مهلت ثبت‌نام دریافت تسهیلات خسارت دیده‌گان از کرونا تمدید شد انتصاب قاضی زن در کویت برای اولین بار تست کرونای رئیس جمهور برزیل مثبت شد نماینده کاشمر: ۳۰ دقیقه اول که آقای ظریف صحبت کرد، همه مؤدب بودند / جزو نمایندگانی نبودم که به وزیر گفتند «دروغگو»! نماینده قم در دفاع از حقوق ۱۱ میلیونی: ازدواج اجباری و تشکیل فراکسیون سیر و پیاز و عدس در مجلس مطرح نبوده است! انفجار در سایت هسته‌ای شهید رضایی‌نژاد تکذیب شد تکذیبیه خانم نماینده یک روز بعد از افشاگری علیه هیئت رئیسه مجلس! گلایه‌مندی وزیر بهداشت از مردم در کنترل کرونا + ویدئو نماینده سبزوار در مجلس: میلی به استیضاح نداریم، اما رئیس‌جمهور باید درباره گرانی‌ها پاسخ دهد پرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به وزارت رفاه و تامین اجتماعی | صندوق دارایی دوم به زودی در بورس عرضه می‌شود حادثه نطنز و ابهام در دخالت‌های خارجی رئیس جمهور: هیجان‌زدگی کاذب، نباید بورس را متأثر کند جزئیات سوءقصد به جان «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا چند کلمه با نمایندگانی که عصبانی بودند واکنش‌ها به حقوق ۱۱ میلیونی نمایندگان مجلس ادامه دارد؛ بیش از پنج‌برابر حقوق کارگران است! ودیعه ۲۰۰ میلیونی مسکن از حقوق نمایندگان کسر خواهد شد نماینده بناب: حواشی روز یکشنبه مجلس نشانه این است که ما هنوز به عقلانیت کامل نرسیده‌ایم سفارت ایران در عراق ترور «هشام الهاشمی» را محکوم کرد فیلم لحظه ترور هشام الهاشمی در بغداد رئیس‌جمهور با مردم شفاف سخن بگوید
خبر ویژه
سخنگوی دولت:

رئیس جمهور خود را فدای مصالح مردم و کشور کرد

  • کد خبر: ۹۳۶۵
  • ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲
رئیس جمهور خود را فدای مصالح مردم و کشور کرد
سخنگوی دولت با بیان اینکه من فکر می‌کنم رئیس جمهور خود را فدای مصالح مردم و کشور کرد، تصریح کرد: دولت تصمیمی که با تایید سران قوا و کارشناسان اتخاذ شد را عملی کرد.

به گزارش شهرآرانیوز، علی ربیعی در نشست خبری مشترک با مسئولین مربوط به طرح اصلاح قیمت بنزین، اعلام کرد: من فکر می‌کنم رئیس جمهور خود را فدای مصالح مردم و کشور کرد؛ دولت تصمیمی که با تایید سران قوا و کارشناسان اتخاذ شد، را عملی کرد.
وی تصریح کرد: تمام مبالغ حاصل از این طرح صرف اقشار کم درآمد می‌شود.
وی ادامه داد: این مبلغ به همه مردم ایران اختصاص پیدا نمی‌کند. یک سیاست عادلانه کردن و برخورداری عادلانه در ذات این طرح نهفته است. مبارزه با قاچاق سوخت هم در این طرح در نظر گرفته شده است. چرا باید یارانه سوخت کشور‌های دیگر را بدهیم؟
ربیعی گفت: دولت سایر ارکان نظام را در جریان این طرح قرار داد و آن‌ها در سه جلسه مختلف این تصمیم را تایید کردند. با توجه به تایید سران سه قوه خوشحال هستیم که مورد نظر و موافقت رهبر معظم انقلاب قرار گرفت.
سخنگوی دولت همچینین گفت: رهبری شجاعانه از طرح تایید شده در جلسه سران سه قوه حمایت کردند.
ربیعی تصریح کرد: هر طرحی در آغاز با مشکلاتی رو به رو می‌شود که در ابتدای مسیر با نظر خبرگان تکمیل‌تر می‌شود. دولت همیشه نظر منتقدان خود را شنیده و باز هم می‌شنود.
وی ادامه داد: دولت به انتقاداتی که در مورد افزایش تورم و باز توزیع منابع بوده توجه کرده و در این جلسه خدمت مردم توضیح داده خواهد شد. برخی در این جلسه و برخی در جلسات آتی توضیح داده می‌شود.

