افزایش پرواز‌های مشهد-کویت رئیس شورای اسلامی شهر مشهد: نقش شهرداری‌ها را در آبادانی شهر‌ها نمی‌توان نادیده گرفت نرخ جدید بهای خدمات استفاده از قطار شهری مشهد اعمال شد (۱۳ تیرماه ۱۴۰۱) تاریخ یک تک نسخه ادبی در مشهد | نگاهی به نخستین مجله شعر و داستان مشهد مشکل ترافیکی پل‌ فجر تا میدان امام‌ حسین (ع) مشهد برطرف می‌شود مرمت بازار فرش مشهد تا دی‌ماه ۱۴۰۱ به‌پایان می‌رسد توفیق مدیریت شهری در ترازوی سنجش زیارت گروهی زائران افغانستانی تسهیل می شود شهروند خبرنگار| طبیعت زیبای روستای زشک در حوالی مشهد تکمیل عملیات اجرایی احیا و بازپیرایی بازار فرش مشهد تا دی‌ماه ابلاغ خدمات ندادن به افراد بدحجاب در اداره‌ها و بانک‌های مشهد بهای نقدی خدمات اتوبوسرانی از امروز در مشهد ۳ هزار تومان شد خشکسالی دلیل تشدید توفان‌های گردو خاک در خراسان رضوی | گردو غبار دوباره به هوای مشهد برگشت کاهش دمای هوا در خراسان رضوی از امروز (۱۲ تیرماه ۱۴۰۱) جهانی شدن در پرتو هویت
خبر فوری

واکنش سریع شهرداری مشهد به باران‌های بهاری

  • کد خبر: ۱۰۷۴۱۶
  • ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳
واکنش سریع شهرداری مشهد به باران‌های بهاری
براساس اعلام معاون خدمات شهری شهرداری مشهد، فقط در روز سه شنبه ۴۵ مورد تجمع آب در مناطق مختلف شهر به همت نیرو‌های خدمات شهری برطرف شد.

امیررضا وثوقی | شهرآرانیوز؛ بارش رحمت الهی در تعطیلات عید فطر حال وهوای متفاوتی را به مشهد بخشید. یک روی روز‌های پربارش، خوش حالی و خرسندی زائران و مجاوران از باران بهاری است و روی دیگر آن آماده باش همه جانبه نیرو‌های خدمات شهری شهرداری مشهد برای جلوگیری از آبگرفتگی در مناطق مختلف شهر مشهد و گذر بی دردسر از این اوضاع جوی.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد هم در این باره گفت: از آنجا که در اطلاعیه هواشناسی وقوع بارش‌های رگباری همراه با رعدوبرق و آب گرفتگی اعلام شده بود، ۶هزار نفر از نیرو‌های خدمات شهری همراه با ۶۰دستگاه تانکر، ۱۲دستگاه پمپ خودمکش و ۱۰۱دستگاه پمپ سیار به حالت آماده باش درآمدند.

ادامه آماده باش مدیریت شهری

به گفته علی نجفی، چهار دستگاه لودر، چهار دستگاه بالابر و چهار دستگاه کمپرسی نیز به حالت آماده باش در مناطق سیزده گانه مستقر شدند. ضمن اینکه ششصد نیروی آتش نشان همراه با ماشین آلات و تجهیزات مربوط در ۵۴ ایستگاه آتش نشانی و حوزه‌های فرماندهی و ستادی این سازمان در آماده باش کامل بودند. البته این افراد و تجهیزات همچنان در حالت آماده باش هستند تا در صورت بروز حوادث احتمالی مرتبط به بارش نزولات آسمانی، به شهروندان خدمت رسانی کنند.

۴۵ مورد تجمع آب در شهر مشهد برطرف شد

براساس اعلام معاون خدمات شهری شهرداری مشهد، فقط در روز سه شنبه ۴۵ مورد تجمع آب در مناطق مختلف شهر به همت نیرو‌های خدمات شهری برطرف شد. نجفی این را هم گفت که بیشترین موارد تجمع آب در شهر به ترتیب در منطقه ثامن و منطقه ۲ شهرداری رخ داد. وی با اشاره به اینکه بارش شدید باران در برخی مناطق در کمتر از یک ساعت رخ داد، بیان کرد: با توجه به بارش پیوسته، کانال‌های زیرسطحی جمع آوری رواناب پر از آب باران شد و این حجم بارش از ظرفیت برخی کانال‌ها نیز بیشتر بود؛ بنابراین تا تخلیه کانال‌های زیرسطحی مواردی از تجمع آب در مناطق مختلف رخ داد، اما هیچ گونه انسداد مسیر اصلی و آب افتادگی منازل شهروندان گزارش نشد و روانابی که در برخی معابر شهر با توجه به شدت بارش در ساعات اولیه جاری شد، با حضور مؤثر ادوات و نیرو‌های خدمات شهری مطابق برنامه ریزی قبلی رفع شد.

