زمان برگزاری کنکور ارشد ۱۴۰۱ تغییر خواهد کرد؟ محکومیت میلیاردی تک ماکارون توسط سازمان تعزیرات حکومتی + جزئیات رایزنی ایران با مقامات عراقی برای انجام سفر‌های زمینی عتبات| تکمیل ۹۰ درصد ظرفیت اعزام زائران حج ریزگردهای سیستان بیش از ۷۰ نفر را راهی بیمارستان کرد آخرین آمار کرونا تا ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ |  ۸ فوتی و شناسایی ۳۶۸ بیمار جدید کرونا در کشور رفع کمبود شیرخشک رژیمی | علت کمبود چه بود؟ آخرین وضعیت رعایت پروتکل‌های کرونایی در هفته ۱۱۶ همه‌گیری در ایران| میانگین استفاده از ماسک به ۴۸ درصد رسید نوری: کمبود نیرو‌های آموزش و پرورش وحشتناک است| آموزش و پرورش جز با کمک مردم اداره نمی‌شود خبر جدید از اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان (۲۵ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱) مواد مخدر جان ۵۳۴۲ ایرانی را گرفت| کدام استان‌ها در صدر تلفات هستند؟ مسمومیت ۲۳ کرمانشاهی به‌دلیل مصرف قارچ‌های سمی جزئیات پرداخت معوقات تعرفه خدمات پرستاری| کمبود بیش از ۱۰۰ هزار پرستار در کشور تغییر «ناجا» به «فراجا» بیمه رایگان ۳۹۰هزار نفر در خراسان رضوی معوقات حقوق فروردین‌ماه ۱۴۰۱ بازنشستگان پرداخت شود سخنگوی پلیس: کشف ۹ هزار میلیاردی روغن، گندم و برنج احتکاری | ۱۲۸۴ متهم دستگیر شدند
خبر فوری
با تمام شدن حروف یونانی، سویه‌های بعدی کرونا چگونه نامگذاری می‌شوند؟
پس از شناسایی و مشخص شدن سویه اُمگا (یعنی آخرین حرف الفبای یونانی)، سویه‌های بعدی کروناویروس بر چه اساسی نامگذاری خواهند شد؟

به گزارش شهرآرانیوز، با گذشت تقریبا دو سال از شروع پاندمی کووید ۱۹، نیمی از حروف الفبای یونانی برای نامگذاری سویه‌های مختلف کروناویروس استفاده شده‌اند. بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا (CDC)، انواع سویه‌های مختلف کروناویروس که تا تاریخ یک دسامبر سال جاری میلادی (۲۰۲۱) شناسایی شده اند به شرح زیر است:

سویه‌های نگران کننده (VOC):

- اٌمیکرون

- دلتا

سویه‌های تحت نظارت (VOM):

- آلفا

- بتا

- مو

- کاپا

- اتا

- تتا

- گاما

- لامبدا

- یوتا

- زتا

در الفبای یونانی تنها ۲۴ حرف وجود دارد و این روز‌ها به دنبال حاشیه‌های مربوط با نامگذاری سویه اُمیکرون، این سوال ممکن است به ذهن بسیاری از افراد و متخصصان خطور کرده باشد که پس از شناسایی و مشخص شدن سویه اُمگا (یعنی آخرین حرف الفبای یونانی)، سویه‌های بعدی کروناویروس بر چه اساسی نامگذاری خواهند شد؟

گرچه ممکن است چنین سویه‌هایی از کروناویروس هرگز بروز نکنند (و دست‌کم بسیاری از ما امیدواریم که این پاندمی تا این حد طولانی نشود)، اما شاید خواندن این گزارش تا حدودی به کنجکاوی ما درباره این موضوع پاسخ دهد!

با تمام شدن حروف یونانی، سویه‌های بعدی کرونا چگونه نامگذاری می‌شوند؟

به گفته "ماریا ون کرخوف"، مسئول فنی کرونا در سازمان جهانی بهداشت (WHO)، پس از اتمام حروف یونانی، این سازمان قطعا مجموعه جدیدی از اسامی را برای نامگذاری سویه‌های مختلف کروناویروس اعلام خواهد کرد.

همچنین "مارک پالن"، باکتریولوژیست و یکی از اعضای گروهی که در مورد نامگذاری سویه‌های کروناویروس تصمیم گرفته‌اند می‌گوید که پیش از انتخاب الفبای یونانی، کارشناسان این سازمان، گزینه‌ها و پیشنهادات متفاوتی را از نام خدایان و الهه‌های یونان گرفته تا اسامی گیاهان، میوه‌ها و حتی آیین‌های گمشده را بررسی کردند.

وی در ادامه گفت: با این حال، این انتخاب‌ها ممکن بود مشکل ساز شوند چراکه بسیاری از آن‌ها پیش از این، نام‌های تجاری (برند)، عناوین شرکت‌ها یا اسامی افراد بوده اند.

