تصادف خونین در محور نیکشهر به چابهار ۱۴ کشته برجای گذاشت غارنشین شمالی درگذشت| راز ۵۰ سال غارنشینی «عزیز» چه بود؟ فروشندگان سئوالات کنکور دستگیر شدند همه آنچه باید از پدیده «زنان سالمند فرهیخته» بدانیم| زنان سالمند «تنها» ۴ برابر مردان «پدر کلاهبرداری بانکی» در ایران چه کسی است؟ «افزایش حقوق بازنشستگان» به کجا رسید؟ آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سرقت از بانک ملی| اقلام کشف شده شناسنامه‌دار شد ۷۰ متخلف کنکور در جلسه امتحان شناسایی شدند| واکنش سازمان سنجش به بازگشت متخلفان به دانشکده‌های پزشکی هشدار هواشناسی نسبت به طوفان گردوخاک در ۸ استان| کاهش محسوس دما در نوار شمالی و شرق کشور (۱۰ تیر ۱۴۰۱) کیفرخواست متهمان انفجار کلینیک سینا اطهر بعد از ۲ سال صادر شد پیش ثبت نام اربعین حسینی از فردا ۱۰ تیر ۱۴۰۱ رشد قارچ گونه پرونده ها در دادگستری معضل است| وجود۳۰۰۰کارشناس دادگستری درخراسان رضوی برخورد شدید با معامله‌گران فردایی ارز و سکه | بازداشت ۴۰ سرشاخه مسابقه ای برای نخندیدن !!! رقابت ۵۸ هزار داوطلب آزمون سراسری ۱۴۰۱ در مشهد افزایش مبتلایان به وبا در کشور | کردستان کانون بیماری آزار شیطانی دختر دانشجو توسط مسافرکش وزش باد شدید همراه با گردوخاک در خراسان رضوی | هوای مشهد همچنان آلوده است (۹ تیر ۱۴۰۱) مسدود کردن اینترنت در مناطق برگزاری کنکور ۱۴۰۱ بازداشت فروشندگان سوالات کنکور در فضای مجازی
خبر فوری
تاکید وزیر کار بر پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱
 دبیر هیات مدیره کانون بازنشستگان استان تهران گفت: بازنشستگان در انتظار دریافت حقوق افزایش یافته در اردیبهشت ماه هستند؛ تکلیف دستمزد مشخص شده است و حمله به آن، یک حرکت نابجاست.

به گزارش شهرآرانیوز، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و وزیر کار، هر دو وعده داده‌اند که افزایش حقوق بازنشستگان تا آخر اردیبهشت تصویب و ابلاغ می‌شود؛ در حال حاضر، مصوبه افزایش مستمری‌ها در انتظار تصویب نهایی در هیات دولت است و بازنشستگان انتظار دارند اردیبهشت، حقوق افزایش یافته به اضافه مابه التفاوت فروردین را دریافت کنند.

این در حالیست که بعد از تصویب افزایش دستمزد در شورایعالی کار (۵۷.۴ درصد برای حداقل بگیران و ۳۸ درصد به اضافه مبلغ ثابت برای سایر سطوح) که قرار شده به همین ترتیب به بازنشستگان کارگری نیز تسری یابد، زمزمه‌های مخالفت از بلندگو‌های مختلف بلند شده است؛ حتی در روز جهانی کارگر، پورابراهیمی (رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس) از مشکل ساز بودن افزایش دستمزد و احتمال تعدیل آن در جلسه سران سه قوه خبر داد. هرچند این خبر بلافاصله توسط معاون روابط کار وزیر کار، شورای اطلاع‌رسانی دولت و تمام مقامات رسمی تکذیب شد، اما به گفته‌ی علی اکبر عیوضی (دبیر هیات مدیره کانون بازنشستگان استان تهران)، این نوع موضع‌گیری‌ها، بازنشستگان را نسبت به نمایندگان مجلس و ادعا‌های حمایتی آن‌ها دلسرد می‌کند.

قطعاً در اردیبهشت ماه بازنشستگان حقوق جدید را دریافت خواهند کرد

عیوضی می‌گوید: با توجه به اینکه نیمی از اردیبهشت سال جدید را سپری کرده‌ایم، بازنشستگان و مستمری بگیران انتظار داشتند زودتر از این، تکلیف افزایش مستمری‌ها روشن می‌شد؛ در حال حاضر، وزیر کار، مدیرعامل تامین اجتماعی و رئیس کانون عالی بازنشستگان، تاکید کرده‌اند که انشالله در اردیبهشت بازنشستگان حقوق افزایش یافته را دریافت می‌کنند. وقتی پروسه افزایش مستمری‌ها به طول می‌انجامد، نگران کننده شده و مدام حاشیه درست می‌شود. امیدواریم با توجه به نشست تعاملی تشکل‌های کارگری و کارفرمایی که با وزیر کار و مدیرعامل سازمان هفته گذشته داشتیم، بحث حقوق بازنشستگان زودتر به نتیجه برسد. در همان نشست، شخص وزیر کار تاکید داشتند که هیچ مانعی سد راهِ تسری مصوبات شورایعالی کار به بازنشستگان نیست و قطعاً در اردیبهشت ماه بازنشستگان حقوق جدید را دریافت خواهند کرد.