سخنگوی دولت گفت: متاسفانه دیدیم برخی به بهانه اجرای مصوبه اقدام به اغتشاش، حمله به زیر ساخت‌ها، اموال خصوصی مردم و تخریب مراکزی مثل بانک‌ها کردند.
سخنگوی در ادامه دولت اظهار کرد: در برخی گزارشات آمده است که عده‌ای از سلاح‌های گرم و سرد استفاده کردند، از کروگان گیری تا شهادت، که تبریک و تسلیت به خانواده هایشان می‌گویم.
وی گفت:قطعا کسانی که نگران معیشت خود هستند از کسانی که از سلاح‌ها استفاده کردند، جدا هستند. رفتار‌های آن‌ها کاملا با رفتار تروریست‌های قدیمی ایران که به انتظار کوچک شدن ایران نشستند، منطبق است. در گزارشات اخیر خود مردم گزارش‌هایی دادند که عده‌ای صورت خود را با ماسک پوشانده و تخریب می‌کنند.
وی گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران اعتراض را به حق می‌داند، اما حساب اعتراض با اغتشاش متفاوت است. خدا را شکر که مردم شریف ایران صف خود را از این افراد جدا کردند.
ربیعی تصریح کرد: من فکر می‌کنم اغتشاش گران می‌خواهند فضایی درست کنند که صدای معترضین شنیده نشود. به همین دلیل مردم صف خود را از آن‌ها جدا کردند. بیش از هشتاد درصد آرامش در کشور وجود دارد. در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود.
سخنگوی دولت همچینین گفت: در این میان آمریکا که ظالمانه‌ترین اقدامات را علیه مردم ایران انجام داده، می‌گوید از مردم ایران حمایت می‌کند. بله آقای پمپئو که ظالمانه از تحریم دفاع کرده، معلوم است که از اغتشاش گران دفاع می‌کند. شما حتی به مردم خودتان هم دروغ گفتید.
وی افزود: افرادی که هیجانی تا دیروز در این تجمعات حضور داشتند، امروز دیگر نیستند.
ربیعی گفت: کشور ما چه با تحریم و چه غیر تحریم نیازمند اصلاح ساختاری است. در این ایام سخت است که معلوم می‌شود چه کسانی پای منافع ملی ایستاده اند و چه کسانی به فکر کسب منافع جناحی و محبوبیت گذرا هستند.
وی گفت: موضوع گیری مقام معظم رهبری به همه ما درس داد که در زمانی که همه پا پس می‌کشند ایشان پا به میدان گذاشتند. از ایشان مجدد تشکر می‌کنیم.
ربیعی همچنین گفت: امیدواریم با کمک همه بتوانیم این طرح را به خوبی اجرا کنیم.