خدمات رسانی ۵۰۰ آتش نشان

نیرو‌های آتش نشانی مشهد، دیگر نیرو‌های خدوم شهر بودند که در روز‌های پربارش مشهد در کنار نیرو‌های خدماتی به ارائه امدادرسانی به شهروندان در زمینه حوادث و آب گرفتگی‌های احتمالی پرداختند. در این راستا سرپرست آتش نشانی مشهد با اعلام اینکه در روز‌های گذشته نزدیک به پانصد نیروی آتش نشان و نجاتگر در همه ایستگاه‌ها و مرکز فرماندهی این سازمان برای امدادرسانی به شهروندان آماده باش بودند، گفت: این تعداد نیروی زبده آتش نشان همراه با ماشین آلات و تجهیزات مربوط در همه ایستگاه‌ها آتش نشانی و حوزه فرماندهی این سازمان در آماده باش کامل بودند تا در صورت بروز حوادث احتمالی مرتبط به بارش نزولات جوی، به شهروندان خدمت رسانی کنند.
مجید فرهادی افزود: این تمهیدات پیش بینی شده شامل آماده باش تعدادی موتورپمپ خودمکش و پمپ‌های ویژه برای رفع آب گرفتگی‌های احتمالی بود و این حالت آماده باش تا برگشتن وضعیت جوی به حالت عادی ادامه خواهد داشت.

۲۴۰ میلیارد تومان برای آب گرفتگی امسال

هم زمان با افزایش بارش‌ها در روز‌های اخیر، معاون عمران، حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد هم از اعتبار ۲۴۰ میلیاردتومانی برای رفع مشکل آب گرفتگی‌های پیش رو خبر داد و گفت: در سال ۱۳۹۸ نقاطی برای تجمع آب شناسایی شد. تا پایان پارسال حدود دویست نقطه اصلاح و عملیات عمرانی آن اجرا شده و برای امسال نیز ۲۴۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.

سیدخلیل منبتی با بیان اینکه این بودجه مربوط به طرح مطالعه هجده نقطه دیگر است و تلاش می‌کنیم تا عملیات اجرایی آن به سرعت انجام شود، افزود: هم اکنون سی نقطه مستعد تجمع آب باقی مانده که بخشی از آن نیاز به تملک داشته است و حدود دوازده نقطه در شهر نیز در برنامه امسال نیست و در سال آینده باید این موارد را در اولویت تملک قرار دهیم. وی در زمینه تجمع آب در بولوار شاهنامه نیز اظهار کرد: در این منطقه به علت ممنوعیت حفاری به دلیل ملاحظات میراث فرهنگی و گردشگری امکان کانال کشی وجود ندارد و همچنین مناطق دارای مشکل در محلات بولوار رسالت یا جاده سیمان در محدوده شهری قرار ندارند و متولی آن شهرداری مشهد نیست.

منبتی با اشاره به تجمع آب در سکونتگاه‌های غیررسمی مانند شهیدبسکابادی، گفت: به دلیل نوع ساخت سکونتگاه‌های غیررسمی، راه آب در این خیابان‌ها سد شده بود؛ اتفاقی که در کال اسماعیل آباد یا فتح آباد نیز افتاده و به دلیل اینکه مسیل کال قدیمی پر شده، شاهد تجمع آب در این مناطق بودیم.
وی با بیان اینکه یکی از نقاطی که در سال‌های گذشته دچار تجمع آب زیادی بود، تقاطع‌های غیرهم سطح مانند پل جهاد بود، تصریح کرد: این موضوع با برقراری پایش مداوم روشمند از راه دور تا حد قابل قبولی کاهش پیدا کرده است.

افزایش دمای هوا در سراسر استان

پس گذشت چندین روز بارانی در مشهد، پیش بینی‌های اداره کل هواشناسی خراسان رضوی حاکی از افزایش دما در نقاط مختلف استان است. کارشناس مرکز پیش بینی هواشناسی استان در گفتگو با ایرنا با اشاره به اینکه بارش‌های بهاری از عصر سه شنبه در خراسان رضوی به ویژه در مناطق شمالی، مرکزی و بخشی‌هایی از شرق این استان با تقویت و گسترش سامانه بارشی شدت می‌گیرد، افزود: این بارش‌ها تا ساعات پایانی چهارشنبه شب با شدت بیشتری بود و برای دو روز آینده به صورت پراکنده ادامه خواهد داشت. زهرا آهنگرزاده اظهار کرد: روند افزایش دما در استان به تدریج از دیروز آغاز شده است و تا پایان هفته ادامه خواهد داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}