این فعال صنفی بازنشستگان کارگری با بیان اینکه باید هرچه سریعتر احکام حقوقی صادر شود تا بازنشستگان از نگرانی نجات یابند؛ اضافه می‌کند: نباید با آرامش و امنیت روانی بازنشسته‌ها بازی شود؛ بازنشستگان امروز بعد از سال‌ها جانفشانی و خدمت به مملکت، در دوران کهولت و سالمندی هستند و دیگر طاقت نگرانی و ضربات روحی را ندارند؛ بازنشستگان امروز نیاز به آرامش و امید دارند و نباید امواج ناامیدی در جامعه انتشار پیدا کند. امیدواریم وزیر کار به سرعت دستور صدور احکام جدید را صادر کند و همین ماه بازنشستگان بتوانند حقوق جدید را به خانه ببرند؛ گرچه این مساله قطعی است، اما بازهم اظهارنظر‌ها و سوگیری‌های برخی از نمایندگان مجلس و کاربدستان، موجبات نگرانی بازنشستگان را فراهم می‌کند و آرامش را از آن‌ها سلب می‌نماید.

باید افرادی متولی امور اقتصادی و قانونگزاری اقتصادی باشند که بتوانند برای مردم «ثبات اقتصادی» فراهم کنند

عیوضی به اظهارات اخیر پورابراهیمی (رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس) اشاره می‌کند و می‌گوید: من به عنوان یک بازنشسته و یک شهروند، تاسف می‌خورم از اینکه نماینده‌ای چنین اظهارات و سوگیری‌هایی دارد. تازه می‌فهمیم که چرا اقتصادِ بی‌نظم ما نظم پیدا نمی‌کند؛ اگر ایشان واقعاً تفکر اقتصادی منظمی داشت و به فکر بهبود اوضاع بود، امروز ما اینهمه بی‌ثباتی در اقتصاد نداشتیم؛ در این مدت اقتصاد حتی یک قدم به سمت ثبات و نظم حرکت نکرده؛ ناامنی اقتصادی امان همه را بریده؛ یک شبه صاحبخانه می‌آید و کرایه خانه را دوبرابر می‌کند؛ امشب می‌خوابیم و صبح برنج دوبرابر قیمت شده و ...؛ آیا این مشکلات به دستمزد کارگران ربط دارد؛ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورا بگوید برای رفع این مشکلات اساسی که همه مردم را درگیر کرده، کدام گام‌های عملی را برداشته؛ واقعاً چه کرده است.

چرا جلوی واردات بی‌رویه و مافیا‌های ریز و درشت را نمی‌گیرند که تولید ملی را به خاک سیاه نشانده؛ چرا بی‌ثباتی ارزی را از میان برنمی دارند تا تولیدکننده واقعی بتوانند مواد اولیه و ماشین‌آلات بخرد و چرخ‌های سازندگی را به گردش دربیاورد؟!

دبیر هیات مدیره کانون بازنشستگان استان تهران اضافه می‌کند: این التهابات، نتیجه عملکرد این افراد با این تفکرات ضدکارگری است؛ امیدواریم ایشان جایگاهشان را به کسی بدهند که به فکر اصلاح واقعی باشد و تفکرات قانونی داشته باشد؛ فردی که بداند ماده ۴۱ قانون کار و ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، الزامات بدون انکارِ قانون است و باید اجرا شود؛ ایشان متاسفانه فقط حامی اتاق بازرگانی و سرمایه داران است و خود را در مقابل کارگران کشور قرار داده؛ باید افرادی متولی امور اقتصادی و قانونگزاری اقتصادی باشند که بتوانند برای مردم «ثبات اقتصادی» فراهم کنند؛ در این اقتصاد متزلزل که هیچ کس از فردای خود هیچ اطمینانی ندارد، همه چیز را رها کرده‌اند و چسبیده‌اند به این فرضیه‌ی کاملاً نادرست که دستمزد، تورم زاست و تولید را زمین می‌زند؛ چرا جلوی واردات بی‌رویه و مافیا‌های ریز و درشت را نمی‌گیرند که تولید ملی را به خاک سیاه نشانده؛ چرا بی‌ثباتی ارزی را از میان برنمی‌دارند تا تولیدکننده واقعی بتوانند مواد اولیه و ماشین آلات بخرد و چرخ‌های سازندگی را به گردش دربیاورد؟!