وی در ادامه این نشست خبری گفت: بازنشستگان و حقوق بگیران ثابت جزء این طرح هستند. گروه‌های زیادی از مزد بگیران ما در این طرح هستند. حتی بیکاران حاشیه نشین شهری که دفترچه سلامت گرفتند، نیز در این طرح هستند. باز هم ممکن است تعدادی از افراد را ندیده باشیم. سامانه‌ای به آن‌ها اعلام می‌شود با حدود دویست کلمه توضیح می‌دهند به چه علت خود را محق می‌دانند و اجازه بررسی این موضوع را به ما هم می‌دهند.
وی گفت: هفتاد و پنج درصد از مردم کشور تحت پوشش این طرح هستند.
ربیعی در ارتباط با نحوه اطلاع رسانی اجرای طرح مذکور گفت: تجربه به ما نشان می‌داد انتشار خبر زود هنگام دستاوردی جز فعال شدن قاچاقچیان، زد و بندهاو هدر رفتن منابع عمومی ندارد. در این زمینه‌ها آتش سوزی منجر به مرگ، خسارات مالی و جانی داشتیم. اصل سناریو مطرح شده بود، هر دولتی حتی دولت ترکیه که این سوال از طرف خبرنگارش پرسیده شده، برای اجرای طرح کار مطالعاتی می‌کند و منتشر می‌کند، اما این طور که بگویند ساعت فلان و روز فلان این طرح اجرا می‌شود نیست. اعلام چنین سیاست‌هایی نیازمند رعایت جوانب است.
وی در پاسخ به پرسش دیگری در ارتباط با آمار کشته شدگان و تعداد تجمعات اخیر گفت: حدود هشتاد درصد امروز کاهش تجمعات را داشتیم. از دیروز به این طرف ما مردم نگران حادی را نمی‌بینیم. هیچ کسی در خیابان مجروح نشده است، همه در حمله به تاسیسات نظامی بودند. تعدادی هم با تیراندازی‌هایی بوده که بیرون آمده است. برای ارایه آمار دقیق نیازمند چند روز فرصت هستیم تا آمار ارقام مجروحان و معترضین را گزارش دهیم.
سخنگوی دولت در ارتباط با قطع شدن اینترنت گفت: وقتی اعتراض‌ها ایجاد شد اینترنت بود، اما وقتی سنگ در خیابان‌ها خالی می‌شد و از طریق اینترنت اطلاع رسانی می‌کردند شورای امنیت کشور تصمیم به قطع اینترنت گرفت. بانک‌ها و امثال آن از طریق فعال شدن اینترنت ملی مشکلی ندارند.


تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم بیش از سه و نیم درصد نخواهد بود


همچنین دهقان، دهنوی معاون وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرد که تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم بیش از سه و نیم درصد نخواهد بود.
وی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم گفت: محاسبات ما نشان می‌دهد اثر مستقیم این افزایش قیمت کمتر از دو درصد است. اثر غیر مستقیم هم دارد. نهایتا اثر جمع همه این‌ها نشان می‌دهد که بیش از سه و نیم درصد نخواهد بود. نگرانی مردم برحسب تجارب گذشته است.


اظهار امیدواری معاون بانک مرکزی نسبت به کنترل تورم


قربانی، معاون بانک مرکزی هم اظهار امیدواری کرد که با مجموعه تدابیری که اندیشیده شده تورم کنترل شود.
وی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم گفت: مجموعا آن‌چیزی که بانک مرکزی حساب کرده حول و حوش چهار درصد است.
وی ادامه داد: بسته‌های تکمیلی حمایتی و کنترل قیمت کالا و خدمات در نظر گرفته شده است. اصلاح قیمتی فعلی اثرات تورمی محدودی خواهد داشت. ان شاءالله مجموعه تدابیری که اندیشیده شده باعث کنترل تورم می‌شود.


آثار تورمی حاصل از افزایش قیمت سوخت بسیار ناچیز خواهد بود


عدل، معاون سازمان برنامه و بودجه نیز اعلام کرد: آثار تورمی حاصل از افزایش قیمت سوخت بسیار ناچیز خواهد بود.
وی گفت: آثار تورمی حاصل از افزایش قیمت سوخت بسیار ناچیز خواهد بود. از این درآمد‌ها به دستور رئیس جمهور موظف هستیم نظارت کنیم و حتی یک ریال صرف دولت نمی‌شود. اولین میزان پرداخت را امشب خواهیم داشت مرحله دوم در اواخر همین هفته و مرحله سوم هفته آتی. امشب حدود بیست میلیون نفر مشمول این طرح می‌شود.


