خبر ویژه

۶۰ میلیون ایرانی زیر چتر حمایتی دولت

  • کد خبر: ۹۰۰۴
  • ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۹
۶۰ میلیون ایرانی زیر چتر حمایتی دولت
سخن‌گوی دولت جزئیات طرح حمایت نقدی دولت از ۷ دهک درآمدی را توضیح داد
سلطانی| «۱۸ میلیون خانوار ایرانی از ۷ دهک درآمدی که ۶۰ میلیون نفر هستند، مشمول دریافت حمایت‌های اجتماعی و معیشتی می‌شوند.» این خبری بود که روز گذشته سخن‌گوی دولت در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اعلام کرد. بعد از رشد چهاربرابری قیمت دلار و افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها، مسئولان دولتی چندین بار از لزوم ایجاد طرح‌هایی برای حمایت از اقشار ضعیف صحبت کردند. این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که دولت تجربه ناکامی در توزیع سبد خوراکی حمایتی داشت، سبد‌ی که در صف‌های طولانی توزیع شد و علاوه بر ایجاد حادثه، انعکاس رسانه‌ای نامطلوبی در فضای بین‌المللی داشت. اکنون علی ربیعی از طرح جدیدی می‌گوید که به طور حدودی شامل حال ۷۵ درصد جامعه ایران می‌شود. بدون تردید، این طرح هزینه‌های بسیاری دارد و این در حالی است که دولت با کاهش درآمد‌های نفتی و در نتیجه کسری بودجه دست و پنجه نرم می‌کند. وی درباره تردید‌هایی که درباره تأمین مالی اجرای این طرح وجود دارد، به گفتن چند جمله بسنده کرده است: در مورد نحوه تأمین مالی، کار‌ها نهایی شده و سناریو‌های مختلف در این زمینه مطرح است تا بتوانیم رقم قابل توجهی تأمین کنیم تا افراد از آن کمک حمایتی و معیشتی بهره‌مند شوند.

فراهم شدن امکان اعتراض
به گزارش تسنیم، ربیعی گفت: در مورد شیوه انتخاب بیش از ۱۸ میلیون خانوار در هیئت دولت بحث شد. ترکیبی از درآمد، شاخص‌های برخورداری و گروه‌های هدف مشخص تعیین‌کننده هستند. سرانجام، محرومیت در برخی از مناطق معلوم است.
وی ادامه داد: مددجویان، زنان سرپرست خانوار، افراد دارای درآمد ثابت مانند کارگران و بازنشستگان شامل این حمایت هستند. این شمول نه‌تن‌ها دهک‌های پایین بلکه طبقات متوسط‌به‌پایین را هم در بر خواهد گرفت و طبق مطالعات ما، دهک‌هایی که درآمد بسیار زیادی دارند از این طرح خارج می‌شوند. ربیعی افزود: شیوه اعتراض باز است. امروز تصمیم گرفته شد هر زمان اعتراض پذیرفته شود، این پول برای افراد معترض ذخیره شود. هیچ جای نگرانی نیست و با دقت فرمانداران، بخشداران، ستاد اجرایی وزارت رفاه و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با هماهنگی با یکدیگر به‌سرعت این رسیدگی‌ها را انجام خواهند داد. بحث اصلی دولت افزایش قدرت خرید این طبقات است و قدرت خرید این طبقات برای خرید کالا‌های مورد نیاز، اساسی و ... افزایش می‌یابد.

ابعاد تورمی بررسی می‌شود
سخن‌گوی دولت اظهار کرد: شکل این حمایت هم در همان کارت یارانه خواهد بود. ابعاد اقتصادی و تورم‌زا نبودن این تأمین مالی بحث جدی هیئت دولت بود. بانک مرکزی آثار تورمی سناریو‌های مختلف را بررسی می‌کند و آن‌چنان ملاحظاتی را خواهیم داشت که آثار تورمی با توجه به شیوه پرداخت و نحوه هزینه‌کرد، به حداقل برسد. این روش با کمترین آثار تورمی اجرا خواهد شد. از امشب دستگاه‌های مجری در رادیو و تلویزیون حاضر می‌شوند و ابعاد مختلف موضوع را باز خواهند کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
توجه : نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}