رئیس مجلس تذکر جدی بدهد

عیوضی تاکید می‌کند: انتظار داریم، هم مجلس به عنوان یک نهاد عالی قانونگزاری و هم ریاست محترم مجلس به عنوان بالاترین مقام این نهاد، به ایشان تذکر جدی بدهند؛ ایشان برای این اظهاراتی که داشته‌اند باید پاسخگو باشند؛ چطور ممکن است رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، قوانین الزام‌آور مزدی را مردود بداند و حامی بی‌قانونی باشد؛ باید با این موضع‌گیری‌ها برخورد شود. به ایشان تذکر بدهند که نقطه نظرات خود را به مشکلات اساسی اقتصادی کشور که همه طبقات مردم را درگیر کرده، محدود کند و وارد مقوله‌ی مزد و حقوق و سایر مسائل کارگران نشود.

در مورد «دستمزد» نظر ندهند

او با بیان اینکه «مسائل کارگری در کشور متولی دارد و فقط و فقط شورایعالی کار است که می‌تواند در مورد دستمزد نظر بدهد و رای صادر کند» می‌افزاید: هیچ فرد یا نهادی خارج از شورایعالی کار، حق تصمیم گیری در رابطه با دستمزد یا اثرگذاری بر آن را ندارند. چرا گناه تمام اشتباهات و ضعف‌های خود را پای دستمزد کارگر می‌نویسند؛ ایشان و امثال ایشان اگر واقعاً علم کافی داشتند و اراده‌ای برای حل مشکلات، ما نباید به این روز می‌افتادیم؛ الان یک کارگر یا یک بازنشسته اگر تمام حقوق خود را بدهد (همین حقوق افزایش یافته در سال جدید را) بازهم نمی‌تواند یک آپارتمان ۷۰ متری در یک محله متوسط و قابل قبول در تهران و کلانشهر‌ها اجاره کند.

منبع:ایلنا


اخبار ویژه بازنشسته‌ها در لینک زیر:

instagram.com/bazneshasteh.news

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۱
ناشناس
Hungary
۱۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
0
0
ما مستعمری بگیران تیاز مبرمی داریم که هر چه زودتر حقوق رو با در نظر گرفتن تورم وحشتناکی و کمبود هایی که محتکران بیشرف بوجود آوردن اضافه حقوق رو بگیریم تا بتونیم این ماکارونی 34هزار تومانی رو بخریم بخدا بیشتر بازاریا مواد غذایی احتکار میکنن همشون دو روزه تلیاردر شدن
بازنشسته
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
0
0
آیا کسی هست که از این مرد اقتصاددان بپرسد حقوق کارگر بیچاره تورم زا می‌شود یا حقوقهای نجومی شما ما نمی دانیم که فردای قیامت شما چگونه جواب خواهید داد
کریم گلابی اذر
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
0
0
تا تصویب طرح ی حداقل به حسابمان واریز کنند از خجالت این زندگی ننگ بیرون بیایم بعدا خودتان تصویبش کنید
بازنشسته فولاد
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
0
1
سلام واقعا چند ماهه است بازنشسته ها نمیدانند این همه خبر خوب را چطور خرج کنند؟لطفا با توجه به سن بازنشسته ها مراعات سلامتی را فراموش نفرمایید و اجازه بدید خبرهای خوب قبلی را خرج کنیم ،چون اینقدر مسئولین ریخت و پاش میکنند ،جایی برا نگهداریشون نداریم؟
علی
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
حقوق مثل ماه قبل است
مصطفی
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
0
1
نمایندگان مجلس حقوق کارگری بگیرند تا بیخود درمورد کارگران بازنشسته نظرندهند
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
0
1
جناب پورابراهیمی شماتاجگردون راازمیدان باتائیدنشدن اعتبارنامه شماجایش راگرفته وازاو به مراتب بدترودوروودروغگوترهستی. همه شماها فقط بفکرمنافع خودتان هستید
فاطمه موسوی
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۵
0
1
خیلی ممنون که از حقوق از دست رفته بازنشستگان دفاع میکنید از شما خواهشمندیم که از حقوق بازنشستگان خانم هم دفاع بکنید سال گذشته افزایش حقوق رو بیشتر روی حق اولاد و عائله مندی انجام دادند که به خانم ها تعلق نگرفت یا عیدی امسال که به خانم ها فقط 16000000 هزار تومان پرداخت کردن خواهشمندیم که به جای حق اولاد و عائله مندی به خانم ها یه آیتم دیگه اضافه کنند اجرکم عند الله
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۶
0
2
لعنت بر دهانی که بی موقع باز شود این آقا حقوق زیاد میگیره چند تومنی ازش کم کنید تا سرحال بیاد
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۷
0
1
آقای ابراهیمی حقوق شما تورم زاست. دهن ما رو باز نکنین. که رسوا میشین. حرفی دیگه ندارین واقعا متاسفیم که مجلس و عدالت اسلامی در دستان شما می چرخد.
ناشناس شناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۹
0
0
با سلام از وزیر کار و تعاون که فردی دلسوز وبا تقوا می‌باشد وحامی قشر آسیب پذیر بوده وهمینم مزدش خدا میدهد انشاالله
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}