۶۰ میلیون نفر شامل دریافت بسته معیشتی هستند


در ادامه این نشست میدری، معاون وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی اعلام کرد که افرادی که فکر می‌کنند مشمول دریافت بسته معیشتی هستند از طریق سایتی که اعلام می‌کنیم اقدام کنند.
وی افزود: ۶۰ میلیون نفر شامل این طرح هستند. بسته معیشتی مطابق آمار سازمان برنامه و بودجه تقدیم خواهد شد. شاخص‌ها بر اساس اطلاعات کد ملی افراد است. افرادی که فکر می‌کنند مشمول هستند از طریق سایتی که اعلام می‌کنیم اقدام کنند.
وی ادامه داد: با همکاری وزارت ارتباطات سامانه‌ای راه اندازی شده که از چند روز دیگر فعالیتش شروع می‌شود. هر وقت پیامکی بخواهد ارسال شود از طریق همین شماره ارسال می‌شود. از مردم عزیز تقاضا می‌کنیم کد ملی خود را به شماره ۶۳۶۹ ارسال کنند.
وی ادامه داد: به صرف اینکه فردی در شغلی است مشمول نمی‌شود. بنابر این دو کارمند دولت ممکن است وضعیت متفاوتی داشته باشند.

 

آمادگی وزارت کشور برای افزایش سهمیه خودرو‌ها 


همچنین پورسید آقایی، معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهراناعلام کرد که اگر جایی احساس کنیم سهمیه خودرو‌ها کم است وزارت کشور آمادگی افزایش را دارد.
وی گفت: در مورد حمل و نقل بررسی‌های خوبی انجام شده است. با آمادگی در این حوزه این طرح انجام شد. برای تاکسی ها، وانت بارها، تاکسی‌های اینترنتی و سایر وسایل حمل و نقل سهمیه‌ها در نظر گرفته شده است. مترو و اتوبوس مثل گذشته فعال است، مترو سرویس مناسب و استانداردی می‌دهد.
وی ادامه داد: اگر جایی احساس کنیم سهمیه کم است وزارت کشور آمادگی دارد آن را افزایش بدهد. خودرو‌های دوگانه سوز از جمله مواردی بود که سهمیه آنان روز شنبه از ۲۰۰ لیتر به ۲۵۰ لیتر افزایش پیدا کرد.
پورسید آقایی گفت: سهمیه‌ها فعلا در نظر گرفته شده است. امکان افزایش نیز هست. تنها جایی که برایش سهمیه در نظر گرفته نشده است تاکسی‌های شخصی است که، چون ساماندهی ندارد کاری نتوانستیم بکنیم. تاکسی‌های اینترنتی هم سهمیه دارند. در را باز کردیم کسانی که مسافرکشی شخصی می‌کنند در این شرکت‌های اینترنتی ثبت نام کنند. هم موضوع جا به جایی مسافر ساماندهی می‌شود و هم آن‌ها سهمیه می‌گیرند.


بررسی‌ها آرامش بازار را نشان می‌دهد


عباس تابش، مدیرعامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه بررسی‌ها با دقت در تمام حوزه‌های بازار انجام می‌شود، گفت: تلفن‌های گویا فعال هستند و سازمان حمایت آماده پاسخگویی به مردم است.
وی در خصوص بازرسی‌ها اظهار کرد: حدود ۱۵۰۰ بازرس اتاق اصناف بازرسی می‌کنند و ۷۸۰۰ بازرس اتحادیه داریم.
وی ادامه داد: روز گذشته ۴۳۰۰ بازرس اتاق اصناف و صنعت، معدن و تجارت کار خود را آغاز کردند. بررسی قیمت ۱۰۰ کالایی که مرتب بررسی می‌کنیم دیروز با هفته گذشته یکی بوده است. ۱۳ قلم کالا ۵ تا ۷ درصد بوده که دلیل منطقی داشته است. بررسی دیروز کاملا آرامش بازار را نشان می‌دهد.
مدیرعامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در ادامه تاکید کرد: بررسی‌ها با دقت در تمام حوزه‌های بازار صورت خواهد گرفت.
وی گفت: تلفن‌های گویا فعال هستند. سازمان حمایت آماده پاسخگویی به مردم است.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
توجه : نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}