خبر فوری
امیری اسفندقه: شعر و ترانه ناب برای سردار سلیمانی یکی از همان انتقام‌های ماست
مرتضی امیری اسفندقه، دبیر علمی و هنری نخستین کنگره «شعر سردار سربداران»، درباره برگزاری این کنگره توضیحاتی داده است.

به گزارش شهرآرانیوز - مرتضی امیری اسفندقه روز دوشنبه (۱۵ آذر) در نشست خبری نخستین کنگره شعر «سردار سربداران» گفت: در باب سپهبد سلیمانی مراسم شعر کم برگزار نشده و حتی قبل از شهادت وی نیز شاهد برگزاری چنین رویداد‌هایی بوده ایم و اولین شب شعر و مراسم فرهنگی از سوی دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری انجام شد.  پس از شهادت هم شب شعر‌های منطقه‌ای و محلی برگزار و کتاب‌های تجمیع سروده‌ها در مورد سردار شهید منتشر شد. اما این نخستین کنگره است که بزرگتر و جامع الطراف‌تر از شب شعر است و دقت و رقت قلب بالاتری می‌طلبد و آمال و آلام دیگری مطرح می‌کند همچنان که نکات علمی را نیز مدنظر دارد. این بود که به همت بنیاد سردار سلیمانی اولین کنگره بنا و خشت اول آن نهاده شد.  بر آن شدیم تمام شعر‌هایی که در باب سردار سروده شده جمع آوری شود و نیز آنچه از این به بعد قرار است سروده شود. همچنین قرار است نتیجه فعالیت گروه‌های علمی و پژوهشگران هرچه در این حوزه تلاش و اقدام کنند و حتی فراتر از شعر، از این پس جمع آوری شود.

استعدادیابی یکی از اهداف کنگره شعر سردار سربداران است

اسفندقه در ادامه گفته است: در این کنگره ۳۲۲ نفر شرکت کردند که برخی از آنها مستعد هستند، چون کنگره بنا را بر استعدادیابی هم گذاشته و برخی از صاحبان آثار رسیده، درجه شاعری‌شان در حد استعدادی با قابلیت پرورش یافتن است. همه آثار دریافتی شعر نیستند برخی از خالقان آثار استعدادهایی دارند که باید شناسایی و آموزش داده شوند، نباید رها شوند، ارتباط این استعدادها با کنگره با هدف حمایت پرورشی حفظ خواهد شد.

وی در ادامه با اعلام اینکه کنگره افتتاحیه دارد اما اختتامیه خیر، افزوده است: این کنگره تازه شروع به بررسی و شناسایی صاحبان آثار خواهد کرد و برگزیده نشده‌ها رها نخواهند شد. بنا داریم صیانت و مراقبت از شخصیت سردار و این مکتب به صورت علمی صورت گیرد، در حوزه شعر قالب آزاد گذاشته شد تا تنوع قالب‌ها همانند شخصیت سردار که بدون مرزبندی و به عنوان پل ارتباطی محکم میان نیروها بود، در این کنگره لحاظ شود.

بنابراین در تمام قالب ها از همه استان ها اثر خواستیم، اما در حوزه داوری به دلیل برقراری عدالت و نظردهی سنجیده، حوزه ها و قالب های مختلف جدا شدند.

یک بخش مهم در زمینه فعالیت هایی که باید در مورد سردار سلیمانی مورد توجه قرار دهیم، انتقام یابی است و انتقام یابی ما این است که بخش فرهنگی ما فعال شود، یک شعر و ترانه و سرود ناب برای سردار سلیمانی یکی از همان انتقام های ماست، 

به دنبال بین المللی کردن کنگره در سال آینده هستیم

محمد زرویی نصرآباد به عنوان دبیر اجرایی کنگره نیز گفته است: حدود ۷۰ اثر از میان آثار رسیده به کنگره به مرحله نهایی راه یافته اند که در مراسم اختتامیه روز ۱۸ آذر از نفرات اول تا سوم هر دو بخش نیمایی و کلاسیک تقدیر خواهد شد.

به دنبال بین المللی کردن کنگره در سال آینده هستیم و رایزنی هایی با شاعران و انجمن های شعر مقاومت و شهادت صورت گرفته است.

کتابی از آثار رسیده به کنگره نیز در دست تهیه است که بهترین سروده ها در مورد حاج قاسم در آن گردآوری می شود.

نخستین کنگره شعر سردار سربداران توسط بنیاد «مکتب شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی» با هدف گردآوری برترین اشعار در قالب‌های متنوع به منظور ثبت حماسه شهادت سردار دل‌ها برگزار شده است.

این رویداد ادبی در دو بخش کلاسیک و نو در تمامی قالب‌های شعری اعم از غزل، مثنوی، دوبیتی، قطعه، رباعی، سپید و نیمایی فراخوان ارسال اثر داده بود که بعد از پایان زمان فراخوان و با دریافت ۳۰۰ اثر، داوری آثار شروع شد که در هر بخش، گروهی از شاعران صاحب‌نام کشور، ارزیابی آثار را برعهده گرفتند.

مصطفی محدثی خراسانی و سعید یوسف‌نیا، از شاعران کشور، سرداوران و مسئولان کمیته‌های شعر کلاسیک و شعر نو این کنگره شعری هستند.

داوری آثار بخش کلاسیک را نیز حسین اسرافیلی، هادی سعیدی کیاسری و ناصر فیض برعهده دارند، داوران بخش شعر نو نیز مصطفی علی‌پور، مهدی سیار و حمیدرضا شکارسری هستند.

منبع: ایرنا

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}