خبر ویژه

مشهد، پرفروش‌ترین‌ شهر‌ ایران در «پاییزه کتاب»

  • کد خبر: ۱۰۴۷۵
  • ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۳
با حمایت مدیریت شهری و استقبال گسترده همشهریان صورت گرفت
گروه ادبیات و اندیشه| مشهد و خراسان رضوی در طرح پاییزه کتاب امسال نیز خبرساز شدند. این طرح حمایتی فصلی در عرصه خرید و فروش کتاب که در سال‌های اخیر به این تجارت فرهنگی تا اندازه‌ای رونق داده است، امسال با کش‌وقوس‌هایی در مسیر برگزاری همراه بود. زمانی قرار شد طرح پاییزه کتاب در سال ۹۸ تنها در تهران و با حمایت شهرداری اجرا شود. بعد، سخن از حمایت شهرداری مشهد از برگزاری آن در مشهد به میان آمد و با انتشار اخباری دیگر، سرانجام وزارت ارشاد مژده برگزاری سراسری طرح را داد. با این حال، شهرداری مشهد سر حرفش ماند. در نتیجه زمان اجرای طرح در مشهد چند روز بیشتر طول کشید. اکنون با پایان یافتن طرح پاییزه کتاب و با لحاظ کردن بودجه‌ای که سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد برای ارائه تخفیف به شهروندان به این رویداد اختصاص داد، خبر رسیده است استان خراسان رضوی که بخش شایان‌توجهی از کتاب‌فروشی‌های آن در مشهد فعالیت می‌کنند، به فروش ۵۷ هزار و ۲۷۵ نسخه کتاب و قرار گرفتن در صدر پرفروش‌ترین استان‌ها بر پایه «تعداد کتاب» نایل شده است. بر پایه گزارشی که مؤسسه خانه کتاب منتشر کرده است، تهران و خوزستان رتبه‌های بعدی را در اختیار دارند. از دید مبلغ فروش نیز استان‌های خراسان رضوی، تهران و اصفهان پرفروش‌ترین استان‌ها شناخته شده‌اند. هم‌استانی‌ها با استقبال از تخفیف ارائه‌شده در ۷۰ کتاب‌فروشی مجری طرح پاییزه کتاب باعث شدند رکورد بیشترین میزان فروش کتاب در کل کشور به خراسان رضوی اختصاص یابد (این طرح در مشهد با حمایت شهرداری از بیش از ۵۰ کتاب‌فروشی، از ۲۹ آبان تا ۸ آذر ۱۳۹۸ تمدید شد). خراسان رضوی از لحاظ تعداد کتاب‌فروشی نیز پس از تهران که ۱۰۱ کتاب‌فروشی‌اش در طرح حضور داشتند در صدر قرار گرفته است.
همچنین این گزارش حاکی است کتاب رشد (شعبه نادری) از اهواز، پردیس کتاب از مشهد، دنیای کتاب از قم، شهر کتاب از مشهد، کتاب فرازمند از رشت، کتاب رشد (شعبه مرکزی) از اهواز، کتاب آبان از مشهد، کتاب شرق از اهواز، شهر کتاب اصفهان (شعبه چهارباغ بالا) و نشر ثالث از تهران در صدر پرفروش‌ترین کتاب‌فروشی‌های طرح پاییزه کتاب ۹۸ براساس تعداد کتاب قرار گرفته‌اند.
طرح پاییزه کتاب ۹۸ با شعار «حال خوش خواندن» از ۲۳ آبان تا ۵ آذر در سراسر کشور و تا ۸ آذر در مشهد اجرا شد. ۶۰۸ کتاب‌فروشی از ۳۱ استان کشور در این طرح مشارکت کردند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
چندرسانه‌ای 13980920221624

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}