموشی سپرده شده بود را بررسی کرده‌ایم.

به گزارش شهرآرانیوز؛ برخورداری از شأن تقنینی، نظارتی و هماهنگی و ساختار فراقوه‌ای شورا‌های عالی، جایگاهی را به این شورا‌ها در نظام حقوقی کشور بخشیده است که می‌توانند در بسیاری از مشکلات و معضلات مزمن کشور گره‌گشایی کنند و بسیاری از نقاط کور سیاست‌گذاری در کشور را تحت پوشش نظام حکمرانی کشور در‌بیاورند.

در‌راستای بررسی اقدامات صورت‌گرفته در دولت سیزدهم، یکی از تفاوت‌های چشمگیر که با در‌نظر‌گرفتن همین مدت صدروزه مشهود است، این است که حجت الاسلام سید‌ابراهیم رئیسی نسبت‌به رئیس‌جمهور سابق، اهتمام بیشتری به تشکیل جلسات شورا‌های عالی، آن هم به ریاست شخص خود داشته و این موضوعی است که تفاوت آن در قیاس با دولت یازدهم و دوازدهم به چشم می‌خورد.

تفاوت حضور در جلسات «شورای عالی انقلاب فرهنگی»

برای نمونه، اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت یازدهم که به ریاست روحانی برگزار شد، مربوط به ۲۶‌شهریور‌۱۳۹۲ می‌شود و تا پایان آذر همان سال، این شورا چهار مرتبه تشکیل جلسه می‌دهد؛ این در‌حالی است که جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت سیزدهم برای اولین‌بار ۱۶‌شهریور۱۴۰۰ به ریاست رئیسی تشکیل شد و با‌توجه‌به اینکه هنوز آذر به پایان نرسیده، تا این لحظه پنج‌جلسه این شورا با حضور شخص رئیس‌جمهور تشکیل شده است.

شورای عالی فضای مجازی

شورای عالی فضای مجازی نیز از‌جمله شورا‌هایی است که تا این لحظه سه‌بار به ریاست رئیس‌جمهور دولت سیزدهم تشکیل جلسه داده که اولین جلسه آن در تاریخ ۲۳‌شهریور۱۴۰۰ بوده است. اما رئیس‌جمهور دولت یازدهم در این بازه زمانی تنها یک جلسه را آن هم در تاریخ ۱۱‌آبان سال‌۹۲ به شورای عالی فضای مجازی اختصاص داده بود.

شورای عالی آموزش و پرورش

شورای عالی آموزش‌و‌پرورش، شورایی است که ۲۹‌شهریور، اولین‌بار به ریاست رئیسی تشکیل جلسه داد، در‌حالی‌که بررسی‌ها نشان می‌دهد در ۱۰۰‌روز اول دولت روحانی، هیچ جلسه‌ای از شورای عالی آموزش‌و‌پرورش به ریاست رئیس‌جمهور برگزار نشده بود.

شورای عالی مسکن

۱۰‌مهر۱۴۰۰، رئیسی در سفری به کهگیلویه‌و بویر‌احمد، از تشکیل جلسه شورای عالی مسکن در روز‌های آتی خبر داد و بلافاصله پس از آن یعنی ۱۴مهر این جلسه به ریاست او تشکیل شد. دومین جلسه این شورا نیز، ۲۵‌آبان بود که رئیس‌جمهور، ریاست آن را برعهده داشت. بررسی تعداد جلسات این شورا در ۱۰۰‌روز اول دولت روحانی، نشان می‌دهد هیچ جلسه‌ای از شورای عالی مسکن به ریاست رئیس‌جمهور دولت یازدهم برگزار نشده است.

شورای عالی آب

۶‌آبان‌۹۲، روحانی در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز اعلام کرد: «صبح فردا شورای عالی آب بعد از سالیان درازی که تعطیل بوده است، با ریاست رئیس‌جمهور تشکیل جلسه خواهد داد.» ۷‌آبان طبق وعده روحانی، این جلسه تشکیل شد، اما در جلسه دوم آن، خبری از حضور روحانی نبود و این‌بار جلسه به ریاست اسحاق جهانگیری تشکیل شد. در دولت سیزدهم نیز، سید‌ابراهیم رئیسی ۲۵‌مهر‌۱۴۰۰ از دستور تشکیل شورای عالی آب خبر داد و ۴‌آبان، این دستور عملیاتی و جلسه این شورا به ریاست او برگزار شد.

شورای عالی اشتغال

شورای عالی اشتغال از‌جمله شورا‌هایی است که در مدت ۱۰۰‌روز اول دولت روحانی، تنها به ریاست جهانگیری و در تاریخ ۲۲‌مهر ۹۲ تشکیل شد؛ این د‌رحالی است که رئیسی بر‌خلاف دولت قبل، اولین جلسه این شورا را ۶‌آبان۱۴۰۰ به ریاست خود برگزار کرد.

شورای عالی مناطق آزاد

شورای عالی مناطق آزاد تجاری‌صنعتی و ویژه اقتصادی، از‌جمله شورا‌هایی است که در ۱۰۰‌روز اول دولت روحانی نه به ریاست رئیس‌جمهور و نه به ریاست جهانگیری تشکیل جلسه داد، در‌حالی‌که در بازه ۱۰۰‌روزه دولت سید ابراهیم رئیسی، این شورا در ۳۰‌آبان به ریاست رئیس‌جمهور برگزار شد.

شورای عالی فضایی

همچنین در آخرین جلسه، رئیس‌جمهور، پنجم آذر در جلسه شورای عالی فضایی شرکت کرد. این اولین جلسه شورای عالی فضایی بعد از ۱۰ سال است. در طول هشت سال دولت‌های یازدهم و دوازدهم، جلسه شورای فضایی تشکیل نشد.

نتیجه‌گیری

آنچه از این مقایسه قابل استنباط و استناد است، این است که رئیسی به‌عنوان رئیس سیزدهمین دولت، نسبت‌به رئیس‌جمهور سابق، اهتمام بیشتری برای تشکیل شورا‌های عالی داشته است. جمع‌بندی تشکیل جلسات شورا‌های عالی در یک بازه زمانی مشخص نشان می‌دهد که حسن روحانی ریاست هشت‌جلسه مربوط به شورا‌های عالی را بر‌عهده داشته است و سه جلسه دیگر با ریاست معاون اول او برگزار شد و در‌مقابل، رئیسی، تا این لحظه ۲۱ جلسه شورای عالی را مدیریت کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}