خبر ویژه
موازی‌کاری با شورا‌های حل اختلاف نداریم
در گشایش دومین دفتر کمیته حل اختلاف هیئت‌های مذهبی در مجتمع فرهنگی بیت‌الرقیه بیان شد
سعید جلائیان - مراسم افتتاح دفتر مشاوره کمیته حل اختلاف هیئت‌های مذهبی، مساجد و مؤسسه‌های خیریه در بیت‌الزهرا با حضور کوروش باوندی شهردار و جمعی از مسئولان شهرداری منطقه، حجت‌الاسلام کریم‌پور رئیس دفتر تبلیغات اسلامی، جمعی از قضات و وکلای دادگستری مشهد و نمایندگانی از هیئت‌های مذهبی شهرک ابوذر، طرق و سیدی در مجتمع بیت‌الرقیه محله سیدی برگزار شد.
در مراسم افتتاح این دفتر که هم‌زمان با هفته بسیج برگزار شد شرکت‌کنندگان زیادی از مسئولان منطقه و هیئت‌های مذهبی، کارشناسان دادگستری و شهروندان محله سیدی حضور داشتند که نشان‌دهنده ضرورت ایجاد این دفتر برای رسیدگی به مسائل و اختلاف‌های موجود است.
مراسم افتتاح این مرکز با توضیحات سیدحسن میرمرتضوی، دبیر این مرکز، درباره فعالیت این واحد آغاز شد و در ادامه باوندی، شهردار منطقه، ضمن تبریک روز بسیج دقایقی از فعالیت‌های شهرداری منطقه به‌ویژه در بخش فرهنگی و حمایت‌های انجام شده از مؤسسه‌ها و مراکز فرهنگی در منطقه سخن گفت و خبر از ایجاد دفاتر توسعه محله و توضیحاتی درباره فعالیت‌های آن‌ها در منطقه داد. سخنران بعدی این مراسم حجت‌الاسلام کریم‌پور، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، بود که با اشاره به حوادث اخیر در کشور از هیئت‌های مذهبی خواست درباره بصیرت افزایی در جلسه‌های مذهبی خود فعالیت‌های بیشتری انجام دهند.
وی بیان کرد: از هیئت‌های مذهبی، مساجد، خیریه‌ها و پایگاه‌های بسیج می‌خواهم از اختلاف در بین خود خودداری کنند، زیرا این مسائل موجب ضربه خوردن به خود و دادن امتیاز به دشمن می‌شود.

تقدیر از مادران شهدا
در حاشیه این مراسم اتفاقی خجسته رخ داد و آن تقدیر از مادران دو تن از شهدای محله سیدی بود. مسئولان حاضر در این مراسم با اهدای هدایایی از مادران شهدای دفاع مقدس به پاس ایثار و فداکاری آن‌ها تقدیر کرد. سید حسن میرمرتضوی، دبیر کمیته حل اختلاف هیئت‌های مذهبی، مساجد و خیریه‌ها از شکل‌گیری و خدمات ارائه شده در این دفتر به شهرآرامحله گفت: این دفتر مشاوره مختص به شهروندان شهرک ابوذر، طرق و محله سیدی است که ریاست آن بر عهده آقای گلدانی از بازپرس‌های با سابقه دادسرای مشهد است و افزون بر ایشان در این دفتر نمایندگانی از شهرداری مشهد، نیروی انتظامی، شورای هیئت‌های مذهبی، اوقاف و امور مساجد همواره حضور خواهند داشت و تمامی مشاوره‌ها به صورت رایگان ارائه خواهد شد.

شعبه‌های دفتر حل اختلاف در مشهد
دبیر مرکز مشاوره هیئت‌های مذهبی ادامه داد: شعبه اصلی ما ۴ سال پیش در مجتمع فرهنگی بیت الزهرا در محله ۱۷ شهریور خیابان شهید مرتضوی ایجاد شده است که در روز‌های یکشنبه و پنجشنبه به مشاوره‌های رایگان درباره خانواده، مساجد، خیریه‌ها و هیئت‌های مذهبی می‌پردازیم.
دومین شعبه در مشهد نیز بیت‌الرقیه است که در آن روز‌های سه‌شنبه مشاوره انجام خواهد شد و شهروندان این ۳ محله می‌توانند با مراجعه به آن از خدمات ما بهره ببرند.
البته امیدواریم در آینده نزدیک برای محلات دیگر شهر نیز بتوانیم دفاتر مشاوره را با همکاری کارشناسان دادگستری و زیر نظر مسئولان قضایی ایجاد کنیم.
میرمرتضوی با اشاره به فعالیت‌های این دفتر افزود: فعالیت این دفاتر به هیچ عنوان موازی‌کاری با شورا‌های حل اختلاف دادگستری نیست و ریاست آن بر عهده یکی از قضات با سابقه مشهد است و عمده فعالیت ما در این دفتر این است که در موضوع‌های مختلف تلاش خواهیم کرد تا صلح و سازش بین مراجعه‌کنندگان برقرار کنیم و در صورتی که موفق نشدیم بدون نظردهی درباره موضوع اختلاف آن را به دادسرا ارجاع خواهیم داد.
مجتمع فرهنگی بیت‌الرقیه که از سال ۸۳ ایجاد شده و هر سال در حال گسترش است این بار درون خود مکانی برای مشاوره و حل اختلاف بین هیئت‌های مذهبی، مساجد و خیریه‌ها ایجاد کرد که افزون بر مسجد، مهدکودک و دفتر بهزیستی خدمتی دیگر را به شهروندان ارائه کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
توجه : نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}