به علاوه نامگذاری "سویه‌های نگران کننده" کروناویروس (مانند دلتا) با عناوینی نظیر VOC ۱ و VOC ۲ نیز به خاطر تشابه احتمالی این کلمات اختصاری با برخی از واژه‌های توهین‌آمیز در زبان انگلیسی، منتفی شد.

به لحاظ تاریخی، اغلب ویروس‌ها بر اساس مکان‌هایی که تصور شده از آن جا منشاء گرفته‌اند، نامگذاری شده اند مانند ویروس ابولا که به نام رودخانه‌ای در کنگو نامگذاری شد.

با این حال کارشناسان بر این باورند که این انتخاب می‌تواند نادرست، انگ زننده و تبعیض آمیز باشد. نمونه‌هایی نیز پیش از این وجود داشته اند از جمله نامگذاری همه گیری آنفلوآنزای اسپانیایی ۱۹۱۸ که محل ظهور آن همچنان ناشناخته است. همچنین در ابتدای همه گیری کووید ۱۹ ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا نیز این گونه از کروناویروس را به دلیل آن که در ابتدا خبر شناسایی آن در شهر ووهان منتشر شد، ویروس چینی نامید.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت حتی انتخاب نام‌های علمی را هم برای سویه‌های جدید این ویروس، مناسب ندانسته‌اند چرا که تلفظ و به خاطر سپردن این اسامی معمولا برای عموم مردم دشوار است.

با این حال حتی انتخاب الفبای یونانی هم برای سازمان جهانی بهداشت، چالش‌ها و حاشیه‌هایی را به دنبال داشت.

چالش‌های نامگذاری سویه اُمیکرون

پس از نامگذاری سویه جدید کروناویروس با عنوان امیکرون توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO)، کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره نحوه این نامگذاری و جا انداختن دو حرف از حروف الفبای یونانی، پرسش‌هایی را مطرح کردند و این شکل نامگذاری، ظاهرا انتقاداتی را نیز به همراه داشته است.

سازمان جهانی بهداشت برای نامگذاری سویه جدید کروناویروس که برای اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد، طبق روال گذشته از حروف الفبای یونانی استفاده کرده و آن را امیکرون نامید.

با این حال، کاربران رسانه‌های اجتماعی خاطر نشان کردند که این سازمان در ترتیبِ نامگذاری این سویه، دو حرف الفبای یونانی را نادیده گرفته و در پی آن نیز سوالاتی مطرح شده و حاشیه‌هایی شکل گرفته است.

سازمان جهانی بهداشت سویه جدید را امیکرون نامید و در ابتدا بدون هیچ توضیحی، دو حرف نو (nu) و شی (xi) را نادیده گرفت.

براساس ترتیب الفبای یونانی انتظار می‌رفت که سازمان جهانی بهداشت آخرین سویه شناسایی شده کروناویروس را "نو" بنامد. نو در الفبای یونانی بعد از "مو" قرار دارد. مو قبل از امیکرون آخرین سویه کروناویروس بود که در تاریخ ۳۰ اوت شناسایی شد. با این حال این سازمان، جهانی حروف "نو" و "شی" را برای نامگذاری سویه جدید کروناویروس نادیده گرفت.

به گزارش گلوبال نیوز، سازمان جهانی بهداشت پس از واکنش‌ها و در پاسخ به ابهامات و پرسش‌هایی که در این زمینه مطرح شد، اعلام کرد که این سازمان به خاطر شباهت تلفظ حرف "نو" با تلفظ کلمه "new" (جدید) در زبان انگلیسی که ممکن بود به اشتباه گرفته شوند، حرف "نو" را  نادیده گرفت.

این سازمان همچنین توضیح داده است که دلیل نادیده گرفتن حرف "شی" نیز به این خاطر بوده که "شی" در برخی از کشورها، نام خانوادگی رایجی محسوب می‌شود و به برای جلوگیری از توهین به افراد، این حرف را برای نامگذاری سویه جدید کروناویروس در نظر نگرفته است.

این سازمان تاکید کرده است که برای نامگذاری سویه‌های مختلف کروناویروس می‌بایست از توهین به هر فرهنگ، ملیت و حرفه‌ای اجتناب کرد.

تا جایی که همه می‌دانیم در نهایت این سازمان حروف یونانی را برای نامگذاری برگزید که تا الان هم کارآمد بوده، اما به نظر شما چه مجموعه‌های دیگری در صورت نیاز در آینده، مناسب این نامگذاری خواهند بود؟

رویترز در گزارشی آورده است: در حالی که سازمان جهانی بهداشت مجموعه‌های جدیدی از اسامی را در نظر گرفته و در صورت نیاز اعلام خواهد کرد، اما در حال حاضر این اسامی جدید به اطلاع عموم نمی‌رسد و این سازمان تاکنون برخی از این دسته‌بندی‌های نامناسب به دلایل فوق را از فهرست پیشنهادی خود خارج کرده است.

منبع:ایسنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}